Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.04.2011, 18:18:01
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Smile Rugaciune catre Maicuta Domnului bucuria celor necajiti

Cu putere de sus ma întareste Stapâna preabuna, pe mine robul tau care sunt neputincios sufleteste si trupeste si ma învredniceste de cercetarea si de purtarea ta de grija, alungând negura mâhnirii si a întristarii de care sunt cuprins, ca prin tine, fiind mântuit, pururea sa cânt lui Dumnezeu: Aliluia!:)
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #112  
Vechi 03.04.2011, 19:44:21
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Maicutei noastre sfinte!

"Nascatoare de Dumnezeu, ceea ce esti izvorul milei, invredniceste-ne si pe noi milostivirii Tale. Cauta spre roaba ta pacatoasa. Arata-ti puterea Ta, ca totdeauna. Caci nadajduind intru Tine iti strigam, ca oarecand ti-a strigat Gavriil, mai-marele voievod al celor fara de trup: Fecioara, bucura-te !”

FARA SA O CINSTIM SI FARA SA O IUBIM PE MAICA DOMNULUI SI MANTUITORULUI NOSTRU IISUS HRISTOS, NU SE POATE SA INAINTAM PE DRUMUL MANTUIRII NOASTRE!


Maicuta noastra buna, frumoasa si sfanta, STAPANA noastra, ajuta-ne noua!
Nu ne uita pe noi cei ce suntem in necazuri, boli, lipsuri si suferinte de tot felul, nu ne lipsi pe noi de mila si dragostea ta cea de maica iubitoare!
Fii langa noi in toata vremea vietii acesteia dar si alaturi de cei dragi noua, apara-ne, ocroteste-ne si ajuta-ne dupa cum iti este voita ta de maica sfanta si iubitoare, nu ne lasa pe noi nici in ceasul mortii, mijloceste pentru noi toti in fata Fiului tau si Mantuitorului nostru Iisus Hristos!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 03.04.2011, 19:55:47
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Simbol al sentimentelor de dragoste, credinta si umilinta ale poporului roman, pe care Luceafarul poeziei romanesti, Mihai Eminescu, le-a transcris in versuri catre Sfanta Fecioa :

Rugaciune

„Craiasa alegandu-te
Ingenunchem rugandu-te,
Inalta-Te, ne mantuie
Din valul ce ne bantuie ;
Fii scut de intarire
Si zid de mantuire,
Privirea-ti adorata
Asupra-ne coboara,
O, Maica prea curata
Si pururea Fecioara,
Marie !”

„Noi, ce din mila Sfantului
Umbra facem pamantului,
Rugamu-ne-ndurarilor,
Luceafarului marilor ;
Asculta-a noastre plangeri,
Regina peste ingeri,
Din neguri te arata,
Lumina dulce clara,
O, Maica prea curata
Si pururea Fecioara,
Marie !”
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 04.04.2011, 02:07:17
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit File din acatist - de Zorica Latcu, monahia Teodosia -

File din acatist - de Zorica Latcu, monahia Teodosia -

Bucura-te, leagan alb de iasomie,
Catre care-n roiuri fluturii coboara,
Bucura-te, raza stelei din vecie,
Sipot care curge lin cu apa vie,
Bucura-te, Maica pururea Fecioara,
Dulcea mea Marie.
Bucura-te, floare fara de prihana,
Alba ca argintul noptilor de vara,
Spicul cel de aur vesnic plin cu hrana,
Mirul care vindeci orice fel de rana,
Bucura-te, Maica pururea Fecioara,
Ploaia cea de mana.

Bucura-te, brazda plina de rodire,
Munte sfânt, în care s-a ?ngropat comoara,
Bucura-te, cântec tainic de iubire,
Clopot de chemare, cântec de marire,
Bucura-te, Maica pururea Fecioara,
Blânda fericire.

Bucura-te, marul vietii care-nvie,
Pomul greu de roada-n plina primavara
Bucura-te iarasi, tarm de bucurie
Dintru care curge miere aurie,
Bucura-te, Maica pururea Fecioara,
Sfânta mea Marie.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 04.04.2011, 10:59:48
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Preacurata Maica pururea feciora Sufletul din mine nu-l lasa sa moara
Ci revarsa Sfanto peste el de sus Mila ta cea mare ,mila lui Isus!
Ingeri imprejuru-mi fa sa se adune
Sa-mi arate cale catre cele bune,
Sa-mi indrepte pasii pe cararea milei,
Si la ceasul noptii si la cesul zilei-
Frant de umilinta cu adanci suspine
Sufletul la tine vine sa se-nchine.
Mila ta din ceruri peste el coboara Maica Preacurata pururea Fercioara!

de Tudor Gabriela
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 04.04.2011, 22:14:31
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit Imnul acatist la rugul aprins al Maicii Domnului

Condac 1
despatimirea
Cine este aceasta ca zorile de luminoasa si curata?
Este Imparateasa rugaciunii,este rugaciunea intrupata.
Stapana a Lumii si Doamna a Diminetii,
Logodnica Mangaietorului,Preschimbator al vietii.
Spre Tine noi alergam,arsi,mistuiti de dor!
Ia-ne si pe noi partasi ai Sfantului Munte Athon,
Si fa-te si noua umbra si roua,
Tu, adumbrirea de dar,sa-si afle si firea noastra innoirea
din zamislirea de Har,
Ca sa-ti strigam cu toata faptura intr-o deplina inchinaciune:
Bucura-te,Mireasa, urzitoare de nesfarsita rugaciune!

Icos 1
(Sfanta Fecioara,Ipostasul rugaciunii)
Cinzeci de veacuri se"mplinira,prin Avraam si prin David,
spita Ta prooroceasca cerurile au obosit,
cu lacrimi si plecaciune harazind neprihanit trupul Tau din rugaciune,
Vajnic rug nemistuit.
Focul Sfant in Tine canta ca'ntr-o floare de slavire,
Firea prin Tine cuvanta dorul ei de izbavire.
Si esti, Doamna, ipostasul laudelor suprafiresti: incat noi prinsi de
extasul dragostei Dumnezeiesti asa sa ne sune glasul:

Bucura-te,Rod invaluit cu sinaitic soroc:
Bucura-te,ce-ai zamislit Zalogul de foc;
Bucura-te,Vohod de Scripturi ,al Unicului-Cuvant;
Bucura-te,Organ muzical al Duhului Sfant;
Bucura-te,mestesugul ceresc de manecata mantuire;
Bucura-te,Filozofia cea vie,de dreapta indumnezeire;
Bucura-te,Rug al rapirii,cum altul nu se mai poate;
Bucura-te,Unitate si salba a simboalelor toate;
Bucura-te,struna si sunet,arcus si alauta;
Bucura-te ,Trup si intrupare de veselie neanceputa;
Bucura-te,incantare ce ai invins a lumii desertaciune;
Bucura-te,Mireasa ,uezitoare de nesfarsita rugaciune!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 05.04.2011, 11:42:37
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Rugaciune catre Maica Domnului grabnica ajutatoare

Prea Binecuvantata Stapana, Pururea Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu, ceea ce ai nascut pe Dumnezeu Cuvantul mai presus de fire, pentru mantuirea noastra si Te-ai aratat ca o mare a darurilor Dumnezeiesti si rau pururea curgator al minunilor si reversi bunatati celor ce cu credinta alearga catre Tine!

Cazand inaintea Chipului Tau cel Minunat, ne rugam Tie prea buna Maica a Iubitorului de oameni Stapana! Revarsa asupra noastra milele Tale cele bogate si grabeste a implini rugamintile noastre pe care le aducem Tie, Grabnica ajutatoare, care ne sunt de folos, mangaiere si mantuire pentru fiecare randuindu-le.
Cerceteaza cu harul Tau Prea Milostiva Stapana pe robii Tai si daruieste celor inviforati liniste, celor legati slobozire si pe toti mangaie, care sunt intristati de felurite necazuri!

Izabaveste, Prea Milostiva Stapana, toate orasele si satele de foamete, de boala, de cutremur, de potop, de foc, de sabie, si de orice alta nenorocire sau pedeapsa vremelnica sau vesnica, indepartand, prin indrazneala Ta de Maica, toata mania lui Dumnezeu!

Slobozeste pe robii Tai de slabanogire sufleteasca, de tulburarea patimilor si a caderilor in pacat, ca fara impiedicare, vietuind in veacul acesta, intru toata buna cinstire a Ta, sa ne invrednicim de vrednicile bunatati prin Harul si iubirea de oameni ale Fiului Tau si Dumnezeului nostru, caruia sa cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea, impreuna cu Cel fara de Inceput al sau Parinte si cu Prea Sfantul Duh, acum si pururea si-n vecii vecilor! Amin!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 06.04.2011, 11:44:58
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Rugaciune grabnic ajutatoare catre Maica Domnului


Ceea ce singura esti bucuria celor scarbiti si Partinitoare celor ce se nedreptatesc. Mangaierea celor ce plang si ajutor celor neajutorati. Cercetarea celor neputinciosi si acoperamant si sprijin celor ce se chinuiesc. Liman celor inviforati, toiag orbilor, povatuitoare celor rataciti si scapare tare celor din nevoi, Nascatoare a lui Dumnezeu cu totul fara prihana. Ia aminte la rugaciunea mea cea smerita, pe care o aduc tie din adancul inimii si ma izbaveste de viforul cel rau al gandurilor. Izbaveste-ma din somnul cel greu, care mi s-a pricinuit mie din lenevire si departeaza de la mine nepasarea si lenevirea. Ajuta-ma ca sa ma izbavesc de obiceiul cel rau al pacatelor ca sa scap de tiranisirea cea amara a diavolilor.

Si te rog Stapana, dupa cum stii, mantuieste-ma pe mine nevrednicul robul tau, cel ce spre tine dupa Dumnezeu mi-am pus nadejdea mantuirii mele. Invredniceste-ma Preacurata ca sa fac cu osardie poruncile Fiului tau si Dumnezeului nostru si sa pazesc intotdeauna asezamintele cele mantuitoare.

Si ma invredniceste ca sa cuget intotdeauna cu minte luminata si sa intampin slavosloviile lui cele bine primite. Ca spre tine ceea ce ne daruieste toate bunatatile si ne esti grabnic ajutatoare, nadajduind aduc acesta cerere. Deci sa nu cad din nadejdea care o am catre tine prea curata, nici sa ma intorc smerit si rusinat; Ci sa aflu prin tine de Dumnezeu daruita Stapana, degraba implinirea cererilor mele. Ca totdeauna, ca pe o ajutatoare nebiruita a noastra a pacatosilor care implinesti toate cererile noastre bune, sa te laud si sa te preamaresc pe tine; Acum si pururea si in vecii vecilor, Amin.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 06.04.2011, 14:26:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pr Sofian Boghiu - Maica Domnului
Reply With Quote
  #120  
Vechi 08.04.2011, 11:46:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Psaltirea Maicii Domnului - fragment- urmatorii 5 psalmi

Psalmul 26
Doamna, stralucirea cereasca a fetei tale sa fie luminarea mea si lumina harului tau sa straluceasca deasupra vrajmasilor mei, caci eu voi canta numele tau preaslavit. Sa nu intorci fata ta de la mine. Frumusetea si bunatatea ta le-a dorit sufletul meu si pe tine te cauta inima mea, ziua si noaptea, imparateasa cereasca. Nu lepada harul si milele tale de la noi si voi proslavi intre neamuri slava ta, cu care te-a preaslavit Tatal, Fiul si Sfantul Duh.
Slava...
Psalmul 27
Catre tine, Doamna, voi striga si ma vei auzi si in glasul laudelor tale ma voi veseli. Miluieste-ma in ziua stramtorarii mele si cu lumina adevarului tau ma lumineaza. Insusi Domnul te-a dat noua spre mangaierea noastra si tu esti taria noastra si lauda noastra intru Domnul. Voi scoate dar apa darului tau si voi bea din izvorul milostivirii si nu voi inseta in veac.
Psalmul 28
Aduceti Doamnei noastre, fiii lui Dumnezeu, aduceti Doamnei noastra slava si lauda. Da putere robilor tai, Maica Preasfanta, si binecuvantare celor ce te slavesc si te lauda pe tine. Asculta suspinele din inima ale celor ce cauta la tine si nu lepada rugaciunile celor ce te cheama. Sa fie mana ta intinsa si gata spre ajutorul nostru si urechea ta sa auda glasul nostru amarat si obosit, caci tu esti singura noastra mama iubitoare de fii.
Psalmul 29
Inalta-te-voi, Doamna, caci tu esti lacasul prea frumos al Preasfantului Duh...
Inalta-te-voi, Doamna, caci m-ai primit in mila ta si m-ai izbavit de ghearele vrajmasului meu sufletesc, potrivnicul meu. Nu ma uita pana la sfarsitul meu pentru pacatele mele, inviaza duhul meu si inima mea cea impietrita o inmoaie intru pocainta, ca si eu sa-ti aduc jertfa de slava si de lauda. Bucurati-va, cerurilor, si sa se veseleasca pamantul, pana cand va mangaia Maica Domnului pe credinciosii sai robi si pe saracii cu duhul ii va milui si va binevoi intru ei....
Slava...
Psalmul 30
Spre tine, Doamna, voi nadajdui si nu ma voi rusina in veac. Cu darul tau primeste-ma si cu privirea ta de mama mangaie-ma! Tu esti taria mea si scaparea mea, mangaierea mea si acoperamantul meu si nadejdea mea care nu ma da de rusine. In mana ta de mama aparatoare incredintez sarmanul meu suflet, toata viata mea, ziua mea cea mai de pe urma, ultima suflare si infricosata trecere prin vamile vazduhului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39