Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.03.2010, 09:15:50
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Stie cineva amanunte despre aceasta Conferinta?

Am primit azi acest mesaj:

"Propaganda stilista sub numele unei conferinte

In seara zilei de Buna Vestire, in cadrul unei conferinte organizata de ASTRADROM, conferinta cu tema "Semnele vremurilor de pe urma" sustinute la Oradea, teologul Danion Vasile a vorbit despre semnele vremurilor apocaliptice. Printre aceste semne spune ca ar fi si calendarul nou acceptat de Biserica Ortodoxa Romana in anul 1923.
Aducand argumente din canoanele Bisericii Ortodoxe si ale unor Sfinti Parinti, Danion a afirmat ca in Biserica Ortodoxa Romana nu exista har. In aceeasi conferinta invitatul a spus ca parintele Cleopa Ilie de la manastirea Sihastria "a mintit credinciosii in problema calendarului" iar parintele Arsenie Boca dadea credinciosilor "invataturi in contradictie cu traditia Bisericii" si a sfintilor parinti, Ioanichie Moroi a fost un depravat etc. In opinia lui Danion Vasile doar sfintii de la Optina (care indeamna la necomuniune cu cei de pe stil nou) detin Adevarul de credinta.
Tot in cadrul aceleiasi conferinte, Danion a spus ca "Muntele Athos a cazut" si singura manastire care s-a mentinut este Esfigmenu, o manastire zelotista.
In cele din urma conferinta lui Danion Vasile s-a transformat intr-o propaganda stilista condamnand totodata oameni de valoare ai Bisericii Ortodoxe Romane. Atat Danion cat si duhovnicul sau, ieroschimonahul Hrisostom Manolescu, au sustinut ca parintele Iustin Parvu de la manastirea Petru Voda apreciaza gestul de "curaj" al celor doi "eroi" care au raspandit acelasi mesaj in mai multe orase din tara.
Organizatorii conferintei ASTRADROM, se dezic de unele afirmatii la adresa duhovnicilor sus amintiti: "Danion ne-a contactat cerandu-ne sa il invitam la o conferinta in Oradea si eventual in alte orase unde avem filiale. Nu stiam ce ganduri are. Fiecare e responsabil pentru afirmatiile facute" spune Ancuta Avram, presedinte interimar a asociatiei organizatoare.
In ziua de Buna Vestire, Danion Vasile si parintele Hrisostom au asistat la Liturghie la Schitul Huta unde si-au manifestat nemultumirea fata de faptul ca a auzit pomenindu-se numele episcopului Sofronie (din a carui subordine canonica se afla schitul). Staretul schitului de la Huta, ieromonahul Visarion, a spus ca intr-o discutie ce a purtat-o la masa in prezenta a aproximativ 20 persoane Danion i-a propus sa iasa de sub ascultarea canonica a Bisericii Ortodoxe Romane.
Mijlocitor intre Danion si ASTRADROM a fost parintele Eftimie de la Huta care regreta ca s-a ajuns aici. L-am contactat telefonic si ne-a spus ca: "afirmatiile dure la adresa marilor duhovnici m-a surprins ca venind din partea unui om ca Danion, la fel si problema calendarului care nu vad ce rost are sa o agitam acum dupa atatea decenii. Ne-a intrebat daca vrem sa trecem sub ascultarea canonica a unui episcop Antonie, pe stil vechi, al unei biserici numite de sub catacombe. Mi s-a parut dubioasa propunerea dar pe moment nu am realizat. Abia dupa conferinta de la Oradea m-am dezmeticit despre ce e vorba. Tare ma tem ca cineva profita de zelul lui Danion si vrea sa faca o dezbinare in Biserica, ceea ce nu foloseste nimanui. Nu cred ca trebuie condamnat ci mai degraba sa il ajutam sa se linisteasca. A facut multe lucruri bune si ar fi pacat ca acum sa dea cu piciorul in tot. Extremele acestea nu sunt bune, nici ecumenismul dar nici stilismul".
Pentru a afla pozitia parintelui Iustin Parvu ne-am deplasat pana la manastirea Petru Voda. Aici am aflat ca ieroschimonahul Hrisostom care pretindea ca e trimis de parintele Iustin sa marturiseasca nu a mai fost prin aceasta manastire de cativa ani. "A fost mai demult pe aici - spune un monah - dar nu a rezistat sa stea mult. Tot il vorbea de rau pe parinte".
Intrebandu-l pe parintele Iustin despre sustinerea celor doi "misionari" ne-a spus ca: "Nu am nici o partasie cu oamenii Satanei care vor sa dezbine Biserica. Niciodata nu mi-am amestecat limba si neamul, nici cu rusii si nici cu americanii. Cleopa, Arsenie si toti ceilalti au luptat pentru unitatea Bisericii, pentru apararea si pastrarea traditiilor neamului si a bisericii noastre, cum sa ii vorbesti in halul acesta! Ce interese se ascund in spatele acestor vorbe? Fiecare sa ramana in Biserica, asa cum a fost botezat".
ASTRADROM si-a propus sa nu il mai invite pe Danion la nici o conferinta in orasele unde are filiale si nici sa nu ii mai distribuie carti pana ce nu isi va revizui greselile morale fata de atitudinea sa.
Parintele Eftimie considera ca orice farmitare duce la tulburare "iar acum, cand vremurile sunt tot mai tulburi, numai de asa ceva nu avem nevoie. Nu suntem ecumenisti dar nici nu trebuie sa parasim Biserica. Daca un episcop a cazut in erezia ecumenista nu inseamna ca am cazut si noi. Sa ramanem in Biserica si sa ne ducem crucea cu demnitate".

Viorel Nistor,
Oradea, 28 martie 2010."


Poate cineva sa confirme sau sa infirme cele relatate despre Danion Vasile? Sunt foarte mirat de cele povestite in acest mesaj si sper sa fie doar o mistificare, o incercare de intoxicare.
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.03.2010, 10:48:23
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit regrete

Mi-e personal nu-mi vine sa cred ca Danion Vasile ar putea face asemenea afirmatii cu privire la acesti doi DUHOVNICI. Dar daca e asa...sincer imi pare tare rau mai ales ca la un moment dat cartile scrise de el...mi-au mers la suflet si totusi sa spui cuvinte indoielnice cu privire la Arsenie Boca si Ilie Cleopa e MARE problema. Ma gandesc ca ar trebui incercat si accesat site-ul care a organizat conferita poate dau eu ceva detalii...
Oricum mare pacat de Danion Vasile!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.03.2010, 10:59:38
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit conferinta Oradea

Da,am participat si eu la la acea conferinta,si am iesit din sala putin bulversat.Ma gandesc la acele persoane,care nu au o pregatire duhovniceasca temeinica.Am vazut si sfintele moaste care au izvorat mir la Iasi,si m-am inchinat in fata lor,dar imi pare rau ca nu l-am intrebat pe parintele Hrisostom,sau pe fratele Danion daca stie cumva ce fel de calendar a tinut acel (acei) martir(i),ale carui moaste au izvorat mir.Nu am stat pana la sfarsit sa aud intrebarile si raspunsurile date de fratele Danion,dar pe aceasta cale vreau sa comentez urmatoarele:
-sa admitem ca in decursul vietii lor,Parintele Cleopa si Parintele Arsenie Boca,au avut si slabiciuni sau caderi,pentru ca ispitele ne pandesc la tot pasul (mai ales pe calugari),dar eu sunt convins ca au avut puterea sa se ridice;oricum nu judecam noi greselile lor.
- a amintit fratele Danion un citat din Crez ,,Intr-una sfanta soborniceasca si apostoleasca Biserica",facand aluzie la unicitatea Bisericii,fiindca asa este,nu exista mai multe biserici,sau biserici surori,biserica fiind una,ca trup al lui Hristos.In continuarea articolului amintit de fratele Danion se spune asa:,,...marturisesc un Botez spre iertarea pacatelor..." Frate Danion ai auzit,,un botez",nu mai multe cum fac sectarii si stilistii. Da?
- pentru parintele Hrisostom care a afirmat ca nu este un nationalist,si ca nu-l intereseaza neamul,scarbit fiind de faptul ca,, am intrat cu fundul in Europa",el avand doar cateva repere (Stefan cel Mare,Constantin Brancoveanu),doresc sa-i atrag atentia ca mai sunt si alte personalitati ale neamului,inclusiv martirii inchisorilor, ce vaslesc la corabia mantuirii care este Biserica Ortodoxa (vorba lui Dan Puric,nu au rusii atatea biserici si manastiri,cati sfinti ii putem da noi).
- cat despre PS Sofronie,are cine sa-l judece daca a gresit.Important este daca si-a dat seama de asta;iar preotii si duhovnicii bine au facut ca au ascultat indemnul Mitropolitului Bartolomeu de a-l pomeni in continuare .
Sa ma ierte fratele Danion si parintele Hrisostom daca am alte convingeri .
Doamne-ajuta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.03.2010, 11:09:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu cand il vad la televizor pe Danion Vasile, schimb canalul. Am destui Parinti pe care ii ascult cu drag, ma lipsesc de marturisitori de genul Dan Puric samd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.03.2010, 11:11:28
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Nu va luati dupa vorbele oricui...

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Mi-e personal nu-mi vine sa cred ca Danion Vasile ar putea face asemenea afirmatii cu privire la acesti doi DUHOVNICI. Dar daca e asa...sincer imi pare tare rau mai ales ca la un moment dat cartile scrise de el...mi-au mers la suflet si totusi sa spui cuvinte indoielnice cu privire la Arsenie Boca si Ilie Cleopa e MARE problema. Ma gandesc ca ar trebui incercat si accesat site-ul care a organizat conferita poate dau eu ceva detalii...
Oricum mare pacat de Danion Vasile!!!
Este minciuna, oameni buni, nu mai dati crezare tuturor vorbelor!
Danion niciodata nu s-a ridicat impotriva Ortodoxiei si a Sfintilor Parinti! Niciodata! Danion s-a ridicat doar impotriva ereziilor, iar ceea ce afirma acel personaj, Viorel Nistor, este MINCIUNA SFRUNTATA!!! Va spun cu certitudine, am ascultat conferinta, nici vorba de asa ceva! Danion vorbeste de Serafim Rose, despre sfantul Ioan Maximovici, despre sfinti patriarhi, despre parintele Cleopa, despre multi alti parinti cu viata sfanta, vorbeste despre ei cu evlavie si cu credinta!
Atat Danion, cat si parintele Hrisostom au vorbit despre sfintii marturisitori de la Aiud - sfintii marturisitori din inchisorile comuniste!!! Acest lucru i-a atins pe unii care - stiu ei de ce! - nu vor ca acesti sfinti, cu moaste aratate de Dumnezeu ca sfinte moaste, sa fie canonizati! Cam intelegeti de ce?
Danion nu a vorbit impotriva Bisericii, nici a Sfintilor Parinti, ci a vorbit impotriva EREZIEI !!!
Dar e firesc ca aceia care nu rabda adevarul sa-i sara in gat! inca ma intreb cum au rezistat pana acum! Oameni buni, nu mai dati crezare oricarei vorbe aruncate, ca uite asa ne insala vrajmasul! Vin lupi in piele de oaie, care se dau mari credinciosi, si cuteaza ei sa judece pe cel care le aduce ADEVARUL. Fireste ca o fac, pentru ca pe ei adevarul ii arde si nu-l rabda! Va doresc sa va jute Domnul nostru Iisus Hristos si Maicuta Domnului sa nu va lasati amagiti, sa nu dati crezare vrajmasului.
Doamne ajuta!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2010, 11:29:37
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Deosebirea duhurilor

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu cand il vad la televizor pe Danion Vasile, schimb canalul. Am destui Parinti pe care ii ascult cu drag, ma lipsesc de marturisitori de genul Dan Puric samd.
Daca tu poti sa-l pui pe Dan Puric alaturi de Danion, atunci... vai tie! daca nu poti deosebi duhurile, pacat de tine!
Cum poti sa compari un saltimbanc, care se crede pe scena oriunde ar fi, si care a facut din Ortodoxie o alta scena, buna doar pentru a se pune in lumina doar pe sine, cum poti sa compari un saltimbanc cu un teolog? Nici atata discernamant nu ai? E pacat !
Dar e firesc, intr-un fel. Unii au ochi si nu vad, au urechi si nu aud.
Roaga-te sa ti se descopere adevarul. Si daca te rogi cu credinta, ti se va da.
Doamne ajuta!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2010, 11:34:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Daca tu poti sa-l pui pe Dan Puric alaturi de Danion, atunci... vai tie! daca nu poti deosebi duhurile, pacat de tine!
Cum poti sa compari un saltimbanc, care se crede pe scena oriunde ar fi, si care a facut din Ortodoxie o alta scena, buna doar pentru a se pune in lumina doar pe sine, cum poti sa compari un saltimbanc cu un teolog? Nici atata discernamant nu ai? E pacat !
Dar e firesc, intr-un fel. Unii au ochi si nu vad, au urechi si nu aud.
Roaga-te sa ti se descopere adevarul. Si daca te rogi cu credinta, ti se va da.
Doamne ajuta!
Iarta-ma, dar mai multe erori de ordin teologic face domnul Danion Vasile- teologul, decat domnul Dan Puric-artistul, laicul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.03.2010, 11:51:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Daca tu poti sa-l pui pe Dan Puric alaturi de Danion, atunci... vai tie! daca nu poti deosebi duhurile, pacat de tine!
Cum poti sa compari un saltimbanc, care se crede pe scena oriunde ar fi, si care a facut din Ortodoxie o alta scena, buna doar pentru a se pune in lumina doar pe sine, cum poti sa compari un saltimbanc cu un teolog? Nici atata discernamant nu ai? E pacat !
Dar e firesc, intr-un fel. Unii au ochi si nu vad, au urechi si nu aud.
Roaga-te sa ti se descopere adevarul. Si daca te rogi cu credinta, ti se va da.
Doamne ajuta!
Vai mie, ca inselat si pacatos sunt! Discernamant nu am si nu pot deosebi duhurile. Plus ca-l critic in Saptamana Mare pe marele teolog in viata Danion Vasile... Ochi am si nu vad, mintea mi-e intunecata. O sa ajung in flacarile iadului!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.03.2010, 12:05:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu ar fi foarte surprinzator din partea dl. Danion avand in vedere atitudinea lui fata de BOR de cca. un an incoace de cand cu "criza cipusoarelor" dar o astfel de cadere ar fi prea de tot..

Cel mai bine ar fi sa apara conferinta undeva pe Internet, ar fi chiar in interesul dl. Danion asta dupa ce au ajuns sa circule astfel de vorbe.

Mi se pare destul de dubios mesajul pentru ca par. Hrisostom din cate stiu, este la Petru Voda si acum si Danion este si el un personaj f. bine vazut pe acolo, i s-a dat prilejul sa-si afirme nu o data enormitatile in public.

Deci de dezicerea par. Iustin, sa fim seriosi, sunt toti cam in aceeasi barcuta din cate stiam.

Iar cu asa zisele miracole din mana lui Danion sau par. Hrisostom sau icoane plangatoare de la Petru Voda, eu as zice ca putina retinere nu strica, mai ales daca incercam sa vedem unde bat toate astea, dincolo de aparentele "dreptei credinte" de care se face caz.

Dumnezeu daca se supara, o face pentru necredinta nu pentru ne-naivitate.

Am postat aici:
http://www.danionvasile.ro/blog/2007.../#comment-3583
---
Alin said on Your comment is awaiting moderation. Martie 29th, 2010 at 5:08

Propaganda stilista sub numele unei conferinte

http://dranik.wordpress.com/2010/03/...ei-conferinte/

Este adevarat?
---

Daca mesajul nu trece, cred ca este destul de clar..

Last edited by AlinB; 29.03.2010 at 12:10:35.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.03.2010, 12:18:35
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Cum sare lumea cand Danion marturiseste Adevarul despre schimbarea calendarului!

Constiinta neamului referitor la cele petrecute in anii '20 si '30 era impacata, datorita manipularilor din partea pr Cleopa & Mandita si propagandei BOR!

Calendarul "indreptat" nu e cel gregorian, stilistii sunt schismatici, nebuni, prosti, s.a.m.d.

Dar Adevarul iasa intotdeauna la iveala si nici un "mare duhovnic" nu poate sa'l ascunda!

Cat despre izvoratul de mir, si la copti, romano-catolici, etc gasesti cu miile astfel de minuni! Dar Dreapta Credinta UNA este!

Apararea Ortodoxiei , Adevaratei Ortodoxii numesc acesti lupi mincinosi "propaganda stilista"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
stie cineva felixlivadaru Din Noul Testament 6 25.08.2010 00:31:42
Stie cineva??????? pui Generalitati 10 24.10.2008 12:46:18
Stie cineva..???? tigerAvalo9 Generalitati 6 20.09.2008 17:18:04