Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.09.2008, 12:40:40
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Eu nu am gasit ceva neortodox la maica Siluana,dimpotriva, promoveaza invataturile sfintilor parinti cu o pricepere asemanatoare maicii Magdalena de la manastirea sfantului Ioan Botezatorul din Essex(Anglia)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.09.2008, 13:49:31
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes
Se spune despre un dans frumos(cu sotia evident,la nunta de aur sau argint poate...nu cel erotic de pe aiurea),privirea lui,dans clasic,balet,patinaj...si acestea pentru cei ca noi doi,care nu plingem pacatele oamenilor,poate nici pe ale noastre...
Asa e! E cu putinta la un astfel de dans sa fii totusi cu mintea la cele bune, sfinte adica. Si atunci miscarea trupurilor nu e decat...miscare pt conditie fizica!
Si pt o conditie morala buna, daca in acelasi timp iti infranezi gandurile netrebnice!
...scapi de anchilozarea cefii si a inimii invartosate:dontgetit:

Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.09.2008, 15:35:26
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Maica Siluana zice ca:
"Primul: Domnul nu mai este fizic printre noi, adevarat, dar este fizic in noi! Harul nu vine din afara, ci dinauntru si e dus acolo inauntrul nostru de Sfanta noastra Biserica prin Sfintele ei Taine. Rugaciunea noastra nu este altceva decat o permanenta conectare la această Putere inauntrul nostru, de care suntem, de multe ori, departe sau chiar straini. Da, puterea e in noi si ea este Imparatia Domnului, Care ne-a daruit Duhul Sfant ca sa ne curete de toată intinarea si sa ne invete toate!"
Incerc sa fac o "traducere" pentru carcotasi a ceea ce spune Maica Siluana.

"Domnul nu mai este fizic printre noi, adevarat, dar este fizic in noi!"
Mantuitorul Hristos nu mai este vazut de ochii nostri trupesti ("Ma duc la Tatal Meu si nu Ma veti mai vedea" - Ioan 16,10 ) , asa cum a fost pentru apostoli in timpul vietii Sale in trup. El insa ia chip in cei credinciosi prin lucrarea Duhului Sfant (hristificarea).
Sf. Pavel le scrie galatenilor: "O, copii mei, pentru care sufar iarasi durerile nasterii pana ce Hristos va lua chip in voi!" (Gal. 4, 19)

"Harul nu vine din afara, ci dinauntru si e dus acolo inauntrul nostru de Sfanta noastra Biserica prin Sfintele ei Taine."
Aici este cred eu evident ca Maica Siluana nu se refera la conceptia "yoghista" conform careia omul este o scanteie din divinitate si mantuirea (eliberarea) consta in constientizarea identitatii dintre atman (sufletul individual) si brahman (sufletul universal). Insusi cuvantul "har" (haris = dar) este incompatibil cu conceptia hinduista, fiind specific unei relatii personale intre Daruitor (Dumnezeu) si primitor (omul). Notiunea crestina de har cuprinde si gratuitatea acestuia, este nemeritat de primitor, fiind un dar absolut liber al Daruitorului. Ca harul devine interior omului prin Sfintele Taine, incepand cu Botezul si culminand cu Euharistia, este un lucru marturisit de crestinism ("Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru" - Luca 17, 21 ). A fi interior omului nu inseamna ca este produs de om. A pune pe seama Maicii Siluana o astfel de idee denota atitudini inchizitoriale. Daca am aplica astfel de metode in discutiile obisnuite dintre crestini, comunicarea s-ar complica foarte mult. Unele lucruri se subinteleg atunci cand vorbesc ortodocsii intre ei. Altfel ar trebui sa ne explicam si sa ne justificam afirmatiile la tot pasul.

"Eu voi ruga pe Tatal si alt Mangaietor va va da voua ca sa fie cu voi in veac,
Duhul Adevarului, pe Care lumea nu poate sa-L primeasca, pentru ca nu-L vede, nici nu-L cunoaste; voi Il cunoasteti, ca ramane la voi si in voi va fi!
" (Ioan 14, 16-17 )

"Daca Ma iubeste cineva, va pazi cuvantul Meu, si Tatal Meu il va iubi, si vom veni la el si vom face locas la el." (Ioan 14, 23 )

"Va este de folos ca sa ma duc Eu. Caci daca nu Ma voi duce, Mangaietorul nu va veni la voi, iar daca Ma voi duce, Il voi trimite la voi." (Ioan 16, 7 )
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.09.2008, 16:49:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Grigorie harul "nu este facut prezent" ci Dumnezeu vine in sufletul credinciosului.
Ba Domnul nostru Iisus Hristos nu a zis ca nu ne paraseste si este totdeauna cu noi?
Matei cap. 28 versetul 20:
"... si iata Eu cu voi sunt în toate zilele, pana la sfarsitul veacului. Amin."

Adica daca s-a inaltat la Tatal aceea arata schimbarea firii sale umane care acum nu mai este supusa mortii si durerii si este acum in mai multe locuri.
De aia se si afla fizic si cu noi si se afla in acelasi timp si cu Tatal.

Si se afla in toate Sfintele Potire Domnul nostru Iisus Hristos deci aceasta idee tragediana protestanto-catolico a absentei lui Dumnezeu din lume este o aberatie de proportii.
Se afla si in Sfintele Taine e prezent fizic cu noi si vine din afara noastra (dar cum vine nu se poate spune) si locuieste in noi cand dorim sa ne apropiem de Dansul.
Nu zice "Aproape este Domnul de toti cei care-l cauta pe Dansul"?

Cum zice Maica Siluana ca nu se afla Dumnezeu fizic printre noi cand i-a vizitat pe Sfintii din pateric?
Pai ce sunt ideeile astea tragice?

Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.09.2008, 17:27:21
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Frate Mihaile, eu cred ca tu vezi probleme acolo unde nu sunt (Maica Siluana, Parintele Iulian). Vezi sa nu te trezesti si tu intr-o zi ca-ti analizeaza cineva vorbele, le intoarce pe toate fetele si gaseste probleme (reale sau inventate). Hai sa nu mai fim asa rautaciosi si sa vedem rele intentii acolo unde nu sunt.
Ca si in cazul cu Parintele Iulian (topicul "ASCOR Bucuresti"), mie mi se pare ca argumentatia ta este subreda, mai degraba cauti cu orice chip sa arati ca tu ai dreptate si altii se inseala. Greselile si contradictiile pe care tu le vezi sunt in mare parte inventate, punand pe seama autorilor intentii care nu le apartin.
Gandeste-te ca nu exista doi oameni care sa exprime identic, folosind aceleasi cuvinte si reliefand aceleasi idei cand vine vorba de ceva. Dar este posibil ca amandoi sa spuna adevarul.
Eu ma opresc aici cu mesajele pe aceasta tema. Pace!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.09.2008, 22:57:31
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

frate mihaile,

Daca pina acum eram ingrijorat de mintuirea mea,acum incep sa devin ingrijorat si de a ta...greu cu ascultarea ,crede-ma...ca vorbesc din experienta.

In duh ortodox a scris Maica Siluana ceea ce a scris...iar tu scrii in duh "protestant-ar"...chiar nu-ti dai seama ? ...eeeeee...

Pai daca tu construiesti(lucrezi) o casa in romania...asta inseamna ca tu te afli fizic in bahamas,la plaja ?

Pai unde lucreaza Duhul,acolo se si afla....zic si eu.


Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.09.2008, 19:42:03
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Mihail,

Te rog din tot sufletul inceteaza a mai critica un sfant aflat inca in viata.
Da, am spus bine: un sfant inca in viata, caci Maica Siluana asa este cu adevarat. Am urmarit pe blogul fratiei sale toate sfaturile pe care le ofera credinciosilor aflati in nevoi si suferinte, care i se adreseaza. Crede-ma! Nu e nimic anti-ortodox/eretic in ce a scris. Iar daca tu nu crezi ca Duhul Sfant Isi afla salas in sufletul omului, n-ai decat sa nu crezi... Totusi, ar fi bine sa mai lasi la o parte aceasta mandrie a ta, caci isi are izvorul in insusi Lucifer, diavolul-sef, cel "satana cea cazuta ca un fulger din cer".
Citeste, ca sa te convingi, un interviu acordat de Parintele pustnic Proclu Nicau nr. 9/2005 al revistei "Glasul Monahilor, intitulat "Smerenia si Semnele Smereniei":
Link: www.razbointrucuvant.ro/2007/10/10/parintele-proclu-ne-invata-smerenia-si-mila-interviu-din-revista-glasul-monahilor-2005/.


Domnul sa va lumineze si sa va ajute pe toti!

Va rog din tot sufletul, iertati-ma pe mine, pacatosul, si sa va ierte si pe voi, Bunul Domnul, fratilor si surorilor intru Hristos!

Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.09.2008, 23:43:29
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit

Pentru mihailt:

ată un citat din maica Siluana:
"E o întelepciune a firii pe care ar trebui s-o redescoperim. Noi, din cauza grijilor si a dorintelor prea multe, să avem, să părem� Mai ales să părem! Că multi nu se mai îngrijesc să aibă ce le trebuie pentru a trăi, ci să pară într-un anume fel. Să-si joace bine rolurile, nu să fie. Să astupe toate, să-si pună o mască adecvată. Din cauza asta suntem tot timpul foarte încordati si întepeniti. Si din cauza asta ne doare spatele, mai ales în zona cervicală (la ceafă) de aici, unde suntem noi mai încăpătânati si, nu mai circulă puterea vietii prin noi liber. Pentru că trupul nostru este un ansamblu minunat si complicat de miscări; de la cele mai vizibile până la cele mai subtile, care nu se observă decât cu microscoape extrem de fine. De fapt, trupul nostru, viata noastră, este un dans, o orchestră, o muzică si un dans minunat. Totul se miscă, totul vibrează. Fiecare gând al meu stârneste milioane si milioane de vibratii ordonate, armonioase, imnul vietii. Dacă sunt dezordonate atunci vor fi vibratii care mă descompun, care mă lovesc, care mă ucid. Si, dacă umblăm întepeniti, încordati, din cauza problemelor si a necazurilor noastre si a patimilor noastre nu mai circulă viata liberă pe acolo. Si atunci e nevoie să te deznozi. Un dans frumos, privirea unui dans, un dans clasic, un balet, un patinaj, sunt bine*venite pentru cei care trăiesc în lume si care nu s-au dedicat plânsului pentru păcatele oamenilor, în pustie, si care au viata rânduită altfel decât călugărul. Care e rânduiala omului din lume? Plânge când are motiv să plângă, plânge pentru cel drag. Nimeni nu va dansa când îi moare cineva în familie, nimeni nu dansează când e bolnav."

Sursa pe care ar trebuii dvs. să o folositi: "Viata si învătătura Sfântului Grigorie Palama" de părintele profesor Dumitru Stăniloae.

Mă îndoiesc că voi primi răspuns la mail.

Mihail T.

Maica Siluana raspunde:

Dragă Mihail,
În primul rând, te rog mult să-mi spui care sunt ideile yoghiste din siteul nostru? Eu stiu cât de cât ce însemnă yoga în mentalitatea credintelor cu rădăcini în hinduism si budism, si destul de bine ce însemnă ea în variantele "aclimatizate" în Europa si la noi. Si cred si mărturisesc ca în fata Marii Judecăti că nu am asemenea idei si atitudini. Dacă totusi tu ai sesizat asemenea nuante, te rog sa mi le semnalezi concret si în cuvintele tale ca să înteleg si să iau aminte. În citatul pe care mi-l dai eu nu văd nimic yoghist. Te rog să-l oferi spre analiză critică unui teolog în care ai încredere si să-mi spui rezultatul. Multumesc pentru onestitate si curajul de a-mi vorbi deschis. Te astept.

În al doilea rând, te rog să mă ierti dacă acest cuvânt al meu despre dans si minunea trupului pe care ni l-a zidit Dumnezeu te-a tulburat.

În privinta trupului te rog să te minunezi si tu împreună cu mine de acest templu minunat al Duhului Sfânt si să ne unim puterile si rugăciunea ca să nu-l lăsăm în paragină sau să fie doar capiste idolească ...

În privinta dansului, îti înteleg nelinistea numai dacă esti ostas al Domnului sau unul dintre credinciosii care, desi în lume, trăiti la un nivel mult mai profund de asceză. Vă rog să primiti tot respectul meu si vă cer iertare că nu m-am gândit si la voi atunci, în emisiunea de la Radio Logos care e transcrisă în articolul din care citezi. Atunci mă adresam credinciosilor care trăiesc în Biserică, în dreapta credintă, dar la altă măsură ascetică. Ei acceptă multe din bunătătile cele pământesti la care renuntă monahii si credinciosii mai nevoitori, dar se străduiesc să le guste cu frică si respect de Dumnezeu, uneori mai profund decât multi credinciosi numiti "habotnici", care nu dansează si nu merg la un spectacol, dar în ascunsul inimii urăsc, invidiază, clevetesc, se mândresc ...

Nu te teme, Mihail, nu dansul după rânduiala cinstită a traditiei populare sau culturale ne duce în iad! Nu într-acolo să ne îndreptăm frica, ci spre necurătia inimii din care izvorăsc toate relele, după cum ne spune Domnul.

Si, ca să întelegi mai bine ce am spus acolo pentru credinciosii care se aproprie de Domnul cu toată viata lor asa cum este ea, acum si aici, te-as ruga, dragul meu Mihail, să faci în fiecare zi câte 300 de metanii si 1000 de închinăciuni, cu rugăciune. Acesta este dansul celor care nu mai dansează la horă sau la nuntă si o posibilă poartă către locul în care vei simti cât de mult îi iubeste Domnul pe oameni si cât de mult se bucură de bucuriile lor simple dacă le păstrează cât mai curate de păcat si îsi curătă sufletul prin pocăintă si Spovedanie pentru tot păcatul inerent vietii în această lume.

Si să stii, Mihail, că singurul motiv pentru care nu răspund la un email este neprimirea lui sau adresa gresită dată de expeditor. Se întâmplă să întârzii forte mult, din cauza multimii mesajelor, dar de răspuns răspund oricât de putin tuturor.

Cu respect si cu dorinta sinceră de a comunica în adevăr, spre folosul nostru sufletesc si slava lui Dumnezeu,

Maica Siluana
PS Voi pune mesajul tău si pe site, pentru ca oricine a mai sesizat vreun aspect dubios, să ni-l comunice spre dumirire si îndreptare.

Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.09.2008, 23:44:58
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit

Preluat din : http://www.sfintiiarhangheli.ro/intrebare.php?iid=1242
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.09.2008, 23:52:08
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Frate Mihail cred ca ar trebui sa-ti reconsideri atitudinea fata de maica Siluana,dar hotararea iti apartine.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EREZIILE romano-catolice Daniel_Ortodox Biserica Romano-Catolica 823 26.10.2016 23:18:17
Psaltirea Maicii Domnului Daniela87 Rugaciuni 42 04.03.2010 12:51:39
Programul Maicii Siluana ( pentru ieseni) eduardd Resurse ortodoxe on-line 3 06.01.2009 21:11:03
Maica Siluana ancah Stiri, actualitati, anunturi 50 04.09.2008 10:58:03
Maica Siluana si ProVita irina77 Resurse ortodoxe on-line 3 26.06.2008 23:18:03