Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.01.2014, 22:31:28
Hitchens Hitchens is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 13
Implicit

Colegul Florin mi-a luat vorba din gura.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.01.2014, 22:44:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Excelent!
Uite, nu m-am gandit la asta.
Minoritatea afla ce este moartea dupa ce mor. Cool!
Nop, ca de obicei te repezi si tragi concluzii gresite.

In contextul asta "a sti" -ul pe care l-am mentionat are doua aspecte:
1. aspectul personal (stiu/intuiesc cum e sa mor, este o perspectiva care ma afecteaza si imi afecteaza alegerile)

2. aspectul teoretic (da, oamenii mor, dar personal nu simt nimic fata de aceasta idee,fac oricum ce ma taie capul).
Sunt oameni la care viata sau crezurile personale (ateismul de exemplu) le-a redus sensibilitatea vizavi de moarte pana la cvasi-ignoranta totala a fenomenului (chiar daca il cunosc teoretic).
Astia cred ca sunt totusi o minoritate.

Majoritatea cred desi au intuitia/angoasa mortii, cred ca prefera sa nu se gandeasca la moarte cand fac alegeri majore in viata.

Citat:
Ce sa mai o dam de gard - Adam a fost o exceptie. A stiut ce este moartea umana inainte ca ea sa existe ca fenomen!!!
Iar te grabesti:

E posibil ca moartea sa fi existat in afara Raiului (ne referim, desigur, la animale)

A doua posibila explicatie: somnul (nu stim, dar se poate presupune ca protoparintii mai si dormeau) - este o mica moarte.

A treia posibila explicatie: cunoastere intuitiva, atavica sau supranaturala - la alegere.

Cam asta este treaba cu credinta si revelatia, daca tu crezi ca textul este revelatie, incerci sa pui lucrurile cap la cap si sa extragi intelesul din acel text.

Daca ai alte convingeri insa, dimpotriva, cauti sa respingi aprioric orice inteles care vine in conflict cu convingerile care le ai deja.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.01.2014 at 22:48:26.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.01.2014, 23:49:59
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nop, ca de obicei te repezi si tragi concluzii gresite.

In contextul asta "a sti" -ul pe care l-am mentionat are doua aspecte:
1. aspectul personal (stiu/intuiesc cum e sa mor, este o perspectiva care ma afecteaza si imi afecteaza alegerile)

2. aspectul teoretic (da, oamenii mor, dar personal nu simt nimic fata de aceasta idee,fac oricum ce ma taie capul).
Sunt oameni la care viata sau crezurile personale (ateismul de exemplu) le-a redus sensibilitatea vizavi de moarte pana la cvasi-ignoranta totala a fenomenului (chiar daca il cunosc teoretic).
Astia cred ca sunt totusi o minoritate.

Majoritatea cred desi au intuitia/angoasa mortii, cred ca prefera sa nu se gandeasca la moarte cand fac alegeri majore in viata.



Iar te grabesti:

E posibil ca moartea sa fi existat in afara Raiului (ne referim, desigur, la animale)

A doua posibila explicatie: somnul (nu stim, dar se poate presupune ca protoparintii mai si dormeau) - este o mica moarte.

A treia posibila explicatie: cunoastere intuitiva, atavica sau supranaturala - la alegere.

Cam asta este treaba cu credinta si revelatia, daca tu crezi ca textul este revelatie, incerci sa pui lucrurile cap la cap si sa extragi intelesul din acel text.

Daca ai alte convingeri insa, dimpotriva, cauti sa respingi aprioric orice inteles care vine in conflict cu convingerile care le ai deja.

Alin, esti simpatic! Dar tu stii asta deja.
Ti-am mai spus-o.
___________

Somnic, intuitie atavica??, animalute dandu-si duhul la portile Raiului...ca daca dadeau coltul prin Rai, atunci Raiul nu e Rai.

Un Rai fara animalute...un Rai trist. Apropo, imi plac animalele.
(sau prin inferenta...animalele din Rai sunt nemuritoare/ moartea si raiul nu se pupa)

Revelatie - uau - (ce stiu eu ce este aia REVELATIE?) este raspunsul la TOATE ENIGMELE. Ce sa ne mai batem atata capul cu ratiunea cand e grele.

O papleasca de posibilitati - numai sa-mi intre odata in cap.

Uite asa ... Daca nu cred sunt un respingaret, dar nu unul oarecare - ci unul aprioric??? - era mai simplu sa-mi spui "un incapatanat, domne...". Ahaa...in sfarsit imi vine mintea la cap.

Urmarindu-te cu atentie, incep sa cred ca lui Adam, de fapt, ii era somn. De-aia a muscat si n-a ascultat.

----------------------------------------
Ca sa nu ne prapadim de ras (sau de plans), orice filosofie sau credinta trebuie sa o lase mai moale cu logica atunci cand vine vorba sa explice de ce existam, ne bucuram si mai ales suferim. Din acest punct de vedere sunt echidistant fata de orice abordare.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 07.01.2014 at 01:06:19.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.01.2014, 13:05:04
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Apropo, imi plac animalele.
Nu mai mult decat lui Dumnezeu,dar spre deosebire de El, nu stii scopul lor, care se termina o data cu aceasta lume.


Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Revelatie - uau - (ce stiu eu ce este aia REVELATIE?) este raspunsul la TOATE ENIGMELE. Ce sa ne mai batem atata capul cu ratiunea cand e grele.
Revelatia e data tocmai pentru ca omul nu poate accesa adevarul cu puterile lui . Mintea iti foloseste sa primesti Adevărul , nu ca sa-l descoperi tu.
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
incep sa cred ca lui Adam, de fapt, ii era somn. De-aia a muscat si n-a ascultat.
Adam n-a ascultat din cauza unei "credinte" noi ,nu din cauza rațiunii. Rațiunea a folosit-o sa accepte credinta noua(adusa de sarpe) ca pe un adevar, nu pentru ca era adevarata ci pentru finalitatea ei, EGALITATEA CU CEL MAI MARE decat el. Atragatoare. Adam a "decis" ce e adevarat pe baza unui alt criteriu decat rațiunea,si anume dorinta de a fi EGAL cu "Cel ce Este" .Adam a cazut pentru ca a IGNORAT rațiunea.

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ca sa nu ne prapadim de ras (sau de plans), orice filosofie sau credinta trebuie sa o lase mai moale cu logica atunci cand vine vorba sa explice de ce existam, ne bucuram si mai ales suferim. Din acest punct de vedere sunt echidistant fata de orice abordare.
Ortodoxia nu e credinta ci e Adevarul care se primeste prin credinta. O mare diferenta. Adevarul are enervanta calitate de a fi unul singur si inaccesibil dinspre om ,e o usa cu mâner numai de partea lui Dumnezeu;in schimb, credinta e o usa cu mâner numai de partea omului. Arata-mi o credinta care explica suferinta mai bine ca Ortodoxia.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.01.2014, 18:48:25
Hitchens Hitchens is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
Nu mai mult decat lui Dumnezeu,dar spre deosebire de El, nu stii scopul lor, care se termina o data cu aceasta lume.
Au acelasi scop ca si noi, sa supravietuiasca si sa se inmulteasca cat mai mai mult.


Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
Revelatia e data tocmai pentru ca omul nu poate accesa adevarul cu puterile lui . Mintea iti foloseste sa primesti Adevărul , nu ca sa-l descoperi tu.
Tocmai de aceea suntem mai speciali. Noi cercetam mistere si descoperim adevaruri zilnic.

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
Adam n-a ascultat din cauza unei "credinte" noi ,nu din cauza rațiunii. Rațiunea a folosit-o sa accepte credinta noua(adusa de sarpe) ca pe un adevar, nu pentru ca era adevarata ci pentru finalitatea ei, EGALITATEA CU CEL MAI MARE decat el. Atragatoare. Adam a "decis" ce e adevarat pe baza unui alt criteriu decat rațiunea,si anume dorinta de a fi EGAL cu "Cel ce Este" .Adam a cazut pentru ca a IGNORAT rațiunea.
Exista un poem scris de Aleister Crowley, numit "Hymn to Lucifer", care priveste din postura "sarpelui" toata povestea.

"Ware, nor of good nor ill, what aim hath act?
Without its climax, death, what savour hath
Life? an impeccable machine, exact
He paces an inane and pointless path
To glut brute appetites, his sole content
How tedious were he fit to comprehend
Himself!"
More, this our noble element
Of fire in nature, love in spirit, unkenned
Life hath no spring, no axle, and no end.

And spiced with sorrow the dull soul of sense,
Breathed life into the sterile universe,
With Love and Knowledge drove out innocence
The Key of Joy is disobedience.

(Nu e complet. Am scos cateva versuri care nu faceau subiectul discutiei)

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
Ortodoxia nu e credinta ci e Adevarul care se primeste prin credinta. O mare diferenta. Adevarul are enervanta calitate de a fi unul singur si inaccesibil dinspre om ,e o usa cu mâner numai de partea lui Dumnezeu;in schimb, credinta e o usa cu mâner numai de partea omului. Arata-mi o credinta care explica suferinta mai bine ca Ortodoxia.
In fraza ta, inlocuieste Ortodoxia cu Catolicismul sau Islam. Sau hai sa o zic pe ateieste:

Ateismul nu e credinta ci e Adevarul care se primeste prin utilizarea creierului. O mare diferenta. Adevarul are enervanta calitate de a fi unul singur si accesibil dinspre om ,e o usa cu mâner numai de partea libertatii si cunoasterii;in schimb, credinta e o usa cu mâner numai de partea omului. Arata-mi o credinta care explica suferinta mai bine ca Medicina.

Suna ok?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.01.2014, 19:46:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Ateismul nu e credinta ci e Adevarul care se primeste prin utilizarea creierului. O mare diferenta. Adevarul are enervanta calitate de a fi unul singur si accesibil dinspre om ,e o usa cu mâner numai de partea libertatii si cunoasterii;in schimb, credinta e o usa cu mâner numai de partea omului. Arata-mi o credinta care explica suferinta mai bine ca Medicina.
Care e legatura dintre ateism si medicina ? Si pe ce te bazezi cand spui ca-ti folosesti creierul ? Ca daca a aparut la intamplare nu face nici cat o ceapa degerata. Ce te face sa crezi ca atomii aia care se misca aiurea prin capul tau iti spun adevarul ?
Asta e ateismul - Credinta ca in capul tau e haos dar cumva poti discuta rational.
Iar scientismul este Declararea ( metafizica a ) empiricismului ca singura cale a cunoasterii.

Si poate te gandesti de doua ori inainte sa postezi poezii scrise de satanele alea in care crezi tu. Nu e chiar cel mai placut lucru pe care-l poti posta pe un forum ortodox.

Last edited by iuliu46; 07.01.2014 at 19:59:33.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.01.2014, 19:56:49
Hitchens Hitchens is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2014
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Care e legatura dintre ateism si medicina ? Si pe ce te bazezi cand spui ca-ti folosesti creierul ? Ca daca a aparut la intamplare nu face nici cat o ceapa degerata. Ce te face sa crezi ca atomii aia care se misca aiurea prin capul tau iti spun adevarul ?
Asta e ateismul - Credinta ca in capul tau e haos dar cumva poti discuta rational.
Iar scientismul este Declarearea ( metafizica a ) empiricismului ca singura cale a cunoasterii.

Si poate te gandesti de doua ori inainte sa postezi poezii scrise de satanele alea in care crezi tu. Nu e chiar cel mai placut lucru pe care-l poti posta pe un forum ortodox.

Nu ai inteles nimic din ce am zis.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.01.2014, 20:04:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Nu ai inteles nimic din ce am zis.
Pai asta ar fi o predictie buna daca ateismul e adevarat. Poate nu ne-am putea intelege.

Ai spus : Ateismul este adevarul care se primeste prin utilizarea creierului.

Daca organul respectiv a aparut din intamplare iar gandurile sunt produse de miscarea aiurea a atomilor prin creier ( ca altceva nu ai in creier decat materie si energie ), atunci ce te face sa crezi ca poti sa afli adevarul ? Inclusiv faptul ca atomii iti zburda prin creier ? Normal ar fi sa nu ne intelegem, unul sa scrie A si tu sa intelegi B.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.01.2014, 20:07:11
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Exista un poem scris de Aleister Crowley, numit "Hymn to Lucifer", care priveste din postura "sarpelui" toata povestea.


Cine e Lucifer pentru un ateu? Despre care sarpe vorbesti, in calitate de ateu?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.01.2014, 20:28:08
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Au acelasi scop ca si noi, sa supravietuiasca si sa se inmulteasca cat mai mai mult.
Nu exista scopuri in naturalism. Scopurile sunt niste "smecherii " introduse de Inteligenta. Inteligenta si atomii n-au nici o legatura cauzala.Un ateu afirma, practic, ca un hard a creat informatia de pe el.Fireste e o prostie, dar e "nevoit" s-o recite pentru ca n-are alta optiune. Trupul omului e hardul, informatia e pe 2 nivele fara libera alegere(ADN-ul) si cu libera alegere(rațiunea care are interfata numita creier).


Citat:
Tocmai de aceea suntem mai speciali. Noi cercetam mistere si descoperim adevaruri zilnic.
Nope, nici un mister. Învațătura ortodoxa se gaseste pe toate drumurile. Atomii dintr-un hard pot sa se dea peste cap miliarde de ani, nu vor ajunge sa creeze nici o informatie, nici macar o melodie de cateva secunde. Tocmai de aia exista inteligenta numita om care scrie informatia.

Citat:
Exista un poem scris de Aleister Crowley
Tu crezi ca niste litere aruncate constituie un raspuns? De fapt, asta cred materialistii, rastorni un sac de litere pe masa si iese ...o poezie.



Citat:
In fraza ta, inlocuieste Ortodoxia cu Catolicismul sau Islam. Sau hai sa o zic pe ateieste:
Nope, pana si cea mai copilareasca credinta , e superioara ateismului dintr-un motiv foarte simplu : NU A IDENTIFICAT NIMENI, NICIODATA CA EXISTA UN PROCES PRIN CARE POATE APARE SPONTAN INTELIGENTA.Abia DUPA aceea discutam despre inlocuirea ...unor concepte cu altele. Tu vii cu Pink Unicorn(ateismul) si vrei sa fii bagat in seama?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare