Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.07.2009, 01:03:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da mai frate Ovidiu te rog sa ma ierti ca te-am numit pagan.
Nu esti pagan esti eretic crezand in ereziile de le-au debitat capii iadului prin aceea fecioara posedata Verginica.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.07.2009, 10:08:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Da mai frate Ovidiu te rog sa ma ierti ca te-am numit pagan.
Nu esti pagan esti eretic crezand in ereziile de le-au debitat capii iadului prin aceea fecioara posedata Verginica.
imi spui frate dar la mishto? shi te distrezi de iertare shi ma faci din pagan eretic? pe sf Verginica, Trambitza Domnului spui ca era o fecioara posedata? shi primeshti laudele lui AndreiCozia shi amandoi credetzi ca facetzi un bine credintzei voastre? poi dumnul meu drag shi domnii mei fratzi buni, eu va iert caci cu sigurantza nu shtitzi ce facetzi... deci nu am cum sa nu iert pe cel neshtiutor shi pe cel ce da dovada de atat paza a credintzei sfinte... deci m-atzi inveselit pedeoparte iar pe cealalta parte m-a intristat puterea de nalucifariferizare a gLumii asteia ca a reushit sa va faca sa judecatzi stramb shi sa vedetzi viceversa, sa confundatzi Adevarul cu minciuna shi sa nu shtitzi defapt de ce shi pentru ce va este atat de frica ca sa fitzi oneshti, ca sa va deschidetzi ochiul, pentru ce va este atat de frica sa aducetzi un argument? pentru ce suntetzi atat de putzin credinciosi... pentru ce anume osanditzi shi mintzitzi atat de dezinvolt nesocotind atatea lucruri pe care vi le-am scris in sperantza ca va vor fi de folos? pentru ce va e mai aproape de suflet patimasha mitomanie...

Spui ca sunt erezii ceea ce este scris de CLD? poi crede-ma ca eu n-am gasit niciuna... shi nu sunt, caci Domnul a grait shi graieshte... deci sunt sigur ca nici n-ai sa gaseshti vre-o erezie shi de aici este sigurantza mea...

Daca totushi te incapatzanezi sa faci despre mine sau despre CLD sau despre pucioshi astfel de afirmatzii grave shi ce nu fac cinste unui om care nu probeaza prin argumente shi fapte shi dovezi ceea ce spune te rog totushi sa cautzi shi sa vii cu intrebari shi nu cu concluzii mitomanice ori care te arata ca din patimasha frica de ceva ai aceasta invershunare impotriva ereticilor sau a sectarilor sau ce shtiu eu impotriva cui...

eu tzi-am aratat cine sunt ereticii dar nu ma crezi: CIE-CMB-bilderberg citit shi invers dar mai ales "intzelepciunea" din noi inshine... caci asha spune shi sf Pavel "chiar daca ar vesti cineva o alta evanghelie sa nu-i credetzi, de la noi sau de la un inger" dar ce evanghelie a vestit sf ap Pavel? nu cumva ca vom ashtepta glasul de Trambitza shi rapirea in nor shi asha vom intampina pe Domnul? nu vestea sf Ap Pavel tocmai VT+NT+AP iar sf Verginica este ea de vina daca Domnul plineshte Apocalipsa prin cele 7 Trambitze ale Sale? cu ce este cineva de vina daca vede, aude, citeshte shi crede Adevarul? dumneata ai citit din CLD? sau tzi-e frica sa citeshti din pricina ca sunt consideratzi secta shi nu e voie sa citim cartzi ale sectarilor? shi cu asta gata, de granitza asta nu mai treci...

poi nu a zis sf Pavel ca toate sa le cercetam shi sa facem doar ce este bine shi sa primim ce este bun? deosebind Duhurile? Textele, Cuvintele shi sa ne dam seama fiecare litera care este de la Dumnezeu shi care este de la noi inshine sau de la un inger din cer, inger rau ce se arata bland la inceput... cum a patzit Mahomed... sau altzii...

deci dragii mei nu eu va amagesc shi nici CLD ci proorocul mincinos care v-a invatzat sa nu luatzi in seama, sa nu tzinetzi cont de ce zic altzii, de ce zice Dumnezeu, de ce este scris:

"nu numai cu pita se hraneshte omul ci cu TOT cuvantul care iese din gura lui Dumnezeu" iar gura lui Dumnezeu este oricare prooroc sau sfant sau dreptslavitor sau trimis sau uns... sau Cine era "gura care striga in pustie"?

deci eretic nu sunt, pagan nu sunt, ci un biet shi umil mirean pacatos care fireshte ca am sa cred cu voia Lui shi din Mila Lui Dumnezeu in Tot Cuvantul lui Dumnezeu care iese din gura lui Dumnezeu, pentru rugaciunile Preasfintei Sale Maici, pururea feciara curata Maria... caci prin sf Verginica, fica buna a preasfintei Maria a vorbit Hristos-Dumnezeu caci acum avem un singur proroc, un singur invatzator : Domnul, Domnul Dumnezeu.

deci te rog sa ma iertzi daca iarashi te-am frustrat pentru incapacitatea dumitale sa citeshti ce am scris shi sa tzii cont de argumente, de Adevar... de fapte... shtiu de ce nu vrei sa recunoshti ca asha patzesc shi eu: din frica, din beroismul viceversa shi din obScenita neascocita cronicizanta de a ma mandri cu leudarosul insushirilor in loc sa caut smerenia shi pacea prin purtarea Crucii nu pentru slava de la omani sau de la draci... shi o patzesc foarte des iar unii ca tine nu suporta sa ishi dea seama ca au priceput greshit multe lucruri din scriptura shi multe interpretari ale sfintzior Parintzi... nu pot sa creada ca Hristos face ce a promis de au ashteptat mii de ani sfintzii cu dor nemasurat: "Noi le vom face pe toate"... Cer Nou, Pamant Nou, Ierusalim Nou... Ierusalim Ceresc ce se ashterne cu picioarele pe Pamant... pamant sfant.

Last edited by vsovi; 30.07.2009 at 10:23:31.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.07.2009, 17:00:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
nalucifariferizare a gLumii asteia .
Aici ai reusit sa descrii perfect ce se intimpla la sulfuroasa si care sunt afectele asupra lumii cind ignorantii(si multi din ei sunt cu facultati grele terminate) stau gura casca la predicile schizofrenicilor
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.07.2009, 18:55:17
anesti's Avatar
anesti anesti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Parintele Irineu de la Ponor spunea ca este de preferat sa mearga cineva sa faca plaja undeva unde nu este vazut de lume. Asa, este sigur ca nu pacatuieste fara voie, prin privirile celorlalti.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.07.2009, 23:32:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anesti Vezi mesajul
Parintele Irineu de la Ponor spunea ca este de preferat sa mearga cineva sa faca plaja undeva unde nu este vazut de lume. Asa, este sigur ca nu pacatuieste fara voie, prin privirile celorlalti.
Un adevarat psiholog crestin acest Parinte, se vede imediat ca este un bun cunoscator al psihologiei oamenilor si a ceea ce fac ei cind sunt ascunsi si feriti de privirile celor din jur , a comunitatii. Intradevar pacatuim mai putin traind in grupuri cu conduita si morala sanatoasa
Atentie ce faceti! mai ales singuraticii si cei care prefera sa stea izolati!

In special copiii trebuiesc urmariti ce fac cind sunt singuri si impinsi sa nu stea fara incarcare pozitiva, sa se joace si sa invete lucruri bune de la alti copii

Cu adultii insa este mai complicat, dupa cum se vede si de pe Forum, pe aceeia nu-i mai schimba nimeni!
Cum se zice:
"Pe cocosat numai cosciugul il mai indreapta"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.07.2009, 09:49:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Aici ai reusit sa descrii perfect ce se intimpla la sulfuroasa si care sunt afectele asupra lumii cind ignorantii(si multi din ei sunt cu facultati grele terminate) stau gura casca la predicile schizofrenicilor
vezi, ce ai grait este exemplul perfect al atitudinii paguboase a omului trufash shi suficient, el din ceea ce spui/spun scoate ca ai/ash fi zis viceversa demonstrand shi intarind minciuna cu multa bucurie pentru raul altuia dar el nebagand de seama ca este bucuria de propriul sau hau in care a cazut spre fericirea dracului gLumii care l-a tarat in ispita shi la ademenit in placere shi de acum il stapaneshte dispritzuind in comun pe Dumnezeu shi pe proorocii trimishi poporului ratacit de poftele shi placerile gLumii ale veacului acestuia...

deci este exemlul perfect de viceversare asa cum a patzit Birlic in filmul "Doua loturi"... shi este la fel cu cazul tau acest exemplu de viceversare la fel cu zelul acela cand sustii prohibitzia lui Putin, a jidovilor sau a lui Mahomed... adica in loc de tirania impotriva pacatului eshti pentru tirania impotriva omului... ca fireshte tiranii ashtia sunt buni pentru ca sunt contra nazishtilor... shi comunishtilor... ei... shefii "serviciilor" de pe globul ista.

deci dragul meu AndreiCozia... tzi-a facut vre-un rau in viatza ta vre-un schizofrenic? ai cunoscut macar unul? daca nu, atunci sa shtii ca vor fi deasupra celor pe care-i slujeshti dumneata cand va pomeni Dumnezeu atunci de va veni in Slava Sa in Imparatzia Cerurilor...

shi te iert shi pe tine, sarmane suflet ratacit, ca doar nici macar n-ai "talentul" sa pui diagostice asha ca puii aia de pui, pui de pui de, aia din vechime care astazi formeaza gLumea "buna"... deci e clar ca nu shtii ce faci ori ce zici/scri... deci ma iarta ca shi pe tine precis te-am frustrat shi ma pomeneshte shi pe mine in rugaciunile tale cand ii pomenshti pe evrei, musulmani, muscali sau alte neamuri sarmane... mai saramane ca shi mine pacatosul shi viceVersatul.

iar zicala asta ce pare hazlie: "Pe cocosat numai cosciugul il mai indreapta" se citeshte shi de catre cel intzelept in cu totul alta masura shi cheie: "Pe COCOȘat numai coșCIUGul îl mai îndrEAPTA" ala ce shtie sa ia aminte ca sa tzie in seama... tot Cuvantul lui Dumnezeu...

Last edited by vsovi; 31.07.2009 at 10:12:48.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.08.2009, 01:02:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

In toate gasim pacate noi,rusine noua.Dar pacatele care intr-adevar merita observate si analizate nu le discutam,privim.De ce?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.08.2009, 10:23:58
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

vsovi...in tot ceea ce spui tu ai dreptate...dar nu toata lumea poate sa inteleaga ca ceea ce spui tu e spre binele omului, ca acolo pe plaja sunt multe ispite...
anul acesta am fost si eu cu familia la mare,am fost mai multi ani la rand stiu ce se intampla acolo...mi-am dorit mai mult sa merg la munte cu toate ca si acolo sunt oamenii dezbracati peste tot...dar sotul a insistat iar eu ca sa nu il supar, caci mult l-am suparat in ultimul timp... suparari care de fapt nu trebuia sa fie pentru simpul fapt ca eu ma retrag din tot ceea ce imi spune constiinta ca e pacat,caci pacate am facut multe...si totusi m-am dus, caci nu era iesire de a scapa, am negociat spunand-ui ca nu am sa ma dezbrac ,si ca o sa stau mai mult in rulota facandu-le de mancare...si a acceptat...off si in ultima zi a fost o discoteca pe plaja in care se canta numai muzica "hause"care m-a obosit psihic toata noaptea ...ceva de nedescris...de ce am fost eu obligata sa ascult asemenea muzica?...e mult de explicat.
Ma doare cand aud cuvantul "zchizofrenie"...am doi copii...dar fetita de 7 ani are autism(o forma a schizofreniei)dar mie draga asa cum e si sunt mandra de ea...imi surade ideea ca fetita mea sa fie asa ca tine...sa nu intrepretezi gresit...nu exista schizofrenie la tine... eu iubesc si ii inteleg oamenii nebuni(dar sant si oamenii nebuni intru Hristos),au si ei dreptul de a spune ceva.
Dumnezeu sa iti dea multa pace in suflet...nu toti oamenii poate sa iubesca oamenii asa cum sunt....
mie mi-a fost de folos tot ce ai vrut sa explici...bogdaproste.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.08.2009, 12:25:47
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Parerea mea e ca treaba sta altfel, problema se pune - de ce te duci la mare? Sa te bronzezi? De ce te bronzezi ca ti-a recomandat medicul sau ca vrei sa arati bine? Aaaaa, te duci la mare ca sa contemplezi creatia lui Dumnezeu si cate bunatati a lasat el omului pe pamant (ma refer la apa marii si soare nu la "bunaciunile de pe plaja" :) )? Pai sa faci asta cand deja pe toate celelalte le sti, cand deja ai facut tot ce trebuia sa faci in viata asta si nu mai ai nimic de facut!
Iar ce spui tu andreicozia... sa te rogi pe plaja? as fi curios tu unde traiesti? sau te compari tu cu sfintii care prin multe multe lupte au ajuns sa se poata ruga in orice situatie? Si crezi tu ca ajutorul lui Dumnezeu ca sa treci ispitele vine cand te arunci tu cu capul inainte intre ele? Si ca sa imping treaba la exrem - poate ne recomanzi sa ne apucam de facut sex spunand rugaciunea lui Iisus poate in felul asta ne trece cheful.
Hai sa fimi seriosi... nu poti sta o zi pe plaja, fie ca esti barbat sau femeie fara sa te chinuie diverse ganduri, asta in cel mai bun caz cand reusesti sa stapnesti imaginatia. Sa zicem ca stapanesti si o parte din ganduri, cele de desfranare, dar apoi cele de genu: "uite si la aia! chiar trebuia sa poarte costumul ala (...sau sa nu poarte...)?"
Plaja e buna, soarele si apa marii mai fac bine si la sanatate, dar cred ca sufletul ar fi bine sa fie pe primul loc. Cunoaste-te bine pe tine, si mai bine sa fi bolnav decat sa te smintesti.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.08.2009, 13:29:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Chiar nu stiu cum e pentru altii,dar eu cand merg la mare ma duc sa ma bucur de plaja,de nisipul fierbinte,de scoici,de marea superba pe care o iubesc din toata inima si nu pentru a-mi rupe gatul dupa muschii salvamarilor ori a altor barbati care defileaza pe acolo.
Imi privesc corpul meu,precum si al altora ca pe ceva firesc,de care nu am a ma rusina,nu caut sa vad sexualitatea in aceste trupuri si as gasi ridicol sa merg pe plaja infofolita intr-o gramada de carpe,doar pentru a nu ispiti pe nu stiu cine.
Ispite,pana la urma se pot gasi absolut oriunde si in orice imprejurare,nu trebuie sa mergem la mare pentru asta.
Iar pe cei care privesc femeile dezbracate de acolo ca pe o mare primejdie,nu ma pot face sa gandesc decat ca,in adancul fiintei lor nu sunt nici pe deaparte intr-atat de spirituali si stiu cu siguranta ca orice ispita mai serioasa i-ar face sa cedeze.
Ori,aceea,dragii mei,nu mai este viata spirituala reala,parerea mea,e un fel de a sta cu drobul de sare de-asupra capului si a nu te uita in sus de teama de a nu te lovi.
Si,de regula,acest gen de persoane sunt cele mai predispuse sa pice realmente in pacat...
Iar in privinta rugaciunii,conteaza sa o faci cu sufletul,nu locul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 09:43:17
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 14:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 20:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56