Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.02.2011, 13:13:38
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anelisia Vezi mesajul
Buna ziua,
Revin cu aceiasi problema.Eu sunt ortodoxa iar prietenul meu este catolic, ne-am dori foarte mult sa facem slujba de logodna inainte cu un an de casatorie.
Dar din cate am vazut nu e posibila o slujba mixta de casatorie, probabil logodna nu e posibila de asemenea.
Mi-as dori foarte mult o slujba mixta, sa fie prezenti ambii preoti pt a fi recunoscuta in ambele religii.Exista posibilitatea savarsirii unei logodne mixte, dar a unei casatorii mixte?
Astept raspunsuri,
Multumesc
Nu este posibil!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.02.2011, 16:11:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anelisia Vezi mesajul
Buna ziua,
Revin cu aceiasi problema.Eu sunt ortodoxa iar prietenul meu este catolic, ne-am dori foarte mult sa facem slujba de logodna inainte cu un an de casatorie.
Dar din cate am vazut nu e posibila o slujba mixta de casatorie, probabil logodna nu e posibila de asemenea.
Mi-as dori foarte mult o slujba mixta, sa fie prezenti ambii preoti pt a fi recunoscuta in ambele religii.Exista posibilitatea savarsirii unei logodne mixte, dar a unei casatorii mixte?
Astept raspunsuri,
Multumesc
Din punct de vedere catolic, căsătoria ortodoxă este exact la fel de validă ca cea catolică. Doar divorțul ortodox nu este valid. Deci, fie că faceți căsătoria la ortodocși, fie că o faceți la noi (în rit răsăritean sau apusean) este perfect valabilă în ochii lui Dumnezeu și ai Miresei Sale, Biserica. Valabil și pentru logodnă.
Succes în punerea bazelor tinerei familii !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.02.2011, 18:07:52
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_dinisoni Vezi mesajul
Buna ziua! Va multumesc ca existati!
As vrea sa stiu care sunt actele necesare in vederea casatoriei, in rit catolic, in Italia, intre o romanca ortodoxa si un italian romano-catolic. Ce formalitati administrative sunt necesare? Ce ritualuri premergatoare sunt de desfasurat? Sper ca stie cineva, de exemplu, daca Biserica Ortodoxa elibereaza la cerere certificate de botez.
Va multumesc pentru intelegere si pentru eventualele raspunsuri.
Doamne ajută! Și nu vă jucați de-a credința. Ritualul e convenție (în)hăruită, ca să zic așa. Acte, paraacte, sunt formalități, restul sunt situații de trăire întru Hristos.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.03.2011, 12:34:37
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anelisia Vezi mesajul
Buna ziua,
Revin cu aceiasi problema.Eu sunt ortodoxa iar prietenul meu este catolic, ne-am dori foarte mult sa facem slujba de logodna inainte cu un an de casatorie.
Dar din cate am vazut nu e posibila o slujba mixta de casatorie, probabil logodna nu e posibila de asemenea.
Mi-as dori foarte mult o slujba mixta, sa fie prezenti ambii preoti pt a fi recunoscuta in ambele religii.Exista posibilitatea savarsirii unei logodne mixte, dar a unei casatorii mixte?
Astept raspunsuri,
Multumesc
raspunsul teretic nu prea conteaza atucni cand tema te intereseaza practic (nu ca studiu teologic)
asa ca, vorbeste cu preotii respectivi
__________________
catolica
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.03.2011, 12:55:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anelisia Vezi mesajul
Buna ziua,
Revin cu aceiasi problema.Eu sunt ortodoxa iar prietenul meu este catolic, ne-am dori foarte mult sa facem slujba de logodna inainte cu un an de casatorie.
Dar din cate am vazut nu e posibila o slujba mixta de casatorie, probabil logodna nu e posibila de asemenea.
Mi-as dori foarte mult o slujba mixta, sa fie prezenti ambii preoti pt a fi recunoscuta in ambele religii.Exista posibilitatea savarsirii unei logodne mixte, dar a unei casatorii mixte?
Astept raspunsuri,
Multumesc
In ziua de azi, cu bani, se poate orice.
Din pacate..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.03.2011, 14:53:17
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In ziua de azi, cu bani, se poate orice.
Din pacate..

In cazul celor care nu au frica de D-zeu...
Din pacate sunt si din-astia!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.04.2011, 23:31:01
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Draga Oana, sa inteleg ca e casatoria unei romance ortodoxe cu un romano-catolic in Italia. Respectand libertatea fiecaruia (pentru care evident va da si raspuns), totusi o intrebare. Atata timp cat exista Biserica Ortodoxa romana in Italia, il aveti pe Prea-Sfintitul Siluan care este un om extraordinar, cu multa intelegere pentru neputintele omenesti, foarte deschis, plus sunt multe parohii romanesti, de ce nu se vorbeste cu cineva de la Biserica ortodoxa?

Ma inteb daca persoana care doreste sa renunte la Ortodoxie stie la ce renunta si ce accepta? Vorbesc ca o convertita la Ortodoxie acum 12 ani. Si eu am ales intre ortodoxie, catolicism si protestantism. Protestantismul a "picat" rapid din joc, dar apoi am urmarit evolutia celor doua Biserici considerate surori (ortodoxa si catolica). Pana in 1054 erau impreuna, apoi ar fi bine ca persoana care doreste sa imbratiseze catolicismul sa vada ce s-a mai intamplat, sa vada ce-au insemnat cruciadele, sa vada de ce s-au format protestantii, impotriva cui au protestat si de ce, sa mai citeasca si un Vatican 2 al catolicilor sa vada ce e acolo. Se spune un lucru: protestantii se inchina Bibliei, catolicii se inchina papei. Dumnezeu in Sfanta Treime e numai al ortodocsilor. Acum depinde romanca aceasta cui vrea sa se inchine. Sper ca n-am fost prea dura, dar ma doare acest demers. Domnul s-o lumineze! ???

Elena





Scuza-ma, esti ignoranta rau, asta ca sa ma exprim delicat.
A afirma ca catolicii se inchina papei, nu este doar fals, jignitor la adresa BC, dar denota incultura, necunoastere, si rea vointa.
Deci, intai te informezi CORECT, dupa care vii si dai sfaturi NESOLICITATE.
Domnisoara a cerut informatii clare referitoare la acte, ci nu a cerut parerea cuiva referitor la casatoria cu un romano catolic, iar daca cineva ar fi in masura sa isi dea cu parerea ( in situatia ca ar fi ceruta) trebuie facuta de cineva care cunoaste despre ce vorbeste, nu de cineva care are impresia ( falsa ) ca detine adevarul, dar de altfel se inseala total.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.04.2011, 23:32:26
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

[quote=Traditie;5859]O sugestie: copiii nascuti din familii mixte sunt fiinte mai putin fericite.





Hahaha, tare de tot. O spun tot superstiitile tipice BOR, nu? Da da, ne-am lamurit.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.04.2011, 23:39:07
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzoak2 Vezi mesajul
DRAGII MEI:) IN SPIRITUL UNUI BUN CRESTIN, AS VREA SA-MI AJUT SI EU VARA, CARE AR VREA SA SE CASATOREASCA IN ORICARE BISERICA, SI IN CEA ORTODOXA, DAR NU E CHIP.
SOTUL EI ESTE ITALIAN, VINE DUPA UN DIVORT SI DAK A OFICIAT PRIMA CASATORIE IN BISERICA CATOLICA, II TREBUIE DEZLEGAREA.
EI, LUCRUL ASTA DUREAZA F F MULT TIMP SI COSTA APROX. 10 000 EURO, K S-AU INTERESAT.
EA NU A MAI FOST CASATORITA. CE FAC BIETII OAMENI?? CARE ESTE POSIBILITATEA LOR DE A-SI LEGA DESTINUL IN FATA LUI DUMNEZEU, FARA SA TREBUIASCA SA CUMPERE ACEASTA BINECUVANTARE SI MARE TAINA???
ESTE NORMAL CA BISERICA CATOLICA SA INGREUNEZE IN ASA HAL PROCEDURA?? DAR IN BISERICA ORTODOXA, AU VREO SANSA IN SITUATIA DATA??
ASTEPT CU SUFLETUL LA GURA UN SFAT AUTORIZAT.
MULTUMESC!!!!!!





Te inseli, preotii catolici nu au tupeul nemasurat de a "dezlega"( oricum n-ar avea puterea) cununii, in BC casatoria poate fi declarata nula, invalida, cu alte cuvinte, tribunalul bisericest declara dupa un proces laborios ca respectiva casatorie nu a avut loc, din motive clare si precise, iar motivele pt anularea unei casatorii in Biserica se numara pe degete.

Pe de alta parte o anulare NU COSTA BANI, si faptul ca a inceput procesul de anulare, nu inseamna ca va fi primi anularea.

Nu trebuie sa cumpere nimic, in BC nu se cumpara binecuvantari, nici taine, nimic.

BC nu ingreuneaza procedura, dar spre deosebire de BOR care nu respecta cuvintele Mantuitorului si permite 3 casatorii in Biserica ( nu are nicio importanta faza cu pogoramantul, e tot o incalcare flagranta a poruncii lui DUmnuezeu si permiterea credinciosilor sa traiasca in adulter, mintindu-i ca cica au taina si ca e ok sa primeasca taine), BC este ferma in privinta recasatoriei, procedand cu multa prudenta la anularea unei casatorii, asa cum este de altfel si normal.

De ce intotdeauna ce este o virtute este privit de altii ca o problema?> AH, da, stiu ca drumul BC este cel stramt, cel greu, incomod, de multe ori incompatibil cu mintea si dorintele noastre umane, dar total compatatibil cu vointa lui Dumnezeu, dar de aceea este si singura Biserica adevarata, restul... i am sorry....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.04.2011, 23:46:02
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Slava Domnului ca te implici pentru verisoara ta! Stiu ca Biserica catolica nu e deloc de acord cu divortul si se ajunge ca "de ochii lumii" (de fapt ai bisericii) sa fie casatoriti, dar cu inima si comportamentul divortati ???, ceea ce e o minciune oribila. Ca si cand Dumnezeu nu vede adevarul?! Asta nu inseamna ca Biserica ortodoxa e de acord cu divortul, ci ca raspunde intr-un fel unor neputinte umane, ca sa-L aduca pe Hristos in viata tuturor. Multi catolici, fiindca nu li se accepta divortul, nici nu mai dau pe la biserica si se rup total de comuniunea cu Dumnezeu. Spun aceste aspecte nu ca sa judecam ce e la catolici si ce e la ortodocsi, ca si la unii si la altii sunt nereguli ???, ci ca sa inteleaga verisoara ta si sotul ei ca Ortodoxia nu inseamna laxism (Ortodoxia lupta ca sa fie casatoria pt vesnicie), ci o cautare a caii de impacare a oamenilor intre ei si cu Dumnezeu.

Uite coordonatele Prea Sfintitului Siluan. E episcop vicar pentru Italia
al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale. Are pana in 40 de ani, e foarte deschis si chiar dornic de a raspunde oamenilor.
Adresa:
Casa Canonica
Via Gavedo, nr. 6
54020 Groppoli/Mulazzo (MS)
Tel/fax: (0039) 0187 850 343
Email: vicariatul_ortodox_roman_it@yahoo.com

Incurajeaz-o pe verisoara ta sa-l contacteze. Mai ales ca PS slujeste in Italia, poate il si intalneste. O sa se rezolve situatia, fii sigur, numai ei sa doreasca. Asa ca tu roaga-te ca sa se faca pasul asta si apoi ne spui cum a fost la nunta. Nu ne uiti, bine? :)

Elena








Da. intr-adevar, este un lucru demn de lauda"" faptul ca BO accepta divortul, tinand cont de slabiciunile omului.,
Pai ce va urma? Sa accepte onania, adulterul, preconceptia, etc, doar ca sa nu suparam omul slab?

In ceea ce priveste alegerea unor catolici de a deveni ortodocsi doar pt a se putea recasatori ( ei cred ca pacalesc lumea, cand de fapt uita ca CEL pe care incearca sa IL pacaleasca este DUmnezeu), lucrurile sunt clare: drumul este ingust, nimeni nu afirma ca a fi catolic adevarat este si simplu. Important este ca fiecare sa isi stabileasca o ordine de prioritati, iar cei cu adevarat practicanti vor stii foare bine ce au de facut, pentru ca niciodata altceva/altcineva nu va fi mai presus decat Dumnezeu si vointa LUI.

Aici ne deosebim radical, catolicii de ortodocsi, nivelul de spiritualitate, trairea, perceptia lui Dumnezeu, etc, totul e atat de clar si de limpede.
Voi incercati sa IL reduceti pe Dumnezeu la propriile neputiinte, pe cand noi incercam sa ne intaltam la EL.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 02:13:29
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 09:24:46
DIFERENTELE dintre Biserica Ortodoxã si cea Romano-Catolicã de Pãrintele Cleopa RauL15 Biserica Romano-Catolica 84 14.04.2010 09:32:04
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52