Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2007, 21:03:26
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Eu zic ca sunt situatii in care masturbarea nu este asa un pacat grav. Spre exemplu in cazul isteriei, cand ai crize din cauza excitatiilor sexuale, crize care seamana cu cele de epilepsie sau spasmofilie. Dmnezeu nu este un satrp care sa dea cu barda in robii Sai. El are multa mila de oameni, este vorba de slabiciuni si nu de pact cu diavolul. Iisus a zis: "nu cei sanatosi au nevoie de doctor ci cei bolnavi", deci Lui ii este duar mila de noi cand nu ne putem abtine. In fond ce e asa grav la masturbare? duar ca te poate impiedica in unele cazuri sa mai ai relatii sexuale normale. Sunt cazuri in care oricum nu esti apt pentru o familie, atunci ce poti face cu functia asta, pentru ca tot de la Dumnezeu este. Veti zice ca este contra naturii, dar luati-o ca pe o carja in unele cazuri. Dumnezeu nu ne-a facut cu carje, dar cand suntem schiopi, le folosim pentru ca Dumnezeu ne-a dat minte, ca sa o folosim. Nimeni nu zice sa facem exces de masturbare sau sa o folosim ca pe o placere expluatata la maximum, dar, se mai intampla si nu este cazul sa ne speriem asa rau dupa ce o facem. Doamne ajuta!
  #2  
Vechi 09.01.2007, 21:07:40
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Nu am intentionat sa fac un nou topic, ci duar o replica la lupta cu patimile, dar am apasat gresit butonul apoi am lasat-o asa.
  #3  
Vechi 09.01.2007, 22:02:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Eu zic ca sunt situatii in care masturbarea nu este asa un pacat grav. Spre exemplu in cazul isteriei, cand ai crize din cauza excitatiilor sexuale, crize care seamana cu cele de epilepsie sau spasmofilie. Dmnezeu nu este un satrp care sa dea cu barda in robii Sai. El are multa mila de oameni, este vorba de slabiciuni si nu de pact cu diavolul. Iisus a zis: "nu cei sanatosi au nevoie de doctor ci cei bolnavi", deci Lui ii este duar mila de noi cand nu ne putem abtine. In fond ce e asa grav la masturbare? duar ca te poate impiedica in unele cazuri sa mai ai relatii sexuale normale. Sunt cazuri in care oricum nu esti apt pentru o familie, atunci ce poti face cu functia asta, pentru ca tot de la Dumnezeu este. Veti zice ca este contra naturii, dar luati-o ca pe o carja in unele cazuri. Dumnezeu nu ne-a facut cu carje, dar cand suntem schiopi, le folosim pentru ca Dumnezeu ne-a dat minte, ca sa o folosim. Nimeni nu zice sa facem exces de masturbare sau sa o folosim ca pe o placere expluatata la maximum, dar, se mai intampla si nu este cazul sa ne speriem asa rau dupa ce o facem. Doamne ajuta!
Este mai mult vorba de masturbarea la barbati care isi arunca saminta( sperma) in van, fara a avea un contact trupesc cu o femeie. Este tot o lucratura a diavolului pentru a lovi in perpetuarea speciei . In spermatozoizi se afla unul din elementele vitale vieti. Masturbarea dupa mine este un pacat si la femei pentru ca isi produc placerea cu alte mijloace decit prin contact trupesc. Dumnezeu asa a lasat lumea din barbat si femeie . Oricit ne-am stoarce noi mintile ca sa justificam un pacat precum masturbarea, tot pacat este. In general pacatul este atractiv, placut, pentru ca el sa fie infaptuit de citi mai multi oameni. Diavolul are metode perfide si periculoase. DOAMNE ISUSE HRISTOASE , FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL ! +
  #4  
Vechi 11.01.2007, 23:16:48
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Sigur ca abstinenta duce la dereglari, pentru ca , vrem sau nu vrem , avem mai multe functii in organism printre care si pe cea sexuala. Sigur ca este de dorit sa ai contact sexual cu un partener sau partenera, sexul tau opus, sau si mai stabila este casatoria. Ce se intampla insa daca ai repulsie de sexul opus, fara sa fii gay insa?
Cat priveste ceea ce afirmi tu despre religie, ca vrea duar post si rugaciune, depinde cine propovaduieste religia. Fanaticii sustin ceea ce ai spus tu, dar daca ne gandim ca Hristos este plin de mila , iertare si toleranta, asta reprezinta adevarata religie. Si eu sunt de parere ca in manastire viata nu este fireasca si poti ori sa devii bigot sau fanatic, ori sa te imbolnavesti, ori cazuri rare sa devii un om ales, dar asta foarte greu si nu recomand nimanui sa o ia pe calea ascezei.
  #5  
Vechi 12.01.2007, 11:38:27
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Din cate am inteles,din studiile medicale,abstinenta nu ar dauna organismului,nu s-a dovedit ca persoanele care renunta total(sau nu au inceput vre-odata viata sexuala)la sexualitate ar suferi pe plan socio-profesional sau biologic,pot duce o viata la fel de normala ca si al celorlalti cu viata sexuala,acum depinde si cum este vazut acest aspect cu mentalitatea individului,si cat de resemnat este acesta in abstinenta.Organismul are o extraordinara capacitate de adaptare,si deci de realizare a unei armonii dintre propria fiinta si mediul inconjurator,in functie de convingerile acestuia,dar si a situatiilor impuse in viata.Barbatii au avut si vor avea mereu un atu in ceea ce priveste aspectul sexual,de ce?,pentru ca,asa cum am mai afirmat,ei reprezinta veriga principala a perpetuarii speciei,si totodata ei sunt inzestrati cu un simt mai dezvoltat in aceasta priviinta,ca atare femeile pot sa conceapa copii fara o excitatie in prealabil,in timp ce barbati,nu.Dupa cum am spus,am vazut si diferite emisiuni la tv.,medicale si educative,si s-a constatat ca abstinenta nu afecteaza organismul,insa declansarea placerii sexuale il poate ajuta intr-un mod favorabil,odata cu eliminarea substantei de serotonina( nu-mi amintesc exact daca despre aceasta este vorba)de la nivelul creierului in organism,aceasta favorizeaza o mai buna functionare a organismului.Pana la urma este evident faptul ca asa cum a fost procreeat trupul uman este intr-o perfecta functionare,si deci cu sexualitatea lui cu tot.
Sunt insa,anumite persoane cu un apetit sexual mai dezvoltat,pe acestea le poate afecta abstinenta,pot ajunge chiar pana la dereglari psihomotorii,indiferent de infranarile acestuia,organismul comportandu-se potrivnic.Sau cum se spune la femei,daca acestora le intarzie aparitia menstruatiei o perioada mai lunga de ani,acestea pot suferi transformari psihice si fizice,intr-un mod involuntar,iar in zilele noastre sunt tratamente speciale pentru declansarea ei.Deci,firescul isi cere drepturile,si-si spune cuvantul indiferent de armele noastre impotrivalui.Chiar si calugarii,prin abstinenta lor,nu avem de unde sa stim ca nu apeleaza la satisfacerea individuala,chiar in lupta lor cu propriul trup,sau si mai rau evadeaza intr-un mod neplacut aplecandu-se spre alcool.De unde stim noi care este realitatea,ea nu poate sa se exprime doar in cuvinte...ea se afla dincolo de noi,daca vrem sa judecam o situatie,n-avem decat sa ne-o judecam pe cea proprie,cat despre general,sa-l lasam sa-si framante existenta incontestabila a realitatii.
A pus Euftalia accent si pe persoanele care nu au acces la o casatorie,persoanele cu un anumit grad de handicap,marginalizate de societate,cum ramane cu sexualitatea acestora?
Vedeti,viata are mai multe aspecte,din pacate si potrivnice,iar noi nu facem decat sa analizam situatiile plauzibile si care ne convine,intr-o atmosfera pe care suntem capabili sa o alegem ori sa o respingem.Dar cum ramane cu aceste persoane,carora instinctul sexual le cere implinirea fireasca,acesta nefiind afectat de respectivul handicap.Cum ramane cu ei?Ei ajung,de cele mai multe ori la masturbare,si daca aceasta se realizeaza,cu-adevarat doar pentru o descarcare hormonala,si nu ca o placere provocata abuziv si frecvent,nu cred ca poate fi vorba de un pacat"atat de grav".In aceasta situatie nu ajuta la nimic regretul de sine si autocritica permanenta,fiindca,oricum alta cale nu se intrezareste,supus permanent la o nemiloasa singuratate.Este greu de conceput,si usor de judecat din partea celor care habar nu au cum sa se transpuna in empatia acestor fiinte care,probabil n-au gresit cu nimic inaintea lui Dumnezeu,dar trebuie sa plateasca atat de mult.Viata este atat de complexa incat nu pot sa-mi ingradesc judecata intr-un cerc de prejudecati,caci multe teorii detestabile improscate vietii nu sunt decat prejudecati si nu "povete".
  #6  
Vechi 12.01.2007, 12:48:29
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Multumesc, ory, mi-ai inteles foarte bine motivatiile.
  #7  
Vechi 12.01.2007, 23:23:23
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Eu zic ca sunt situatii in care masturbarea nu este asa un pacat grav. Nimeni nu zice sa facem exces de masturbare sau sa o folosim ca pe o placere expluatata la maximum, dar, se mai intampla si nu este cazul sa ne speriem asa rau dupa ce o facem.
Se spune ca omul care acopera un pacat, vorbeste de fapt de limitele lui.
Pai da, "masturbarea nu e asa un pacat grav", desfraul nici atat, avortul este prin deductie tot cam acolo, apoi daca mai omori o persoana sau doua nu-i nimic fata de altii care omoara cu miile... Fratilor, e de rau, au ajuns oamenii sa nu mai constientizeze faptele lor si sa ajunga sa le dea explicatii venite de la psihiatri.

Si te invit, draga Euftalia, sa mergi sa-i spui Sf. Nicodim Aghioritul ca s-a inselat cand spunea ca: "Onania se canoniseste ca malahia (masturbarea) si avortul, pâna la vindecare, caci fara îndreptare nu exista iertare. Pentru malahie, dupa ce s-a lasat de pacat definitiv, sa nu se împartaseasca un an si sa faca în fiecare zi 50 sau 100 de metanii."

Si apoi nu uita sa treci si pe la Sf. Apostol Pavel sa-i spui ca a gresit cand le spunea celor din Corint (6, 10-11): "Nu va amagiti: Nici desfrânatii, nici închinatorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomitii, nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici batjocoritorii, nici rapitorii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu." Explica-i ca in noua religie inventata de tine, dumnezeul tau accepta orice. Evident ca nu e acelasi cu Dumnezeul nostru, ca Dumnezeul nostru n-a lasat nimic din Sodoma si Gomora.

Am fost sarcastica in mesajul asta, desi nu-mi place si nu ma caracterizeaza ca stil, dar ca sa-ti dai seama ca e foarte grav ce afirmi. Te-as ruga sa fii mai cu luare aminte de acum incolo. Am inteles ca ai niste probleme de sanatate, dar vezi sa nu-i imbolnavesti si pe ceilalti si, mai rau, sa-i omori cu sfaturile tale.

Numai bine pe calea spre mantuire!
Elena

  #8  
Vechi 13.01.2007, 14:04:51
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Draga Va_iubesc, eu am specificat ca este vorba de persoanele bolnave,care nu pot avea o relatie normala. Cat despre similitudinea masturbarii cu avortul, sa fim seriosi, nu se compara! Iisus a zis; " cine este fara pacat sa ia piatra si sa dea", deasemeni in molitva de la sf. impartasanie se zice ca dreptatea noastra este ca o carpa lepadata la picioarele lui Dumnezeu". Eu nu indemn oamenii sa se masturbeze, am zis ca normal este sa te casatoresti. In cazul meu am capatat din copilarie repulsie fata de barbati, pe deasupra am avut si o forma de isterie, imi venea sa lesin din cauza excitatiilor, ce puteam sa fac? Eu sunt foarte linistita din privinta asta, alte pacate ma ingrijoreaza la mine. Si eu am fost asa fanatica intr-o vreme, cand consideram asta un pacat de moarte. Sodoma si Gomora au fost distruse nu ca sa ii piarda pe locuitori, ci prin suferinta sa se mantuie sufletele lor. Si eu am multa sufeerinta datorita bolii mele psihice asa ca nu cred ca Dumnezeu se supara pe mine. Inca o data ,eu m-am referit la oamenii bolnavi, ca sa nu se mai sperie din cauza acestei neputinte.
Fii mai blanda si iertatoare, fanatismul duce la ce s-a intamplat la Tanacu.
  #9  
Vechi 13.01.2007, 14:16:54
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de euftalia
Eu zic ca sunt situatii in care masturbarea nu este asa un pacat grav. Spre exemplu in cazul isteriei, cand ai crize din cauza excitatiilor sexuale, crize care seamana cu cele de epilepsie sau spasmofilie. Dmnezeu nu este un satrp care sa dea cu barda in robii Sai. El are multa mila de oameni, este vorba de slabiciuni si nu de pact cu diavolul. Iisus a zis: "nu cei sanatosi au nevoie de doctor ci cei bolnavi", deci Lui ii este duar mila de noi cand nu ne putem abtine. In fond ce e asa grav la masturbare? duar ca te poate impiedica in unele cazuri sa mai ai relatii sexuale normale. Sunt cazuri in care oricum nu esti apt pentru o familie, atunci ce poti face cu functia asta, pentru ca tot de la Dumnezeu este. Veti zice ca este contra naturii, dar luati-o ca pe o carja in unele cazuri. Dumnezeu nu ne-a facut cu carje, dar cand suntem schiopi, le folosim pentru ca Dumnezeu ne-a dat minte, ca sa o folosim. Nimeni nu zice sa facem exces de masturbare sau sa o folosim ca pe o placere expluatata la maximum, dar, se mai intampla si nu este cazul sa ne speriem asa rau dupa ce o facem. Doamne ajuta!
Este mai mult vorba de masturbarea la barbati care isi arunca saminta( sperma) in van, fara a avea un contact trupesc cu o femeie. Este tot o lucratura a diavolului pentru a lovi in perpetuarea speciei . In spermatozoizi se afla unul din elementele vitale vieti. Masturbarea dupa mine este un pacat si la femei pentru ca isi produc placerea cu alte mijloace decit prin contact trupesc. Dumnezeu asa a lasat lumea din barbat si femeie . Oricit ne-am stoarce noi mintile ca sa justificam un pacat precum masturbarea, tot pacat este. In general pacatul este atractiv, placut, pentru ca el sa fie infaptuit de citi mai multi oameni. Diavolul are metode perfide si periculoase. DOAMNE ISUSE HRISTOASE , FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL ! +
din pucntul meu de vedere e o problema deosebit de complexa cea a relatiilor trupesti sau sexuale. Masturbarea din punct de vedere religios e deosebit de grava, din punct de vedere psihologica ( asta o spun psihologii si sexologii ) e benefica reducand factorul de stres pe care anumiti hormoni il provoaca. Bun! acu pentru ca noi suntem crestini eu cred ca trebuie sa nu ii bagam pe cei din randul doi in seama si sa ne gandim la ce spune biserica. Dar aici apare o intrebare: Relatiile dintre un barbat si o femeie, care nu au ca scop procreerea ce sunt? Mie mi se par tot un fel de masturbare, numai ce de data asta e in doi. Ce ma ingrijoreaza mai mult e ca in ce priveste masturbarea, relatiile sexuale premariale, anticonceprionalele, metode contraceptive, nu am auzit prea multe din partea Bisericii,sunt probleme tratate adesea ca TABU, iar daca se vorbeste despre ele se vb intr-o nota deosebit de critica, insa fara a se da solutii care sa poata fi aplicate!
  #10  
Vechi 13.01.2007, 17:12:00
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Draga Va_iubesc, eu am specificat ca este vorba de persoanele bolnave,care nu pot avea o relatie normala. Iisus a zis; " cine este fara pacat sa ia piatra si sa dea", deasemeni in molitva de la sf. impartasanie se zice ca dreptatea noastra este ca o carpa lepadata la picioarele lui Dumnezeu". Eu nu indemn oamenii sa se masturbeze, am zis ca normal este sa te casatoresti. Eu sunt foarte linistita din privinta asta, alte pacate ma ingrijoreaza la mine. Si eu am fost asa fanatica intr-o vreme, cand consideram asta un pacat de moarte. Fii mai blanda si iertatoare, fanatismul duce la ce s-a intamplat la Tanacu.
Euftalia draga,

Evident ca daca se afirma lucruri care nu iti convin spui ca trebuie mai multa iubire, mai multa blandete sau "sa ridice piatra cel care n-are pacat". Sa vedem contextul in care Mantuitorul spune asta. Cand femeia a venit si si-a plans pacatele si apoi ii spune "Mergi,..., sa nu mai pacatuiesti!" Revenind la cazul cu masturbarea care te framanta, aplica si tu asta. Mergi si spovedeste-te si "sa nu mai pacatuiesti".

Dar tu nu vrei asta, tu incerci aici sa gasesti oameni care sunt de acord cu tine, ca sa nu mai ai mustrari de constiinta. Si zici ca e cazul persoanelor bolnave. Eu dupa cum scrii tu aici, nu te simt chiar o persoana bolnava, esti capabila sa intelegi multe, numai ca iti convine masca de bolnava in privinta asta. Cred ca daca ai lupta si tu putin si ai cere ajutorul lui Dumnezeu sa iesi din aceasta problema, te-ar ajuta. Dar asta inseamna sa crezi ca e un pacat oribil si ca nu-i deloc normal sa fii linistita in starea asta. Domnul sa te lumineze!

Elena - fanatica in opinia ta

Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 07:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 13:22:57