Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.01.2013, 18:05:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Post

respect și înțeleg decizia BOR.
respect și decizia regizorului și a familiei.
nu înțeleg reacția celor care au reacționat în stradă.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.01.2013, 22:36:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu înțeleg reacția celor care au reacționat în stradă.
Sunt fariseii zilelor noastre.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.01.2013, 23:15:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
Sunt intr-o pozitie neutra fata de incinerare.
Dar sa analizam putin cateva aspecte:
-credinciosii arsi mai inainte, martirii, din care s-a ales cenusa, ce vor face fara trupurile lor?
-cei care au murit in explozii, nu neaparat combustibile, ce vor face, avand corpurile pulverizate?
-orice parte a corpului uman se descompune si este procesata mai departe de microorganisme, atomii [materia] intrand in ciclul natural al elementelor. Vreti sa spuneti ca veti gasi corpurile intregi, sau cel putin oasele si dintii, atator oameni care au murit?
-nu se specifica nicaieri in Sfanta Scriptura, Noul Testament, o regula sau lege pentru corpurile celor decedati.

Acestea fiind zise, cine vrea sa se incinereze, nu are decat. Iar cine nu vrea, de ce sa mai faca din tantar armasar, comentand in necunostinta de cauza...
Da si nu.

Incinerearea in sine nu e un lucru rau, cum spunea cineva pe alt topic, in Japonia crestinii ortodocsi sunt incinerati (din motive administrative) si nu este o problema duhovniceasca.

Dar aici la noi, problema este alta - cei care opteaza pentru asa ceva din timpul vietii sunt necredinciosii - la mijloc este in mod sigur o filosofie gresita despre trup, care nu are nimic de a face cu crestinismul.

Deci pentru ce sa li se asigure o slujba ca pentru cei credinciosi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.01.2013, 00:15:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nu pot sa cred ca exista oameni atat de naivi incat sa afirme ca BOR refuza incinerarea din ratiuni financiare (isi pierd "spagile" cum acuza cineva anterior). Daca incinerarea ar fi fost o practica crestina, cu siguranta s-ar fi facut, iar bani tot ai fi dat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.01.2013, 07:20:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt fariseii zilelor noastre.
s-a întâmplat exact ce a încercat Sergiu să evite: circ.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.01.2013, 09:47:08
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

Vad ca iarasi s-a deturnat discutia...
In fine, citatele din Sfanta Scriptura pe care le-a adus cineva sunt destul de irelevante. Bineinteles ca se spune clar ca "din pulbere de pamant ai fost luat si in pulbere de pamant te vei intoarce", dar nu se indica modul in care se va face aceasta.
Deci, ca regula generala:
- oamenii se inhumeaza, adica se pun sau nu in cosciug, iar apoi se introduc intr-o groapa in pamant. Domnul Iisus nu a fost ingropat ci "pus in mormant", chiar daca acela era modul lor de ingropare in cultura evreiasca. Ceea ce nu ne da noua dreptul sa ne facem cripte si cavouri...
- daca noi inca mai avem spatiu pentru ingropare, unii nu dispun de asa ceva... sa nu ii judecam pentru ca apeleaza la aceste metode mai putin crestine [cred ca unul din motivele pentru care crestinii nu apelau la incinerare era similaritatea cu riturile pagane in care se sacrificau oameni pe altar si se incinerau].
- nu cred ca acea comparatie cu oficierea casatoriilor dintre homosexuali este cat de cat pe aproape:
- in Sfanta Scriptura este clar scris ca sodomia/homosexualitatea este un pacat
- despre modurile de inmormantare se vede clar ca nu sunt legi stabilite
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.01.2013, 13:45:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu pot sa cred ca exista oameni atat de naivi incat sa afirme ca BOR refuza incinerarea din ratiuni financiare (isi pierd "spagile" cum acuza cineva anterior). Daca incinerarea ar fi fost o practica crestina, cu siguranta s-ar fi facut, iar bani tot ai fi dat.
Cei fara Dumnezeu pierd usor uzul ratiunii.

Valabil si pentru ce spunea Mihnea, o data ce ai pierdut ratiunea, orice ti se serverste frumos ambalat drept virtute, inghiti pe nemestecate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.01.2013, 14:03:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
Vad ca iarasi s-a deturnat discutia...
In fine, citatele din Sfanta Scriptura pe care le-a adus cineva sunt destul de irelevante.
Sa inteleg datorita faptului ca in Sf. Scriptura nu scrie nimic expres despre fumat, voi la "adunare" aveti "coltul fumatorului" pentru pauzele de rugaciune?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.01.2013, 14:50:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Redau mai jos cuvintele Parintelui Dimitrie Staniloae, tiparite in urma cu peste 70 de ani in Telegraful Roman:

"Pe fata celui disparut raman imprimate caracterele sufletului si dupa ce a murit. Cand privesti la ea, nu poti sa nu ai impresia ca cel mort traieste, ca fata lui continui sa aiba un sens, sa exprime un caracter, un ansamblu de sentimente, aceleasi pe care le-a exprimat cat era viu. Cum sa arunc in foc aceste sensuri, cum sa ard o fata care continua sa-mi exprime ceea ce mi-a exprimat o viata intreaga? Cum sa dau focului o imagine scumpa, un vas in care a palpitat un suflet ce mi-a fost drag si respectat? Pretuiesti o haina veche, un obiect de care te-ai servit odata tu sau cei apropiati; cum sa nu pretuiesti trupul care a cuprins tot sufletul si toata viata celui scump?

Nu este mai bine apoi pentru sufletul meu sa ramana cu impresia ca cel mort a plecat numai, decat sa-mi produc pe cale silita senzatia distrugerii lui? Nu corespunde mai bine credintei crestine aceasta impresie de plecare a celui raposat, decat senzatia dura de distrugere?

Cand este ars in fata mea si mi se da la urma un pumn de cenusa, mi-am produs tocmai aceasta senzatie de definitiva distrugere, pe cand, daca i-am acoperit fata cu giulgiul pamantului, raman in adancurile sufletului cu un sentiment ca numai cel mort a plecat intr-o alta lume, in care continua sa traiasca, ca numai el doarme; doarme in relatie cu noi, caci cu o fata interioara este intors spre o alta viata mai frumoasa.

Porunca dumnezeiasca de a nu ucide are apoi referinta si fata de trup. Nimic din ce este omul n-avem voie sa ucidem, ci sa lasam sa sfarseasca prin aceeasi voie dumnezeiasca - pe cale naturala - prin care s-a si creat. Precum n-avem voie sa ucidem sufletul, asa n-avem voie sa distrugem trupul, ci sa lasam legea naturala sa-si urmeze cursul ei dupa plecarea sufletului.

Arderea este actul in care se manifesta cel mai mare dispret al omului pentru ceva. Tocmai de aceea el nu arde nimic, decat doar maracinii. Mai arde lemne ca sa se incalzeasca, potrivit tot unei legi a firii. Deci o ardere cu un folos pozitiv. Dar pentru ce sa arzi trupul omenesc? Trebuie sa-l dispretuim atat de grozav? Sau aduce aceasta un folos intretinerii noastre? Sau este aceasta potrivit cu legea fireasca a vietii?

In arderea trupului se manifesta pur si simplu instinctul pacatos si absurd de a destrama credinta crestina.*Ea arata o totala necredinta in Dumnezeu si in demnitatea omului, facut dupa chipul lui Dumnezeu. Ea descopera un suflet pustiu de orice credinta, gasind in cenusa si in praf simbolul cel mai nimerit al pustiului din el. Caci actele noastre au si functia de a simboliza credintele noastre. Cine respecta trupul, chiar mort, isi simbolizeaza prin aceasta credinta in vesnicia lui, iar cine lasa sa i se arda trupul arata ca nu crede in nimic." ("Incinerare", Telegraful Roman)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.01.2013, 17:17:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
- despre modurile de inmormantare se vede clar ca nu sunt legi stabilite
nu cred că este nevoie de o lege.
dar am înțeles că este un proiect de lege care spune că înmormântarea poate fi religioasă sau laică.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
media versus biserica yulyan Generalitati 4 12.11.2012 23:52:26
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 00:48:42
umilitinta versus demnitate ingerul_pazitor Generalitati 31 31.01.2011 17:55:13
calugar versus ghid bogdan2010 Calugarul 5 10.01.2011 20:27:24
plaja versus rugaciune jenica Generalitati 29 01.08.2007 07:50:09