Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2011, 19:47:01
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Daca tot cica Hristos e cel dupa care trebuie sa se orienteze crestinii, atunci episodul de la Cana Galileii ar fi suficient. Caci el acolo nu a spus : "de acum, gata cu vinul !", ci le-a dat printr-o minune vin din cel mai bun (a se vedea cum il mustra nunul pe mire).

Dar mai sunt si altele.
Tot despre Iisus au spus cei aflati in compania lui la un moment in care sedea la masa: "iata om mancacios si bautor de vin".

Apostolul Pavel ce-i spune lui Timotei ?
"De acum nu bea numai apa, ci foloseste putin vin, pentru stomacul tau si pentru desele tale slabiciuni".


Nu vinul e problema , ci abuzul.

Ca sin cazul unui cutit: se poate taia cu el paine sau trupul unui om.

Adevarul e ca nici eu nu suport betia; sfantul Vasile cel Mare are niste invataturi foarte frumoase despre betivi si cum sa se evite betia fara sa se procedeze ca pe vremea lui Deceneu...
Cine are discernamant, stie unde sa se opreasca cu gustatul vinului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2011, 20:18:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Daca tot cica Hristos e cel dupa care trebuie sa se orienteze crestinii, atunci episodul de la Cana Galileii ar fi suficient. Caci el acolo nu a spus : "de acum, gata cu vinul !", ci le-a dat printr-o minune vin din cel mai bun (a se vedea cum il mustra nunul pe mire).

Dar mai sunt si altele.
Tot despre Iisus au spus cei aflati in compania lui la un moment in care sedea la masa: "iata om mancacios si bautor de vin".

Apostolul Pavel ce-i spune lui Timotei ?
"De acum nu bea numai apa, ci foloseste putin vin, pentru stomacul tau si pentru desele tale slabiciuni".


Nu vinul e problema , ci abuzul.

Ca sin cazul unui cutit: se poate taia cu el paine sau trupul unui om.

Adevarul e ca nici eu nu suport betia; sfantul Vasile cel Mare are niste invataturi foarte frumoase despre betivi si cum sa se evite betia fara sa se procedeze ca pe vremea lui Deceneu...
Cine are discernamant, stie unde sa se opreasca cu gustatul vinului.
Și cina cea de taină e sugestivă, Iisus le-a dat Apostolilor să bea și vin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2011, 20:56:27
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și cina cea de taină e sugestivă, Iisus le-a dat Apostolilor să bea și vin.
Le-a dat Trupul si Sangele Lui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2011, 21:12:59
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Si a spus ca nu mai va gusta din vin pana cand... va las sa continuati citatul, si apoi sa imi spuneti si mie daca la a doua Sa venire o sa bem cu totii un pahar de vin :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2011, 22:43:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Fără dorința de a le lua adventiștilor întâietatea invitației la răspuns, am să răspund și eu, atât cât știu, din punct de vedere catolic. Așadar:


Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
1. De ce sunt Sfintii Constantin si Elena intocmai cu apostolii cinstiti (am auzit la postul Trinitas la sluje) ?
Sf Împărăteasă Elena este mult cinstită de catolici datorită unei vieți curate duse, datorită unor miracole petrecute atât în timpul vieții ei cât și după moartea ei și datorită rolului important pe care l-a jucat în favoarea creștinilor care înduraseră zece persecuții.

Împăratul Constantin are și el, mari merite în edictul care a făcut ca religia lui Cristos să nu mai fie hăituită prin toată împărăția. El a făcut multe biserici, inclusiv Biserica Sf Petru de la Vatican, din care "zidul lui Constantin" mai poate fi admirat și astăzi. Totuși, datorită unor dubii asupra botezului său, cât și datorită inexistenței unor semne cerești care să ateste că se află împreună cu Dumnezeu, precum și datorită unor fapte detestabile din timpul vieții sale (crime, adultere) nu este cinstit ca sfânt în Biserica Universală. Bisericile Catolice Răsăritene sunt beneficiarele unei excepții, care prevede că pot cinsti ce sfinți consideră, astfel încât, de exemplu, BRU îl menționează în calendare, fără adăugirea "întocmai cu apostolii" care este un titlu inexistent în Biserica noastră.

Citat:
2. Ce este Sfanta Traditie ?
Sfânta Tradiție este, alături de Sf Scriptură, sursă majoră și stâlp al credinței noastre. Ea cuprinde învățături de credință și fapte istorice în legătură cu credința, care, cel puțin inițial, nu au fost scrise, ci s-au transmis în Biserică, ca un tezaur al ei (depositum fidei). Este de observat că însăși Sf Scriptură a fost în aceeași situație, Evangheliile, așa cum le știm, fiind fixate în formă scrisă după un timp considerabil în care au circulat din generație în generație, ca tradiție.

Citat:
3. (Pentru adventisti) Poate un adventist sa dea sa manance la un neadventist carne de porc sau alte mancaruri necurate ? (avand in vedere Deuteronomul, cap14, verset 21)
Problema aceasta a fost lămurită de Biserica Catolică încă de la primul ei Conciliu care s-a ținut la Ierusalim și despre care relatează Faptele Apostolilor, cap 15.

Citat:
4. (Pentru adventisti) Scrie in biblie sa nu consumi alcool ?
Multă discuție s-a făcut pe marginea acestui subiect. Biserica, urmând cuvintele și faptele Mirelui ei, a reținut că gustarea vinului nu este păcat, dar că beția este păcat grav, de natură a-l decade pe om din starea de grație, fără de care mântuirea nu este cu putință.

Citat:
5. (Pentru adventisti) Credeti ca absolut toti care au murit au sufletul in stare inconstienta ? (intreb gandindu- ma la Moise despre care scrie ca a murit dar a si vorbit cu Iisus).
Sufletul nu poate fi în stare inconștientă. După moarte vom vedea, vom auzi, vom vorbi și vom gândi chiar mai bine decât în timpul vieții în trupul actual. Valabil și pentru Moise.

Citat:
6. Cine a compus Noul Testament? (adica cine si pe ce criterii au selectat din scrierile evanghelistilor si apostolilor)
Dumnezeu, prin persoana Sf Spirit (Duh) este autorul atât al Vechiului Testament cât și al Noului. El a revelat adevărul prin oameni aleși de El și tot oameni aleși de El au alcătuit Canonul Biblic în forma pe care o știm.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.02.2011, 23:04:26
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
1. De ce sunt Sfintii Constantin si Elena intocmai cu apostolii cinstiti (am auzit la postul Trinitas la sluje) ?
Petru ca a dat "frau liber" crestinismului in vastul sau imperiu...dupa numeroase persecutii indurate de crestini si dupa multele suferinte indurate, prin grija lui C-tin crestinismul a adus libertate.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
2. Ce este Sfanta Traditie ?
Sfânta Tradiție sau Sfânta Predanie este învățătura dată (lăsată și transmisă) de Dumnezeu prin viu grai Bisericii, din care o parte s-a fixat în scris, mai târziu. Ca și Sfânta Scriptură, Sfânta Tradiție cuprinde descoperirea dumnezeiască trebuitoare mântuirii noastre. Ea este viața Bisericii în Duhul Sfânt (sau "viața Duhului Sfânt în Biserică" - Vladimir Lossky) și curentul, fluviul viu al vieții Bisericii.

Altfel definită, Tradiția sfântă este "învățătura dată de apostoli primilor episcopi, iar aceștia celor de după ei până astăzi, prezentă în definițiile sinoadelor ecumenice, în scrierile Sfinților Părinți și în cărțile de slujbă ale Bisericii"


Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
3. (Pentru adventisti) Poate un adventist sa dea sa manance la un neadventist carne de porc sau alte mancaruri necurate ? (avand in vedere Deuteronomul, cap14, verset 21)
Ei nu stiu cum arata porcul, cum sa mai si dea de "pomana"!?

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
4. (Pentru adventisti) Scrie in biblie sa nu consumi alcool ?
Nu scrie! In Biblie scrie:
vezi Ps. 103, 15 ....și vinul veselește inima omului;
Facere 43, 34 : ... Și au băut și s'au veselit cu el.
Judecatori 9, 13: Dar vița le-a răspuns:Oare-mi voi lăsa eu vinul– veselia lui Dumnezeu și a oamenilor –ca să mă duc să domnesc peste copaci?
Rut 3,3 ...dar să nu i te descoperi omului până ce el va fi sfârșit de mâncat și de băut.
I Timotei 5, 23 De acum nu bea numai apă, ci folosește puțin vin, din pricina stomacului tău și a deselor tale slăbiciuni.
Apoi, la Cana Galileii apa a fost facuta in vin : nu in must nici in Fanta Madness?


Scrie sa nu te imbeti!: Efeseni 5, 18.Să nu vă îmbătați de vin, în care este pierzanie, ci vă umpleți de Duh,
sau: I Cor. 6. 10. Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu.




Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
5. (Pentru adventisti) Credeti ca absolut toti care au murit au sufletul in stare inconstienta ? (intreb gandindu- ma la Moise despre care scrie ca a murit dar a si vorbit cu Iisus).
Tot ce crede E. White , cred si ei!


Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
6. Cine a compus Noul Testament? (adica cine si pe ce criterii au selectat din scrierile evanghelistilor si apostolilor)
....


Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
7. Stie cineva justificarea BOR privind plasarea Craciunului pe 25 decembrie ?
....

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
8. Poate cineva scoate demoni fara Sfantul Duh ?
Da poate: Matei 7, 22-23 Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea.



Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
9. (Pentru adventisti) Am inteles ca la voi botezul e doar printr-o singura scufundare completa in apa si sustineti ca numai asa trebuie facut. Daca da, scrie in Biblie ca asa trebuie facut ?
Scrie la E. White, "profetul" inspirat....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.

Last edited by Geony; 17.02.2011 at 23:06:34.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.02.2011, 23:12:27
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Wink

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
el nu numai ca le-a pus vinul in fata, atunci cand nu mai aveau, dar i-a lasat si sa bea, desi din text reiese ca nuntasii erau, ca la orice nunta, putin ... "veseli"
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
episodul de la Cana Galileii ar fi suficient. Caci el acolo nu a spus : "de acum, gata cu vinul !"...
Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și cina cea de taină e sugestivă, Iisus le-a dat Apostolilor să bea și vin.
Inocentul nostru intreba altceva: „E scris in Biblie sa nu consumi alcool?”
Poate s-a scapat din vedere dar la intrebarea aceasta trebuie sa raspundem.

Pentru locurile unde este scris in Biblie sa consumi alcool sunt alte topicuri.

Sau daca nu sunt, pot fi deschise.
Titluri sugerate: intre noi crestinii bautori notorii sau si-alta data, si-alta data... sau topicul „veselilor”





P.S. Intre timp a venit si un biblist adevarat, apologetul inflacarat al bauturilor tari. El, mai simplu, declara cu mana pe inima:
Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Nu scrie! .

Last edited by Iosif77; 17.02.2011 at 23:41:45.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.02.2011, 02:10:30
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Inocentul nostru intreba altceva: „E scris in Biblie sa nu consumi alcool?”
Poate s-a scapat din vedere dar la intrebarea aceasta trebuie sa raspundem.
Din punct de vedere stiintific, alcoolii sunt derivatii hidroxilici ai substantelor organice.
Dintre acestia, alcoolul etilic are relevanta pentru consumarea sa de catre om sub divesrse forme diluate. Alcoolul metilic este otravitor, la fel glicolul, etc.

Alcoolul etilic: C2H5OH, nu e mentionat expres in Biblie.

Sunt mentionate doar bauturile alcoolice: vinul si sichera.

Vinul contine alcool, dar nu 100 %, ci intre 7 si 15 %.
Biblia nu interzice expres consumul de vin , ci face referire la ferirea de pacatul betiei, care conduce la alte pacate.
Hristos a consumat vin, elementele care constituie trupul si sangele sau euharistic sunt painea si vinul.
Dar asa cum Hristos nu a facut abuz, nici crestinul nu trebuie sa faca abuz de vin. Numai ca de la teorie la practica distanta este imensa.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.02.2011, 09:54:23
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
P.S. Intre timp a venit si un biblist adevarat, apologetul inflacarat al bauturilor tari. El, mai simplu, declara cu mana pe inima:

Dragurule, ti-am arata ca a consuma alcool nu e pacat, a te imbata e pacat.
Ce sa fac eu ca voi NP nu va puteti stapanii daca beti un pahar, si beti pana va faceti much..!
Dar, sa nu uitam ca mai sunt si NP care nu sunt fanatici si care mai consuma un paharel de rachie, in taina, ca sa nu-i vada cei de langa ei...ca de D-zeu, na' , nu-i intereseaza ca ei tot "pocaiti" sunt.

Asa ca, nu face tu pe ironicul ci ma contrazi...eu mai am citate din Biblie suficiente care sa-mi sustina parerea...
Iti arat ca citesc mai mult ca tine Biblia, si nu citesc ce-mi zice popa la Biserica...asa cum faci tu: citesti doar versetele pe care le gasesti in pliantul sau revista pe care o primesti la adunare de la pastor..
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.02.2011, 10:11:53
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Sau daca nu sunt, pot fi deschise.
Titluri sugerate: intre noi crestinii bautori notorii sau si-alta data, si-alta data... sau topicul „veselilor”
Sa nu uiti mai Iosife ca altii se imbata si cu apa rece....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Raspunsuri duhovnicesti + cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 2399 08.01.2020 10:49:42
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32