Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.01.2011, 19:57:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Am dat un search pe google pt. "Reiki" și așa cum bănuiam, nu e vorba numai de punerea mâinilor.

Gradul I: după inițiere, practicantul poate face autotratament, si dupa un timp si tratament. Pozițiile de punere a mâinilor sunt simple și intuitive, se merge pe principiul de sus în jos, urmărindu-se chakrele, pe fața și pe spatele trupului. De asemenea se aplică mâinile în locurile dureroase.

Gradul al II-lea: după inițiere, practicantul primește primele simboluri Reiki, cu ajutorul cărora își poate activa palmele pentru o mai mare eficiență și poate face tratament și prin realizarea și vizualizarea simbolurilor în anumite puncte bine precizate. Poate efectua tratamente la distanta si tratamente mai eficiente folosind simbolurile. De asemenea, simbolurile permit curățarea încăperilor de energii negative, dăunătoare, curățarea și energizarea mâncării, dar și trimiterea luminii la distanță, crearea câmpurilor de protecție.

Gradul al III-lea - sau profesor -: după inițiere, practicantul primește noi simboluri și învață tehnici suplimentare. Poate face acordaje altor persoane. De multe ori, acest grad se "sare" si se trece direct la maestru.

Maestru: după inițiere, noul maestru poate la rândul lui să facă altora inițieri/acordaje si cunoaste simbolurile specifice maestrilor..

După fiecare inițiere, urmează o perioadă de criză de vindecare, de purificare, cu o durată de 21 de zile, în care practicantul trebuie să-și facă autotratament zilnic și să practice un regim de viață cât mai echilibrat și cu un meniu lacto-vegetarian.
În timp, au apărut numeroase sisteme Reiki. Unele recuperează tehnici și simboluri descoperite în vechile manuscrise esoterice orientale, altele se bazează pe experiența înnoitoare a maeștrilor contemporani. Astfel, pe lângă Reiki tradițional au apărut și sunt practicate cu succes Karuna Reiki, Gendai Reiki, Shambala Reiki.


Dacă ar fi fost numai punerea mâinilor, n-ar fi fost chiar rău, doar inutil. Cum orice erezie este un adevăr deformat, cred că sâmburele de adevăr se află în faptul că omul are o energie divină în mâna dreaptă, cu care-și face cruce. Însă toate practicile orientale, se bazează pe puterea pe care omul o ia de la draci. Acea energie divină din mâna dreaptă este eclipsată de energiile satanice care vin peste ea. Ca să nu mai spunem că reiki nu face deosebire între mâna dreaptă și cea stângă.

Dovezi concrete în acel articol că reiki e o rătăcire sunt credința în chakre și folosirea simbolurilor. Cele două n-au niciun sâmbure divin, sunt plăsmuiri ale imaginației. Acolo unde nu e Dumnezeu, e satana, care are tot interesul să le dea acelora energie, ca să practice în continuare reiki și să se depărteze de Dumnezeu. Gândește-te la ele ca la niște talismane, sunt cam la fel, sau poate un rău mai mare!

Dumnezeu ne-a dat tot ce ne trebuie pentru vindecarea sufletească. Dacă aducem ceva nou, negăm faptul că El ne-a propovăduit Adevărul deplin. Trupește ne vindecă doctorul și/sau Dumnezeu.

Last edited by camy_d; 28.01.2011 at 19:59:32.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.01.2011, 22:56:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
In urma unor contacte cu Reiki, am avut niste nedumeriri si indoieli care s-au concretizat in urmatoarele intrebari:

Care este pozitia Bisericii Ortodoxe fata de practica Reiki? Si care sunt argumentele pentru aceasta?

M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Multumesc
Au mai fost conferinte despre Reiki, de exemplu aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10519
La gradul I ti se face o initiere in urma careia simti o energie in palme. De fapt la initiere (care e la fel ca la triburi, samanism) ti se stabileste o legatura cu ingerii cazuti. Astfel primesti energie de la ei. De la gradul doi poti chema chiar tu spiritele, prin semne. Bineinteles ca nu iti dai seama de asta.
Dupa initiere, daca ai facut si tu asta (cred ca e la gradul doi), cursantii se aseaza in jurul focului in care se ard hartiile si simbolurile si tinandu-se de mana rostesc simbolurile. Cei care tineau cursul ne asigurau ca e doar asa, o joaca, pentru ca unora li se parea straniu. Desigur ca e straniu cand vezi ca faci ce fac aia in triburile din Africa sau America de Sud.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.01.2011, 23:09:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
In urma unor contacte cu Reiki, am avut niste nedumeriri si indoieli care s-au concretizat in urmatoarele intrebari:

Care este pozitia Bisericii Ortodoxe fata de practica Reiki? Si care sunt argumentele pentru aceasta?

M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Multumesc
Nu știu dacă tehnicile propriu-zise de Reiki vin de la diavol sau nu. Ceea ce am obeservat eu din practică este că Reiki se bazează și "vine la pachet" ca să zic așa cu o întreagă gamă de credințe heterodoxe care se numesc "doctrina New Age". O analiză catolică detaliată a acestei periculoase învățături aveți aici: http://www.catehism.ro/New_Age.htm
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.01.2011, 17:19:06
Riluri's Avatar
Riluri Riluri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu știu dacă tehnicile propriu-zise de Reiki vin de la diavol sau nu. Ceea ce am obeservat eu din practică este că Reiki se bazează și "vine la pachet" ca să zic așa cu o întreagă gamă de credințe heterodoxe care se numesc "doctrina New Age". O analiză catolică detaliată a acestei periculoase învățături aveți aici: http://www.catehism.ro/New_Age.htm
Desi am citit ceea ce este scris in acest articol, as vrea sa-mi spui, daca se poate, in felul tau, care sunt concret consecintele urmarii acestor idei "new age". Multumesc
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.01.2011, 19:08:22
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
Desi am citit ceea ce este scris in acest articol, as vrea sa-mi spui, daca se poate, in felul tau, care sunt concret consecintele urmarii acestor idei "new age". Multumesc
Intrii în contact cu satana, nu-i destul?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.01.2011, 19:10:54
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Exclamation

Sa fim seriosi Caline....Nu stiu ce fel de reiki ai facut(personal nu cred ca ai participat direct la vreo initiere si vb mai mult dupa ureche), dar in reiki , indiferent de scoala , NU esti invatat sa vorbesti cu spiritele , nici n-au loc ritualuri precum cel cu focul, arderea de hartii, sa ma ierti...Da, se face un acordaj initial in palme , apoi la niv doi se fac altele dar nu in scris si desi NU PLEDEZ pt reiki pe un forum crestin ...nu pot accepta niste tampenii...totusi...Apoi despre efectele reikiului vin si intreb, daca ar fi nociv de ce se poate practica legal in cabinete? In bioterapie ai nevoie de mai mult...si de unele inzestrari aparte.....si vb in cunostinta de cauza...Am studiat mult timp ...si nici un pic nu m-am rupt de TATAL, doar ca acum nu mai practic , deoarece asa am ales. Deci atentie, ca sa sustii un punct de vedere cu orice pret, nu trebuiesc exprimate neadevaruri.....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.01.2011, 19:44:26
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Sa fim seriosi Caline....Nu stiu ce fel de reiki ai facut(personal nu cred ca ai participat direct la vreo initiere si vb mai mult dupa ureche), dar in reiki , indiferent de scoala , NU esti invatat sa vorbesti cu spiritele , nici n-au loc ritualuri precum cel cu focul, arderea de hartii, sa ma ierti...Da, se face un acordaj initial in palme , apoi la niv doi se fac altele dar nu in scris si desi NU PLEDEZ pt reiki pe un forum crestin ...nu pot accepta niste tampenii...totusi...Apoi despre efectele reikiului vin si intreb, daca ar fi nociv de ce se poate practica legal in cabinete? In bioterapie ai nevoie de mai mult...si de unele inzestrari aparte.....si vb in cunostinta de cauza...Am studiat mult timp ...si nici un pic nu m-am rupt de TATAL, doar ca acum nu mai practic , deoarece asa am ales. Deci atentie, ca sa sustii un punct de vedere cu orice pret, nu trebuiesc exprimate neadevaruri.....
Mi se pare mie, sau tu nu vezi nimic rău la reiki?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.01.2011, 19:50:39
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Draga mea Camy, am scris ceva cu majuscule....reciteste pls....in rest no comment !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.01.2011, 19:57:50
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Apoi despre efectele reikiului vin si intreb, daca ar fi nociv de ce se poate practica legal in cabinete? In bioterapie ai nevoie de mai mult...si de unele inzestrari aparte.....si vb in cunostinta de cauza...Am studiat mult timp ...si nici un pic nu m-am rupt de TATAL, doar ca acum nu mai practic , deoarece asa am ales. Deci atentie, ca sa sustii un punct de vedere cu orice pret, nu trebuiesc exprimate neadevaruri.....
Am văzut ce ai scris cu majuscule, dar înafara forumului pledezi? Poate n-am înțeles bine textul de mai sus, dar el m-a pus pe gânduri.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.01.2011, 20:11:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Sa fim seriosi Caline....Nu stiu ce fel de reiki ai facut(personal nu cred ca ai participat direct la vreo initiere si vb mai mult dupa ureche), dar in reiki , indiferent de scoala , NU esti invatat sa vorbesti cu spiritele , nici n-au loc ritualuri precum cel cu focul, arderea de hartii, sa ma ierti...Da, se face un acordaj initial in palme , apoi la niv doi se fac altele dar nu in scris si desi NU PLEDEZ pt reiki pe un forum crestin ...nu pot accepta niste tampenii...totusi...Apoi despre efectele reikiului vin si intreb, daca ar fi nociv de ce se poate practica legal in cabinete? In bioterapie ai nevoie de mai mult...si de unele inzestrari aparte.....si vb in cunostinta de cauza...Am studiat mult timp ...si nici un pic nu m-am rupt de TATAL, doar ca acum nu mai practic , deoarece asa am ales. Deci atentie, ca sa sustii un punct de vedere cu orice pret, nu trebuiesc exprimate neadevaruri.....
In primul rand astept un miel. Apoi ma cam faci mincinos, am practicat vreo 4 ani reiki. Bineinteles ca nu esti invatat sa vorbesti cu spiritele. Dar tu nu ai citit carti de reiki, unde maestrii spun ce mesaje au primit de la spirite? Iata de exemplu si aici: http://www.spiritus.ro/TERAPII/mikao_usui.htm
Ceea ce am scris eu nu-ti spune la curs, pentru ca nici ei nu stiu cu cine lucreaza. Crezi ca vrajitoarea stie ca lucreaza cu necuratul? Asadar ortodoxul ar trebui sa se minuneze ca i se racordeaza chackrele si poate capta energia din univers. Ce energie din univers? De la explozia stelelor?
Sau pooate spui ca si maestra cu care am vorbit ca energia e Duhul Sfant si noi, platind niste bani putem sa accesam cand dorim Duhul Sfant.
La primele doua grade esti un fel de incepator, un practicant. Abia la gradul de maestru afli ce-i cu reiki asta. Chiar maestrul ne zicea de spiritele care ne ghideaza (sau il ghideaza pe el), dar nu vorbea clar, doar amintea cate ceva in treacat, ca si cum noi nu putem afla inca toate secretele la gradele acestea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 02:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 17:59:59
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54