Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.10.2009, 00:59:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu stiam ca mai toate PC-urile vin cu Windows/Linux/Apple OSX preinstalat. Si primesti si CD-uri de reinstalare in caz de ceva. Deci care e problema? Aaa, problema este ca oamenii nu se multumesc cu Vista Home si vor Ultimate.

Mai grav e cu MS Office -- ca iti trebuie si la serviciu, si la scoala...Sigur, sunt alternative gratuite gen OpenOffice dar nu sunt la fel de bune, plus ca unii sunt prea axati pe MS OFfice ca sa vrea sa invete si altceva. Unele universitati din vest au incercat si reusit sa stopeze piratarea MS Office oferind oricarui student licenta pentru soft, sau chiar un disc cu licenta. Sigur pentru asa ceva trebuie ca universitati sa ii pese, sa se intereseze cum se face intelegerea cu Microsoft, poate si sa cheltuiasca cativa lei pe treaba asta.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.10.2009, 02:21:23
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu stiam ca mai toate PC-urile vin cu Windows/Linux/Apple OSX preinstalat. Si primesti si CD-uri de reinstalare in caz de ceva. Deci care e problema? Aaa, problema este ca oamenii nu se multumesc cu Vista Home si vor Ultimate.

Mai grav e cu MS Office -- ca iti trebuie si la serviciu, si la scoala...Sigur, sunt alternative gratuite gen OpenOffice dar nu sunt la fel de bune, plus ca unii sunt prea axati pe MS OFfice ca sa vrea sa invete si altceva. Unele universitati din vest au incercat si reusit sa stopeze piratarea MS Office oferind oricarui student licenta pentru soft, sau chiar un disc cu licenta. Sigur pentru asa ceva trebuie ca universitati sa ii pese, sa se intereseze cum se face intelegerea cu Microsoft, poate si sa cheltuiasca cativa lei pe treaba asta.
Cand ai nevoie de Office inseamna ca ai si bani de dat pe el. Daca nu-ti permiti si vrei totusi sa vezi un document de la cineva, exista Word Viewer, Excel Viewer, PowerPoint Viewer pe gratis de la Mircosoft.

Formatul PDF a capatat popularitate. Vrei sa trimiti un CV sau o scrisoare de intentie? PDF e foarte practic si lizibil. Sunt softuri free care citesc si creaza PDF.

Word e mai mult pentru cei ce vor sa printeze ceva, iar de Excel au nevoie poate micii industriasi ca sa mai tina cate o evidenta, caz in care isi permit sa scoata din buzunar banii de Office. PowerPoint, Access, Outlook sunt deja programe folosite la locurile de munca, unde licentele le plateste firma.

Daca vrei neaparat Word sau orice program din suita Office, acestea se pot cumpara separat de la Microsoft de pe site, la un pret mult mai mic decat intreaga suita. Pentru studenti exista reduceri mari, iar daca ai de dat cateva zeci de milioane pe an pentru o facultate, se numeste ca esti zgarie branza daca nu platesti cateva milioane pe un Office care te tine toata facultatea si dupa. La munca plateste firma.

Si pentru tot ce are nevoie un utilizator casnic in materie de programe office, OpenOffice.org este ideal. Cat timp nu poti numi 10 diferente intre OpenOffice si Microsoft Office, inseamna ca n-ai nevoie de Microsoft Office.

In plus, OpenOffice deschide si modifica documente facute de Microsoft Office.

Asa ca, dragilor, nu exista scuze, exista doar nevoi. Unele pot fi acoperite gratis, altele costa bani. C-asa e-n tenis.
__________________
User vechi: scrabble.

Last edited by hmiron; 06.10.2009 at 02:24:03.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.10.2009, 09:00:26
georgedar georgedar is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Cand ai nevoie de Office inseamna ca ai si bani de dat pe el. Daca nu-ti permiti si vrei totusi sa vezi un document de la cineva, exista Word Viewer, Excel Viewer, PowerPoint Viewer pe gratis de la Mircosoft.
Cam pentru toate variantele ce costa bani exista si varianta gratis. Pentru Windows exista Linux, pentru Office exista acel OpenOffice de care zici sau exista chiar si Google Docs. Nu trebuie sa instalezi nimic si poti vedea si edita documentele direct din docs.google.com.

Concluzia este urmatoarea: Nu ne intereseaza asa mult faptul ca facem aceste lucruri rele. Acest lucru nu este deloc bun.
__________________
Cititi mai multe despre Maica Domnului a Patimii
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.10.2009, 09:20:08
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Linux nu e bun daca vrei sa te joci,desi pentru asta exista MULTE jocuri bune GRATIS!

Totusi...un program care are crack nu mai e la fel...nu e programul original.E gresit sa iei o cana sparta din un magazin unde sunt oferite gratis cand altii vand una in perfecta stare?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.10.2009, 10:50:23
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit Furtul oricum ar fi tot furt este

Furtul de soft/multimedia este si el furt!

Natura sharing-ului il face sa para mai putin furt decat este, dar asta nu schimba lucrurile prea mult. Prin sharing practic chiar daca nu tu furi totusi tu esti acela care foloseste un lucru furat. Cred ca este similar cu situatia in care cineva ar fura si ti-ar da tie gratis acel lucru furat. Te-ai simti mai bine stiind ca l-a furat altcineva si nu tu?? Ar fi cam o gandire de genul: "ce bine ca a furat ala in locul meu si va arde el in iad iar eu ma voi folosi de acel lucru si voi merge la sfarsit in Rai!". Daca s-ar intampla o asemenea situatie cred ca ala care va ajunge in iad mai degraba vei fi tu - "Iar cel care va cauta sa-si salveze sufletul si-l va pierde!"

Cineva a investit bani in acea afacere care produce acel soft sau continut multimedia. Casele de film au si ele buget de profit si pierderi etc. Daca faceti asa ceva (download ilegal) ar fi bine sa includeti la spovedanie si asta!

P.S. Evident ca exista "circumstante atenuante" in anumite cazuri. De exemplu vreau o carte de specialitate care nu se gaseste decat in sua/ue sau pe net in format electronic, si daca nu am card sau posibilitate sa platesc online s-ar putea sa o descarc senin. De multe ori folosim acest mijloc de sharing si pentru preview (pre-vizualizare) - descarcam cartea/filmul/softul si o incercam sa vedem daca ne place dupa care ar trebui sa mergem sa si cumparam acel produs. Majoritatea softurilor au acea perioada de testare (trial period) cand poti folosi softul fara sa-l cumperi.
O alta circumstanta atenuanta ar fi ca aceste case de productie abuzeaza de puterea lor si impun legi hilare: nu poti cumpara un dvd cu un film in 4 oameni si sa-l vizionezi impreuna ca e incalcare! Trebuie sa-l cumpere fiecare separat! Evident ca la asa legi se revolta ceva in tine si zici: ok, nu voi mai plati chiar nimic la aceste jigodii pe care nu-i satura necuratul!

P.P.S. Continutul multimedia crestin ortodox in general este gratis. Referitor la filmul Ostrov cred cu tarie ca cei care l-au produs ar fi fericiti daca cat mai multa lume ar descarca acel film de pe net gratis. Vorba aia: numai de-ar da Dumnezeu sa fie cu folos!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 06.10.2009, 10:58:27
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Linux nu e bun daca vrei sa te joci,desi pentru asta exista MULTE jocuri bune GRATIS!

Totusi...un program care are crack nu mai e la fel...nu e programul original.E gresit sa iei o cana sparta din un magazin unde sunt oferite gratis cand altii vand una in perfecta stare?
Pentru Linux exista un emulator PlayOnLinux (www.playonlinux.com) cu care poti rula sau juca aproape orice program Windows. Acesta este gratis!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.10.2009, 12:34:47
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Pentru Linux exista un emulator PlayOnLinux (www.playonlinux.com) cu care poti rula sau juca aproape orice program Windows. Acesta este gratis!
Ce-i drept ca linux-ul a recuperat mult la partea de grafica si jocuri. nici openoffice nu mai e atat de groaznic. O versiune destul de veche de fedora imi detectase automat reteaua de net si n-a fost nevoie de nspe scripturi. Si ca sa nu mai mentionam marele avantaj al linux-ului in ce priveste virusii.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 06.10.2009, 15:33:17
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Serios? Eu stiu sa umblu cu linuxurile si mai stiu ca utilizatorii obisnuiti nu au notiunile de a crea un disc butabil, nu stiu ce e ala swap, nu stiu sa instaleze un alt sistem de operare peste Windowsul clasic sau langa el. Deci nu-i foaarte usor.

Ai dreptate. Totusi crezi ca daca vor, oamenii nu pot invata? Crezi ca le-ar fi greu sa invete? Iar legat de swap nu e nevoie sa stie neaparat de ea pentru ca la instalare se poate alege partitionarea automata. Daca statul ar incepe cu niste sanctiuni pentru folosirea fara licenta a windows-ului sa vezi ce repede o sa invete linux cei care nu vor dori sa cumpere licenta.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 06.10.2009, 15:54:37
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Exista alternative, exista solutii, exista posibilitati. Rezultatul nu este intotdeauna ideal, dar se poate.

Insa cand chiar nu vrei si iti place sa te complaci intr-o stare de leguma si sa piratezi tot, ba chiar sa mai inventezi si scuze pentru asta...
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 06.10.2009, 18:05:42
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Serios? Eu stiu sa umblu cu linuxurile si mai stiu ca utilizatorii obisnuiti nu au notiunile de a crea un disc butabil, nu stiu ce e ala swap, nu stiu sa instaleze un alt sistem de operare peste Windowsul clasic sau langa el. Deci nu-i foaarte usor.
Este mult mai simplu decat crezi. Pentru cea mai populara distributie de linux- Ubuntu exista instalator automat. Trebuie doar sa ai o partitie libera pe pc si fiind in windows te duci pe www.wubi.com si de acolo descarci un programel mic care va descarca si instala practic cel mai avansat linux in paralel cu windowsul tau. Astfel fara prea mare efort vei avea un sistem dualboot. Daca nu-ti va place vei dezinstala linux-ul ca pe un simplu program din windows-> remove programs si vei avea inapoi partitia curata. Dupa instalare dute pe www.ubuntu-tweek.com si instaleaza acel program printr-un simplu dublu click pe el dupa descarcare. Din el vei putea instala automat toate codecurile si programele de care ai nevoie: flash/java/playonlinux etc iarasi foarte-foarte simplu. Evident ca va trebui sa te informezi un pic ce e cu acel linux si sa inveti un pic dar nu cred nici windows-ul ca l-ai stiut din nastere. Plusul linux-ului e ca ai un sistem imun la virusi si atacuri din retea gratis si care nu prea pica! :)
Mai simplu de atat nu se poate.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre furtul sfintelor moaste dan73 Moaste 8 07.06.2010 00:37:52
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 18:39:34
Furtul ... o formalitate mirelat Generalitati 13 17.11.2007 11:13:14