Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 14.05.2015, 22:04:17
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
ISTORIE ȘI PATRIOTISM

-I- (text satanist, antihristic)

Poate fi spectacol mai surprinzător ca acela al Poporului nostru luptând pentru viața sa după ce s-a lipsit singur de cele mai bune mijloace de apărare? Ne era necesară o administrare mai bună a patrimoniului și o cultivare mai puternică a patriotismului. Nu am făcut nimic din toate astea. Puțini au procedat ca noi. Cu trecerea timpului pericolele la care ne expunem se înmulțesc. E nevoie de un program de protejare a ființei noastre naționale.

Toți ar trebui să medităm la ce spunea Montesquieu: Unele Popoare au căzut [...] în ruină și servitute pentru că s-au neglijat pe ele însele. Să ne neglijăm pe noi înșine înseamnă înainte de toate s-o rupem cu istoria, cu strămoșii, cu sursa întremătoare a virtuților noastre și cu efortul continuu de realizare a idealului național.


IUBIRE ȘI ÎMPĂRĂȚIE

Antitext satanist, antitext antihristic :

Creștinii nu vor spectacole, nu vor lucruri surprinzătoare, fiindcă durerea necredinței și materialismul oamenilor îi dor îndeajuns de mult. Războiul contra începătoriilor și stăpâniilor, domniilor întunericul, adică dracii, pe care creștinul îl poartă zilnic, e prea dezastruos, ca să aibe timp și de altceva.
Poporul lui Dumnezeu, nu are steag, nu are imn, nu are motto, nici deviză, nu poate trăda, și nu poate fi trădat, Poporul lui Dumnezeu, Cetățenii Împărăției Cerurilor, Biruitorii, nu se tem de moartea materiei trupului lor. Ei doar cred și iubesc. Le e deajuns să mute munții. Fizici și munții patimilor lor, ca să se sfințească.
Poporul lui Dumnezeu, nu are nevoie de apărare a celor materiale, oricum sunt muritoare. Patrimoniul creștinului e în ceruri, căci acolo unde e inima ta, acolo-i și comoara ta.
Mulți se numesc creștini, dar ce puțini creștini sunt... Ce mult materialism, ce multă erezie, ce puțină încredere, ce puțină ascultare, ce mare-i depărtarea oamenilor de iubirea incomensurabilă a lui Dumnezeu.
Cu trecerea timpului suntem mai aproape sau mai departe de Împărăția lui Dumnezeu, de iubirea față de toți oamenii și de mântuire.
Ființa noastră nu este națională, nu poate fi, căci pentru Dumnezeu, națiunea unei limbi e doar o ceată, din marea turmă a gândirii Noului Testament, a sfinților, a biruitorilor. Lui Dumnezeu nu-i pasă că ești român, neamț, rus, american, vrea să fi creștin, vrea să fi mulțumit cu țara în care te-ai născut și nimic să nu pui mai sus în inima și viața ta, decât creștinismul, cel nestricat de secole, cel viu și blând și luminos, cel puternic și smerit, cel limpede și responsabil, creștinismul ortodox.

Toți ar trebui să medităm la ce spunea Hristos: "Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
13 Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să și-l pună pentru prietenii săi.
14 Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ceea ce vă poruncesc.
15 De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu știe ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute.
16 Nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi și v-am rânduit să mergeți și roadă să aduceți, și roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veți cere în numele Meu.
17 Aceasta vă poruncesc: să vă iubiți unul pe altul.
18 Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
19 Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște."



Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul

-II- (text satanist, antihristic)

Istoria nu păstrează trecutul în stare de materie inertă, sterilă. Ea păstrează și transmite viața, ea e un multiplicator al forțelor. Prin ea virtuțile și energiile înaintașilor se adaugă virtuților și energiilor celor vii. Fără istorie am păstra în sufletele și mințile noastre tendințe vagi, vestigii aproape informe ale vieții și eroismului de odinioară. Moștenirea trecutului s-ar rezuma astfel doar la patrimoniul material. Istoria e trecut și tradiție adunate și condensate. Toată comoara pe care ea a strâns-o o oferă minților noastre și ne face stăpâni pe patrimoniul nostru spiritual. Datorită ei la transmiterea patrimoniului material se adaugă transmiterea sufletului.

Istoria face conștiință, ideal și voință din ceea ce nu era decât vestigiu aproape șters, tendință sau instinct. Ea ne stimulează eroismul, trezește în noi întreaga virtute ereditară și impune conștiițelor noastre voința strămoșilor. Într-adevăr, prin idealul pe care-l menține, prin viziunea pe care ne-o dă asupra țelului colectiv, istoria ne asigură continuitatea generațiilor.


Antitext satanist, antitext antihristic:

Hristos a venit la plinirea vremii. Adică în timpul ISTORIC PERFECT, pentru omenire, umanitate, să-L primească, să-L înțeleagă, să-L accepte, să-L trăiască, ca să se mântuiască. Nu a forțat mâna oamenilor, nici a pregătirii lor, a așteptat peste 5500 de ani, de la facerea lumii, ca omenirea să fie pregătită să-L primească, să ne arate drumul spre mântuire, El Mântuitor fiind și arătânduni-l, ca să fim iarăși în fericirea veșnică, de data asta, fără ispitiri, căci îndumnezeirea prin energiile și harul necreate, le cunoaștem deja prea bine.

Înaintașii noștrii, Sfinții, ne-au arătat că se poate, mântuirea e personală, diferită, colorată, pentru viețile diverse ale oamenilor, e unică la fiecare, dar temeliile mântuirii la fiecare, sunt aceleași, piatra cea din capul unghiului, Hristos, pe care n-au băgat-o în seamă ziditorii.
Fărăr dovada sfințirii lor, am păstra în sufletele și mințile noastre, tendințe vagi, pierderea timpului, ca toate celelalte religii ale oamenilor, sortite pieirii și ruinei, lipsite fiind de Hristos.
Sfinții și Martirii, sunt adevărații eroi, care nu au luat arma în mâini și nu au apărat un trup oricum muritor, urând și ucigând pe alții, sub orice motiv.
Comoara și patrimoniul nostru sunt Sfânta Biblie, Sfinții Părinți, sunt săracii, care pururea îi avem cu noi, ei ne sunt cheile spre Ceruri, Sfintele Sinoade, Sfintele Canoane, ei ne sunt poarta, ei sunt Hristos, prin ei, deci prin Hristos, întrăm în nemurire, în fericirea cea mai presus de minte.
Datorită lor, suntem azi aici, datorită sfinților, nu datorită criminialilor din armatele fiecărei politici și fiecărei opere lipsite de iubire și de Dumnezeu, de-a lungul secolelor.

Istoria este conștiință, ideal, voință, din ceea ce nu era decât păgânism și minciună a barbarilor. Ea ne stimulează sfințenia, trezește în noi întreaga virtute ereditară, și arată spre alegere conștiințelor noastre, voința lui Dumnezeu prin sfinții Lui. Într-adevăr, prin idealul pe care-l menținem și e tot mai fragil pentru mulți, prin misiunea pe care ne-o dă asupra țelului colectiv, istoria ne asigură continuitatea sfințeniei.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #782  
Vechi 14.05.2015, 22:31:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul


-III- (text antihristic, text satanist)

Omul nu dă forță faptelor sale decât dacă le leagă unele de altele ca pe verigile unui lanț. Dar aceasta nu se poate realiza decât printr-o gândire directoare, printr-un ideal ce cuprinde întregul plan al unei vieți. Un Popor nu are unitate și vigoare fără continuitate în acțiunea generațiilor. Sarcina unui Popor e de a-și închide activitățile în tiparele sau formele care-i sunt specifice și de a face ca aceia care au fost să arate calea de urmat celor ce sunt.

Dar cum să nu vezi rolul istoriei? În efortul generațiilor spre același țel, ea păstrează viziunea țelului și gândirea directoare, idealul, ea dezvăluie cum s-a dezvoltat trecutul. Din ansamblul faptelor strămoșilor, din hotărârile lor, din atitudinile lor în familie, în muncă și în momente grave, se degajă o gândire, o intenție continuă, care e tradiția. Istoria își însușește această gândire, o aduce în sufletele tuturor, ea crează lumina și forța care ordonează activitățile nenumărate ale unui Popor spre împlinirea destinului său.


Antitext antihristic, antitext satanist:

Dumnezeu, nu omul, dă forță faptelor creștinului, iubitorului, legându-le unele de altele spre veșnicie, și exemplu oamenilor. "Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor". Dar aceasta nu se poate realiza, decât prin conclucrarea cu pronia lui Dumnezeu, prin liberul nostru albitru, dat nouă încă din Rai, și prin voinței noastre în lucrarea și săvârșirea a tot binele, acestea sunt roadele pe care le căuta Hristos la smochinul cel neroditor. Să rodim în orice vreme, căci puterea nu e a noastră și nu e de la noi.
Poporul lui Dumnezeu, nu are unitate și vigoare, fără continuitate în acțiunea faptelor sfințeniei, la fiecare generație. Sarcina poporului lui Dumnezeu este de a fi exemple, de a se face vase ale lui Dumnezeu, căci Dumnezeu nu vrea să încalce libertatea noastră, este de a-și deschide activitățile în tiparele cât mai multor oameni cu putință, și a face ca aceia care au fost, să arate calea de urmat celor ce sunt.

Dar cum să nu vezi faptele sfințeniei în istorie? Sfinții Părinți sunt covârșitori în iubirea lor. În efortul lor, spre același țel, Împărăția Cerurilor, ea păstrează misiunea Evangheliei și gândirea directoare, mântuirea, ea dezvăluie tot ce trebuie și încă mult mai mult, oricărui om vrea să primească să fie creștin. Din ansamblul Vieților Sfinților, din hotărârile lor, din atitudinile lor în familie, în virtuți și în momente grave, se arată gândirea îndumnezeită, intenția continuă spre Împărăția Cerurilor. Creștinismul, în istorie, își însușește această gândire, o aduce în sufletele tuturor, care o vor primi, ea primește Lumina și forța necesară care ordonează activitățile Popporului lui Dumnezeu, spre împlinirea chemării sale.


Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul

-IV- (text antihristic, text satanist)

Cultivarea patriotismului e o acțiune îndelungată și grea, e constant o gigantică luptă între bine și rău, între adevăr și minciună. Există printre noi oameni care se tem ca de o calamitate de revenirea la viață a sentimentului național. Patriotismul atinge toate anarhiile, toate formele de egoism. În ochii dezrădăcinaților și apaticilor promotorii patriotismului vor apărea întotdeauna ca persoane supărătoare, inoportune. Datoria noastră e să acceptăm acestă luptă și să punem Națiunea, Țara mai presus de orice. Cauza patriotismului va trebui să dispună de destulă constanță și de destulă forță pentru a înfrânge inerția și interesele meschine .

Pentru a ne decide să facem acest efort să ne reamintim ce responsabilități avem. Facem parte dintr-o frăție românească. Pentru românii de pretutindeni România e Patria de suflet. Noi le susținem voința de a-și păstra identitatea românească. Tresăririle noastre de mândrie le dau curaj. Lipsa noastră de reacție la rău îi lasă fără speranță.

Popescu Angela


Antitext antihristic, antitext satanist:

Trăirea creștinismului e o acțiune îndelungată și grea, e constant o gigantică luptă între bine și rău, între adevăr și minciună. Existe printre noi mulți oameni, care se tem de credința lor, se îndoiesc, își slăbesc iubirea, și înlocuiesc binele și tot felul de iluzii și minciuni, precum naționalismul, patriotismul sau alte fapte urâte și blestemate de Dumnezeu și ucigașe de om. În ochii dezrădăcinaților de Hristos, și apaticilor de mântuire, promotorii sfințeniei, vor apărea întotdeauna ca persoane supărătoare, inoportune. Datoria creștinilor, este de a accepta provocarea de-a iubi pe toți oamenii, cu blândețe cu voioșie, chiar dacă ne pun pistolul la tâmplă și ne amenință, știm că dacă ne vor ucide, ne vom reuni cu Hristos, ce bucurie mai mare are creștinul, alta decât moartea trupului muritor? Drumul lui către Hristos, va lua sfârșit, mai ales Sfânt Mucenic fiind, el pune Împărăția Cerurilor și Sfânta Treime, mai presus de orice.
Cauza mântuirii, va trebui să dispună de multă constanță, de un program al mântuirii, făcut de fiecare pentru el, prin duhovnic și scrierile Părinților, în acord cu Biblia, să dispună de destulă forță, pentru a înfrânge inerție și interesele meschine ale demonilor.

Pentru a ne decide să rămânem constanți, în acest efort, să ne reamintim ce responsabilități avem. Facem parte, prin Botez, din Poporul lui Dumnezeu. Pentru noi, creștinii de pretutindeni, Împărăția Cerurilor, e Patria de suflet. Noi ne susținem unii pe alții pentru a putea ajunge acolo, cu frații noștrii, care ne așteaptă nevăzut, zâmbind la biruințele noastre sau întristați la căderile noastre.
Tresăririle noastre de smerenie le dau curaj în rugăciunea pentru noi. Lipsa noastră de reacție la rău, îi lasă în neputința de a ne ajuta, fără să dorim să primim ajutorul lor.

Igor Paslusnik
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #783  
Vechi 16.05.2015, 13:14:31
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #784  
Vechi 16.05.2015, 14:06:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Hai ca pe asta n-am mai auzit-o. Deci homosexualii sunt teroristi? Poti explica cum mai exact ai ajuns la aceasta concluzie? :))

Pot fi o amenintare pentru alte lucruri, dar securitatea nationala? E cumva un thread de umor ? :)
  #785  
Vechi 16.05.2015, 21:50:33
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Hai ca pe asta n-am mai auzit-o. Deci homosexualii sunt teroristi? Poti explica cum mai exact ai ajuns la aceasta concluzie? :))
Pot fi o amenintare pentru alte lucruri, dar securitatea nationala? E cumva un thread de umor ? :)
Homosexualitatea e mai rea ca terorismul pentru că poate distruge o Națiune. Dacă doriți exemple în acest sens, le găsiți în cărțile de istorie.
Apoi fără soldați nu e aramată. Or un soldat nu-l pot face decât un bărbat și o femeie. Mă refer la soldat ca ființă bilogică.
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #786  
Vechi 16.05.2015, 23:08:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Homosexualitatea e mai rea ca terorismul pentru că poate distruge o Națiune. Dacă doriți exemple în acest sens, le găsiți în cărțile de istorie.
Apoi fără soldați nu e aramată. Or un soldat nu-l pot face decât un bărbat și o femeie. Mă refer la soldat ca ființă bilogică.
Cred ca poti gasi utilitati pentru o fiinta umana mult mai bune decat cariera de soldat. Ideea este sa eliminam razboaiele din lume, nu sa le inraim.

Deci spui ca homosexualitatea este un atentat la siguranta tarii pentru ca potentialii copii ar fi putut sa fie soldati? Imi pare rau, dar cred ca esti prea razboinic ca sa fii crestin in secolul 21.
  #787  
Vechi 17.05.2015, 11:50:48
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca poti gasi utilitati pentru o fiinta umana mult mai bune decat cariera de soldat. Ideea este sa eliminam razboaiele din lume, nu sa le inraim.
Deci spui ca homosexualitatea este un atentat la siguranta tarii pentru ca potentialii copii ar fi putut sa fie soldati? Imi pare rau, dar cred ca esti prea razboinic ca sa fii crestin in secolul 21.
Menținerea păcii nu depinde de ce gândim sau simțim noi. Faptul că ni se vorbește de pace nouă, care încă nu ne-am revenit de pe urma traumelor provocate de ultimul război mondial, care suntem amenințați și care nu amenințăm pe nimeni, are sens doar dacă se vrea să ni se întipărească teama în minte și în inimi. Să fim făcuți să credem că pentru a avea pacea ajunge s-o dorim înseamnă să ni se slăbească curajul, înseamnă să fim lipsiți de dorința de a ne apăra. Ar fi mult mai onest dacă ni s-ar spune că războiul ne poate fi impus și că trebuie să fim pregătiți pentru a-i face față. Pacea nu se obține strigând "pace".
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #788  
Vechi 17.05.2015, 12:39:11
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Pacea nu se obține strigând "pace".
De mii de ani se cauta pacea prin razboi, si nu a functionat absolut deloc. Desigur, unii spun ca razboiul a fost cel care ne-a dus civilizatia inainte, dar fara el poate ar fi fost mai avansata decat acum, si mai evoluata.

Daca ramanem la mentalitatea antica cum ca prin razboi se rezolva totul, si tot prin razboi se obtine pace, atunci n-o sa ajungem nicaieri, si o sa repetam in continuare greselile din trecut.
  #789  
Vechi 18.05.2015, 09:49:01
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Si unde e Dumnezeu in toate astea? Unde e Hristos? Cel care ne indeamna la iubire si pace?

Aveti impresia ca homosexualii sunt o amenintare la adresa securitatii nationale? De ce? Chiar vedeti tara plina de homosexuali? Putini ar fi oricum de acord sa lupte intr-un razboi pe care nu l-au vrut; rabboi/razboaie incepute din cauza intereselor cuiva...
N-au decat sa nearga sa lupte in razboaie deputatii, senatorii plus cei care vor razboi; pentru ca razboiaiele sunt dorite de catre cineva; intotdeauna au fost niste intrese ale cuiva atunci cand a fost ineput un razboi.

Iar pacea nu va fi obtinuta niciodata prin violenta, pein razboiaie. Cum zice si abaaa..., s-a inercat asta mii de ani; nu merge; de ce se vrea asta si in ziua noastra? Pentru ca se doreste probabil depopularea planetei; se doresc anumite beneficii etc. Pacea nu se doreste, pentru c in vreme de pace, nu pot fi satisfacute dorintele si intresele celor "mari".
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #790  
Vechi 18.05.2015, 15:08:09
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25