Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2009, 10:40:48
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit citirea din psaltire, noaptea..

Duhovnicul prietenei mele i-a recomandat sa citeasca noaptea din psaltire, intre 2-4, cate 3 catisme...

Am sa imi intreb si duhovnicul, dar va intreb si pe voi, are importanta cand se citesc psalmii? Sunt mai eficienti, dc ii citesti noaptea?
  #2  
Vechi 17.08.2009, 11:35:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Duhovnicul prietenei mele i-a recomandat sa citeasca noaptea din psaltire, intre 2-4, cate 3 catisme...

Am sa imi intreb si duhovnicul, dar va intreb si pe voi, are importanta cand se citesc psalmii? Sunt mai eficienti, dc ii citesti noaptea?
Din recomandarile oamneilor induhovniciti rugaciunea de seara, de la miezul noptii este mai puternica- parintele Cleopa o numeste de aur- Acest obicei il avem de la Mantuitorul care staruia in rugaciune pana la miezul noptii- ca exemplu, s-a artat Apostolilor pe mare la straja a patra (intre orele 3- 6) dupa ce s-a rugat. Psalmii sunt rugaciuni puternice impotriva demonilor, pentru un monah Psaltirea este o arma de temut impotriva demonilor.
  #3  
Vechi 17.08.2009, 12:05:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mai multe informatii despre citirea Psalmilor poti gasi aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...lor#post159456

Eu nu cred ca este important cand ii rostesti, ci cum ii rostesti. Iar daca intalnim afirmatia ca "rugaciunea de la miezul noptii este mai puternica", eu cred ca ea se refera la cei care se roaga tot timpul - iar noaptea trupul este mai neputincios din cauza oboselii. Asa ca daca reuseste si in astfel de situatii sa se roage, mult castig primeste.
  #4  
Vechi 17.08.2009, 12:21:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Romanul, intru intelepciunea lui, zice: "Noaptea este un sfetnic bun."

Sfantul Niceta de Remesiana, purtat fiind de Duhul Sfant, spune: "Este buna, intr-adevar, meditatia in timpul zilei, dar mai cu folos este in timpul noptii, caci ziua, felurite treburi tulbura sufletul, ocupatiile distrug mintea, grija indoita imparte atentia. Linistea si singuratatea noptii ofera un timp favorabil pentru rugaciuni si foarte potrivit pentru privegheri. Cand preocuparile lumesti inceteaza, atentia fiind adunata, crestinul intreg este asezat in fata privirilor dumnezeiesti."

Isaia proorocul striga catre Dumnezeu: "De noapte privegheaza duhul meu catre tine, Dumnezeule, caci ca o lumina sunt invataturile Tale pe pamant". David, sfintit cu ungere profetica si regeasca, asa canta: "Doamne, Dumnezeul mantuirii mele, ziua si noaptea am strigat inaintea Ta". De asemenea, el zice: "Noaptea mi-am adus aminte de numele Tau, Doamne, si am pazit legea Ta". Tot acesta arata si timpul si locul si tinuta celui ce se roaga: "In timpul noptilor ridicati mainile voastre spre cele sfinte si binecuvantati pe Domnul".

Fragmente dintr'un articol numit "Privegherea crestinilor".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

  #5  
Vechi 10.02.2011, 14:09:45
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Question

Vin si intreb si eu ceva : este corect ca pe parcursul unui canon dat pt obtinerea unui lucru sa ti se dea spre citire pe langa acatiste si paraclis , citirea de 3 ori a psaltirii(in vremea celor 40 de zile de canon)?
  #6  
Vechi 10.02.2011, 14:45:26
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Vin si intreb si eu ceva : este corect ca pe parcursul unui canon dat pt obtinerea unui lucru sa ti se dea spre citire pe langa acatiste si paraclis , citirea de 3 ori a psaltirii(in vremea celor 40 de zile de canon)?
Ca mireni avem voie cel mult 3 catisme pe zi.

Există 20 de catisme -> dacă s-ar citi 3 catisme pe zi înseamnă că am face o Psaltire întreagă în 7 zile; De 3 ori citire din Psaltire -> 21 de zile necesare.

Dacă citim 2 catisme pe zi atunci terminăm de 3 ori Psaltirea în 30 de zile.

Așadar, păcat în nici un caz nu e. Dacă așa a rânduit preotul duhovnic, atunci așa să fie.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html

Last edited by colaps3; 10.02.2011 at 14:51:43.
  #7  
Vechi 10.02.2011, 16:09:44
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post Psaltirea

Ca simpli mireni nu avem voie sa citim decit o catisma la 24 de ore(din invataturile parintelui Arsenie Papacioc)..."cei mai imbunatatiti"au voie 2 catisme iar cei "foarte imbunatatiti"au voie 3 catisme pe zi,insa vor avea mare grija ....."vrajmasul "nu-i iubeste pe cei ce citesc aceste puternice rugaciuni......."se vor afunda".....aceste sfaturi le-am citit recent dintr-o carte.......pot spune din propria experienta ca.....nu mi-a fost bine deloc cind am citit 2 catisme pe zi......(nu stiam inca despre puterea lor,si lupta ce se da intre BINE si RAU)Doamne Ajuta!!!!!!!!!
  #8  
Vechi 10.02.2011, 16:23:15
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Duhovnicul prietenei mele i-a recomandat sa citeasca noaptea din psaltire, intre 2-4, cate 3 catisme...

Am sa imi intreb si duhovnicul, dar va intreb si pe voi, are importanta cand se citesc psalmii? Sunt mai eficienti, dc ii citesti noaptea?
La o conferinta a parintelui Teofil Paraian, o doamna din sala l-a intrebat pe parinte,ce sa faca pentru ca e foarte obosita si nu se poate ruga dupa miezul noptii.Parintele i-a spus " cum ce sa faci???SA DORMI!"..:-))Apoi a intrebat-o cine o pune sa se roage noaptea?A spus ca el nu se roaga noaptea niciodata si pentru asta, spunea ca era sigur ca o sa ajunga direct in Rai!:-)A mai spus ca nu trebuie sa ne rugam cand suntem obositi,ca degeaba ne rugam pentru ca nu suntem atenti la rugaciune.
  #9  
Vechi 10.02.2011, 17:48:22
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
La o conferinta a parintelui Teofil Paraian, o doamna din sala l-a intrebat pe parinte,ce sa faca pentru ca e foarte obosita si nu se poate ruga dupa miezul noptii.Parintele i-a spus " cum ce sa faci???SA DORMI!"..:-))Apoi a intrebat-o cine o pune sa se roage noaptea?A spus ca el nu se roaga noaptea niciodata si pentru asta, spunea ca era sigur ca o sa ajunga direct in Rai!:-)A mai spus ca nu trebuie sa ne rugam cand suntem obositi,ca degeaba ne rugam pentru ca nu suntem atenti la rugaciune.
Nu te lua după tot ce spune părintele Teofil. A spus și mari prostii.

Citește pentru lămuriri:
1. http://saccsiv.wordpress.com/2009/10...eofil-paraian/
2. http://www.razbointrucuvant.ro/recom...iti-va-si-voi/
3. http://theologhia.wordpress.com/2008...nismul-sibian/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
  #10  
Vechi 10.02.2011, 18:39:16
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

1. Legat de citirea Psalmilor... nici eu nu stiam de la bun inceput ca sunt rugaciuni puternice,iar atunci citeam Biblia si eram pe la Psalmi. Nu stiu cum si cat am citit,dar in niciun caz nu m-am limitat sau am tinut cont. Nu-mi amintesc insa perioada aceea cu exactitate,parca eram la tara si intr-o noapte am avut putin de furca cu diavolul,mi-a facut o scurta vizita. Chiar regret ca nu sunt 100% sigur daca a fost in perioada cand citeam Psalmii. Dar in rest... nu-mi amintesc nimic iesit din comun.

2. Cu privire la rugaciunea noaptea... nu vad de ce n-ar fi ok. Iar cand suntem obositi,trebuie sa ne SILIM! Doar asa ajungem in imparatia cerurilor! Sunt foarte putine momentele cand avem ravna adevarata spre rugaciune,deci prin silinta putem dobandi mult!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 11:33:00
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 19:04:52
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 13:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 18:01:04