Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2010, 13:09:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Despre smerenie

Recunosc cu adanca mahnire ca nu intotdeauna sunt un om smerit. Voi ce faceti pentru a dobandi acest dar?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2010, 16:54:29
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Foarte folositoare sunt vorbele cu care te ataca ceilalti. Ele nu vin intamplator; aproape de fiecare data au un sambure de adevar. Daca cineva ne spune vorbe grele, e bine sa nu ne grabim cu apararea; sa cugetam intai daca , nu cumva, o avea macar un sambure de dreptate si Dumnezeu vrea sa ne vorbeasca chiar si prin acel om rau. Si atunci e bine sa nu fim ca un zid semet de piatra, din care vorbele rele ricoseaza, lovind din nou in cel ce a lovit, ci sa ne aplecam, ca ele sa treaca pe deasupra noastra si sa se piarda in spatiu. Apoi sa ne ridicam in picioare mai intelepti si mai cuminti, deoarece am luat numai ce e bun din mustrare iar ce e rau nu s-a lipit de noi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2010, 17:09:42
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Recunosc cu adanca mahnire ca nu intotdeauna sunt un om smerit. Voi ce faceti pentru a dobandi acest dar?
Aș vrea să-ți dau un sfat, dar mai degrabă, aș dori să-mi dau un sfat.

E mult să ai smerenie și prea puțin, oricât ai încerca s-o ai. Eu, când mă gândesc la smerenie, îmi aduc aminte că nu mi-am cerut suficient iertare față de cei cărora le-am greșit și mai ales, am cerut iertare fără să o dau. Și au murit ființe dragi pe lângă mine și nu am știut să spun "iartă-mă, te rog". E cam târziu, dar știu și văd un singur lucru: "aducerea-aminte de moarte" de pe lângă și dintru tine și întru nimicnicia noastră e un dat al smereniei. Vezi că ești nimic și vrei să fii totul, vezi că ești nimeni și demonstrezi contrariul... Rupe acest echilibru artificial între conștientizarea nimicniciei și acceptarea suficienței de sine și vei fi, în sfârșit, tu. Pentru mine, e greu... Dar, la rugăciune!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2010, 17:36:02
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Recunosc cu adanca mahnire ca nu intotdeauna sunt un om smerit. Voi ce faceti pentru a dobandi acest dar?
"Smerenia, intalnita cu adevarat numai in religia crestina, este virtutea prin care crestinul recunoaste ca toate darurile si insusirile sale bune le-a primit de la Dumnezeu si de aceea nu se mandreste cu ele. “Ce ai, pe care sa nu-l fi primit; iar daca l-ai primit, de ce te falesti, ca si cum nu l-ai fi primit?” (I Cor. 4, 7). Dar pentru ca, pe langa insusiri bune, fiecare om are si slabiciuni, smerenia mai cere ca fiecare sa-si recunoasca si slabiciunile sale, precum si sa recunoasca in acelasi timp si partile bune ale aproapelui.

Asadar, smerenia nu se impotriveste cinstirii si dragostei de sine. Dimpotriva, cu cat crestinul este mai patruns de inalta vrednicie a firii sale si de inaltimea chemarii sale, cu atat mai mult el va sti sa pretuiasca si darurile date de Dumnezeu lui si aproapelui, recunoscandu-si totodata atat slabiciunile sale, cat si dependenta sa intru toate de Dumnezeu."-Catehism Ortodox
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.09.2010, 18:39:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu cred că smerenia începe cu conștientizarea dependenței noastre de Dumnezeu. Am văzut copii mici și știm cât de mult depind ei de părinții lor. Nici cele mai simple lucruri nu le pot face fără ajutorul lor. Ei bine, încă și mai mult depindem noi de Părintele nostru. El ne-a dat și sufletul, și trupul și tot ceea ce avem nevoie ca să creștem și să fim fericiți timp de o veșnicie întreagă.

Pe urmă, smerenia continuă cu smerenia față de aproapele. Dacă aproapele nostru e destul de bun ca să fie iubit de Dumnezeu, înseamnă că trebuie să fie destul de bun ca să îl iubim și noi. Și, dacă în ochii Lui el este mare, mare trebuie să fie și în ochii noștri. El îl iartă pe fratele nostru. Noi l-am iertat, sau suntem asemenea fratelui fiului risipitor, care îi reproșează Tatălui că e prea bun cu fiul cel ușuratec ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.09.2010, 23:11:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu trebuie cautat un maxim al smereniei,mai ales ca suntem incepatori in viata duhovniceasca.
Trebuie sa fim mai mult cu Dumnezeu,sa ne curatim inima si smerenia va veni,adica va fi din ce in ce mai profunda.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.09.2010, 23:31:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Bălmășeală frate !

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu trebuie cautat un maxim al smereniei,mai ales ca suntem incepatori in viata duhovniceasca.
Trebuie sa fim mai mult cu Dumnezeu,sa ne curatim inima si smerenia va veni,adica va fi din ce in ce mai profunda.
Nu există maxim sau minim, mai puțin profund sau mai profund , cum nu există mai mult păcătos sau mai puțin păcătos . . . ! Smerenia , este sau nu este , iar unul cu adevărat smerit ocolește a discuta pe un forum, fie el și ortodox, ocolește discuția , pălăvrăgeala , cleveteala, polemica și alte cele . Deci jumătățile de măsură sunt nule și neavenite ! Repet :smerenia este ori nu este , una din două !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2010, 11:37:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Eu ma straduiesc sa ma inchin dimineata, acasa, iar nu pe drum spre serviciu, iar seara, inmultesc pe cat pot.
De asemenea, ma straduiesc a citi cuvintele marilor Parinti, spre a'mi schimba mintea, prin mila lui Dumnezeu.
De asemenea, ma straduiesc sa tin post, dupa puteri, din cand in cand.

Cine face faptele parintilor, urmand lor, se poate invrednici de darul lui Dumnezeu.
Insa niciodata in mod automat, mecanic, ci din mila si bunavointa lui Dumnezeu.

Smerenia se cere, iar odata primita se pastreaza cu mare greutate, din pricina mandriei, careia ii slujim atat de mult.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2010, 12:11:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Parintele Galeriu talcuind din Sfantul Maxim Marturisitorul spune ca smerenia este prezenta in cel care se masoara cu Dumnezeu si isi vede micimea. Sfintii care se impartseau de lumina dumnezeiasca pe treptele rugaciunii curate aveau smerenia prezenta- spuneau ca vederea luminii ii ajuta sa-si vada petele pacatelor, deci nu erau coplesiti de mandrie ca au ajuns pe treptele desavarsirii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2010, 12:16:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Avem nevoie de Dumnezeu, pentru a invata ce este smerenia.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Smerenia Va_iubesc Pocainta 187 08.01.2014 20:50:59
smerenia nairda Pocainta 73 30.05.2013 19:45:25
Usor de zis greu de facut si inteles ionut12 Generalitati 2 30.11.2010 17:14:43
Divort mai usor fllorina Stiri, actualitati, anunturi 9 12.09.2008 18:28:24
Smerenia alexina Generalitati 21 20.08.2008 04:43:59