Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 23.02.2021, 15:02:43
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
...
A lupta pentru adevăr și dreptate nu înseamnă că am dorit cuiva vreun rău....
...nu înțeleg cum ți-ai făcut părerea asta despre mine?
ei vezi petre, tot asa ii si cu tara...
nu mi-am facut nici o parere petre...doar am zis...si daca tu crezi ca ii bine, no, zii...
  #262  
Vechi 26.02.2021, 22:42:14
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Afirmațiile științei neagă afirmațiile Dumnezeirii. Prin toate teoriile și explicațiile ei false știința contrazice afirmațiile revelate de sfinți și prooroci.

Dacă neagă și contrazice și ”demonstreaza” atunci sigur nu confirmă pe Dumnezeu ci neagă și contrazice.

Vrăjitorii moderni, oamenii de știință, au în spate un aparat de calcul, de experimentare și demonstrare, iar apoi prin școli și massmedia se face o propagandă a științei prin trufia unei lumi întregi, prin trufia proștilor ce se cred deștepți căci au primit știința ca explicare a realității, a primit ”lumina” ei ca ieșire din noaptea minții lor și necunoștința tainelor. Pe baza tuturor acestor oameni slabi și amăgiți știința și lumea întreagă a științei neagă!

Nu vor să creadă în Dumnezeu și în afirmațiile Credinței pentru că ei își închipuie că deja știu adevărul, că i-a ajutat știința și totul e așa cum afirmă oamenii de știință.

Lumea e păcălită de oamenii de știință și oamenii din lume repetă fiecare ceea ce a fost învățat să creadă de lume că e adevăr. După ce ai făcut 12 clase la ateiști și una sau mai multe facultăți tehnice ateist-lumești și ai fost învățat să crezi că lumea are dreptate în afirmațiile oamenilor de știință a ei și mai ai și interese materiale și comerciale din asta atunci e foarte greu să te lepezi de toate teoriile și minciunile ei căci tu însuți te ții legat în lume și în minciunile ei vrând să minți așa ca ea trufind cu știina ei care defapt este o ruină, o moarte, o vremelnicie.

Decât să lupți pentru Adevăr ți se pare că îți e mai ”ușor” să accepți, vorba ta, ideea ta, că știința îl confirmă pe Dumnezeu și devi și tu un descoperitor, un om ce revelează idei științifice noi ce neagă lucruri greșite din știința mai veche și afirmă altele venind cu explicații noi și astfel slujești aceleiași științe care cu cât se înalță și se perfecționează cu atât se înșeală și se surpă mai tare.

Dacă căutarea oricărui cercetător (ateu sau antihrist) ar fi cinstită până la capăt atunci știința care este o Lumină ar confirma Divinitatea, afirmațiile lui Dumnezeu și dogmele Sale și cercetătorul s-ar converti la credința în Dumnezeu. Problema lor e că nu sunt cinstiți și nu vor să creadă nici măcar în dovezile științei lor și păstrează numai partea aia științifică-practică, aia care le susține credința lor, știința lor, pentru că nu vor să-și dărâme munca lor și ceea ce au fost ei învățați să creadă și toate teoriile lor la are au lucrat prin care au încercat și au ”izbutit” să-și explice toate. N-au vrut să creadă afirmațiile sfinților și proorocilor și trimișilor lui Dumnezeu dar până la urmă vor fi nevoiți să le accepte căci ele fac parte din adevărata Știință-Lumină ce vine prin Credință pe Cale de la Dumnezeu căci numai Sfântul Dumnezeu e Adevărul și Credința care mărturisește cum sunt toate cele create pe care Dumnezeirea le-a făcut și care vor fi doar așa cum afirmă Dumnezeu că vor fi ele.

Caută în aceasta teorie expusă de Moroco noțiunile gasite și în scripturi la Facerea să vezi cum le-a explicat de frumos. Eu am priceput fiindcă am citit. Nu poți să te exprimi pe ceva până nu citești, până nu pricepi ce vrea omul să zică.
...DEH...PETRE, PROSTU PARCA NU E PROST DESTUL, DACA NU E SI FUDUL...
asa zisa "stiinta" este in contradictie cu Dumnezeu, asta e si rotul ei, sa transforme ADEVARUL in minciuna, si minciuna in "adevar"
  #263  
Vechi 27.02.2021, 17:08:37
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
...DEH...PETRE, PROSTU PARCA NU E PROST DESTUL, DACA NU E SI FUDUL...
asa zisa "stiinta" este in contradictie cu Dumnezeu, asta e si rotul ei, sa transforme ADEVARUL in minciuna, si minciuna in "adevar"
Băieții cu halate albe (ca să-i iei de curați și sinceri) care-și dau premii (Nobel, Oscar, Cezar) între ei și se laudă între ei ca să-i creadă oamenii că au valoare preschimbă minciuna în adevăr și adevarului îi spun minciună, binelui rău și răului bine crezându-se mai buni pentru știința lor (falsă), lăudându-se că slujesc omenirii și că se sacrifică pentru binele omenirii și te cheamă să slujești și tu și să te sacrifici, să lupți pentru progresul științei, pentru dăinuirea lumii.

Dar la ce-ți folosește dăinuirea lumii dacă fiecare generație piere și tu ca om mori și sufletul tău ajunge rău, în chinuri și departe de Dumnezeu?

Lăudăroșenia și supremația, puterea, banii, stăpânirea, le întunecă mințile și nu mai pot deosebi binele de rău și vor doar să-și satisfacă interesele lor, visele lor de mărire științifică crezându-se importanți, ei niște oameni care neagă și le place asta învârtind noțiunile și teoriile, socotelile și calculele până la exasperare spre a lor pierzare.

Dacă-i faci proști se supără foarte rău căci au diplome și se cred oameni foarte mari și importanți, nu știu să se umilească, nu pot să înțeleagă ce le spui crezndu-se infailibili la fel ca toți cei ce și-au făcut din ceea ce știu un idol căruia ar vrea pe toți să-i închine.

Ce mare prostie e să fii om de știință (falsă), așa ca un idol închinător de idoli și să te mai crezi deștept (păcălind copiii) dar și să te ții fudul de parcă n-ai fi prost destul, un păcălici, un priculici, un măscărici.

Omul din păcate nu mai poate realiza tragedia în care se află când se lasă amăgit de știința lumii ca o desfrânare, de dreptatea lumii ca o înșelare, de adevărul lumii ca o capcană. Se înalță, visează, născocește, iscodește și păcătuind trufește și fatalmente se distruge lepădându-se de Dumnezeu întărind apoi dezbinarea cu repulsie și ură proletară înaltă și cultă, exclusivistă, cosmopolită, snobistă. Nu mai crede, nu mai respectă, nu mai vrea credința ci experimentează orice și demonstresează și apoi pentru știință spune bârfe, basme și povești lumești folositoare științei și omul ajunge astfel să se libereze în rău și din rău în mai rău și ajunge să se roage științei-idol pe care o crede infailibilă luând-o de Dumnezeu. Din păcate pentru astfel de oameni lumești știința lor e idolul pentru care te omoară și omul prin păcat științific a virusat inclusiv știința încât nici ea așa virusată nu mai știe de ea că Tatăl ei bun este Dumnezeu astfel că împreună, omul stiințific al lumii și știința lui, trufind și delirând, sunt rupți de Adrevăr căutând la nesfârșit ieșrea din capcana suferințelor și fatalmente izbutesc mereu să iasă nu în libertate ci într-altă capcană mai rea și mai păcătoasă, în deznădejde și dezbinare, în autosugestia intreținerii minciunii. Din liberău în liberăurău tot mai rău ascuns în ascuns până la liberăul cel mai rău spre marele hău care le asigură ”dreptul” să prade și să distrugă.

Adevărata știință bună este neiubită de oameni căci ea este sora cinstită și nedesfrânată a Adevărului și la cunoștiința ei se ajunge doar prin smerenie necâutând să știi ca să știi ci să urmezi Credinței.

În loc să cunoască pe Dumnezeu și Viața pe Cale, științopații trufași nerespectând nimic cunosc mereu doar moartea, păcatul, greșala, cadavrul, eroarea, virusul și aia e tot ceea ce știu și așa funcționează mintea lor, făcând orice ca să moară, neștiind decât să mintă și să moară cât mai rău ascunzând chiar și de ei înșiși că neagă și mint complici și mituiți.

Ar trebui să se oprească și să încerce să nu mai mintă!
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 27.02.2021 at 17:48:07.
  #264  
Vechi 01.03.2021, 15:17:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Oamenii de stiinta se cred becuri si cand colo sunt beciuri (în care te închid)!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.03.2021 at 15:23:01.
  #265  
Vechi 01.03.2021, 16:02:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Băieții cu halate albe (ca să-i iei de curați și sinceri) care-și dau premii (Nobel, Oscar, Cezar) între ei și se laudă între ei ca să-i creadă oamenii că au valoare preschimbă minciuna în adevăr și adevarului îi spun minciună, binelui rău și răului bine crezându-se mai buni pentru știința lor (falsă), lăudându-se că slujesc omenirii și că se sacrifică pentru binele omenirii și te cheamă să slujești și tu și să te sacrifici, să lupți pentru progresul științei, pentru dăinuirea lumii.
...
Ce mare prostie e să fii om de știință (falsă), așa ca un idol închinător de idoli și să te mai crezi deștept (păcălind copiii) dar și să te ții fudul de parcă n-ai fi prost destul, un păcălici, un priculici, un măscărici.

...
Adevărata știință bună este neiubită de oameni căci ea este sora cinstită și nedesfrânată a Adevărului și la cunoștiința ei se ajunge doar prin smerenie necâutând să știi ca să știi ci să urmezi Credinței.

În loc să cunoască pe Dumnezeu și Viața pe Cale, științopații trufași nerespectând nimic cunosc mereu doar moartea, păcatul, greșala, cadavrul, eroarea, virusul și aia e tot ceea ce știu și așa funcționează mintea lor, făcând orice ca să moară, neștiind decât să mintă și să moară cât mai rău ascunzând chiar și de ei înșiși că neagă și mint complici și mituiți.

Ar trebui să se oprească și să încerce să nu mai mintă!

Si totusi mergi cu avionul si folosesti electricitatea laptopul telefonul din mana unor halate albe.

Si iti este foarte usoara viata datorita stiintei medicale care rezolva enorm de multe probleme astazi.

Si totusi stiinta descifreaza toate cele pe care Dumnezeu le-a lasat sa la gaseasca omul despre intelepciunea Sa !!!

Foarte interesant ca vorbesti cu gura plina de mancare rezultata din tehnologie, esti imbracat si impodobit din cap pana in picioare cu ... "stiinta".

Sunt rai, sunt foarte rai, sunt cei mai rai, dar folosim tot ce scot ei... lupul moralist, daca aveai caracter si ii condamnai atat de mult te duceai in pustie "de prea multa rautate". Din ce vad postezi cu veselie pe online, in format digital domnu' anti-stiinta si anti-stiintificatori.

Acum nici hulirea lui Dumnezeu nu e buna care vine de multe ori de la cei care se incred prea mult in intelepciune.

Last edited by gpalama; 01.03.2021 at 16:05:04.
  #266  
Vechi 01.03.2021, 16:57:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Un citat din care nu se intelege nimic si atacuri la persoana.
Citat:
În prealabil postat de gpalama catre Petru7
lupul moralist, daca aveai caracter si ii condamnai atat de mult te duceai in pustie "de prea multa rautate".
Ai un comportament de virus. Distrugi firele de discutie si provoci la bataie jignind si te razbuni (pe dos ca lasii).

Fa-ti vizualizare inainte de postare si apoi posteaza un citat cu caractere romanesti.

Cata intelepciune in acest mesaj... cum de nu poti vedea si intelege?
Citat:
În prealabil postat de Petru7
Băieții cu halate albe (ca să-i iei de curați și sinceri) care-și dau premii (Nobel, Oscar, Cezar) între ei și se laudă între ei ca să-i creadă oamenii că au valoare preschimbă minciuna în adevăr și adevarului îi spun minciună, binelui rău și răului bine crezându-se mai buni pentru știința lor (falsă), lăudându-se că slujesc omenirii și că se sacrifică pentru binele omenirii și te cheamă să slujești și tu și să te sacrifici, să lupți pentru progresul științei, pentru dăinuirea lumii.

Dar la ce-ți folosește dăinuirea lumii dacă fiecare generație piere și tu ca om mori și sufletul tău ajunge rău, în chinuri și departe de Dumnezeu?

Lăudăroșenia și supremația, puterea, banii, stăpânirea, le întunecă mințile și nu mai pot deosebi binele de rău și vor doar să-și satisfacă interesele lor, visele lor de mărire științifică crezându-se importanți, ei niște oameni care neagă și le place asta învârtind noțiunile și teoriile, socotelile și calculele până la exasperare spre a lor pierzare.

Dacă-i faci proști se supără foarte rău căci au diplome și se cred oameni foarte mari și importanți, nu știu să se umilească, nu pot să înțeleagă ce le spui crezndu-se infailibili la fel ca toți cei ce și-au făcut din ceea ce știu un idol căruia ar vrea pe toți să-i închine.

Ce mare prostie e să fii om de știință (falsă), așa ca un idol închinător de idoli și să te mai crezi deștept (păcălind copiii) dar și să te ții fudul de parcă n-ai fi prost destul, un păcălici, un priculici, un măscărici.

Omul din păcate nu mai poate realiza tragedia în care se află când se lasă amăgit de știința lumii ca o desfrânare, de dreptatea lumii ca o înșelare, de adevărul lumii ca o capcană. Se înalță, visează, născocește, iscodește și păcătuind trufește și fatalmente se distruge lepădându-se de Dumnezeu întărind apoi dezbinarea cu repulsie și ură proletară înaltă și cultă, exclusivistă, cosmopolită, snobistă. Nu mai crede, nu mai respectă, nu mai vrea credința ci experimentează orice și demonstresează și apoi pentru știință spune bârfe, basme și povești lumești folositoare științei și omul ajunge astfel să se libereze în rău și din rău în mai rău și ajunge să se roage științei-idol pe care o crede infailibilă luând-o de Dumnezeu. Din păcate pentru astfel de oameni lumești știința lor e idolul pentru care te omoară și omul prin păcat științific a virusat inclusiv știința încât nici ea așa virusată nu mai știe de ea că Tatăl ei bun este Dumnezeu astfel că împreună, omul stiințific al lumii și știința lui, trufind și delirând, sunt rupți de Adrevăr căutând la nesfârșit ieșrea din capcana suferințelor și fatalmente izbutesc mereu să iasă nu în libertate ci într-altă capcană mai rea și mai păcătoasă, în deznădejde și dezbinare, în autosugestia intreținerii minciunii. Din liberău în liberăurău tot mai rău ascuns în ascuns până la liberăul cel mai rău spre marele hău care le asigură ”dreptul” să prade și să distrugă.

Adevărata știință bună este neiubită de oameni căci ea este sora cinstită și nedesfrânată a Adevărului și la cunoștiința ei se ajunge doar prin smerenie necâutând să știi ca să știi ci să urmezi Credinței.

În loc să cunoască pe Dumnezeu și Viața pe Cale, științopații trufași nerespectând nimic cunosc mereu doar moartea, păcatul, greșala, cadavrul, eroarea, virusul și aia e tot ceea ce știu și așa funcționează mintea lor, făcând orice ca să moară, neștiind decât să mintă și să moară cât mai rău ascunzând chiar și de ei înșiși că neagă și mint complici și mituiți.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #267  
Vechi 15.03.2021, 10:43:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

prietene vsovi, nu poti dormi din pricina pamantului sferic, care este defapt plat? Atata energie risipita aiurea in acesta disputa prosteasca
ps: am intrat in Postul Pastelui. Energia risipita in pamantul plat, directioneaz-o spre ceruri
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #268  
Vechi 15.03.2021, 20:18:25
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene vsovi, nu poti dormi din pricina pamantului sferic, care este defapt plat? Atata energie risipita aiurea in acesta disputa prosteasca
ps: am intrat in Postul Pastelui. Energia risipita in pamantul plat, directioneaz-o spre ceruri
Dragul meu, prietene, nu pot dormi in minciuna ca altii asa ca ma lupt sa intru in pacea Adevarului. Pentru ortodoxia asta se merita sa risipesc orice surplus de energie pamanteasca, prosteasca, josnica. Iata ca intrand in post te ascult dar pe dos adica nu vreau sa directionez energia disputelor lumii spre ceruri ci caut sa primesc energia si limpezimea cereasca, pasnica a Adevarului aiicea jos intre noi si ramanand neclintiti in Domnul sa putem sa nu cedam in lupta cu minciuna pacatului si a rautatii care ar vrea invartosandu-ne cu viclenie sa loveasca in sfinti cu furie privindu-i ca pe-un rau si din lasitate sa te lepezi de Dumnezeu prin trecut prin rescrierea istoriei si astfel prezentul sa fie o razbunare gresita.

Subiectul si discutia a fost preschimbata in disputa violenta si agresiva de cei ce nu pot purta un dialog serios asa ca te rog nu arunca pisica neagra , moarta in sacul meu ca sa ma prinzi cu mata-n sac si cu musca pe caciula.

N-ar trebui sa eliminam minciuna din viata noastra?
Noi insine sa nu mai mintim daca tot suntem in post si nici sa nu mai propagam minciunile lumii globaliste!

Ne aflam in Romania pe un pamant-continent EurAsia inconjurat de mari si oceane, de ape plane. Fara Hristos nici macar acesta nu este un Adevar. Restul pamnturilor sunt dincolo de mari plane-plate aflate la acelasi nivel.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #269  
Vechi 19.03.2021, 13:45:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul meu, prietene, nu pot dormi in minciuna ca altii asa ca ma lupt sa intru in pacea Adevarului. Pentru ortodoxia asta se merita sa risipesc orice surplus de energie pamanteasca, prosteasca, josnica. Iata ca intrand in post te ascult dar pe dos adica nu vreau sa directionez energia disputelor lumii spre ceruri ci caut sa primesc energia si limpezimea cereasca, pasnica a Adevarului aiicea jos intre noi si ramanand neclintiti in Domnul sa putem sa nu cedam in lupta cu minciuna pacatului si a rautatii care ar vrea invartosandu-ne cu viclenie sa loveasca in sfinti cu furie privindu-i ca pe-un rau si din lasitate sa te lepezi de Dumnezeu prin trecut prin rescrierea istoriei si astfel prezentul sa fie o razbunare gresita.

Subiectul si discutia a fost preschimbata in disputa violenta si agresiva de cei ce nu pot purta un dialog serios asa ca te rog nu arunca pisica neagra , moarta in sacul meu ca sa ma prinzi cu mata-n sac si cu musca pe caciula.

N-ar trebui sa eliminam minciuna din viata noastra?
Noi insine sa nu mai mintim daca tot suntem in post si nici sa nu mai propagam minciunile lumii globaliste!

Ne aflam in Romania pe un pamant-continent EurAsia inconjurat de mari si oceane, de ape plane. Fara Hristos nici macar acesta nu este un Adevar. Restul pamnturilor sunt dincolo de mari plane-plate aflate la acelasi nivel.
deci dupa adevarul tau, exista si "capatul pamantului" tocmai pentru ca acesta ar fi plat?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #270  
Vechi 22.03.2021, 13:16:01
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
deci dupa adevarul tau, exista si "capatul pamantului" tocmai pentru ca acesta ar fi plat?
Dupa adevarul pe care il putem afla cu pasul, putem merge tot pe tzarm pe tzarm pe tzarm si vedem ca pamantul e inconjurat de mari iar fundul marilor e tot pamant. Cum apele ocupa volumul formand la suprafata intre apa si aer o suprafata plana putem concluziona ca umblam pe un pamant cu munti, dealuri si vai inconjurat de ape plate aflate la acelasi nivel.

Capatul pamantului pe care umblam e inconjurat de ape plate aflate la acelasi nivel. Daca mergem cu submarinul pe sub apa, prin mari si oceane foarte aproape de fund, o sa vedem mereu un fund de mari din pamant.

Capatul pamantului de dedesubtul marilor e tot tzarmul.

Facand multe trasee si filmari de dedesubt si de deasupra putem desena harti cat mai complete cuprinzand toate continentele si fundurile de mari si oceane si vom constata ca asta avem aicea jos lucruri vazut dar tot aice sunt si lucruri pe care nu le vedem, lucruri nevazute si care sunt printre noi si doar unii carora li s-au deschis ochii le vad. Tot aici avem lume spirituala si duhovniceasca in pamant, in mari, pe pamant si linga noi in aer, in nori, in cerul albastru.

Concluzia nu prea poate fi trasa in ceea ce priveste acest platou de pamant mari si oceane, in ce priveste forma de ansamblu. E o taina a Dumnezeirii si nu poate fi iscodita si pandita si furata fara sa autopacalesti crezand ca stii tu mai bine ca altii cum e.

Toate raurile curg de sus in jos din pricina greutatii. Daca marea sau oceanele ar avea parte bombata deasupra nivelului marilor data de curbura pamantului, de forma sferica a ”globului” atunci apa de sus ar curge de sus in jos asa ca orice rau ce curge din munti pana la nivelul marii, deci ar curge apa din bombeu sau ar apasa in jos volumul imens de apa bombata pana s-ar face suprafata plana aflata la acelasi nivel.

Chestia cu navele la care li se vad doar catargul apare din pricina perspectiviei si a curburii traiectoriei imaginii, a razelor de lumina, refractia luminii prin mediu, efectul de fata morgana prin desert in care aerul de la nivelul solului-nisipului-marilor e mult mai cald-fierbinte si de aceea apar efecte optice incredibile. Perspectiva face ca sa vedem doar partile de deasupra cu cat obiectul se departeaza de parca partile inferioare nu se mai disting din linia orizontului.

Capatul pamantului de deasupra e tzarmul. Iar capatul pamantului de sub ape si mari e tot tzarmul. Iara apele au suprafata plata incat avem peste tot nivelul zero asa ca la canalul de Suez care a fost sapat drept dupa poloboc ca sa se pastreze nivelul zero si apoi cand s-a dat drumul la apa, apa a umplut canalul la nivelul zero, acelasi pentru ambele mari, deci respectandu-se proiectul care nu a tinut seama de nicio curbura a pamantului ci s-a folosit nivelul 0 al marii.

Cam asta avem oricat ar mintii globalistii ca avem o planeta intre stele. Deasupra pamantului si marilor in sus avem aer, spatiu deschis. Noi (viii si mortii) deci ne aflam aicea jos pe granita dintre pamant, apa (ghiata-foc) si aer putand intra in pamant sau in apa sau in aer cu totul pentru a explora ce e dincolo de granita in care ne ducem existenta ca niste vamesi-graniceri.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.03.2021 at 13:20:57.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare