Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.11.2012, 22:53:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit The Orthodox Church in America

http://oca.org/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2012, 21:05:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Da, este un site foarte bun al Bisericii Ortodoxe din America. De curand a fost ales un nou Mitropolit, in persoana IPS Tikhon. El este acum noul Mitropolit al Americii, dupa demisia Mitropolitului Jonah, care a survenit cu cateva luni in urma.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.11.2012, 05:55:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Da, este un site foarte bun al Bisericii Ortodoxe din America. De curand a fost ales un nou Mitropolit, in persoana IPS Tikhon. El este acum noul Mitropolit al Americii, dupa demisia Mitropolitului Jonah, care a survenit cu cateva luni in urma.
Din ce motive isi poate da demisia un Mitropolit?
Mie asocierea acestor doua cuvinte: demisie si Mitropolit, mi se pare cel putin ciudata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2012, 20:08:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Din ce motive isi poate da demisia un Mitropolit?
Mie asocierea acestor doua cuvinte: demisie si Mitropolit, mi se pare cel putin ciudata.
Pai, se intampla aici in America, ca oamenii de la varf sa aiba atata constiinta incat sa isi dea demisia atunci cand lucrurile nu merg asa cum ar trebui. Nu stiu exact ce I s-a imputat mitropolitului Jonah, se pare prea marea apropiere de Biserica Rusiei. America nu vrea sa fie sub Biserica Rusa, ci de sine statatoare, si autocefala.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.11.2012, 00:23:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pai, se intampla aici in America, ca oamenii de la varf sa aiba atata constiinta incat sa isi dea demisia atunci cand lucrurile nu merg asa cum ar trebui. Nu stiu exact ce I s-a imputat mitropolitului Jonah, se pare prea marea apropiere de Biserica Rusiei. America nu vrea sa fie sub Biserica Rusa, ci de sine statatoare, si autocefala.
Multumesc, Mirela. Dar oare nu s-a comentat in presa aceasta demisie?
O cautare pe Google, in care tu esti experta, ne-ar putea lamuri mai bine.
Fiind vorba de Biserica, nu vad de ce o apropiere de Biserica Ortodoxa Rusa ar trebui sa fie un impediment, ca nu e vorba de politica, ci de Biserica, al carei cap este Hristos, indiferent unde pe glob se afla aceasta. Doar o intrebare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.11.2012, 00:32:31
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ohoo, Anca dragă, în Biserică e vorba de foarte multa politică -- am informația asta chiar de la duhovnicul meu, deci nu vorbesc de la mine. În fine, n-aș vrea să duc subiectul mai departe, să-mi fie cu iertare rogu-vă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhiepiscopia Ortodoxa Romana in America si Canada simona-carmen Intrebari utilizatori 0 02.09.2010 01:09:40
Romania si Romanii promovati si remarcati in North America patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 3 24.05.2009 00:08:29
Orthodox Photos Mikhael Resurse ortodoxe on-line 0 10.10.2005 23:01:19