Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2111  
Vechi 10.01.2012, 12:56:04
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
De ce ar mai fi nevoie de talmaci intr-o adunare de penticostali daca toti au darul vb in limbi? nu or intelege ce se spune?

da, toti penticostalii dintr-o adunare, care au darul limbilor, si-l folosesc la modul ca urla cat pot de tare, cat ii tin plamanii in acele limbi, fara sa le pese de nimic, fara sa se sinchiseasca ca in Biblie scrie ca lucrul acesta e interzis !

feriti-va de penticostali, ei nu au Duhul Sfant ci sunt posedati demonic.
  #2112  
Vechi 10.01.2012, 14:36:17
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit Parintele Cleopa,despre penticostali.

Petrecand Hristos cu ucenicii Sai pe Muntele Maslinilor,le-a poruncit sa nu se departeze de Ierusalim,ci sa astepte fagaduinta Tatalui.Si ati vazut ce a spus Mantuitorul la Apostoli:Voi veti fi botezati cu Duhul Sfant,nu mult dupa aceste zile (Fapte 1,5).
Dar cum spun penticostalii blestemati ca ei au fost botezati cu Duh Sfant?Dar cine ti-a dat tie Duhul Sfant?Diavolul te-a facut sa botezi cu Duh Sfant si cu foc!Ca Duhul Sfant a fost dat numai la Apostoli,in chip de limbi de foc,si prin ei s-a dat ucenicilor,episcopilor si preotilor prin hirotonie.De ce n-a venit in alt chip atunci Duhul Sfant?
Amintind alta istorie,amestecarea limbilor,vedem ca Duhul Sfant,Care a amestecat limbile la turnul Babel,vine acum in chip de limbi de foc sa le adune pe toate intr-o credinta,adica toate popoarele.Ca asa am avut discutii cu penticostalii,la vicovul de Sus,in Bucovina:,,Noi avem botez cu Duhul Sfant,ziceu ei,si de aceea avem darul harismatic de vorbim in limbi!",,Aveti duhul mandriei in Voi!Ca nu aceasta a cerut Hristos de la noi.Numai Apostolii,episcopii,preotii au putere de la Hristos sa boteze cu Duhul Sfant si cu foc".
-Penticostalii se lauda ca vorbesc in limbi.
-Da.Stie diavolul totate limbile sa te invete,ca el este mare ,,Filolog"!Iata ce este:Cand va va spune un penticostal ca trebuie sa va botezati cu Duh Sfant,sa-l stuchiti intre ochi.Ca nu cere Hristos de la noi aceasta.Botezul a fost destinat numai Apostolilor,cand le-a spus Mantuitorul:Si nu mult dupa aceasta,voi va veti boteza cu Duh Sfant si cu foc,cand va veti imbraca cu putere de sus.
Cred ca Parintele Cleopa Ilie ne-a lamurit destul de clar cu privire la subiectul asta.Ramaneti in corabia mantuirii,fratilor!Nu va luati dupa tot ce zbuara.
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
  #2113  
Vechi 10.01.2012, 14:40:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Cand va va spune un penticostal ca trebuie sa va botezati cu Duh Sfant,sa-l stuchiti intre ochi.
Nu pot să cred că părintele Cleopa ar fi instigat la asemenea act huliganic! Probabil e o fabulație...
  #2114  
Vechi 10.01.2012, 14:42:50
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu pot să cred că părintele Cleopa ar fi instigat la asemenea act huliganic! Probabil e o fabulație...
Da,este o fabulatie.
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
  #2115  
Vechi 10.01.2012, 14:48:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Da,este o fabulatie.
Păi e frumos să născociți asemenea fabulații denigratoare la adresa părintelui?
  #2116  
Vechi 10.01.2012, 15:36:57
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Păi e frumos să născociți asemenea fabulații denigratoare la adresa părintelui?
Am gresit spunand ca este o fabulatie.Parintele s-a referit destul de clar ca trebuie sa facem acest lucru,doar cand vine unul dintre penticostali sa ne inlature de la dreapta credinta.Si ne spun si sfintii parinti ca prima si a doua oara sa fugim de cei care ne imping spre alte cai,dar a treia oara trebuie sa ne facem sabie,sa nu care cumva sa ne luam dupa ei.Credinta trebuie aparata cu orice pret,indiferent de mijloace.
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
  #2117  
Vechi 10.01.2012, 15:47:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Am gresit spunand ca este o fabulatie.Parintele s-a referit destul de clar ca trebuie sa facem acest lucru,doar cand vine unul dintre penticostali sa ne inlature de la dreapta credinta.
Mă iertați, dar parcă tot nu-mi vine să cred. O asemenea atitudine profund necreștinească l-ar compromite grav pe părintele Cleopa. Căutați mai bine citatul, deși nu pare că e un citat.

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Credinta trebuie aparata cu orice pret,indiferent de mijloace.
Asta nu e nici din Biblie, nici din Patristică, ci mai degrabă din Machiavelli.
  #2118  
Vechi 10.01.2012, 16:00:21
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mă iertați, dar parcă tot nu-mi vine să cred. O asemenea atitudine profund necreștinească l-ar compromite grav pe părintele Cleopa. Căutați mai bine citatul, deși nu pare că e un citat.

Asta nu e nici din Biblie, nici din Patristică, ci mai degrabă din Machiavelli.
Frate iti recomand volumul 3 al Parintelui Cleopa Ilie sa-l citesti si poate ai sa te lamuresti in privinta asta,costa doar 6 lei cartea.
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
  #2119  
Vechi 10.01.2012, 17:15:18
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
costa doar 6 lei cartea.
Cred ca e „cartea” mneatale si o vinzi cam scump.
Nu avea cum sa scrie un teolog de talia Parintelui Cleopa ineptiile care, intr-un mod NeEleGantt, le servesti dumneata pe aici:

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Diavolul te-a facut sa botezi cu Duh Sfant si cu foc!
Asta e in flagranta contradictie cu zicerea sfantului Ioan Botezatorul: „A răspuns Ioan tuturor, zicând: Eu vă botez cu apă, dar vine Cel ce este mai tare decât mine, Căruia nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălțămintelor. El vă va boteza cu Duh Sfânt și cu foc.”

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Cand va va spune un penticostal ca trebuie sa va botezati cu Duh Sfant,sa-l stuchiti intre ochi.
Umilirea asta doar soldatii romani i-au facut-o lui Isus si paganii crestinilor pe care urma sa-i arda pe rug. Nu cred ca Parintele a indemnat la asemenea grozavii.

Citat:
În prealabil postat de EleGantt Vezi mesajul
Ca nu cere Hristos de la noi aceasta. Botezul a fost destinat numai Apostolilor,cand le-a spus Mantuitorul:Si nu mult dupa aceasta,voi va veti boteza cu Duh Sfant si cu foc,cand va veti imbraca cu putere de sus.
Asta e o alta nazdravanie teologica.
E contrazisa Apostolul Petru: „Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.

E contrazisa si de invatatura ortodoxa. Ia citeste tu despre Taina Mirungerii:
„Taina Sfântului Mir (Mirungerea) este instituită de Domnul nostru Iisus Hristos care făgăduieste sfintilor apostoli că le va trimite Duhul Sfânt: «Si iată, Eu trimit peste voi făgăduinta Tatălui Meu ; voi însă, sedeti în cetate până ce vă veti imbrăca cu putere de sus» (Luca XXIV, 49 ;

Săvârsitorul Tainei Mârungerii este episcopul sau preotul. Sfânta Taină a Mirungerii împărtăseste primitorilor harul Sfântului Duh, care luminează mintea pentru întelegerea si mărturisirea adevărului crestin ;

Last edited by penticostalul; 10.01.2012 at 17:18:11.
  #2120  
Vechi 10.01.2012, 19:31:59
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Cred ca e „cartea” mneatale si o vinzi cam scump.
Nu avea cum sa scrie un teolog de talia Parintelui Cleopa ineptiile care, intr-un mod NeEleGantt, le servesti dumneata pe aici:


Asta e in flagranta contradictie cu zicerea sfantului Ioan Botezatorul: „A răspuns Ioan tuturor, zicând: Eu vă botez cu apă, dar vine Cel ce este mai tare decât mine, Căruia nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălțămintelor. El vă va boteza cu Duh Sfânt și cu foc.”


Umilirea asta doar soldatii romani i-au facut-o lui Isus si paganii crestinilor pe care urma sa-i arda pe rug. Nu cred ca Parintele a indemnat la asemenea grozavii.


Asta e o alta nazdravanie teologica.
E contrazisa Apostolul Petru: „Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.

E contrazisa si de invatatura ortodoxa. Ia citeste tu despre Taina Mirungerii:
„Taina Sfântului Mir (Mirungerea) este instituită de Domnul nostru Iisus Hristos care făgăduieste sfintilor apostoli că le va trimite Duhul Sfânt: «Si iată, Eu trimit peste voi făgăduinta Tatălui Meu ; voi însă, sedeti în cetate până ce vă veti imbrăca cu putere de sus» (Luca XXIV, 49 ;

Săvârsitorul Tainei Mârungerii este episcopul sau preotul. Sfânta Taină a Mirungerii împărtăseste primitorilor harul Sfântului Duh, care luminează mintea pentru întelegerea si mărturisirea adevărului crestin ;
Nu are rost sa intru in polemica cu tine pe tema asta.Parintele Cleopa m-a luminat destul de clar despre cum stau lucrurile.El nu minte,cum faci tu acum.Tu nu poti sa lamuresti lucrurile inalte,ca nu esti vreun carturar,garantez.Va place sa aduceti mereu argumente impotriva adevarului si asta la infinit...ca degeaba iti spune parintele Cleopa ca aici este alb,ca tu vezi negru...
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10