Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2010, 02:25:52
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce este pana urma adevarata credinta?

Eu tot nu m-am lamurit ce inseamna adevata credinta...cine imi da si mie niste exemple?

Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2010, 03:12:46
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Eu tot nu m-am lamurit ce inseamna adevata credinta...cine imi da si mie niste exemple?

Multumesc
Adevarata credinta este cea in Dumnezeu Tatal Atottiitorul si Facatorul Cerului si a Pamantului a vazutelor tuturor si nevazutelor, Dumnezeu Fiul Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos si Dumnezeu Sfantul Duh Domnul de viata Facatorul, adica in Sfanta Treime.

Dreapta-credinta este aceea care nadajduieste in Cuvantul lui Dumnezeu neschimbat de-a lungul veacurilor, anume Ortodoxia, singura care nu a schimbat nimic timp de peste 2000 de ani si nu a dat bir cu sectantii, ereticii, paganii or ateii.

Dreapta-credinta este cea despre care se vorbeste in Crezul nostru Niceo-Constantinopolitean
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2010, 09:32:28
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Eu tot nu m-am lamurit ce inseamna adevata credinta...cine imi da si mie niste exemple?

Multumesc
Adevarata credinta este cea ortodoxa.Ortodoxia ofera prin Biserica,preoti,cartile Sfintilor Parinti,Sfintele Taine,ajutorul necesar pentru a ne mantui.Nici o alta biserica nu detine Adevarul intreg asa cum e in Biserica Ortodoxa.Tot ceea ce trebuie sa facem este ascultare de duhovnic,sa hranim mintea din cartile ortodoxe,sa facem rugaciune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.06.2010, 09:52:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Adevarata credinta este a pastra invatatura Apostolilor si a Sfintilor, venita prin Iisus Hristos si Duhul Sfant.
Adevarata credinta este aceea prin care ne impartasim de harul dumnezeiesc.

Este greu a discerne insa intre autentic si fals, intr'o vreme in care totul se vrea adevar si cale spre "fericire".
Dea Domnul sa nu fim inselati de cele ale lumii, care se vor a fi mai mult decat sunt in realitate.

P.S. Simbolul de credinta - Crezul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.06.2010, 12:17:41
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc tuturor
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.06.2010, 12:52:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca vei crede in Cineva, iar Acela nu a facut ca inima ta sa nu aiba decat usa de intrare, trebuie sa stii ca nu ai o credinta adevarata. Credinta adevarata face ca omul sa-i primeasca pe toti in inima sa si odata intrat cineva nu mai poate iesi datorita iubirii din ea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2010, 14:31:28
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Adevarata credinta este ceea in Iisus Hristos si in Cuvantul lui Dumnezeu, asa cum a fost ea lasata dupa rastignirea Mantuitorului nostru Iisus Hristos, data de Dumnezeu prin Duhul Sau cel Sfant, Sfintilor Apostoli si Sfintilor Parinti care au urmat dupa ei. Este credinta in dragostea si bunatatea lui Dumnezeu, in iubirea fata de aproapele nostru, in a constientiza faptul ca omul este doar un praf in vant fara Dumnezeu, in a nu judeca ca sa nu fi judecat. Credinta adevarata este Domnul nostru Iisus Hristos; Calea, Adevarul si Viata. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2010, 16:07:49
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Eu tot nu m-am lamurit ce inseamna adevata credinta...cine imi da si mie niste exemple?

Multumesc
cred si eu ca de la atatia sfinti, traditii, reguli etc o iei razna un pic. nu se mai stie care ce si cum e. cati sfinti, atatea interpretari, si omul e dezorientat. nici nu are timp intr-o viata intreaga sa ii citeasca pe toti...
ar fi mai bine daca doar biblia ar fi luata in considerare, tot respectul pentru protestanti in cazul asta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2010, 19:03:50
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Eu tot nu m-am lamurit ce inseamna adevata credinta...cine imi da si mie niste exemple?

Multumesc
Si eu am fost mult timp nelamurit. Nu o sa dau definitia adevaratei credinte,
ci o sa-ti povestesc modul cum am ajuns s-o cunosc. Raspunsul e personal,
pentru ca credinta e relatie personala cu Dumnezeu.
Deci, s-a intamplat pe cand vobeam cu mine (ce sa-i faci, la varsta mea e
permis) insumi si imi ziceam ce bine e sa ai credinta, e pace si liniste in
sufletul tau! Dar pe cand ma leganam duios cu aceste sentimente inalte,
deodata o voce (interioara) ma intreaba:
- Dar pe Hristos de ce l-ai rastignit?
Un fior rece urca pe sira spinarii. Ce-a fost asta? - ma intreb.
- Stai linistit, nu te speria asa, sunt doar constiinta ta. Raspunde-mi la
intrebare.
- Pai, nu eu L-am rastignit. Altii au facut-o acum multi, multi ani.
- Lasa-i tu pe altii. Tu spune-mi de L-ai rastignit TU?
- A, stiu, am citit prin carti ca de fapt, indirect, toti suntem vinovati de
moartea Sa, asa cum toti am participat, tot indirect, la cadere.
- Tu nu-mi vorbi din carti, tu raspunde-mi direct, nu indirect, la intrebare.
- ...a ... a ... a
- Bine, iti pun intrebari ajutatoare atunci. Daca tot vorbesti de carti, ai
citit cu atentie Sfanta Scriptura?
- Da, raspunsei repede, am citit-o de mai multe ori, plus tratate de dogmatica...
- Bine, bine si atunci de ce L-ai batut in cuie pe Hristos?
- ... a ... a
- Te-ai inchinat la Dumnezeu in Templu sau in Biserica, acolo unde mergi tu?
- Da, sigur ca da, am spus rapid, am batut si matanii, m-am rugat, am spus
si amin si aleluia si mi-am facut si cruce.
- Atunci de ce L-ai atarnat pe cruce pe Hristos?
- ...a ...
- N-ai spus tu ca-L iubesti pe Dumnezeu ca pe ochii din cap?
- Ba da, ba da, am spus cum sa nu si asa si este, te rog sa ma crezi - spusei
c-un glas ce cersea mila.
- Bine, si atunci de ce-ai infipt sulita in pieptul Sau?
- .....................
- Uite cum facem: mergi mataluta in camaruta ta, incuie usa pe dinauntru, pune-te
in genunchi, roaga-te, si nu iesii pana nu afli raspunsul.

Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.06.2010, 10:03:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Adevarata credinta este cea ortodoxa.Ortodoxia ofera .
Fata a intrebat care este credinta adevarata , nu religia adevarata. Religia e una, credinta e alta.

Definitia din DEX asemanatoare definitiei din Biblie este cam asa:

CREDÍNȚĂ, credințe, s.f. 1. Faptul de a crede în adevărul unui lucru; convingere, siguranță, certitudine. Convingere despre existența lui Dumnezeu; .

Deci care este credinta adevarata? Credinta adevarata este cea care nu este o credinta prefacuta. Sa ai credinta inseamna sa crezi ca Hristos a murit pentru pacatele tale si a inviat si prin credinta in El poti primi iertarea pacatelor tale. Sa-ti daruiesti viata lui Hristos si sa mergi pe urmele Lui, incredintat fiind ca el ti-a pregatit un loc langa El, dupa cum a promis. Sa ai credinta inseamna sa Il crezi pe Dumnezeu pen cuvant si sa nu te indoiesti ce spune. Iar ceea ce spune Dumnezeu se afla in Scripturi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 19:10:24
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 20:33:03
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 09:49:05
Pana la urma ce spunem la spovedanie? sophia Pocainta 227 24.01.2010 17:19:27
Adevarata credinta Agatha Generalitati 69 01.03.2007 00:08:35