Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2010, 20:39:30
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Este oare pacat?

Sa trec direct la subiect. Astazi in timp ce ma plimbam cu bicicleta mia vazut de la gat cruciulita si cu o iconita a Domnului nostru Iisus Hristos pe care le tineam la gat. Regret foarte mult ca leam pierdut si am plecat sa le caut sa vad daca le gasesc . Am mers pe acolo pe unde am mers cu bicicleta sa ma plimb dar nam dat de ea. Regret tare mult ca am pierdut cruciulita si cu iconita dar nu stiu simt ca am facut un pacat. Este oara adevarat sa fie pacat? Eu regret mult ca leam pierdut si as vrea sa le am inapoi.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2010, 20:51:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Sa trec direct la subiect. Astazi in timp ce ma plimbam cu bicicleta mia vazut de la gat cruciulita si cu o iconita a Domnului nostru Iisus Hristos pe care le tineam la gat. Regret foarte mult ca leam pierdut si am plecat sa le caut sa vad daca le gasesc . Am mers pe acolo pe unde am mers cu bicicleta sa ma plimb dar nam dat de ea. Regret tare mult ca am pierdut cruciulita si cu iconita dar nu stiu simt ca am facut un pacat. Este oara adevarat sa fie pacat? Eu regret mult ca leam pierdut si as vrea sa le am inapoi.
Nu , nu este pacat , mai ales ca te caiesti de o "intamplare" nedorita de nimeni . De ce s-a intamplat ? Dumnezeu stie ! Poate ca cel ce le va gasi ii vor fi de un mai mare folos , il va readuce sau il va intari in Credinta ! Nimic nu este iremediabil pierdut . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2010, 21:52:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Sa iti iei o alta cruciulita! Cunosc sentimentul pierderii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2012, 20:00:00
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Sa trec direct la subiect. Astazi in timp ce ma plimbam cu bicicleta mia vazut de la gat cruciulita si cu o iconita a Domnului nostru Iisus Hristos pe care le tineam la gat. Regret foarte mult ca leam pierdut si am plecat sa le caut sa vad daca le gasesc . Am mers pe acolo pe unde am mers cu bicicleta sa ma plimb dar nam dat de ea. Regret tare mult ca am pierdut cruciulita si cu iconita dar nu stiu simt ca am facut un pacat. Este oara adevarat sa fie pacat? Eu regret mult ca leam pierdut si as vrea sa le am inapoi.
Nu te mai gindi ...nu le-ai aruncat tu batjocoritor,ci ,pur si simplu ti-au scapat de la git.Oricui se poate intimpla.Priveste partea plina a paharului..gindeste-te ca cineva le va gasi,si poate acel cineva are mult mai multa nevoie de ele...
daca vrei neaparat o cruciulita,si ,poate,nu ai posibilitatea sa-ti achizitionezi,scrie-mi si-ti voi darui o cruciulita .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2012, 20:15:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu fi supărat de Sf Paști din așa pricină, frate! Păcat în contra poruncii 1 ar fi fost ca însuți să le arunci, dacă erau sfințite. Păcat făcut prin omisiune era dacă obișnuiai să prinzi lanțul la gât cu prinsoare slabă, adică o neglijență. Dar Dumnezeu, care cunoaște inimile, vede că nici nu ai aruncat de la tine chipul Maicii Sale, nici nu te-ai purtat cu neglijență.
Altceva așteaptă Preacurata de la tine: să nu o lepezi de la inima ta !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.04.2012, 21:12:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu sunt cea care gaseste mereu pe drum cruciulite de aur sau metal,medalioane cu Iisus,carti de rugaciune,iconite mici din plastic,etc

Imi pare rau pt cei care le-au pierdut,insa mie mi-au facut mult bine aceste obiecte de cult...le-am gasit mereu cand eram suparata,cu probleme,ma aflam in deznadejde sau in ceata totala.
Intotdeauna cand imi apareau in cale,aveam bucuria ca Dumnezeu este cu mine,ca nu sunt singura iar mesajul era ca pot scapa de toate problemele daca intorc fata lumii si dau rugaciunii o sansa.
Are dreptate Cristiboss,cine stie cine are nevoie de crucea ta Darkanian??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2012, 14:11:08
cristi_1993 cristi_1993 is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

eh, cate n-am pierdut eu asa ca si tine, ba de pe mana, ba de la gat...asta..ee...te impaci cu ideea.
__________________
Jocuri 3d
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.06.2012, 18:50:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Sa trec direct la subiect. Astazi in timp ce ma plimbam cu bicicleta mia vazut de la gat cruciulita si cu o iconita a Domnului nostru Iisus Hristos pe care le tineam la gat. Regret foarte mult ca leam pierdut si am plecat sa le caut sa vad daca le gasesc . Am mers pe acolo pe unde am mers cu bicicleta sa ma plimb dar nam dat de ea. Regret tare mult ca am pierdut cruciulita si cu iconita dar nu stiu simt ca am facut un pacat. Este oara adevarat sa fie pacat? Eu regret mult ca leam pierdut si as vrea sa le am inapoi.
parintii tai te-ar pedepsi daca ai pierde poza cu ei pe care o purtai, ipotetic, in potofel?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2012, 18:21:07
ana.cozma ana.cozma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2012
Mesaje: 12
Implicit

Nu cred ca este pacat daca a fost pur si simplu o intamplare. Cineva acolo sus stie de ce s-a intamplat asta si in mod sigur altcinvea o va folosi! Nu te incarca negativ crezand ca este un pacat!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2012, 18:31:04
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Sa trec direct la subiect. Astazi in timp ce ma plimbam cu bicicleta mia vazut de la gat cruciulita si cu o iconita a Domnului nostru Iisus Hristos pe care le tineam la gat. Regret foarte mult ca leam pierdut si am plecat sa le caut sa vad daca le gasesc . Am mers pe acolo pe unde am mers cu bicicleta sa ma plimb dar nam dat de ea. Regret tare mult ca am pierdut cruciulita si cu iconita dar nu stiu simt ca am facut un pacat. Este oara adevarat sa fie pacat? Eu regret mult ca leam pierdut si as vrea sa le am inapoi.
mergi inainte...eu mi-am pierdut saptamana trecuta mp3-ul si metaniera la care tineam foarte mult si aveam pe el vreo 5 giga de muzica psaltica, conferinte, carti audio, slujbe inregistrate de la diferite biserici si manastiri..
poate intr-adevar nu am stiut sa le pretuiesc la adevarata lor valoare si poate avea cineva mai mare nevoie de ele decat mine, sper sa-i fie de folos la cel care l-a gasit.
Doamne ajuta!
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/

Last edited by gheorghie; 31.07.2012 at 18:34:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este oare de ajuns? AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 1 19.09.2011 19:02:58
Oare de ce este necesara rugaciunea? Daniel777 Rugaciuni 16 09.10.2010 11:58:11
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 01:18:15
Folclorul este oare vrajitorie? cozia Vrajitoria 18 05.01.2008 14:08:56