Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 25.07.2013, 07:11:52
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Te uiti prea mult la tembelizor.
Nu tin neaparat, insa nu prea am incotro. Ceea ce am aflat despre budism am citit intr-o carte despre "marile religii", nu de la "tembelizor". Atata doar ca nu stiu cat si daca am intels bine.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 25.07.2013, 07:12:39
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Mărturii zguduitoare din viața muceniței Daniela

"O pildă de viață de Sfântă care și pe noi ne poate îndruma pe calea mântuirii! Ne dorim să o afle cât mai mulți, pentru că citind-o ne vom aminti de foarte multe întrebări puse, dar care nu-și găsesc răspunsul. Acesta este un exemplu viu care ne va răspunde la mulți pe multe teme!

Această floare aleasă a răsărit pe pământul românesc în anul 1967. De micuță era foarte apropiată de Dumnezeu. Când ieșea de la școală trecea totdeauna pe la biserică. Pentru aceasta era mustrată foarte aspru de tatăl ei: „Unde ai fost? Toata ziua la biserică? La popii tăi? Ce ți-a dat ție Dumnezeu?" Iar ea nu zicea nimic, numai lacrimile îi curgeau pe obraji.

Era evlavioasă și stătea mult timp la rugăciune. La banchetul de la sfârșitul liceului n-a vrut să se ducă. Diriginta ei o ruga: „Hai, Dănuța, vino și tu cu noi!", însă ea a zis: „Nu pot, dar să știți că eu vă iubesc foarte mult pe toți, însă la banchet nu pot veni...iertați-mă...". Era foarte blândă și foarte bună cu toți. Îi ajuta pe colegi la lecții; stătea și noaptea să scrie pentru ei. Învăța foarte bine, atât la școală, cât și la facultate. Îi plăcea foarte mult să lucreze. Toate hăinuțele ei erau făcute de ea.

A fost fiică duhovnicească a Cuviosului Părinte Sofian de la Sfânta Mănăstire Antim.

Studentă fiind, avea în grijă o bătrână paralizată, uitată de toți - mama Ioana. Cuvioasa Daniela se ducea zilnic la ea: dimineața, înainte de facultate și seara. Era drum destul și osteneală multă. O spăla, o îngrijea, îi făcea cumpărăturile. Din bursa ei punea deoparte și pentru mama Ioana. Îi spăla hainele, îi citea, îi cânta și aducea bucurie în sufletul bătrânei.

Era foarte blândă și foarte milostivă. Se vedea în ea blândețea Părintelui Sofian. N-a fost niciodată supărată pe cineva. Se acuza întotdeauna pe sine, iar pe ceilalți îi scuza.

Odată, cineva a bătut-o tare pe cuvioasa Daniela, deși aceasta nu era vinovată. După ce a răbdat în tăcere bătaia, s-a aplecat până la pământ, a îngenunchiat și a sărutat piciorul care o lovise cu sălbăticie.

Anumite persoane din familie încercau să o convingă să se mărite, iar ea spunea: „Nu, nu. Eu vreau să rămân cu Dumnezeu". „Dar poți să fii cu Dumnezeu și măritată" - i se spunea. „Da, dar dacă mă mărit, înseamnă că-L dau puțin pe Dumnezeu la o parte, și eu nu pot asta, nu vreau. Eu vreau să-I dau totul lui Dumnezeu".

Stătea multe ore noaptea să-și facă pravila. Niciodată nu s-a culcat fără să-și facă pravila. Iar frații ei strigau la ea: „Ce ți-a dat ție Dumnezeu? Că ne-ai acrit cu popii tăi. Ce-ți face credința ta? Că tata îți dă de mâncare... De ce ai făcut facultatea, ca să te duci la mănăstire"?

Când a terminat facultatea a fugit la mănăstire. Tatăl ei a căutat-o mult timp, a găsit-o, a bătut-o și a adus-o acasă. A fugit de mai multe ori. De fiecare dată a fost adusă cu forța acasă și bătută cumplit.

Odată, în noaptea de dinainte de ultima plecare a sa la mănăstire, a plâns și s-a rugat fără încetare. A făcut 1000 de metanii, cu lacrimi multe, cerând luminare de la Maica Domnului. Spre ziuă a adormit. Când s-a trezit, a luat iconița cu Maica Domnului pe care o primise de la Părintele Sofian. A făcut cruce, a sărutat iconița și foarte hotărâtă și-a strâns lucrurile pentru plecare. Apoi a lăsat unei prietene o scrisoare pentru Părintele Sofian. Iată conținutul:

Am visat, Părinte, icoana Maicii Domnului. Și am văzut că icoana prinde viață, și Maica Domnului mă privea atent și eu mă rugam în fața ei și o întrebam: „Ce să fac"?. Și am văzut cum mă privea cu multă durere. Și am văzut lacrimi pe obrazul Ei. Și, deodată, și-a întins mâinile la rugăciune și o lacrimă din ochii ei a picurat pe mâna mea. Și ea, cu mâinile ridicate în sus, se ruga și plângea. Când m-a atins lacrima Ei m-am trezit. Și m-am hotărât să plec.

Și a plecat. Pe drumul Crucii, pe urmele Mântuitorului Hristos.

Însă tatăl ei a găsit-o și de data aceasta. Când a adus-o de la mănăstire, a bătut-o cumplit. Apoi i-a tăiat veșmintele monahale cu foarfeca și i le-a aruncat la gunoi. I-a smuls de la gât cruciulița și a strigat la ea: „Popii, popii și biserica...". Atunci ea a leșinat. Și când s-a trezit, așa se ruga de tatăl ei: „Te rog, lasă-mi icoanele. Eu nu pot trăi fără ele. Te rog...". Și el le-a pus sub picior, a călcat pe ele și apoi le-a luat pe toate. Atunci ea a zis: „Bine, mi-ai luat totul, dar sufletul nu poți să mi-l iei, aici e totul".

Și de atunci numai așa se ruga: „Maica Domnului, ajută-mă, nu mă părăsi! Doamne Iisuse Hristoase...".

Văzând tatăl ei că nu o poate abate de la calea viețuirii ortodoxe, a născocit o rezolvare diabolică. A găsit niște medici asemenea lui și i-au stabilit diagnosticul de „schizofrenie paranoidă cu delir mistic". Până la sfârșitul vieții sale pământești a fost obligată să ia medicamente „care s-o liniștească". Ultimii doi ani i-a petrecut prin spitale, cu perfuzii. Din cauza medicamentelor era aproape tot timpul inconștientă. Tatăl ei o păzea de la prima oră până noaptea la orele 22 - 23, ca să nu poată lua legătura cu persoane binecredincioase.

Imobilizarea în pat și medicamentele primite de la psihiatru i-au provocat o paralizie aproape completă și un ileus paralitic (pseudoobstrucție intestinală). În aceste chinuri a trecut către Domnul, marți 6 aprilie 2004, în Săptămâna Mare. Aceasta s-a întâmplat la ora 10. Și pentru că tatăl ei n-ar fi acceptat chemarea unui preot, a rânduit Dumnezeu în chip minunat să afle despre ea Părintele Constantin. Ajuns la spital la ora 11, acesta i-a făcut slujba de înmormântare. Pentru prima dată, tatăl ei lipsea, deși dimineața fusese văzut în spital...

La cinstitul său mormânt au început să se facă minuni.

Prima minune cunoscută este vindecarea unui tânăr care suferea de opt ani de pseudoobstrucție intestinală cu crize repetate. Acesta a dobândit tămăduire în ziua de miercuri, 12 mai 2004. De atunci, tinerele binecredincioase care au aflat despre viețuirea și pătimirea mucenicească a surorii lor, au dobândit și mai multă evlavie și râvnă duhovnicească pentru cinstirea și pomenirea ei. A doua minune este vindecarea unui student de o afecțiune vasculară (2004), iar a treia este vindecarea unui tânăr care venise cu criză de apendicită (2005).

Pentru rugăciunile Sfintei Cuvioase Mucenițe Daniela, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, întărește-ne și pe noi pe calea Ortodoxiei și ne mântuiește pe noi. Amin.

Mormantul sfintei Daniela se gaseste in cimitirul Andronache, cartierul Colentina din Bucuresti."

N-am reușit însă să înțeleg cum i s-a permis tatălui să o ia cu forța de la mănăstire, ea fiind majoră; poate doar dacă avea deja certificat de handicap, deși spune că terminase o facultate. Acum doar nu toată lumea care se duce la mănăstire are "schizofrenie paranoidă cu delir mistic"... Cu toate astea se spune că sunt multe persoane internate cu forța la psihiatrie și sfarșesc tragic, doar că nu toți fac minuni și devin sfinți...

Poate unii vor spune ca fratii ei aveau dreptate, ca tatal era cel care ii hranea, nu biserica si popii, si ca lui ii erau cu totii datori sa il asculte, insa din cate stiu eu cam asta e obligatia oricarui parinte, iar copiii dupa ce se fac mari sunt liberi sa plece la casele si la treburile lor, e un "risc" pe care ti-l asumi ca parinte, nu e o "investitie garantata" :eu il cresc, il tin in scoala, in facultate, ii dau sa manance, si el o sa aiba grija de mine la batranete. Desigur ca asa ar trebui, si suntem datori moral cu totii, sa avem grija de parintii nostri, la batranete, insa nu suntem sclavii lor, pana la urma, e decizia noastra ce facem cu vietile noastre.

Last edited by fallen; 25.07.2013 at 07:17:23.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 31.07.2013, 08:58:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ma tem insa ca pentru unii aceasta poveste ar putea constitui o dovada ca credinta in Dumnezeu nu e chiar atat de salvatoare, pana la urma, ba din contra, din moment ce a dus-o pe nefericta fata acolo unde a dus-o, la balamuc si apoi la groapa. Sunt putini cei care mai cred si mai spera ca ar mai urma ceva si dupa. Nu e genul de dovada de care au nevoie oamenii din ziua de azi, dar de fapt cand a avut nevoie Dumnezeu sa faca demonstratii necredinciosilor? Pana la urma nici pe Hristos nu L-a vazut o lume intreaga inviat, ci doar o mana de oameni, dar, prin lucrarea Duhului sfant, a fost de ajuns ca sa creada aproape o lume intreaga. Dar uite totusi pe Toma care nu credea ca a inviat, a venit personal sa ii arate, desi nu a fost prea incantat ca a trebuit s-o faca, putea sa-l lase in necredinta lui, asa cum ne lasa pe noi acum. De ce mesajele Lui au fost intodeauna " codificate", doar pentru "cine are urechi sa auda"?
Reply With Quote
  #134  
Vechi 01.08.2013, 17:10:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Raspunsul il gasesti in pilda cu saracul Lazar si bogatul cel nemilostiv.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde