Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.05.2008, 14:47:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu ne cheama la Sine pe diverse cai: pe unii prin fericire, pe altii prin suferinta. Si nu face acest lucru pentru a cerceta cum reactioneaza firea umana, ci pentru ca ne cunoaste prea bine si stie ca prin aceasta cale putem da cel mai bun raspuns chemarii Sale.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.08.2008, 23:09:03
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexina
De ce doar cand dam de necaz apelam la rugaciune?In restul timpului ce facem ? Multi spun ca nu au timp de biserica .
Nu stiu dar pe mine ma intristeaza mult lucrul acesta:( Dar nu numai la biserica poti sa te rogi si sa fi cu El sa il cauti, ci si acasa sau in orce loc esti:)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.08.2008, 09:59:17
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Eu am inceput "sa ma rog" doar cand am dat de necaz...off...cat ma doare ceva ma rog...cand mi+e bine aman rugaciunea de ajung sa nu o mai fac...cat de josnica sunt...si iar cand ma doare ma rog...ce ipocrizie...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.08.2008, 10:13:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Eu am inceput "sa ma rog" doar cand am dat de necaz...off...cat ma doare ceva ma rog...cand mi+e bine aman rugaciunea de ajung sa nu o mai fac...cat de josnica sunt...si iar cand ma doare ma rog...ce ipocrizie...
Paradoxal, iata ca suferinta sau necazul este si un prilej de a-L cunoaste pe Dumnezeu. Spre exemplu, in psalmi intalnim adesea expresia "intru necazul meu catre Domnul am strigat". Cu toate acestea Dumnezeu nu este autor al raului.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.08.2008, 11:39:38
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Eu am inceput "sa ma rog" doar cand am dat de necaz...off...cat ma doare ceva ma rog...cand mi+e bine aman rugaciunea de ajung sa nu o mai fac...cat de josnica sunt...si iar cand ma doare ma rog...ce ipocrizie...
Pai cuvantul rugaciune chiar asat inseamna ,a ruga pe dumnezeu pt ceva.Cand totul este bine,nu ai de ce sa-l rogi pe Dumnezeu pentru ceva,trebuie doar sa-i multumesti,si sa-l rogi pentru altii care sufera.Rugaciunea nu este o formula ce trebuie spusa neincetat,atfle se supara Domnul.Domnul vrea sa fim si concreti,aplicati la realiatate,adica sa vedem ce trebuie sa cerem,pentru ce sa ne rugam,sau daca trebuie sa multumim,sa dam slava lui Dumnezeu.Daca esti fericit,normal ca nu-ti vine sa plangi in pumni,ci trebuie sa canti un imn de slava.Cand esti suparat,ceri ajutoru ca sa treci peste necaz si asa mai departe.Eu nu sunt adeptul ruagciunilor formale,adica citesc zilnic aceleasi ruaciuni,care unele nu mi se potrivesc deloc,dar absolut deloc.Ca si din Psalitire,sunt psalmi de lauada,de cerere,de slava,de pocainta,dupa viata Sf Pr David.La fel trebuie sa facem si noi,sa adptam rugaciune ala viata noastra,nu sa imitam viata altora.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.08.2008, 15:57:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa nu uitam ca omul care se smereste in fata lui Dumnezeu are inauntrul lui o comoara ce depaseste toate bucuriile si satisfactiile celorlalti. El si-a vandut toate bunurile exterioare, pentru ca a gasit in inima sa aceasta nepretuita comoara, care este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.08.2008, 16:16:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

uite achimovjean, o smerenie practica, am luat cele 24 de vami de pe un alt forum de la unul Dan... adica ma gandeam la smerenia de a reushi sa nu te opreasca dracii la ele... iar abea apoi urmeaza judecata din Cuvantul Lui Dumnezeu, care e mult mai infricoshatoare decat aceasta ca se spune ca totzi vor invia shi vor tremura shi se vor ingrozi in fatza Mielului... caci nimic necurat nu va intra... dar deocamdata iata vamile prin care oricesuflet iubitor de fericirea cu Hristos, spre Dumnezeu, va trebui sa dea socoteala... in cantar punandu-se intre ingerii nedreptatzii (dracii) shi cei ai lui Dumnezeu:

Vămile Vazduhului

1.Vama întai, a vorbirii în desert

2.Vama a doua, a minciunii

3.Vama a treia, a osandirii, clevetirii si judecarii aproapelui .

4.Vama a patra, a lacomiei si betiei

5.Vama a cincea, a lenevirii -

6.Vama a sasea a furtului .,.

7.Vama a saptea, a iubirii de argint

8.Vama a opta, a cametei .

9.Vama a noua, a nedreptatii

10.Vama a zecea, a zavistiei

11.Vama a unsprezecea, a maniei

12.Vama a douasprezecea, a maniei si iutimii .

13.Vama a treisprezecea, a pomenirii de rau

14.Vama a paisprezecea, a uciderii

15.Vama a cincisprezecea, a vrajitoriei.

16.Vama a saisprezecea, a desfranarii

17.Vama a saptesprezecea, a preadesfranarii

18.Vama a optsprezecea, a sodomiei si gomoriei

19.Vama a nouasprezecea, a ereziei .

20.Vama a douazecea, a zgarceniei

21.Vama douăzeci si una, a idolatrizarii si a credintelor demonice

22.Vama douazeci si doua, a sulimenirilor

23.Vama douazeci si treia, a fumatului.

24.Vama douăzeci si patra, a simoniei .


deci sunt mai mult cu 4 fatza de vamile din timpul sfintei Teodora, pesemne ca s-au mai inventat pacate intretimp... shi poate pana ajungem noi vor mai fi cateva suplimentare, ca doar gLumea nu sta degeaba, mai inventeaza noi pacate pentru noi vami... cine poate shtii...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.08.2008, 16:35:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi cele din relatarile sfintei Teodora, se poate face comparatzie intre ele ca sa le shtim exact... ca precis se vor adauga pana ajungem noi...

"Noi imprumutam din relatarea Sfintei Teodora descrierea ordinii in care vamile se succed. Pe calea cerului, mergand spre rasarit, sufletul intalneste intaia vama, unde duhurile rele, dupa ce au oprit sufletul insotit de ingerii cei buni, ii infatiseaza pacatele sale facute prin cuvant (vorbe desarte, flecareala, cuvinte obscene, jigniri, luare in ras a lucrurilor sfinte, cantece patimase, ras s.a.m.d.); a doua vama este aceea a minciunii (orice minciuna, calcare de juramant, luarea numelui lui Dumnezeu in desert, calcarea fagaduintelor facute lui Dumnezeu, ascunderea pacatelor inaintea duhovnicului); a treia vama este a calomniei (calomnierea aproapelui, vorbirea de rau, umilirea altuia, jignirea, batjocura unita cu uitarea propriilor sale greseli si pacate); a patra vama este a lacomiei (betia, obiceiul de a manca intre mese si in ascuns, uitarea rugaciunii inainte si dupa mese, nepaza postului, imbuibarea, desfatarile, in sfarsit, toate formele de gastrolatrie); a cincea vama este a leneviei (lenevire la slujbele divine si la rugaciunea fiecaruia, neglijenta la lucru, lene); a sasea vama este a furtului (tot soiul de furturi, pe ascuns sau pe fapta); a saptea vama este aceea a zgarceniei si a iubirii de arginti; a opta vama este a camatariei; a noua vama este a inselatoriei (judecati strambe, masuri false si alte iselatorii); a zecea vama este a geloziei; a unsprezecea vama e a mandriei (ambitii, mandrie, prea buna parere de sine, lipsa de respect fata de parinti, cler, superiori, in general neascultari); a douasprezecea vama este a maniei; a treisprezecea vama este a razbunarii; a paisprezecea vama este a uciderii; a cincisprezecea vama este aceea a magiei (vraji, amestec de otravuri, farmece, chemarea demonilor); a saisprezecea vama este a necuratiei (tot ce tine de acest pacat: ganduri, pofte si fapte necurate, iubirea trupeasca a persoanelor nelegate prin casatorie, voluptatea, priviri pofticioase, atingeri necurate, visuri la lucruri necurate); a saptesprezecea vama este cea a adulterului (necredinta in casatorie, caderea in pacat a persoanelor harazite lui Dumnezeu); a optsprezecea vama este aceea a pacatului sodomit (pasiuni contra firii, incest); a nouasprezecea vama este a ereziei (false cugetari asupra religiei, lepadarea de credinta ortodoxa, hula, blasfemia); in fine, ce de pe urma, a douazecea vama este aceea a nemilostivirii (cruzimea). Trecerea vamilor are loc a treia zi dupa moarte."

vamivazduh x ???:(:(
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.08.2008, 16:44:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

11. este a mandriei shi nu a maniei, probabil greshise acel Dan cand a postat
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.08.2008, 19:10:03
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
uite achimovjean, o smerenie practica, am luat cele 24 de vami de pe un alt forum de la unul Dan... adica ma gandeam la smerenia de a reushi sa nu te opreasca dracii la ele... iar abea apoi urmeaza judecata din Cuvantul Lui Dumnezeu, care e mult mai infricoshatoare decat aceasta ca se spune ca totzi vor invia shi vor tremura shi se vor ingrozi in fatza Mielului... caci nimic necurat nu va intra... dar deocamdata iata vamile prin care oricesuflet iubitor de fericirea cu Hristos, spre Dumnezeu, va trebui sa dea socoteala... in cantar punandu-se intre ingerii nedreptatzii (dracii) shi cei ai lui Dumnezeu:

Vămile Vazduhului

1.Vama întai, a vorbirii în desert

2.Vama a doua, a minciunii

3.Vama a treia, a osandirii, clevetirii si judecarii aproapelui .

4.Vama a patra, a lacomiei si betiei

5.Vama a cincea, a lenevirii -

6.Vama a sasea a furtului .,.

7.Vama a saptea, a iubirii de argint

8.Vama a opta, a cametei .

9.Vama a noua, a nedreptatii

10.Vama a zecea, a zavistiei

11.Vama a unsprezecea, a maniei

12.Vama a douasprezecea, a maniei si iutimii .

13.Vama a treisprezecea, a pomenirii de rau

14.Vama a paisprezecea, a uciderii

15.Vama a cincisprezecea, a vrajitoriei.

16.Vama a saisprezecea, a desfranarii

17.Vama a saptesprezecea, a preadesfranarii

18.Vama a optsprezecea, a sodomiei si gomoriei

19.Vama a nouasprezecea, a ereziei .

20.Vama a douazecea, a zgarceniei

21.Vama douăzeci si una, a idolatrizarii si a credintelor demonice

22.Vama douazeci si doua, a sulimenirilor

23.Vama douazeci si treia, a fumatului.

24.Vama douăzeci si patra, a simoniei .


deci sunt mai mult cu 4 fatza de vamile din timpul sfintei Teodora, pesemne ca s-au mai inventat pacate intretimp... shi poate pana ajungem noi vor mai fi cateva suplimentare, ca doar gLumea nu sta degeaba, mai inventeaza noi pacate pentru noi vami... cine poate shtii...
Ovidiu,ce legatura are ce am scris eu despre rugaciune,cu vamile vazduhului.Fa-ma te rog sa pricep
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Smerenia Va_iubesc Pocainta 187 08.01.2014 20:50:59
smerenia nairda Pocainta 73 30.05.2013 19:45:25
Smerenia stoarce umezeala patimilor NECTARIE Generalitati 0 19.01.2011 13:17:38
Smerenia ma omoara; ma omoara smerenia Laurentiu Generalitati 7 01.07.2009 14:50:50
Smerenia si curajul Laurentiu Pocainta 0 09.09.2007 12:31:14