Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.03.2008, 19:00:46
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Sigur ca trebuie sa ceri de la Dumnezeu sa-i dea credinta! Dar cred ca ar trebui sa incerci sa-l faci sa priceapa, macar la nivel rational ca si pe el il iubeste Dumnezeu si ca toate problemele pe care le are i se trag de la faptul ca el ignora aceasta dragoste. Fa-l sa inteleaga ca lumea nu este un haos, ca a fost creata cu niste legi duhovnicesti si ca incalcarea acestor legi(pacatele pe care le facem noi), cu sau fara stiinta se plateste. Nu este o pedeapsa a lui Dumnezeu pt pacatele noastre, ci efectul firesc al incalcarii legilor duhovnicesti(asa cum este firesc sa cazi in groapa daca vrei sa mergi pe deasupra ei). Dumnezeu ne vrea pe toti senini si plini de sentimente frumoase. Daca nu le avem, cauza tre sa o cautam tot in noi si in purtarea noastra. Ori niciodata nu este tarziu sa ne intoarcem, sa ne fie bine (ca si fiului risipitor). Conditia este sa vrem. Arata-i ori de cate ori remarci, ajutorul pe care-l primeste de la Dumnezeu(si chiar prezenta ta in viata lui este o dovada) si mai scoate in evidenta si efectele pacatelor asupra lui. Ai grija s-o faci cu mult tact si afectiune. Nu intinde coarda mai mult decat se poate.
Nu ti-as recomanda sa incepi rugaciuni cu el sau sa-l duci la biserica inainte de a constientiza cele de mai sus. Nici eu nu am putut sa ma rog inainte de a sti de ce si la cine.
Va trebui probabil sa treaca intr-adevar ani, dar nimic nu-i imposibil la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.03.2008, 10:07:52
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Tare as vrea ca lucrurile sa mearga bine...

Insa nu ma pot opri sa nu ma gandesc ca daca saptamanile vor trece si omul acesta nu va face pasi semnificativi spre lumina, cauza este asha cum ne spune Iisus ca faptele lui sunt rele. Fapte rele care le va aplica probabil si daca relatia va continua intr-o casnicie. Nu este exclus ca omul acesta sa aiba pacate mari ascunse. Nu este exclus ca omul acesta sa savureze faptul ca aceasta fata nu-l va parasi, si sa perceapa ca aceasta fata il iubeste mai mult pe el decat pe Dumnezeu.

Insa sa ne rugam ca Dumnezeu sa ii lumineze mintea tanarului. La Dumnezeu toate sunt cu putinta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.03.2008, 13:21:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

A vorbi cuiva despre credinta si Dumnezeu nu este atat de usor si nu se poate oricand.
Lasa pe Dumnezeu sa iti dea ocazia sa ii vorbesti fara sa i se para ceva ciudat,o vorba aruncata e suficienta la inceput.
Altfel vei pierde mult .Unii duhovnici spun ca prin purtarea noastra smerita ,cu fapte bune si toleranta ii aducem pe cei apropiati la Dumnezeu.Sa lasam faptele sa vorbeasca dar pentru asta trebuie sa tindem catre desavarsire.
Pe linga marii duhovnici mereu se aduna un grup de oameni gata sa le soarba cuvintele ,sa se impartasesca din pacea pe care o raspindesc ,ma gandeam la par.Cleopa.
Noi nu suntem asemenea lor ,deci sa lasam faptele sa vorbeasca.Traim intr-o epoca cu multe ispite ,ateismul este bine sustinut de filmulete facute destept de americani si convertirea cuiva mi se pare extrem de dificila.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.03.2011, 13:44:51
milica1 milica1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2011
Mesaje: 15
Implicit lupta

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
O sa va spun o istorie. Sper sa nu va plictisesc si sa nu ma pierd in detalii.

Acum 4 luni am descoperit un tinar. Frumos foc. S-a facut ca ne-am apropiat. Si am gasit inauntrul acestei fatade un suflet chinuit... Pe cat e de frumos, pe atit e de chinuit... Baiatul are 25 de ani. Sportiv de performanta. Din asta traieste, altceva nu stie sa faca. Un baiat cu un fond bun, un suflet cald si.. culmea, in ciuda a ceea ce va voi povesti in continuare despre el, un suflet curat si bun... si.. naiv.

Insa... sufletul ii este acoperit de patimi. Patima alcoolului, patima jocurilor de noroc.. Patima autodistrugerii, intr-un cuvant. Isi risca tot viitorul. Depresiv, deznadajduit... Suparat crunt pe Dumnezeu, pe care il reneaga... A avut in viata cateva intamplari care TEORETIC ii justifica atitudinea ( spun teoretic, pentru ca scuza asta e doar a lui, a unui necredincios, insa din punctul meu de vedere renegarea lui Doamne-Doamne nu are justificare).

La ceva timp dupa ce am ajuns in intimitatea acestui baiat, si i-am aflat problemele, m-am trezit spunind, copleshita de starea in care el se afla... "Doamne, ajuta-ma sa il ajut cumva... " . Si de aici a inceput... Imediat am avut raspunsul, il pot ajuta rugandu-ma pentru el... Am inceput sa ma rog sa il ierte Dumnezeu, sa il scape de patimi... sa il vindece. Eu una am inteles ca baiatul este bolnav.

Lumea din jurul meu (laici) , fara exceptie, considera ca nu are scapare.... Ca din astea nu scapi. Eu... o tin pe a mea... ca daca vrea Dumnezeu, orice e posibil. Absolut orice lucru bun. Am mers la parintele meu duhovnic, si am pus la cale planul de lupta.... Dinsul mi-a spus sa citesc Acatistul Acoperamintului, si sa dau acatiste si la minastiri pentru el, ca sa se roage cei cu mai multa putere... Intre timp eu am inceput sa ma rog sa-i dea Dumnezeu, pe langa iertarea pacatelor, sa-l aduca la credinta. Sa-i dea vindecare, luminarea si linistirea sufletului si a mintii PRIN CREDINTA. M-am gandit ca daca-i da Dumnezeu credinta, daca-l aduce pe calea asta... ar fi cel mai bine.. ar scapa si de patimi, si ar castiga si binecuvantarea, minunea credintei in Dumnezeu...

Pot sa va spun ca lupta e grea, vrajmasul e suparat rau pe ceea ce incerc eu sa fac, si pe baiatul asta vrajmasul il tine prin niste legaturi foarte puternice, insa... eu nu deznadajduiesc. Vorba parintelui meu duhvonic, poate o sa trebuiasca sa ma rog luni si ani pentru el.

Ce dubiu am eu acuma... si vreau sa aflu parerea celor avizati... Acuma.. dupa cum noi bine stim, Dumnezeu a lasat si liberul arbitru... Noi mergem catre Dumnezeu prin vointa noastra proprie, El ne lasa sa alegem daca vrem sau nu sa-L iubim... bine, este adevarat, cu mine, de exemplu, sau cu mama mea, Dumnezeu a facut in asa fel incat la un moment dat, intr-o anumita situatie, sa alegem sa ne indreptam catre El. Si asta a fost. Eu ma intreb acum... e bine sa ma rog sa-i dea Dumnezeu baiatului credinta in El? Poate ca Dumnezeu asteapta ca baiatul asta sa o ceara el singur, sa il cheme... si atunci o sa vina Dumnezeu la el... Eu ma gandesc ca Dumnezeu o sa faca o minune si o sa-l faca pe baiat sa se indrepte catre Dinsul...

Nu stiu cum sa fac mai bine.... O sa ma opresc aici cu istorisirea... ideea de baza cred ca ati inteles-o, si o sa fiu pe faza ca sa vad ce mai spuneti voi....

Va multumesc pentru sprijin. Doamne-Ajuta!
lupta-te cu toate puterile tale,dumnezeu te va vedea sigur,incearca sa vb cu el despre dumnezeu,incearca si adu argumente,fa-l sa inteleaga ca nu costa nimic prin a te ruga si a te indrepta,decat vointa,eu am cazut in deznadejde acum 16 ani,eram pierduta ca oaia ratacita,dar dumnezeu nu ma lasat prada celui rau,ma iubit atat de mult incat in fiecare clipa ar trebui sa mi-o dedic bunului dumnezeu,nu mie,eu nu meritam ceea ce facusem eu,era strigator la cer,dar ma iertat si mi-a calauzit pasi incet,marunti catre calea lui,acum plang de fericire ca mi-a mai dat o noua sansa la VIATA din mine,de altfel el mi-a daruit-o,spune-i si lui..cu rabdare si blandete e ca un balsam sufletului,stii,sotul meu a murit,d-zeu sa-l ierte,si cand incercam sa-i citesc dintr-o carte pilde,el fiind bolnav,ma zorea si spunea,lasa-ma,eu imi spun rugaciunile mele cu cuvintele mele,dar eu doream altceva,sa-l fac sa creada cu adevarat in domnul nostru ISUS CRISTOS,dar nu m-am dat batuta,si la 1 sapt imi spune,hai si citeste-mi ce ai vrut atunci,sufletul imi era plin de bucurie,el fiind de alta religie,apoi am reusit sa-l duc in SFANTA BISERICA a noastra,a stat de nenumarate ori la slujba,el fiind bolnav de cancer,dar nestiind,pt ca medici nu-l putea descoperi unde e acel cancer,a durat aproape un an cautarile,era tarziu pt orice,dar eu credeam ca mi-l va intoarce bunul dumnezeu,din pacate a hotarat sa mi-l i-a,d-zeu sa-l ierte,dar am luptat cu tot ce mi-a stat in putere,il facusem sa spuna rugaciuni impreunand mainile si ultima data adormea rugandu-se,plangea si spunea,stii..eu nu ma simt bine,du-te tu la slujba,si sigur eu ma voi simti mai bine,pt ca eu nu ma simt in stare,si la final spunea..as vrea doar o coliba si paine,si sa stam acolo,sa ne dea dumnezeu sanatate,a fost prea tarziu pt asta!!!acum imi doresc doar timpul de pocainta,si sa ma duc pe cararea facuta pt cei pacatosi,ca cei drepti nu au nevoie de ea,ei ne astepta in capatul carari,si mijlocesc pe noi bunului dumnezeu!!!lupta din toate puterile tale..cu blandete si rabdare,vei reusi sigur,atunci sa nu uiti sa-i multumesti lui DUMNEZEU!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.09.2011, 16:18:24
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Credinta in Hristos eu o consider un dar de la Dumnezeu. Supranatural...suprafiresc, ca sa zic asa.. Nasterea in Imparatia Cereasca, harul Sfantului Duh..toate le consider initiative ale Sale inspre om...si omul raspunde, daca doreste...incepand sa umble pe calea stramta a pocaintei...a despatimirii, a lepadarii de sine si ..luarii crucii sale, in fiecare zi..

Sa te rogi sa-i dea Dumnezeu credinta? Sigur ca da. In orice vreme. Fara credinta in Hristos cum are cineva parte de mantuire?

Sf. ap Iacov ne spune ca o rugaciune fierbinte, facuta cu credinta, dintr-o inima curata, are foarte mare putere...si ca "cine intoarce pe un pacatos dela ratacirea caii lui, va mintui un suflet dela moarte, si va acoperi o sumedenie de pacate" (ep. Iacov, 5:20)

Insa..(parerea mea)daca poti, si sa-ti ajute Dumnezeu...sa faci diferenta in tine insati...intre crestinul care se roaga pentru baiatul asta ca pentru mantuirea unui aproape...oricine ar fi el,...si femeia indragostita(daca e cazul)...asta ca sa nu ai tu ispite pe urma...

Doamne-ajuta
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ? Doamne , de ce ? Erethorn Generalitati 17 01.06.2012 13:01:22
Doamne ajuta-ma ! elenavioletacocos Secte si culte 17 29.03.2012 00:27:38
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 09:59:38
Doamne ajuta serb_crina Generalitati 1 06.12.2007 12:30:18
DOAMNE AJUTA! marin_annemaria Generalitati 4 16.08.2007 12:51:15