Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 01.10.2014, 12:59:04
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Ce am mai citit:

Am terminat de citit cartea despre care am mai vorbit pe forum, si anume: "Se intorc mortii acasa" de C. Ciomazga.
Mi-a placut foarte mult! Este plina invatatura. Subiectul este inspirat din realitate si este vorba despre un barbat care fiind in moarte clinica a fost ingropat si revenit apoi printe cei vii. Acest om a fost un anchetator comunist foarte crud. O sa vedeti viata lui de dupa iesirea din mormant. Nu va spun mai multe pt ca va las sa descoperiti singuri insa va spun sincer ca aceasta lectura m-a facut sa reflectez la starea mea... Stiu eu sa iert? stiu eu sa iubesc?...

Acest scriitor a mai scris si cartea "Lucrarea". Amandoua cartile au fost laudate si pe buna dreptate.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 01.10.2014, 13:03:25
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Am terminat de citit cartea despre care am mai vorbit pe forum, si anume: "Se intorc mortii acasa" de C. Ciomazga.
Mi-a placut foarte mult! Este plina invatatura. Subiectul este inspirat din realitate si este vorba despre un barbat care fiind in moarte clinica a fost ingropat si revenit apoi printe cei vii. Acest om a fost un anchetator comunist foarte crud. O sa vedeti viata lui de dupa iesirea din mormant. Nu va spun mai multe pt ca va las sa descoperiti singuri insa va spun sincer ca aceasta lectura m-a facut sa reflectez la starea mea... Stiu eu sa iert? stiu eu sa iubesc?...

Acest scriitor a mai scris si cartea "Lucrarea". Amandoua cartile au fost laudate si pe buna dreptate.
Revin cu un citat din carte:

"Omul vechi de-ar sti sa moara
Inainte de-a muri,
Atunci, cand ar fi sa moara,
Omul nou n-ar mai muri.…
Vedem noi, dara, ca pentru a se innoi omul cel vechi, pentru a muri in el patimile omoratoare, raul facator de rau, pentru a se ridica apoi din ruinele acestei prefaceri este nevoie de stiinta. Verbul determinativ al povetei este "a sti"
Pentru a sti insa, e nevoie de cunoastere. Nu tot ce am invatat se cheama ca stim , dar ceea ce stim se cheama ca am invatat."
Reply With Quote
  #413  
Vechi 12.10.2014, 13:51:45
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Sfintii inchisorilor, Stalpi ai Ortodoxiei si Neamului Romanesc

http://www.meteorpress.ro/carti-1207...chisorilor.php
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #414  
Vechi 16.10.2014, 01:50:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In seara asta mi-as dori sa dau curs invitatiei lui MihailC, de a spune cateva cuvinte despre cartile recomandate. Eu mereu recomand oamenilor sa citeasca Iliada si tragediile grecesti, care sunt niste carti de capatai in literatura universala. In seara asta, discutand cu cineva, am reflectat la cat de folositoare pentru un crestin ar fi Iliada.

Crestinii nostri ar gasi in paginile ei, in primul rand, pilda lui Hector, un muritor inzestrat cu calitati deosebite, un familist si un pacifist convins, care isi iubeste poporul pe care ar fi putut sa il conduca. Acesta se trezeste prins intr-un razboi nedrept, care nu e al lui si in care ii e sortit sa moara de tanar. Acest om bun nu se razvrateste impotriva destinului, nu se vaicareste ca nu e corect, ca nu e pregatit, ca nu e facut pentru asa ceva etc etc, ci invata sa lupte. Si lupta cu seninatate si cu demnitate, pana la ultima resursa, se duce sa isi implineasca destinul. Desi stie bine ca orice ar face, va muri si ai lui vor pierde, nu il apasa aceasta povara, ci are bucuria fireasca a implinirii unei datorii fata de poporul si fata de familia sa. Acest om care uraste razboiul si pretuieste viata are totusi taria sa accepte lupta cu cel care despre stie ca e sortit sa il omoare si isi infrunta cu barbatie soarta pana la capt. In incrancenarea finala, dupa ce a vrut de trei ori sa dea bir cu fugitii, Hector gaseste puterea sa isi inteleaga dusmanul de care s-a temut, dar si pe care l-a admirat mereu. Reuseste sa nu il urasca, pentru ca isi da seama ca si acela e tot un muritor ca el. E un bun model masculin crestinesc de barbatie si de stapanire de sine . De-am putea si noi, crestinii, sa luptam cu seninatate lupta cea buna...

Apoi, ar gasi pilda lui Priam, un tata care si-a vazut mai toti copiii omorati de acelasi om, si, mai ales, a vazut moartea celui mai viteaz si mai demn fiu al sau, in care isi pusese toate sperantele. Si acel tata, candva un rege bogat si fericit, traieste umilinta de a se duce in tabara inamica nu ca sa se razbune, ci ca sa cerseasca in fata criminalului trupul fiului, pentru a-i acorda o inmormantare cum se cade. In fata atator pierderi, nu isi uraste totusi dusmanul si gaseste puterea sa ii vada umanitatea: e si acesta fiul unui tata iubit si tare i-ar fi placut lui Priam sa aiba si el un asemenea fiu viteaz! Pilda de smerenie, de iubire parinteasca si de lipsa de ura impotriva vrajmasului...


Ar mai gasi si pilda "dumnezeiescului" Ahile, care nu e un muritor de rand, e aproape invincibil si are toate calitatile unui zeu, dar traieste drama ca trebuie sa moara ca un om de rand. Pe el zeii l-au pus sa aleaga: fie duce o viata lunga, dar in anonimat, fie o viata scurta, dar plina de glorie. Si poarta povara grea a deciziei sale: intr-un razboi care nu e nici al lui, e eroul stralucitor, adulat, invidiat si temut de toti, dar care e chinuit de propria glorie, pentru ca stie ca il va nimici. Acest om care iubeste din rasputeri viata traieste fiecare moment la modul absolut, ca si cum ar fi nemuritor. E apasat si de tot felul de drame pur omenesti: traieste rusinea de a fi dat la o parte, din cauza unor interese meschine, are cultul prieteniei, isi vede prietenul ucis si pleaca sa il razbune, in ciuda faptului ca isi grabeste astfel moartea, are căderi și momente de melancolie, e cuprins de mila fata de tatal celui care i-a omorat cel mai bun prieten... Pilda de aspiratie spre nemurire, de dragoste de viata, de construire a unei vieti in acord cu un crez interior si de asumare a mortii. O carte frumoasa despre Ahile are Petru Cretia, "Ahile sau despre forma absoluta a prieteniei".



Mai e si pilda unui conducator de osti care e macinat de ambitii marete, caruia insa ii lipsesc fortele proprii pentru a le dobandi, asa ca e devorat de autoritatea functiei, prin care isi sacrifica oamenii din jur si propria fiica. si mai ales, sunt si muuulte figuri ale unor oameni, prada unui razboi in care s-au prins fie din convingere, fie din lacomie, fie din dorinta de glorie, si care le seaca sau dimpotriva, le sporeste resursele interioare. In iuresul luptei, toti se descopera pe sine si ajung la cunostinta ultima a ce e omenesc – moartea. Sunt unii care apar in carte pur si simplu pentru a muri, nici macar nu au nume. E insa aici un fior care va fi apreciat de iubitorii de filocalii si paterice care vorbesc despre gandul la moarte.



Deci cititi Iliada, cu mintea si inima deschisa!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 16.10.2014, 02:11:20
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

........:)
Și Odiseea, musai Odiseea! Peripețiile lui Ulise la întoarcerea acasă, îmi par deosebit de sugestive și aflate în oarecare raport cu periplul Fiului Risipitor. Nu îmi pare foarte departe Homer de Revelația Dumnezeiască.
Eu însă aș propune "Prinț și cerșetor", pe care am reînceput să o citesc azi, cu mare încântare.
Deocamdată, întrucât nu am terminat de citit cartea (sunt la episodul delicios cu pustnicul nebun), consemnez motto-ul:

"De două ori binecuvântă mila:
Pe cel ce dă, pe cel care primește;
Puternică-ntru toate, stă mai bine
Monarhului pe tron, decât coroana."


Versurile îmi par că se referă și la minte / smerita cugetare. Mintea omului, monarhul nostru interior.
Savuroasă cartea, citită în cheie creștină.

Last edited by Ioan_Cezar; 16.10.2014 at 02:14:26.
Reply With Quote
  #416  
Vechi 29.10.2014, 07:40:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Apărută la Editura Deisis la Sibiu, în traducerea cuplului Ică, Jr. -
O carte nu tocmai nouă, pe care mi-o doresc dar n-am avut ocazia să o procur încă.
Poate cineva a citit-o și vrea să împărtăsească ceva impresii aici.

"Cuvioasa Melania Romana Binefăcătoarea - sau cum devin bogatii sfinti"

Reply With Quote
  #417  
Vechi 30.10.2014, 07:47:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

De curand mi-am cumparat online aceste minunate carti de la Editura Egumenita din Galati;le-am citit si le recomand cu caldura.

1.Ziua Sfantului Arhanghel Mihail -este o culegere de scurte novele a scriitoarei crestine Nina Pavlova,membra a Uniunii Scriitorilor din Rusia;nuvele care descriu intamplari si personaje din viata la obste totodata fiind si un memoriu personal al autoarei.
Simplitatea si umorul acestei scriitoare te fascineaza inca de la inceput.

""Iata,te catari toata viata pe un munte inalt,iar cand ajungi in varf,iti vine sa te arunci cu fata in asfalt,ca sa nu te mai ridici niciodata.
In limbajul psihologiei fenomenul acesta se numeste"sindromul succesului":telul este atins,dar nu mai este nici o bucurie.Succesul este moartea visului si a nadejdii cu care traiesti,gandind ca atunci cand vei atinge bunastarea pamanteasca,viata se va schimba.Dar schimbarea nu se infaptuieste.Si cat de mult tanjeste sufletul fara Dumnezeu,chiar si atunci cand nu Il cunoaste!
Pe scurt,acesta este reversul succesului,ruinarea iluziilor si acel sentiment greu al pustietatii,cand cineva isi trage un glont in cap cum a facut-o renumitul scriitor Hemingway.Iar altcineva se aseamana cu negutatorul din Evanghelie care:"Afland un margaritar de mult pret,s-a dus,a vandut toate cate avea si l-a cumparat" (Matei 13,46).
Pentru acest margaritar pretios care este Domnul nostru IIsus Hristos,poti sa parasesti fara regret apartamentul din Moscova ca sa te asezi intr-o coliba daramata din catun.""(aluzie la alegerile personale ale autoarei)

2.Imparateasa Tuturor -este o culegere de aratari si intamplari miraculoase ale Maicii Domnului,pt care semneaza Protoiereu Dimitrie Athanasios si Presbitera Haroula Tsouliai.
Sunt abia la inceputul ei dar pare promitatoare si emotionanta prin dramatismul personajelor care cunosc(sau primesc) din pronie divina,miracolele.

3.Parinti Aghioriti-Flori din Gradina Maicii Domnului scrisa de insasi Cuviosul Paisie Aghioritul este o colectie biografica a anumitor Sfinti Athoniti pe care Sf.Paisie I-a cunoscut personal.
Trebuie sa marturisesc ca am cumparat-o pt Parintele Tihon,a carei descriere o gasiti la pagina 14.
M-a impresionat foarte mult pocainta si uitarea de sine a acestui suflet ales,pocainta care in lumea moderna poate parea curata nebunie...

Dar nu va rapesc din bucurie,poate doriti sa le cititi si voi
Attached Images
File Type: jpg carti.jpg (21,1 KB, 4 views)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #418  
Vechi 30.10.2014, 20:02:37
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Recomand doua carti exceptionale scrise de reverendul (cuviosul) Jeremy Taylor (1613-1667)

A trai in sfintenie
A muri in sfintenie

Lectura placuta.
__________________

Reply With Quote
  #419  
Vechi 21.11.2014, 00:52:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cuvinte vii, Pr. Gheorghe Calciu-Dumitreasa
Editura Bonifaciu, 2009


Sunt adunate in acest volum o seama de cuvinte duhovnicesti culese din predicile parintellui, ordonate tematic, precum si cateva interviuri si conferinte din Romania si America. Citind "Cuvinte vii" vom vedea ca nu intru intelepciunea omeneasca a vorbit parintele, desi agonisise o cultura laica si teologica demna de invidiat, precum si o mare experienta de viata.
"N-am urmarit sa fac predici teologice, ci am vrut sa intru in inima voastra. Si nu eu, ci sa deschid inima voastra, si urechile, si mintea pentru invatatura lui Hristos..." (Pr. Gheorghe Calciu)

[Cartea poate fi comandată online de la linkul: http://www.librarie.net/p/138735/Cuv...treasa/nia=454 ]
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 04.12.2014, 14:11:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit de curand cartea "Patericul Atonit". Este o culegere de povestiri despre si de la monahii din Sfantul Munte, clasificate pe diverse teme.

http://www.pateric.ro/category/patericul-atonit/



Mai intai sa spun ca eu am auzit prima data de notiunea de pateric (probabil ca pe net) legat de acele pilde cu Avva si cei care veneau sa ceara sfat de la el. Aceste pilde imi placeau foarte mult, chiar daca in mjoritate sunt greu de talcuit.
Mai tarziu am aflat ca exista mai multe feluri de pateric. Cel cu Avva este cel egiptean.
Exista si un materic, deci o carte pentru maici. Ce bine ca n-au fost uitate!
Si exista si o carte "Patericul Mirenilor". Asta este foarte folositor ca idee. Inca nu l-am citit, dar este ideea mea de mai de multa vreme de o carte care sa contina modul de trai al mirenilor crestini. Invataturi pentru ei, ceva opus listei de pacate din indreptarele de spovedanie, ceva pozitiv(peste tot scrie ce este pacat, ce este rau, ce nu e voie, ce nu se cade, dar nicaieri ce trebuie, ceva pozitiv, fapte bune, lucruri care trebuie facute etc.).

Revenind la Patericul Atonit.
El este altceva decat patericul egiptean cu Avva.
La primul capitol am fost incantata, am zis ca asta este cartea care imi va face bine la suflet. Ceva linistitor (manastirea) si bunatatea calugarilor...locul frumos din Grecia (una din tarile mele de suflet).
Se spunea acolo despre bunatate, milostenie. Povestea cum impart calugarii pana si ultima bucatica de paine uscata.
Scria acolo cum unii monahi ingrijeau de frati ai lor bolnavi si batrani, cum obisnuiau sa lase pe marginea aleilor cosuri cu legume si fructe din culturile lor, branza, masline, paine, apa, pentru lucratori, sau vizitatori.

Comparam putin cu ceea ce auzisem de curand in media cum ca nu ai voie sa iei un mar din pomul sau un strugure de la marginea drumului ca saraceste proprietarul. In fine.

Pe urma cartea a devenit mai greoaie. Este interesanta, scrie despre diversi monahi foarte Imbunatatiti (sau cum se spune in limbajul bisericesc) si sunt multe de invatat.
Totusi mi se pare extrema. Si am ajuns sa-mi pun anumite intrebari.
Cartea se adreseaza monahilor, este vorba despre voturile monahale (ascultare, saracie etc.) si mai ales de modul de percepere si traire a credintei.
Acum nu stiu daca oamenii acestia care se duc la manastire, mai ales acolo, in Athos, sunt cumva pregatiti inainte intru credinta, daca si acolo traind ii invata cineva, sau ceea ce este in cartea asta este gandirea fiecarui om si modul sau de a crede.
Cum ajung sa le vina in minte asa lucruri extreme? Si cum le pot face?
Si nu-i controla si modera nimeni? Li se dadea voie?
Mi se pare extrem si nu inteleg rostul acestor lucruri in: a trai aproape fara mancare (doar paine uscata), a nu te spala, a purta hainele pana la ultimul petec, a nu dormi (stateau spanzurati cu sfori, sau te miri cum, ca sa nu adoarma vreodata). La fel si ispitele si cum erau vizitati de demoni. Intr-o manastire? Acolo veneau?

Ce mi-a placut: faptele de milostenie, de iubire de aproape, modul in care isi cereau iertare pentru orice lucru rau (mai ales inainte de a se impartasi), felul in care traiau rugaciunile, Sf. Liturghie, rugaciunea inimii ("Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul"). Mi-au placut povestile despre Maica Domnului si sfintii care prin icoane le lor sau aparitii veneau sa ajute...

Despre viata monahilor nu scrie mai nimic: daca citeau ceva, daca aveau biblioteca, daca scriau, sau lucrau ceva, legatura cu lumea (azi aflu ca ei poarta corespondenta cu lumea, cer ceea ce au nevoie, trimit la randul lor diverse lucruri de ajutor credinciosilor (mir, iconite, etc.).

Azi citeam un articol de pe acest site scris de IPS Bartolomeu Anania.
Asa frumos si bland. Si mi-a placut foarte mult sfatul lui despre post in care spune despre cumpatare.

"Inca o data, postul lautric conteaza; si masura postului pe masura putintei tale, a vrerii tale, a credintei tale si a starii tale fizice. Dar important este, inca o data, cred ca mai important decat postul in sine este simtul masurii si mai cu seama buna cuviinta."

Total opus celor citite in patericul atonit, desi tot monah a fost si IPS.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 04.12.2014 at 17:18:14.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 12:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 22:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 11:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 13:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 14:23:27