Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.09.2008, 13:45:48
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble
Si o mica observatie: rata heterosexuali / homosexuali a ramas constanta in omenire dintotdeauna, singura diferenta care a aparut peste veacuri a fost in perceptia majoritatii asupra minoritatii.
Nu ai auzit de istoria Sodomei si a Gomorei?
Cetati si tinuturi intregi au cazut sub aceasta perversiune. Aceasta este chiar o dovada ca avem de-a face cu o perversiune. O chestie care nu este o perversiune ramene constanta ca si rata in istorie. Dar o chestie care explodeaza, si cuprinde orase si tinuturi intregi nu mai este ceva genetic ci este clar vorba de o perversiune.

Nu ai auzit de insula aceea in Oceanu Pacific in care toti bastinasii erau homosexuali?
Cum explici asta decat ca o perversiune. Si intradevar isi iau plata cei ce fac asta si au urme ale nebuniei lor in insasi trupurile lor, vizibile pentru toata lumea care vrea sa vada.

Romani 1:27. Asemenea si barbatii lasand randuiala cea dupa fire a partii femeiesti, s-au aprins în pofta lor unii pentru altii, barbati cu barbati, savarsind rusinea si [color=red]luand cu ei rasplata cuvenita ratacirii lor.[/color]

Cum iti explici ca homosexualii au o durata de varsta medie de doar... 40 si ceva de ani?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.09.2008, 19:17:06
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O sa te rog sa nu te superi pe mine ca-ti resping argumentul cu Sodoma si Gomora, dar ca agnostic, eu nu cred ce scrie in Biblie.

In legatura cu insula din Oceanul Pacific, te-ai gandit cum s-au reprodus bastinasii aia daca erau cu totii homosexuali? As aprecia sa ma indrumezi catre niste surse pentru istorioara asta.

Din nou, te rog sa vii cu date statistice credibile despre durata medie de viata a persoanelor homosexuale, pe care le vom comenta impreuna. Ca sa nu zici ca sunt obtuz, un raspuns posibil poate fi SIDA, dar pana nu avem datele in fata e pura speculatie.

Multumesc.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.09.2008, 20:57:33
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat din articolul sus mentionat, care trebuie sa ne dea serios de gandit:
"Vicepreședintele Comisiei Europene, Franco Frattini, comisar pentru justiție și afaceri interne, a anunțat în fața Parlamentului European că ,,națiunile care nu elimină toate formele de discriminare împotriva sodomiților, inclusiv refuzul de a aproba ,,căsătoriile” sodomite, vor fi sancționate și, în final, excluse din Uniunea Europeană”.

Franco Frattini a luat locul, în cadrul Comisiei Europene, lui Rocco Buttiglione, politicianul creștin-democrat italian, a cărui nominalizare, în 2004, a fost respinsă, pentru că acesta a spus că sodomia este un păcat. Discutând pe marginea modului în care au decurs audierile sale în Parlamentul European, Rocco Buttiglione a afirmat: ,,Ce s-a întâmplat este foarte grav, pentru că ei mi-au spus că, din moment ce sunt credincios, nu pot fi comisar european. Trebuie să luăm atitudine pentru a nu veni o zi în care oamenii să afle că nu pot deveni profesori sau învățători, deoarece sunt catolici. Noul totalitarism «moale» promovat dinspre stânga dorește să impună o religie de stat. Este o religie atee, nihilistă, dar o religie obligatorie pentru toți”.

Să mai amintim doar faptul că Ramon Torres Izquierdo, Suveranul Mare Comandor al Consiliului Suprem de gradul 33 al Ritului Scoțian din Spania a declarat de curând că ,,Parlamentul European are în structura sa un procent de masoni de până la 60-70 %” ..."


In 2004 Romania inca nu era membra a CE. Oare in ce masura s-au investigat asemenea aspecte, inainte de a se lua decizia de aderare?
DA DOAMNE SA NE EXCLUDA!!DIN U.E.,Ca ei ne-au vrut sa ne poata casapi mai bine.Dar mie mie teama de contrariul ,ca si dc vrei sa iesi ,vor face legile de asa maniera sa nu mai poata nimeni iesi!nici o tara si in cazurile cind acea tara s-a saturat pina ingit de UE..uuuuuuuuueeeeeeeeeee..hhhhhhhhhhhhhh
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.03.2009, 10:09:02
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
DA DOAMNE SA NE EXCLUDA!!DIN U.E.,Ca ei ne-au vrut sa ne poata casapi mai bine.Dar mie mie teama de contrariul ,ca si dc vrei sa iesi ,vor face legile de asa maniera sa nu mai poata nimeni iesi!nici o tara si in cazurile cind acea tara s-a saturat pina ingit de UE..uuuuuuuuueeeeeeeeeee..hhhhhhhhhhhhhh
chiar. de cand cu intrarea in UE sunt o groaza de chestii care ni s-au impus.
parerea mea este ca mai bine ar face educatie sexuala in scoli decat chestia asta. mi se pare o prostie totala. mai bine ar face educatie sexuala sa le invete pe fete sa se protejeze decat sa ramana insarcinate si sa faca avorturi. stiu ca e pacat sa te protejezi, dar cred ca mai bine s-ar proteja decat sa mearga sa faca avort.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.03.2009, 07:57:24
mihai_1991 mihai_1991 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 22
Implicit

E clar ca nu intelegeti ideea materiei respective.Prin acea materie, s-ar incerca informare cu privire la homosexualitate (am stabilit ca este o disfunctie, si nu un pacat si, da, asa te nasti) pentru a evita discriminarea.Puneti-va in locul lor si veti intelege (sau nu).Oricum, incercati.Nimanui nu ii convine sa fie discriminat, abuzat, batut and so on.Si astea li se intampla homosexualilor.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.03.2009, 15:09:23
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

da mihai. ai dreptate. nimanui nu-i place sa fie discriminat, dar prostie mai mare ca ceea ce ai scris tu nu am vazut. Dumnezeu a dat in lume ca barbatul sa fie cu femeie si nu cu un alt barbat. daca stii asta cum poti sa spui ca homosexualii se nasc asa? Ce rost ar mai fi avut ca Dumnezeu sa creeze femeia? Gandeste-te putin, daca Dumnezeu a dat asa in lume, de ce ar da unor oameni sa se simta atrasi de barbati sau de femei(in cazul lezbiencelor)? gandeste-te putin si ia-o logic
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.03.2009, 14:11:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_1991 Vezi mesajul
E clar ca nu intelegeti ideea materiei respective.Prin acea materie, s-ar incerca informare cu privire la homosexualitate (am stabilit ca este o disfunctie, si nu un pacat si, da, asa te nasti) pentru a evita discriminarea.Puneti-va in locul lor si veti intelege (sau nu).Oricum, incercati.Nimanui nu ii convine sa fie discriminat, abuzat, batut and so on.Si astea li se intampla homosexualilor.
S-ar putea sa sustii ca e normal sa fie cununati si religios, din moment ce in opinia ta nu comit un pacat. Caci, iata, daca nu sunt cununati religios, saracii de ei, vor fi in continuare discriminati!!! Si uite-asa Biserica lui Dumnezeu poate deveni locas pentru ,,toata adunarea satanica'', asa cum sustinea Sfantul Lavrentie de Cernigov.

Te-ai facut avocatul homosexualilor si vrei sa ne convingi ca ei nu comit niciun pacat? Vezi ca raspandesti un miros ingrozitor de fum de la Sodoma si Gomora. Vezi ca arzi in flacarile iadului, caci indemni indirect si pe altii la pacat. Spovedeste-te urgent!

Eu stiu ca toate au o limita, dar indrazneala de a face astfel de afirmatii pe un site ortodox, cred ca a intrecut orice limita. Dumnezeu sa te lumineze, Mihai_1991, ca ai luat-o pe alaturi de data asta! Tu vii si indemni un crestin care crede in alt fel de valori sa se puna in locul unui homosexual?

Sigur ca-l poti privi cu mila pe plan duhovnicesc, caci se pierde, saracul, in pacate, dar atat. Sfidezi legile crestinesti pentru a-ti arata pretinsa mila fata de homosexuali? Pai daca ti-e mila cu adevarat, uraste pacatul in care se complac si ajuta-i pe cat mai multi sa se salveze duhovniceste. Asa se pune problema crestineste.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.03.2009, 14:46:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
S-ar putea sa sustii ca e normal sa fie cununati si religios, din moment ce in opinia ta nu comit un pacat. Caci, iata, daca nu sunt cununati religios, saracii de ei, vor fi in continuare discriminati!!! Si uite-asa Biserica lui Dumnezeu poate deveni locas pentru ,,toata adunarea satanica'', asa cum sustinea Sfantul Lavrentie de Cernigov.

Te-ai facut avocatul homosexualilor si vrei sa ne convingi ca ei nu comit niciun pacat? Vezi ca raspandesti un miros ingrozitor de fum de la Sodoma si Gomora. Vezi ca arzi in flacarile iadului, caci indemni indirect si pe altii la pacat. Spovedeste-te urgent!

Eu stiu ca toate au o limita, dar indrazneala de a face astfel de afirmatii pe un site ortodox, cred ca a intrecut orice limita. Dumnezeu sa te lumineze, Mihai_1991, ca ai luat-o pe alaturi de data asta! Tu vii si indemni un crestin care crede in alt fel de valori sa se puna in locul unui homosexual?

Sigur ca-l poti privi cu mila pe plan duhovnicesc, caci se pierde, saracul, in pacate, dar atat. Sfidezi legile crestinesti pentru a-ti arata pretinsa mila fata de homosexuali? Pai daca ti-e mila cu adevarat, uraste pacatul in care se complac si ajuta-i pe cat mai multi sa se salveze duhovniceste. Asa se pune problema crestineste.
Nu numai crestinește se pune astfel problema ci de către orice om normal, rațional , cu unora le place a zice. Normalitatea, firescul, bunul simț, logica cea firească sunt elemente principale ce stau la baza conviețuirii noastre, indiferent de apartenența religioasă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.03.2009, 00:45:49
milisauti milisauti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2008
Mesaje: 8
Implicit

fratilor sunt nou pe acest forum dar imi permit sa fac si eu un comentariu referitor la ce aspus mihai1991 cum ca asa sau nascut homosexualii cu acea disfunctie sau cum io fi spus el. cum sa te nasti cu asa ceva, cind pe tine abia dupa vreo 14-15 ani incepe sa te chinuie hormonii . unde a stat boala aia atitia ani? asta-i boala traiului prea bun. ia sa-l pui un pic la postit si la muncit sa-l vedeti cum isi revine. e ingrozitor ca li se da dreptul de a adopta copii. vor fi de plins acei copii sa ne fereasca DUMNEZEU de normalitatea asta nenormala ca mai bine era sa fim mai izolati.....
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.03.2009, 09:25:48
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de milisauti Vezi mesajul
fratilor sunt nou pe acest forum dar imi permit sa fac si eu un comentariu referitor la ce aspus mihai1991 cum ca asa sau nascut homosexualii cu acea disfunctie sau cum io fi spus el. cum sa te nasti cu asa ceva, cind pe tine abia dupa vreo 14-15 ani incepe sa te chinuie hormonii . unde a stat boala aia atitia ani? asta-i boala traiului prea bun. ia sa-l pui un pic la postit si la muncit sa-l vedeti cum isi revine. e ingrozitor ca li se da dreptul de a adopta copii. vor fi de plins acei copii sa ne fereasca DUMNEZEU de normalitatea asta nenormala ca mai bine era sa fim mai izolati.....
Curios cum Dumnezeu a lasat ca barbatul sa poata ajunge la orgasm si prin stimularea prostatei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
La Miercurea Ciuc se pregateste redenumirea strazii Mihai Eminescu in strada Attila colaps Generalitati 30 08.11.2012 21:57:43
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 10.11.2008 23:28:33
nevoitori romani dorinel78 Resurse ortodoxe on-line 1 26.06.2008 23:24:21
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 18:58:43