Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.11.2012, 08:33:08
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Arhim. Haralambie Vasilopoulos- MIJLOACELE PE CARE LE ÎNTREBUINȚEAZĂ ECUMENISMUL IMPOTRIVA ORTODOXIEI

"..cei ce conduc din umbră(masonii), Consiliul Mondial al Bisericilor, promovează în posturi bisericești cheie pe ecumeniști si pro-unioniști.
Ridică pe clericii căldicei și moi în importante ranguri bisericești. Prin ei convoacă Sinoade, Congrese, Conferințe și Sinoade Panortodoxe. Cu rețeaua lor organizată, reușesc să îndepărteze pe ortodocșii sinceri, pe cați îi doare pentru Ortodoxie, încât să nu ajungă să reprezinte Biserica la aceste Congrese si Conferințe. Iar aceasta ca adevărul să nu se facă auzit, și ca să nu apară vreo împotrivire. Dar și de ar vrea careva să sprijine Ortodoxia, îi astupă gura ca să nu fie auzit.

în aceste false Congrese si Sinoade Panortodoxe , încearcă să smulgă o hotărâre în dauna ortodocșilor, și să înainteze apoi, pas cu pas, spre distrugerea dogmei Bisericii celei adevărate.Foarte îngrijorător este faptul că sub influența teologiei ecumeniste, unii teologi ortodocși nu ezită în a purcede la propuneri catastrofale în dauna rânduielii dogmatice și canonice a Bisericii Ortodoxe”.

Prin urmare, vrăjmașii credinței și ai patriei noastre uneltesc, convocând necontenit congrese și sinoade. Iar acolo, prin cuvinte frumoase, lozinci amăgitoare, vorbe mari și lingușitoare ne vor spune brusc că trebuie să semnăm unirea Bisericii Ortodoxe cu papistașii, protestanții și mai apoi cu musulmanii, budiștii
La această chestiune serioasă și la întrebarea dacă e nevoie de convocarea unui Sinod Ecumenic, răspunde I.P.S. Mitropolit al Florinei, Augustin, în articolul de mare importanță din revista „Scânteia” (Spitha). Dacă se pune problema unei astfel de convocări, reliefează Ierarhul, asta trebuie să se facă pentru a condamna această mare și înfricoșătoare erezie, adică ecumenismul, erezia tuturor ereziilor. Iată, dar, ce scrie printre altele:
„Dacă motivul principal pentru care Sinoadele Ecumenice sunt convocate, este erezia, într-adevăr există un motiv serios ca să se întrunească un Sinod Ecumenic. Iar motivul acesta este: în afară de alte rătăciri și eresuri, care trebuie osândite, este și erezia tuturor ereziilor (care așa a fost numită de către pururea-pomenitul ierarh al Bisericii Greciei). Este o erezie contemporană, produsul confuziei duhovnicești a zilelor noastre. Numele ereziei? Ecumenism.
Ecumenismului, după cum am menționat deja, nu îi pasă de dogme și credința lui Hristos. Ba dimpotrivă încearcă să desființeze orice dogmă. Prin anularea, desființarea și relativizarea tuturor dogmelor el se străduiește ca scopul lui final și satanic să fie încununat de succes.
Știe însă destul de bine că cel mai mare inamic al său este dogma și mai cu seamă dogma Bisericii Ortodoxe. De aceea face totul ca s-o distrugă. Nu șovăie să colaboreze până și cu comunismul ateu
Amândoi joacă același joc perfid pe seama creștinismului, încercând fiecare din ei să înșele și să câștige teren în detrimentul lui, deoarece nici unul din ei nu crede în Dumnezeu.
Sunt amândouă unelte ale antihristului, dar cu chipuri diferite. Comunismul este constrângere, asemenea fiarei din Apocalipsă. Iar ecumenismul este erezie, asemenea proorocului mincinos din Apocalipsă."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.11.2012, 18:52:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În prealabil postat de N.Priceputu
Citat:
Eu am mai răspuns la întrebarea asta, o să caut mesajul, poate îl găsesc.
Dar am și eu o întrebare pentru tine: Ce părere ai despre dogmatica ortodoxă? Ai citit manualul pentru seminar? Sau măcar pasajul pe care l-am redat într-un mesaj anterior? (#121) Dacă da, ți se pare că suferă de ecumenism?

P.S. Între timp l-am găsit, aici.
La care antiecumenism a răspuns:
Citat:
-nu am citit manualul pt seminar ci doar pasajul pe care l-ai scris si cred ca ideile ecumeniste au patruns si in teologie(ceea ce nu e bine deloc),in seminarii,in manuale si chiar la facultatea de teologie,se stie ca sunt multi profesori si preoti care sunt de acord cu ecumenismul..o sa arat mai multe in cele ce urmeaza...

ECUMENISMUL FARA MASCA – O carte ce cuprinde tot ce nu s-a spus pana acum despre erezia ereziilor: ecumenismul

https://carteromaneasca.wordpress.co...r-ecumenismul/
În cazul ăsta, se pare că avem o problemă. Tu contești manualul după care se studiază dogmatica în seminar de peste 20 de ani (deși nu l-ai citit), plus facultățile de teologie, deci o generație de preoți tineri împreună cu cel puțin o generație de profesori care i-au pregătit. Cam toată preoțimea care slujește azi în România, nu? Toți (sau majoritatea) sunt influențați de ecumenism. Au mai rămas neecumeniști probabil doar câțiva călugări? Nu te temi că asta e o poziție schismatică?

Efortul tău de a da citate lungi și îngroșate n-are rezultatele scontate pentru că tu nu ți-ai însușit acele învățături, încât să discuți despre ele liber, folosindu-te și de propria ta gândire. Un dialog normal nu se poartă în citate, pt. că nu ajunge nicăieri. Nu mă interesează să răspund citatelor unui mare duhvnic sau sfânt cu citate din alt mare duhovnic sau sfânt. Nu țin să fiu neapărat partizanul cuiva. Susțin o anumită învățătură (cum ar fi cea din Dogmatică) întrucât am aflat în ea răspuns la întrebările mele. Nu ader la ea formal, doar pentru că e oficială. Trebuie să particip cu întreaga mea ființă, altfel nu folosește la nimic, doar îmi închipui că sunt în tabăra cea bună; însă de fapt sunt în galerie. Îmi închipui că sunt între cei vii, dar sufletul meu e mort.

Last edited by N.Priceputu; 29.11.2012 at 18:54:20.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.11.2012, 01:02:24
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În prealabil postat de N.Priceputu

in cazul ăsta, se pare că avem o problemă. Tu contești manualul după care se studiază dogmatica în seminar de peste 20 de ani (deși nu l-ai citit), plus facultățile de teologie, deci o generație de preoți tineri împreună cu cel puțin o generație de profesori care i-au pregătit. Cam toată preoțimea care slujește azi în România, nu? Toți (sau majoritatea) sunt influențați de ecumenism. Au mai rămas neecumeniști probabil doar câțiva călugări? Nu te temi că asta e o poziție schismatică?

Efortul tău de a da citate lungi și îngroșate n-are rezultatele scontate pentru că tu nu ți-ai însușit acele învățături, încât să discuți despre ele liber, folosindu-te și de propria ta gândire. Un dialog normal nu se poartă în citate, pt. că nu ajunge nicăieri. Nu mă interesează să răspund citatelor unui mare duhvnic sau sfânt cu citate din alt mare duhovnic sau sfânt. Nu țin să fiu neapărat partizanul cuiva. Susțin o anumită învățătură (cum ar fi cea din Dogmatică) întrucât am aflat în ea răspuns la întrebările mele. Nu ader la ea formal, doar pentru că e oficială. Trebuie să particip cu întreaga mea ființă, altfel nu folosește la nimic, doar îmi închipui că sunt în tabăra cea bună; însă de fapt sunt în galerie. Îmi închipui că sunt între cei vii, dar sufletul meu e mort.
-in primul rand eu zic ca problema nu sta in acel manual eu contest ecumenismul,eu sunt impotriva ecumenismului pt ca este erezia tuturor ereziilor (cum afirma si Parintele Arsenie Boca si sfantul Iustin Popovici),si am inteles acest lucru nu zic doar asa,nu dau doar citate formal,chiar cred cu tot sufletul ca ecumenismul este produsul masoneriei (cum zice Parintele Staniloae).
-daca preotii au invatat dupa acel manual si au dat examene asta nu inseamna ca s-au limitat doar la acel manual;puteau sa citeasca dogmatica Parintelui Staniloae sau a Sfantul Ioan Damaschin,sau scrieri ale sfantului grigorie Palama care vorbeste de energiile necreate,si scrieri ale altor sfinti.Asa ca puteau studia si puteau sa citeasca si carti care sunt impotriva ecumenismului,si puteau sa vada ca majoritatea duhovnicilor (daca nu toti:Parintele Cleopa,parintele Arsenie Papacioc,Parintele Staniloe,Parintele Iustin Parvu,ParinteleArsenie Boca ...) si toti sfintii sunt impotriva ecumenismului.Oare asta nu inseamna nimic pt tine ?
-pai tu nu poti sa raspunzi cu citatele unui mare duhovnic sau sfant -in privinta ecumenismului-pt ca ti-am zis toti sfintii sunt impotriva ecumenismului,pt ca sfintii dintotdeauna au fost impotriva ereziilor si ecumenismul este erezia tutuor ereziilor
-tu ai citit macar o carte-de curiozitate-impotriva ecumenismului ?
-Iustin Popovici – Biserica Ortodoxa si Ecumenismul
aceasta carte este scrisa de un sfant ortodox; daca zici ca nu te intereseaza atunci ce treaba mai ai cu ortodoxia daca nu tii cont de ce zic sfintii ortodocsi si in problema ecumenismului




Last edited by antiecumenism; 30.11.2012 at 01:05:21.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.11.2012, 01:15:04
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-stii macar ca ecumenismul este produsul masoneriei ? acest lucru il afirma marele nostru teolog Dumitru Staniloae,cel care a scris si dogmatica.Acest lucru nu inseamna nimic pt tine ?
-ce stii despre masonerie,ai citit carti sau macar articole scrise impotriva acestei organizatii diabolice numita francmasonerie?
-stii ca ei prin sionisti au creat si comunismul si ecumenismul? stii ca vor sa cucereasca lumea intreaga sa formeze un guvern unic,cu o religie unica sincretista deci ecumenista care in final sa fie condusa chiar de Antihrist ? crezi ca acestea sunt povesti de adormit copii?
-ai citit vreodata "protocoalele inteleptilor sionului" ca sa vezi ce planuri satanice au pus la cale masonii impotriva omenirii ,mai ales a crestinilor; cum vor ei prin acest ecumenism -sub masca "dragostei" si a dialogului - sa distruga dogmele ortodoxe si ortodoxia ?
-ai citit cum i-au atras si corupt pe clerici si membrii sinodului-mai ales- ca sa darame ortodoxia din interior?
-de asta dau citate pt ca tu si altii nu ati citit aceste carti antiecumeniste ca sa vedeti toata viclenia masoneriei si a sionismului ,care au creat acest ecumenism diabolic tocmai pt distrugerea ortodoxiei
-daca nu citesti aceste carti sau macar textele pe care le-am scris,sau articolele la care fac trimitere, atunci de unde sa stii ca ecumenismul e de la dracu -cum zice Parintele Arsenie Papacioc
-eu nu stiu cum puteti sa fiti asa de nepasatori si chiar ignoranti,adica domne macar sa citesc si eu o carte 2 impotriva ecumenismului macar sa vad de ce tot zbiara astia ca ar fii de la dracu; adica nu numai noi simplii crestinii zbieram,ci se aude glasul sfintilor si duhovnicilor care combat aceasta pan-erezie ecumenista...se pare ca unii nu vor sa-si deschida urechile si ochii
-adica mai trezitiva si voi odata nu vedeti ca acceptati acest ecumenist eretic si diabolic? cine se ascunde in spatele lui ? masoneria aceasta organizatie satanica acre vrea sa distruga biserica .deci voi acceptati distrugerea ortodoxiei? sunteti de acord cu puterile intunericului care prin masonerie si ecumenism vor sa distruga ortodoxia? inseamna ca va-ti pierdut mintile ,va faceti partasi la satanism.

Last edited by antiecumenism; 30.11.2012 at 01:24:55.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.12.2012, 22:16:59
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Arhim. Haralambie D. Vasilopoulos- PE CINE FOLOSEȘTE ECUMENISMUL DREPT UNELTE DE-ALE SALE

"Dar orice episcop sau cleric ce-a uitat că aparține Bisericii celei Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească; ce-a uitat că este ortodox și încalcă la arătare Sfintele Canoane devenind una cu ereticii, se află foarte departe de Hristos și Biserica Lui. Acela nu are drept scop acel: „Vie împărăția lui Dumnezeu”, ci „Vie împărăția lui antihrist pe pământ”.


Ce justificare poate avea colaborarea unor capi bisericești cu ecumenismul luptător împotriva Bisericii? Ce circumstanțe atenuante ar afla ei, atâta timp cât ajută ecumenismului la punerea în aplicare a planului său satanic?
Nu există iertare pentru această groaznică vânzare a lor. Nu există dezvinovățire. Pe câtă vreme intră în ecumenism, asta înseamnă că sunt de acord cu intențiile lui, care se întorc împotriva lui Hristos, împotriva Credinței Ortodoxe. Prin urmare, neagă faptul că Hristos este Dumnezeu Adevărat. Aceștia cred, ca și ereticii, că Hristos este „zidirea” lui Dumnezeu. Sunt de aceeași părere cu masonii, care numesc pe Domnul nostru Iisus Hristos, „mistic” și „mare inițiat”.
Alăturându-se deci, și colaborând cu ecumenismul, ortodocșii cad, de-a dreptul, în lepădare de Hristos. Acceptă mitul potrivit căruia Hristos n-a venit încă pe pământ și că prin urmare, n-a adus izbăvirea, mântuirea și Adevărul. E ca și cum ar aștepta alt „mântuitor”.
Prin toate astea, însă, ajung hulitori ai lui Dumnezeu, trădători ai Credinței noastre și colaboratori ai vrăjmașilor lui Hristos! In acest mod, ortodocșii ajută ecumenismul, care încearcă să răpească Dumnezeirea Domnului nostru Iisus Hristos și s-o dea vrăjmașului lui Hristos, adică antihristului.
Vedem de-acum limpede că în zilele noastre, ecumenismul devine camarad de luptă cu vrăjmașii Bisericii lui Hristos și se luptă sistematic să substituie pe Hristos Cel dintru început (v. Io. 1, l) cu zeitățile idolatrilor, iar la urmă să dea tronul și cinstea lui Hristos, vreunei zeități oarecare, care va fi plăsmuire omenească. Va fi domnul întunericului „stăpânitorul veacului acestuia”.
Așadar, să ia aminte colaboratorii și partizanii ecumenismului! Să țină seama de răspunderea înfricoșătoare față de Dumnezeu, omenire și istorie. Și, mai ales, reprezentanții Bisericilor Ortodoxe să aibă grijă să nu devină colaboratori ai ecumenismului și „groparii” multor suflete ortodoxe.
Crima lor va fi cumplită și de neiertat. Dar, pentru că sunt și mulți care, bine intenționați și fără să bănuiască ceva, cochetează cu ecumenismul, fără să știe sau măcar să-și dea seama de planurile sale urzite de mult, de aceea am crezut de cuviință să facem prezenta demascare a lui.
Pentru Dumnezeu! frați Creștin-Ortodocși, Cuvioși Părinți și Monahi, Cucernici Preoți și Preasfințiți Arhierei… Stați departe de mișcarea antihristică a ecumenismului, măcar acum, când vi l-am înfățișat în adevăratul său chip hidos și monstruos, fără mască! Are să vă facă vânzători ai lui Hristos și lupi ai turmei."
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.12.2012, 22:48:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-stii macar ca ecumenismul este produsul masoneriei ? acest lucru il afirma marele nostru teolog Dumitru Staniloae,cel care a scris si dogmatica.Acest lucru nu inseamna nimic pt tine ?
Eu ți-am arătat care este punctul meu de vedere. Din ce am scris, se pare că ai înțeles că sunt ecumenist. Dacă așa e, explică-mi, te rog, din ce ai înțeles asta. Ce anume din ce am afirmat eu intră la categoria ecumenism?

P.S. Din Dogmatica Părintelui Stăniloae ai citit? Dacă da, consideri că are elemente ecumeniste? Dacă da, care sunt?

Last edited by N.Priceputu; 01.12.2012 at 23:06:44.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.12.2012, 01:35:10
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Eu ți-am arătat care este punctul meu de vedere. Din ce am scris, se pare că ai înțeles că sunt ecumenist. Dacă așa e, explică-mi, te rog, din ce ai înțeles asta. Ce anume din ce am afirmat eu intră la categoria ecumenism?

P.S. Din Dogmatica Părintelui Stăniloae ai citit? Dacă da, consideri că are elemente ecumeniste? Dacă da, care sunt?
-pai am inteles ca esti impotriva sincretismului ceea ce e bine deci sper sa fii antiecumenist,poate mai ai unele neclaritati de ce ar fii ecumenismul de la dracu ,si de aceea ti-am recomandat sa citesti niste carti (sau poate ai citit..) de ex:
Arhim. Haralambie Vasilopoulos-ecumenismul fara masca

e o carte extraordinara
-parintele Staniloae a fost impotriva ecumenismului

Cucernicul Parinte Dumitru Staniloae (+1993) “Eu nu prea sunt pentru ecumenism; socotesc ca ecumenismul este produsul masoneriei; iarasi vor sa relativizeze credinta adevarata. A avut dreptate Biserica zicand ca nu prea suntem uniti. Ecumenismul este pan-erezia timpului nostru. Biserica Romano-Catolica si Biserica Ortodoxa nu sunt doua surori. Nu exista decat un singur cap al Bisericii, Iisus Hristos. Nu poate exista decat un singur trup, adica o singura Biserica. Deci notiunea de Biserici surori este improprie.”
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.12.2012, 11:11:52
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Arhim. Haralambie Vasilopoulos – DATORIA ORTODOCȘILOR pentru demascarea ecumenismului satanist



"Toți creștinii ortodocși din lume, toți episcopii și păstorii, preoții și teologii, tot poporul credincios, Ortodoxia de pretutindeni în mod unanim, trebuie să se opună vitejește planurilor unioniste ale ecumenismului.



noi ortodocșii să ne ținem departe de ecumenism. într-adevăr e de neînțeles să luăm parte la congrese, unde se hulește Sfânta Treime. Este păcat înfricoșător ca noi, ortodocșii, să mergem la consilii ecumenice unde se străduiesc să zădărnicească Ortodoxia. Ce căutăm noi în acest noian al mării bătut de valuri al anarhiei ecumenismului? Ce avem noi în comun cu acei rebeli perfizi ce caută să surpe Ortodoxia? Chiar nu vedem întunericul ce se ascunde în spatele strălucirii false? Nu vedem deznădejdea și haosul ce se cască după aceste zâmbete ale fățărniciei? Nu ne dăm seama de pumnalul lor ucigaș?



„Biserica” CMB-ului nu este Biserica întemeiată de Hristos. Este un produs idolatru al oamenilor. Iar a merge acolo noi ortodocșii, este cutremurătoare blasfemie față de Adevărul Evangheliei. Pentru că Biserica cea Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească își are existența continuă și neîntreruptă de la întemeierea ei. Cei ce au lepădat-o, n-au lepădat Biserica. Ei s-au îndepărtat și s*au rupt de ea, nu ca Biserică, ci ca eretici. Prin urmare, ei nu formează Biserică, ci erezie.




Biserica noastră este toată numai lumină, un cer fără nori, viu. Noi avem ADEVĂRUL ÎNTREG. Suntem plini de lumina Evangheliei. Peste noi se revarsă bucuria, credința, dragostea, nădejdea.
Prin urmare, ce căutăm noi acolo unde aleargă confesiunile eretice, care neagă Tainele, Preoția, Tradiția Bisericii, și care nu cinstesc pe Maica Domnului și pe sfinți? Mergem deci ca să pierdem acolo și noi lumina și să cădem în întuneric și să devenim ca ei? Dar, în sfârșit, chiar nu pricepem ce vrea, mai exact, acest ecumenism? Vrea să ne facă după chipul și asemănarea lui!
Ecumenismul este „Biserică” născocită de oameni. Este adunarea idolilor. Ortodoxia este însă singura Ecumenică. N-are nevoie de ecumenism. Noi ortodocșii n-avem nicio tangența cu această învălmășeală de eresuri și idoli. Trebuie să ne ținem departe de ecumenism, departe de CMB.



De aceea nici un dialog cu ecumeniștii, nici o comuniune. Nici „bun venit”, nici „buna-ziua” cu acești eretici, după cum Apostolul iubirii, Evanghelistul Ioan, ne-o spune răspicat. Sunt eretici. Iar Biserica ne interzice împreună-rugăciunile cu ereticii. Astfel suntem siguri și la adăpost.



Să opunem rezistență. Dar ce vom face când, din nefericire capii Bisericii și străjerii credinței se fac vânzători? Ce vom face când ei vor uita că sunt păstori și leapădă Credința Sfinților Părinți? Ce vom face când ei calcă în picioare Sfintele Canoane și când, cu ajutorul stăpânitorilor lumești și a ecumeniștilor, ajung patriarhi, arhiepiscopi și episcopi, făcându-se „cozi de topor” ale ecumenismului? Vai! Pe unii ca aceștia avem datoria impusă de Dumnezeu să îi ignorăm. Și nu doar să nu îi luăm în seamă, ci și să-i punem în rândurile vrăjmașilor Bisericii. Fiindcă ei nu sunt păstori. Ei sunt lupi. Sunt demnitari lumești, iar nu învățători duhovnicești. Pe aceștia nu-i alege Dumnezeu, ci viclenia unor arhonți lumești, ce-i vor unelte oarbe ale lor, ca să lovească în Sfânta noastră Biserică. Ei nu sunt limanuri dumnezeiești, ci satanicești. Mare-i păcatul lor. Ei trebuie caterisiți.




Este război sfânt. Și în acest război ce are loc, trebuie să știm pozițiile de luptă și mișcările inamicului. Sfințiți arhierei, preoți, monahi, predicatori, teologi, profesori, bărbați, femei și toți ortodocșii pe picior de război. Este timpul. Acel cuvânt: „cel ce nu este cu noi, este împotriva noastră” pe care l-a spus Hristos se potrivește mai mult ca niciodată, conjuncturii istorice bisericești în care ne aflăm. Ori cu Hristos, ori cu vrăjmașii lui Hristos. De vrem să fim cu Hristos, trebuie să demascam ecumenismul antihristic. Este neapărată nevoie să ridicăm proteste și să înfierăm orice acțiune, orice mișcare sau faptă, ce nu e în conformitate cu calea Credinței Ortodoxe. Avem obligația să războim pe potrivnicii Credinței noastre. Avem datoria să deconspirăm orice obscur plan de acțiune al lor și orice activitate perfidă a unor teologi ecumeniști, a unor purtători de rasă unioniști și a unor monahi influenți, cât și a puterilor întunecate ce se ascund în spatele lor. Avem obligația să cunoaștem adevărul, să luminăm și pe frații noștri, poporul creștin-ortodox, ca să nu cadă în înșelare.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.12.2012, 11:14:34
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Păzitor al credinței noastre ești și tu, iubite cititorule. Păzitor al Bisericii trebuie să fii. Ca atare, nădăjduiesc că n-ai să lași sufletele fraților tăi ortodocși să cadă în îmbrățișarea morții, care este actualul ecumenism fără de Dumnezeu.

Este neapărată nevoie să afle cât mai mulți creștini cu putință, toți creștinii Bisericii noastre Ortodoxe, despre intențiile satanice ale ecumenismului. Este de neapărată trebuință, deoarece suntem în primejdie să ne prindă nepregătiți, prin surprindere, acei ce conduc Ecumenismul în taină și din umbră.

Și când toți vor ști că ecumenismul este dușman de moarte al Ortodoxiei, când toți vor afla că adventiștii, masonii, comuniștii, ereticii și ateii vor să ne unească într-o „credința” pe care o fabrică în laboratoarele fărădelegii lor, atunci vor ști și cum să se opună. Vor ști că și colaboratorii lor, ce vorbesc de „unire”, sunt slujitori ai acestor puteri întunecate și li se vor împotrivi pe măsură.
In acest mod, neamul va fi păzit de această stricăciune a ecumeniștilor.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.12.2012, 14:16:59
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

antiecumenism, mulți au semnalat pe forumul ăsta că nu e bine să abuzăm de bold sau de majuscule. Eu mă simt agresat când văd atâtea citate scrise așa. E ca și cum ai striga sau ca și cum ai apăsa foarte tare pe cuvinte. Pe toate cuvintele. Și atunci mă îndepărtez. Din contră, sunt atras de ceea ce e scris discret, de ceea ce nu vrea să se impună cu orice preț, să mi se bage cu forța în minte.
Gândește-te că Dumnezeu e foarte discret, poate cea mai diafană prezență, încât e adesea ignorat de mulți, de cei nepăsători, de cei care nu-L caută. Totuși, El nu strigă la nimeni, ci stă, blând și smerit, la ușa sufletului nostru și bate; de va auzi cineva... Îi va deschide.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
ORTODOXIA SI ECUMENISMUL cristir Despre Biserica Ortodoxa in general 563 08.07.2013 03:58:38
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17