Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 27.09.2012, 00:54:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
E clara pentru sfinti, Cataline!...
In schimb eu inca mai silabisesc, iarta-ma... Caut sa patrund si sa fiu luminat de buna invatatura, ce-i drept. Dar, ce sa fac, nu-i asa de usor totdeauna... Sper ca imi accepti ritmul poate mai lent decat ai dori. Fac si eu ce pot, frate!
Normal, si eu am studiat un timp ca sa aflu cum e cu evolutionsimul dupa ce am devenit credincios, nu am aflat intr-o clipa.
  #402  
Vechi 27.09.2012, 01:00:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
De fapt, a doua lege nu merge fiindca vorbeste de un sistem inchis. Pamantul nu e un sistem inchis, ca primeste energie de la Soare(acum, conform astronomiei, Universul ar fii un sistem inchis si ne asteapta pe termen lung moartea termica, dar fiindca noi suntem credinciosi, stim ca cine are grija de el). In rest, sunt de acord.
Din fericire am gasit acum un raspuns mai complet legat de a doua lege si m-am gandit la mesajul tau. http://www.creationism.info.ro/pagini/cs/cs5.html


"Evoluționiștii evită să discute acest aspect, dar când sunt constrânși emit o serie de justificări așa cum sunt prezentate câteva în continuare:
a. Legea entropiei nu se aplică sistemelor vii. Astfel J.H. Rush afirmă [48,pg.35]: “În cursa complexă a evoluției sale, viața este un remarcabil contrast cu tendința exprimată în legea a doua a termodinamicii. În contrast cu legea a doua a termodinamicii care exprimă o progresie ireversibilă înspre creșterea entropiei și dezordinei, viața evoluează continuu spre nivele ale ordinii mai ridicate. Este încă și mai remarcabil faptul că această conducere evoluționistă spre un ordin mai mare și mai mare este de asemenea ireversibilă. Evoluția nu dă înapoi”.
Dar unul din marii biologi evoluționiști, Dr. Harold Blul în [49,pg.119] afirmă: “Ori și cu câtă atenție am examina energetic sistemele vii, noi nu găsim nici o evidență că principiul termodinamicii ar cădea în cazul sistemelor vii...”.
b. Legea entropiei este o consecință statistică a stărilor energetice și excepțiile sunt posibile, afirmă Stanley W. Angrist în [50,pg.120]. Desigur posibilitatea ca o calorie termică să se convertească complet în lucru mecanic, este infim de mică, practic se apropie de zero.
c. Probabil legea a doua nu a operat în trecut.
d. Probabil că legea a doua nu se aplică peste tot în univers. Această afirmație a fost admisă și de filozofia materialist dialectică. e. Probabil că legea a doua nu se aplică sistemelor deschise. "
  #403  
Vechi 27.09.2012, 07:28:56
r.mircea r.mircea is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Mircea, unde vezi dificultatea si riscul afirmatiei "cosmosul si omenescul sunt harazite sa aiba sens si devenire intru Hristos"? (banuiesc ca am reformulat corect afirmatia referitoare la sensul Hristocentric)
Poezie este, intr-adevar, dar nu in acceptiunea minora, peiorativa, cum imi pare ca ai formulat, ci la modul cel mai propriu: e MAREA, INEGALABILA POEZIE A ICONOMIEI VIETII CREATE SI CONDUSE DE DUMNEZEU!

Altfel cum?
Sigur, sintagmele acelea sunt foarte ortodoxe, nu neg... Dar vorbeam de tot balastul venit de la om. Încă nu mi-a spus nimeni cine a descoperit primul evoluția asta...Trebuie să fie un om credincios, sau măcar nu ateu, sau cel puțin nu un hulitor grosolan, altfel e clară treaba, e clar de la cine vine. Noi știm că Darwin a avut mulți „prietenași” din umbră care l-au susținut, chiar dacă nici el nu credea teoria. Deci teoria asta a venit cu un scop.
De ce ne inspirăm de la astfel de oameni?
DECI SENSUL, SCOPUL acestei teorii, unde e?.... Și creaționismul (cum o fi el) nu e cu nimic mai puțin măreț, și, de asemenea, zice că "cosmosul si omenescul sunt harazite sa aiba sens si devenire intru Hristos". Cu ce hristocentrism vine mai mult evoluționismul decât creaționismul biblic?

Last edited by r.mircea; 27.09.2012 at 07:35:12.
  #404  
Vechi 27.09.2012, 08:11:58
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Încă nu mi-a spus nimeni cine a descoperit primul evoluția asta...Trebuie să fie un om credincios, sau măcar nu ateu, sau cel puțin nu un hulitor grosolan, altfel e clară treaba, e clar de la cine vine.
Conform unei asemenea logici, putem să împărțim orice descoperire științifică în funcție de credința autorului: Becul e de la diavol, șurubul e de la Dumnezeu, teorema lui Pitagora e de la diavol (că doar era păgân), avionul e dela diavol (dacă admitem că l-a inventat catolicul, adică ereticul, Traian Vuia) și așa mai departe. Vedeți în ce cădem ?


Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Noi știm că Darwin a avut mulți „prietenași” din umbră care l-au susținut, chiar dacă nici el nu credea teoria.
Cine sunt acești "noi" și de unde "știu" ei ?

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Deci teoria asta a venit cu un scop.
De ce ne inspirăm de la astfel de oameni?
Aici începem să alunecăm în conspiraționism.
Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
DECI SENSUL, SCOPUL acestei teorii, unde e?....
Scopul teoriei, la fel cu orice altă teorie științifică, este acela de a explica un anumit aspect al realitățiii, în speță modul în care funcționează, se adaptează și se transformă organismele vii.
  #405  
Vechi 27.09.2012, 09:22:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Scopul teoriei, la fel cu orice altă teorie științifică, este acela de a explica un anumit aspect al realitățiii, în speță modul în care funcționează, se adaptează și se transformă organismele vii.
Așa...
Domnu' MihaiG, ce zice la teorie despre suflet? Când se naște, cum apare, dezvoltă, adaptează etc?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #406  
Vechi 27.09.2012, 09:27:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dovezi, într-adevăr.... Prin faptul că îl citați pe acest agitat, apreciind elucubrațiile sale drept "dovezi", mi-ați răspuns în mod indirect la întrebarea pe care v-am adresat-o mai demult: credeți că Pământul are doar 6000 de ani vechime ?

Pentru ceilalți cititori ai thread-ului, iată aici contra-argumentele științifice la teoria pseudo-științifică a lui Humphrey: http://www.cese.org/wp-content/uploa..._humphreys.pdf

Un citat: Humphreys creates a slick, scientific-sounding argument for a "young" Earth, but in the process
seriously misrepresents modern consensus. All serious dating methods (radiometric age dating,
dendrochronology, ice core analysis, varve deposition, and more) yield ages far older than Humphreys'
methods.
D. Russell Humphreys breaks all the rules of science. He uses flawed logic, overly simple models, and
twisted data to sell his young Earth. Caveat Emptor!
Subscriu asertiunii pertiente.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #407  
Vechi 27.09.2012, 09:28:16
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu, vai celor care le interpetează spusele potrivit propriilor păreri și încearcă să le impună ca dogme.

N-ați răspuns la o întrebare (bine, la aia cu competențele d-vs. în domeniul științific am renunțat, considerând că ați demonstrat cu brio, prin refuzul obstinat de a răspunde, că nu le aveți): dumneavoastră credeți că oamenii au coexistat cu dinozaurii ?
Subscriu afrimatiilor dvs pertinente domnule MihaiG.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #408  
Vechi 27.09.2012, 09:30:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Așa...
Domnu' MihaiG, ce zice la teorie despre suflet? Când se naște, cum apare, dezvoltă, adaptează etc?
Nu-l mai bagati in seama, e un trol care se hraneste cu atentie. Nu are scrupule si face orice ca sa se impuna sis a isi impuna conceptiile. daca observi cum a procedat si aici, a intrat sa ma acuze, sa ma faca prost cu acuzatii false, doar ca sa ramana el sa isi impuna conceptiile, desi habar nu are de obicei despre ce vorbeste. In discutiile interminabile cu el eu scriam ceva, el nu intelegea, eu scriam iar, iar nu intelegea (sau se prefacea) si tot asa, repeta aceeasi intrebare tot timpul, eu cred ca are si ceva in neregula.
P.S. Lasa ca are acum cine sa il bage in seama, Eugen.
  #409  
Vechi 27.09.2012, 09:43:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
DECI SENSUL, SCOPUL acestei teorii, unde e?....
Scopul teoriei evolutioniste este exclusiv acela de a explica fiziologia organismelor precum si mecanismele aparitiei speciilor. Teoria evolutinista nu isi propune sa dea un sens existential (scop) pentru aceste explicatii. Este treaba filozofiei si a teologiei sa ofere un sens existential acestor explicatii.
Din nefericire se constata ca filozofii materialisti atei sunt mai abili in acapararea rezultatelor stiintei (paradigmei stiintifice constemporane). Creationismul evolutionist teist, sustinut si de Sfantul Luca al Crimeii, Matsoukas (nu o sa reiau citatele) este pertinent atat din punct de vedere stiintific cat si teologic, teopraxic, teognostic.

Sa ne ajute Dumnezeu sa nu repetam gresala romano-catolicilor care l-au prigonit pe
Galileii pentru ca constatat ca explicarea modului in care functioneaza universul este diferita de interpretarile ad litteram ale cosmologiei Sfintei Scripturi. Galieii a propus un al model creationist... pertinet evident, atat stiintific cat si teologic.

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Cu ce hristocentrism vine mai mult evoluționismul decât creaționismul biblic?
Repert: nu confundati teoria evolutionista cu creationismul evolutionist teist.
Creationismul evolutionist teist este hristocentic intrucat arata ca omul este cununa creatiei numai si numai datorita Domnului Iisus Hristos (nu se cauta alta justificare, psiho-somatica, fiziologica... ci justificarea maratiei omului este numai si numai Hristos Iisus si Sfanta Sa Biserica, Sfintele Taine conform Sfintilor Parinti). Sensul existentei umane si al intregii creatii nu poate fi altul decat Iisus Hristos.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #410  
Vechi 27.09.2012, 09:46:54
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Așa...
Domnu' MihaiG, ce zice la teorie despre suflet? Când se naște, cum apare, dezvoltă, adaptează etc?
Citiți încă o dată, cu atenție. Am scris: organismele vii.

Studiul organismului viu nu presupune, nici implicit nici explicit, studiul sufletului.

Dumneata, când te duci la doctor să te trateze de apendicită, ridici problema sufletului ? Evident că nu.

Biologul care studiază broaștele, maimuțele sau iarba, crezi că își pune, în mod pertinent, problema sufletului ? Evident că nu.

Pentru că un om de știință onest își cunoaște domeniul de activitate și, mai ales, de competență, realizând că aspectele spirituale sunt de competența altora (respectiv Biserica).

Din păcate, există voci din cealaltă tabără care nu își realizează limitele competențelor și pretind cu infatuare că se pot exprima credibil cu privire la teorii științifice pe care nu le înțeleg decât, în cel mai bun caz, superficial.

Este plin internetul de site-uri ale creaționiștilor "literaliști" agitați, care își imaginează că Vechiul Testament este un manual de biologie, și încearcă să-i convingă pe oamenii cu mai mult bun simț decât ei că progeniturile lui Adam au călărit pe dinozauri.

Doamne, cât rău fac ei credinței adevărate, substituindu-i o mascaradă caraghioasă.
Subiect închis

Tags
creatie, darwin, evolutie, habotnici, maimute



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 17:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45