Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2016, 16:23:18
Elenacluj Elenacluj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Mesaje: 8
Implicit "Cine-o fi de vina, cine-o fi gresit..."

Trec direct la subiect, pentru ca in momentul acesta am in suflet o stare de revolta amestecata cu o multime de intrebari. Mai tirziu, probabil nu voi mai avea curaj sa scriu si macar sa imi zic si eu of-ul. Am 33 de ani. Am avut citeva relatii, toate incheiate subit, fara explicatii. Faptul ca se repeta acelasi scenariu de fiecare data ma pune pe ginduri. Totul se schimba asa, dintr-o data, si nu reusesc sa inteleg de ce. Am avut un prieten timp de 6 ani, urma sa ne casatorim. Intr-o zi m-a anuntat ca nu mai vrea. Am suferit enorm. Peste un an am cunoscut pe altcineva. Am fost impreuna 4 ani, intr-o dimineata m-a telefonat si mi-a spus ca vrea sa mearga mai departe fara mine, si iarasi fara alte explicatii. Am avut nevoie de doi ani pentru a putea sa imi deschid sufletul din nou, intr-un final am cunoscut pe altcineva. Era extrem de grijuliu, de atent, il vedeam sincer, ii vedeam sclipirea din ochi, am inceput sa ne facem planuri de viitor, totul pina intr-o zi cind s-a schimbat radical, mi-a zis ca nu mai simte nevoia sa vorbeasca cu mine, asta a fost singura explicatie. Asa am ajuns la 33 de ani. Nu stiu ce sa cred, nu stiu ce sa fac. Nici nu stiu ce astept sa imi spuneti, poate doar ca nu sunt paranoica... Daca e problema in mine ( si e posibil asa sa fie) cum sa o reperez si sa o constientizez? Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2016, 16:39:33
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
Trec direct la subiect, pentru ca in momentul acesta am in suflet o stare de revolta amestecata cu o multime de intrebari. Mai tirziu, probabil nu voi mai avea curaj sa scriu si macar sa imi zic si eu of-ul. Am 33 de ani. Am avut citeva relatii, toate incheiate subit, fara explicatii. Faptul ca se repeta acelasi scenariu de fiecare data ma pune pe ginduri. Totul se schimba asa, dintr-o data, si nu reusesc sa inteleg de ce. Am avut un prieten timp de 6 ani, urma sa ne casatorim. Intr-o zi m-a anuntat ca nu mai vrea. Am suferit enorm. Peste un an am cunoscut pe altcineva. Am fost impreuna 4 ani, intr-o dimineata m-a telefonat si mi-a spus ca vrea sa mearga mai departe fara mine, si iarasi fara alte explicatii. Am avut nevoie de doi ani pentru a putea sa imi deschid sufletul din nou, intr-un final am cunoscut pe altcineva. Era extrem de grijuliu, de atent, il vedeam sincer, ii vedeam sclipirea din ochi, am inceput sa ne facem planuri de viitor, totul pina intr-o zi cind s-a schimbat radical, mi-a zis ca nu mai simte nevoia sa vorbeasca cu mine, asta a fost singura explicatie. Asa am ajuns la 33 de ani. Nu stiu ce sa cred, nu stiu ce sa fac. Nici nu stiu ce astept sa imi spuneti, poate doar ca nu sunt paranoica... Daca e problema in mine ( si e posibil asa sa fie) cum sa o reperez si sa o constientizez? Multumesc!
Spovedanie,rugaciune, canon, Sfantul Maslu apoi Impartasanie si ai grija sa nu mai relatii in afara unei casatori.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2016, 22:36:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
(...) timp de 6 ani (...) impreuna 4 ani, (...)
6 ani ? 4 ani ? E enorm. Ca regula generala, daca trec 6 luni fara ca o cerere in casatorie sa apara, vedeti-va de drum! Un barbat care asteapta mai mult de atat, fie nu va iubeste, fie nu are ganduri serioase.
Pe urma, prelungind o relatie mai mult de 6 luni, hai, cel mult un an, e greu sa nu cedati avansurilor sexuale. Iar daca cedati, atunci de ce s-ar mai casatori ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2016, 22:40:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
6 ani ? 4 ani ? E enorm. Ca regula generala, daca trec 6 luni fara ca o cerere in casatorie sa apara, vedeti-va de drum! Un barbat care asteapta mai mult de atat, fie nu va iubeste, fie nu are ganduri serioase.
Pe urma, prelungind o relatie mai mult de 6 luni, hai, cel mult un an, e greu sa nu cedati avansurilor sexuale. Iar daca cedati, atunci de ce s-ar mai casatori ?
Da, foarte bine pus punctul pe "i". Mai ales ce am subliniat!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2016, 22:59:12
Elenacluj Elenacluj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Mesaje: 8
Implicit

Cum sa ma rog? Cum sa ies din situatia asta?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2016, 23:05:36
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
Cum sa ma rog? Cum sa ies din situatia asta?
Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos
Acatistul si Paraclisul Nascatoarei de Dumnezeu
Acatistul si Paraclisul Sfantului Efrem Cel Nou
Acatistul Sfantului Nectarie
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2016, 23:52:40
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
Cum sa ma rog? Cum sa ies din situatia asta?
Daca esti in Cluj-Napoca atunci te-as putea indruma spre parintele Teofil Roman de la Catedrala Mitropolitana. Dansul e un duhovnic de exceptie. Zilele acestea, pana sambata, il gasesti la spovedit...
Incepe cu o spovedanie sincera in care sa marturisesti si aceasta neliniste a ta; apoi, cu rugaciune, post si indrumare vor veni si celelalte care sa te scoata din situatie.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.05.2016, 00:13:17
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Doamne ajuta Elenacluj!
In primul rand vreau sa spun ca sunt intrutotul de acord cu domnul Mihnea Dragomir.

Cine e de vina ?Noi parinti care avem si baieti si fete, avem de multe ori doua masuri .La baieti nu le spunem sau le spunem cu jumate de gura"Nu te atinge de ea pana nu te casatoresti!"
La fete spunem de zeci de ori sa fim siguri ca nu calca stramb.
Inainte si mi se parea foarte firesc, se duceau la Primarie si se cununau, chiar daca cununia
religioasa era peste mai multe luni.

Invatati sa spuneti "NU!"oricaror propuneri," ne cununam si apoi e OK ne purtam ca si cei
casatoriti."E marre pacat ca ati pierdut niste ani atat de frumosi, in afara tainei casatoriei.
Domnul sa va ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.05.2016, 01:34:52
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
Faptul ca se repeta acelasi scenariu de fiecare data ma pune pe ginduri.
Da, ati zis bine si e firesc sa fie asa.
Nu stiu ce sa va spun, de sfatuit nici vorba, totusi v-as sugera cateva intrebari la care ma gandesc ca ar merita sa cugetati:
1) Scenariul are un autor. Cine e autorul in scenariul care se repeta?
2) Ati putea sa identificati cateva momente tipice care se repeta in scenariu? Eventual sa acordati putina atentie incarcaturii afective din jurul acelor momente.
3) Ce actiuni se petrec, dincolo de cele pe care ni le-ati dzvaluit deja? Ce faceti, concret, ce face partenerul inainte sa se produca cotitura?

De obicei, suntem parte activa la intamplarile din viata noastra chiar daca ni se pare ca, mai mereu, cauza e in afara noastra. O fi si asa, dar daca suntem atenti facem si noi ca un factor din afara sa aiba ecou in noi.

In fine, daca vorbiti in termeni de scenariu, e posibil ca acesta sa fie cumva prescris in memoria dvs. pe baza unor alegeri (temeri, preferinte, convingeri, solutii) mai vechi. Ati luat oare o anumita decizie de viata cand erati adolescenta ori copila? Ati putea sa v-o amintiti? E important, pentru ca astazi puteti face o re-decizie, iar prin asta puteti modifica scenariul, ca sa nu se mai intample iarasi ce s-a intamplat.
In rest, de acord cu precizarile colegilor. Firesc imi pare ca dupa cateva luni sa se tinda catre o legatura durabila si, de ce nu, catre sfanta Cununie.

Va doresc toate cele bune,
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.05.2016, 09:29:19
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
Trec direct la subiect, pentru ca in momentul acesta am in suflet o stare de revolta amestecata cu o multime de intrebari. Mai tirziu, probabil nu voi mai avea curaj sa scriu si macar sa imi zic si eu of-ul. Am 33 de ani. Am avut citeva relatii, toate incheiate subit, fara explicatii. Faptul ca se repeta acelasi scenariu de fiecare data ma pune pe ginduri. Totul se schimba asa, dintr-o data, si nu reusesc sa inteleg de ce. Am avut un prieten timp de 6 ani, urma sa ne casatorim. Intr-o zi m-a anuntat ca nu mai vrea. Am suferit enorm. Peste un an am cunoscut pe altcineva. Am fost impreuna 4 ani, intr-o dimineata m-a telefonat si mi-a spus ca vrea sa mearga mai departe fara mine, si iarasi fara alte explicatii. Am avut nevoie de doi ani pentru a putea sa imi deschid sufletul din nou, intr-un final am cunoscut pe altcineva. Era extrem de grijuliu, de atent, il vedeam sincer, ii vedeam sclipirea din ochi, am inceput sa ne facem planuri de viitor, totul pina intr-o zi cind s-a schimbat radical, mi-a zis ca nu mai simte nevoia sa vorbeasca cu mine, asta a fost singura explicatie. Asa am ajuns la 33 de ani. Nu stiu ce sa cred, nu stiu ce sa fac. Nici nu stiu ce astept sa imi spuneti, poate doar ca nu sunt paranoica... Daca e problema in mine ( si e posibil asa sa fie) cum sa o reperez si sa o constientizez? Multumesc!
Elena, imi pare sincer rau prin ceea ce treci...Nu-i usor, nu-i ok, dar trebuie sa gasesti o solutie pt ca scenariul asta sa nu se mai intample...Spui ca toate relatiile tale s-au incheiat fara explicatii...Cum te-ai impacat tu cu chestia asta?Eu personal m-as fi dus la usa lui, i-as fi dat telefoane, l-as fi innebunit de cap sa-mi spuna clar ce se petrece...Iubire cu sila nu se poate, am inteles...dar nici despartire fara justificari nu se poate...Asa cum trebuie doi pentru o relatie, la fel trebuie doi pt despartire....Daca nu, despartirea e unilaterala...si se cheama doar sa-i faci rau persoanei pe care odinioara ai iubit-o..
Incearca sa te gandesti...poate au existat niste semne premergatoare...niste treburi care scartaiau si despre care nu s-a discutat la momentul oportun...Poate a aparut intre timp o "alta"...cine stie...
Ai dreptul la o discutie franca, oricat de dureroasa ar fi ea...Meriti sa stii de ce!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
Răspunde