Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.01.2012, 14:43:05
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Revenind la subiect, exista multa disperare in iad chiar si pentru o banana, un pahar cu apa si valoarea unui pahar de apa este cat greutatea in aur. Noi nu stim ce este acea disperare si foame sau sete de ani si sa dea Dumnezeu sa nu stim in toate eternitatile. Deci daca vezi pe cineva insetata sau flamand da-i sa bea si la unele spune sa fie pentru cei din iad.

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Singura modalitatea de a transfera bani in viata viitoare este prin datul acestora catre aproapele. Vezi cazul Apostolului Toma si castelului construit in rai.

Cine da o casa pe pamant fie primeste 100 + case pe Pamant fie a acoperit o paguba fie a primit palat in rai.

Roaga-te ca distributia banilor sa fie facuta de IIsus astfel incat sa nu ai probleme la examenul de mai sus, si ca IIsus sa te ajute sa treci examenul de mai sus. Un exemplu de distributie posibila este 40% beneficii pe PAmant, 40% pentru viata viitoare, 10% donatie beneficii pentru cei din iad si 10% donatii pentru cei din rai.

Odata am avut ceva banane si le-am dat Maicii Domnului pentru cei din iad. Seara pe cand am adormit m-am vazut la volan mergand intr-un loc intunecos intr-o masina si Maica Domnului tot facea ceva. Farurile imi aratau femei necajite cu copii care tot veneau la Maica Domnului. Taranci cu fuste lungi si copii rusinati care stateau pe langa poala lor. La sfarsit am intrebat pe Maica Domnului ce s-a intamplat si mi-a zis. Pai tocmai am fost in iad si am data bananele tale.

Last edited by spre_rasarit; 09.01.2012 at 15:14:05.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.01.2012, 15:46:46
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Nu te speria ca dupa ce ai citit mesajele de mai sus o sa bagi mana in punga si scoti 20 de lei si apoi iti pui veniturile pe hartie si cand vezi o crestere de 800 de lei fata de luna curenta dai 80 si apoi can vezi cresterea 3200 dai 320 si tot asa cand au crecut de 40 de ori dai de 40 de ori mai mult. NU ca ingerul cazut nu sta degeaba si iti arata cate cheltuieli ai, cat trebuie sa faci si tot asa. E scolit bine de atatea generatii pe care le-a lasat flamande in viata viitoare.

Ca sa se intample zi acum urmatoarea rugaciune. Doamne, forteaza-ma la mantuire si forteaza-ma sa am tot ce imi trebuie atat in aceasta viata cat si in viata urmatoare si forteaza-ma sa ajut cu cat mai mare eficienta oamenii atat pe cei din viata viitoare cat si pe cei de aici si pe mine insumi si la fel fa cu cat mai multi oameni din toate generatiile, mantuieste-i si da-le tot ce au nevoie in viata aceasta si in cea urmatoare. Amin.

Dupa ce zici rugaciunea vezi si minunea si daca te superi pe drum gandeste-te ca nu o sa ai foame si sete pentru sute de ani.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.01.2012, 16:17:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu nu am spus asta. Nici eu nu as putea fura,insa nu vad de ce nu as putea cumpara un lucru furat?
Poti sa cumperi un lucru furat si sunt 2 cazuri: unul cand stii ca e furat si unul cand nu stii ca e furat. In cazul in care nu stii ca e furat ai circumstante atenuante, insa o cruce poti face peste lucrul respectiv (mai ales daca este mancare).
Acum in cazul in care tu stii ca lucrul e furat - parerea mea este ca tu te faci partas cu cel care a furat si nu mai ai nici o scuza de a te indreptati ca tu nu ai pacatuit.

ps: bineinteles ca pot fi si cazuri speciale...eu am vorbit la modul general
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.01.2012, 22:27:56
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

[quote=Raoul;420957]Am destule lucruri furate in casa,pana si telefonul meu e tot furat Asta e,trebuie sa ne descurcam si noi cum putem. Atata timp cat n.am furat eu,care e problema?

Nu stiu daca zici in gluma sau in serios ce zici,dar trebuie sa stii ca orice lucru furat apartin diavolului.Nu te supara frate,dar e bine sa scapi de ele.
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.01.2012, 23:36:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Păi nu prea e în regulă, Raoul. Dacă știi că lucrul e furat și îl cumperi, te faci complice cu hoțul, încurajându-l să fure în continuare.
Sa fim realisti,el oricum il vinde,mai ales cand e ceva la pret bun... Eu am un telefon care in magazin e minim 1200 - 1300 ron,si am dat pe el 400. Nu stiam ca e furat,insa cel mai probabil da,din moment ce nu avea nici macar incarcator la el si se vedea ca apartinuse unei fete... Si mai pot da exemple. Eu ce prind la "oferta" nu ratez

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Poti sa cumperi un lucru furat si sunt 2 cazuri: unul cand stii ca e furat si unul cand nu stii ca e furat. In cazul in care nu stii ca e furat ai circumstante atenuante, insa o cruce poti face peste lucrul respectiv (mai ales daca este mancare).
Acum in cazul in care tu stii ca lucrul e furat - parerea mea este ca tu te faci partas cu cel care a furat si nu mai ai nici o scuza de a te indreptati ca tu nu ai pacatuit.

ps: bineinteles ca pot fi si cazuri speciale...eu am vorbit la modul general
Am explicat mai sus. De undele stiu,de altele nu..

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
u stiu daca zici in gluma sau in serios ce zici,dar trebuie sa stii ca orice lucru furat apartin diavolului.Nu te supara frate,dar e bine sa scapi de ele.
Crede.ma ca nu imi arde de glume
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2012, 06:50:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sa fim realisti,el oricum il vinde,mai ales cand e ceva la pret bun... Eu am un telefon care in magazin e minim 1200 - 1300 ron,si am dat pe el 400. Nu stiam ca e furat,insa cel mai probabil da,din moment ce nu avea nici macar incarcator la el si se vedea ca apartinuse unei fete... Si mai pot da exemple. Eu ce prind la "oferta" nu ratez


Am explicat mai sus. De undele stiu,de altele nu..


Crede.ma ca nu imi arde de glume
El...nu ar mai vinde,daca ar incepe sa existe din ce in ce mai putine persoane care aleg sa cumpere.Unii traiesc inca in ignoranta (sunt persoane care realmente nu stiu ca ceea ele cumpara e furat) sau indiferenta (nu le pasa sau auto-iluzioneaza ca nu fac nimic rau,indiferent ca ei se fac instrumentul motivatiei pentru care infractorul continua sa pagubeasca pe alti semeni),poate nici nu isi pun problema.Insa,cu tine este o diferenta...nu esti un ignorant,ba,mai mult,dupa ce ai pus intrebarea,mai multi frati ti-au dat cateva raspunsuri pentru ce anume nu este benefic,moral,crestinesc sa cumperi bunuri furate.
Mai departe,stiind,vei deveni raspunzator de actiunile tale,care,poate pana acum puteau fi trecute pe seama necunostintei de cauza.

Iar apropo de faptul ca el oricum va continua sa fure,chiar daca tu nu vei mai achizitiona asemenea "chilipiruri" (materiale,ca dealtfel,spiritual te incarci cu alte nenorociri,deci numai chilipir nu e!),iti pot spune o scurta istorioara:

Citat:
Se spune ca, intr-o padure, izbucnise un incendiu devastator si o pasare Colibri tot aducea apa in cioc, ca sa stinga focul.

Toate celelalte animale, innebunite de spaima, fugeau care încotro, pe unde nimereau.

Pasarea Colibri continua, insa, sa care apa cu ciocul.

Un tigru, constient de zadarnicia demersului, ii atrase atentia:

„Esti nebuna? Tu crezi ca poti sa stingi focul asta imens, cu stropul de apa pe care-l aduci tu?”

Pasarea Colibri ii raspunse: „Eu imi fac partea mea…

Mai departe,puterea de a alege se afla in mainile tale...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 10.01.2012 at 06:59:02.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.01.2012, 07:59:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit obiectele furate nu exercita o influenta benefica

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am destule lucruri furate in casa,pana si telefonul meu e tot furat Asta e,trebuie sa ne descurcam si noi cum putem. Atata timp cat n.am furat eu,care e problema?

In fine. Tema topicului e ok,insa nu prea sunt deacord cu ea. Ideea e ca Dumnezeu nu te lasa,iti va rasplati,iti va da inapoi cel putin cat ai daruit si tu. Dar toate la timpul lor. Iti poate da si mai mult,dar din moment ce iti iei plata pe pamant nu o sa o mai primesti in Cer. Deci fiecare cum prefera.
plus ca daca faci milostenie doar pentru a face bisnita cu Dumnezeu,sa te culci pe urechea ca iti va da mai mult,atunci nu ai facut nimic. Nu vei primi nici ce ai dat si vei cadea si in deznadejde poate...
Stai linistit ca-ti va veni si tie randul sa fi deposedat de ceva,un obiect la care tineai mult si ai sa simti exact ce simt victimele furtului!
Nu este sanatos sa incurajezi un astfel de obicei NEORTODOX,adu-ti aminte SA NU FURI ,este una din porunci,deci este foarte important!
Hotii tocmai din acest motiv fura pt ca au cerere,adica pe unii ca voi,amatori de"lucruri de ocazie".

Oricum prin ce-ai scris m-ai dezamagit profund,nu-mi vine sa cred cu cata seninatate vorbesti despre asta.Tare crud trebuie sa mai fie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.01.2012, 08:13:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sa fim realisti,el oricum il vinde,mai ales cand e ceva la pret bun...
Tot asa poti spune de ce sa devin eu complice la acest pacat si nu altul??
Si la ce iti foloseste spiritual un telefon de acest calibru?
Spuneai ca nu ai un job,o casa,o familie...uite aici adevaratele probleme spinoase ale existentei.Cand vei avea lucrurile mari vin si fleacurile pe urma.

Faci atata parada de acest realism,incat chiar ma asteptam sa posezi ceva (realism).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.01.2012, 14:45:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am prieteni cre vand diverse chestii,unele fiind de la hoti,deci nu.s furate de ei. Dar nu am cum sa stiu exact ce e furat si ce nu. La unele doar deduc dupa o anumita perioada. Nu sunt adeptul sa cumpar bunuri la suprapret din magazin,atata timpcat se gasesc la baieti. Acum o fi pacat sau n.o fi,nu cred ca pentru asta ma duc in iad. Astea sunt gainarii. Si stai linistita,mi s.au furat si mie destule.

@heaven,foarte frumos exemplul cu pasarea colibri.

Last edited by Raoul; 10.01.2012 at 14:50:17.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.01.2012, 22:52:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit iata ce trebuie sa faceti pt ca hotii sa nu poata refolosi telefonul dvs

In atentia posesorilor de mobile(mai ales de smartphone):

Ce poti face daca ti se fura telefonul?
Trebuie din timp,aflata seria telefonul tau,cum faci asta? Simplu,tasteaza *#06# fara a apasa alte taste si pe ecran va aparea automat seria.
Acest cod este unic si este desemnat telefonului tau.Noteaza acest nr si pune-l intr-un loc sigur.
In caz ca-ti va fi furat telefonul anunta operatorul tau de telefonie si comunica-i acest cod.Acesta ii permite sa-ti blocheze telefonul(aparatul in sine)iar hotul nu va putea folosi telefonul tau nici daca schimba cartela SIM.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce faci ca sa scapi de ura? aliscami Intrebari utilizatori 20 23.04.2012 15:42:48
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 16:30:23
Dragostea ma face dumnezeu si Tu,o,Dumnezeule te faci om! ortodox4life Generalitati 3 08.02.2009 04:49:45