Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 08.06.2012, 00:25:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ok, dar în afară de epitetele "mizerabil" și "fanatic", aveți și ceva constructiv de spus ? Cum ar fi, de exemplu, un argument, o idee, etc. ?
Ai avut destule, dar te-ai agățat ca șoarecele de propria coadă ca să aperi niște aberații catolice. Epitetele le meriți pe deplin, sunt concluzia mea la o discuție în care cred că ți-ai arătat adevărata identitate. Constructiv e faptul că ți-ai pierdut dreptul moral de a face observații critice asupra exceselor ideologice ale altora, în momentul când ți-a ieșit la vedere bârna din ochiul tău.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 08.06.2012 at 00:34:19.
  #482  
Vechi 08.06.2012, 01:40:50
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Hai sa-ti mai descretesc fruntea !
"există situații în care BO este de acord cu avortul ?"
Da , cand se stie sigur ca respectivul va trece la catolici !
Wow. Ce atmosfera pioasa de rugaciune e in aceasta discutie...Foarte frumos.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #483  
Vechi 08.06.2012, 01:51:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Se vede că nu prea știți care e diferența dintre un viciu de procedură și o eroare pe fond.
"Am fost violat/ă de un preot în Slovenia........ iar preotul care m-a violat, în Marea Britanie"
nu implică un viciu de procedură.... ci o minciună ordinară.
Sper ca intre timp ati citit mesajul meu http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=478 Ati ajuns la o confuzie pentru ca nu ati citit acel link.
  #484  
Vechi 08.06.2012, 07:32:00
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In cazul asta chiar papa a cerut scuze si a recunoscut aceste lucruri, nu stiu de ce ne mai contrazicem.
Cine se contrazice cu cine? Exista vreun user catolic care sa fi sustinut ca preotii catolici nu au gresit? Nu. Sustinem, insa, ca scandalul are proportii exagerate. Din fericire pentru noi papa a avut umilinta sa recunoasca si sa-si ceara scuze, nu stiu daca altii au facut acelasi lucru.

Pe de alta parte, Domnul nostru Isus Cristos ne spune ca Biserica Lui va fi triumfatoare si portile iadului nu o vor birui. Aceste atacuri continue si permanente la adresa Bisericii Catolice (ex: papa-nazist; Vatican: spalari de bani; preotii catolici: pedofili etc) sint atacuri ale portilor iadului. Biserica Catolica primeste neincetat asemnea atacuri insa noi stim ca ea e aparata de Insusi DOmnul nostru Isus Cristos; nu ne ramine decit sa stam linistiti si sa ne rugam pentru Biserica noastra si pentru conducatorii ei.
  #485  
Vechi 08.06.2012, 08:33:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Wow. Ce atmosfera pioasa de rugaciune e in aceasta discutie...Foarte frumos.
piosenia fratilor d-voastra nu v-a impresionat?

on topic:
Commission official: "Catholic Church had a culture of not airing its dirty laundry"
http://www.msnbc.msn.com/id/45696203...en-panel-says/

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 08:42:45.
  #486  
Vechi 08.06.2012, 08:42:42
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
piosenia fratilor d-voastra nu v-a impresionat?
Probabil că, în calitate de convertită de la BO la Biserica Catolică, s-a simțit atinsă personal de remarca domnului cristiboss că ar putea fi permis avortul în BO dacă s-ar ști dinainte că urmează să devină catolic copilul respectiv.

O să spună domnul cristiboss că a fost o glumă, dar există un soi de glume care nu se fac.

În fine; la un inventar detaliat al reacțiilor personale ale dânsului pe acest thread, începând cu gluma de mai sus și terminând cu apelul insistent pe care mi l-a adresat, să schimb, în cuvântul "corist", litera o cu litera u, ca să mi se potrivească mai bine, nu știu cine iese mai șifonat la capitolul pioșenie.
  #487  
Vechi 08.06.2012, 08:47:04
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
O să spună domnul cristiboss că a fost o glumă, dar există un soi de glume care nu se fac.
"Va spun ca, in ziua judecatii, oamenii vor da socoteala de orice cuvant nefolositor pe care-l vor fi rostit." (Mat.12:36)
  #488  
Vechi 08.06.2012, 08:47:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Probabil că, în calitate de convertită de la BO la Biserica Catolică, s-a simțit atinsă personal de remarca domnului cristiboss că ar putea fi permis avortul în BO dacă s-ar ști dinainte că urmează să devină catolic copilul respectiv.

O să spună domnul cristiboss că a fost o glumă, dar există un soi de glume care nu se fac.

În fine; la un inventar detaliat al reacțiilor personale ale dânsului pe acest thread, începând cu gluma de mai sus și terminând cu apelul insistent pe care mi l-a adresat, să schimb, în cuvântul "corist", litera o cu litera u, ca să mi se potrivească mai bine, nu știu cine iese mai șifonat la capitolul pioșenie.
"Câinele moare de drumu lung, și prostu de grija altuia . . . " ! Domnul Mihailt , bine a grăit despre dvs. !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #489  
Vechi 08.06.2012, 08:50:24
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Câinele moare de drumu lung, și prostu de grija altuia . . . " ! Domnul Mihailt , bine a grăit despre dvs. !
"Dar Eu va spun ca oricine se manie pe fratele sau va cadea sub pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule!" va cadea sub pedeapsa focului gheenei." (Mat.5:22)
  #490  
Vechi 08.06.2012, 08:58:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
"Dar Eu va spun ca oricine se manie pe fratele sau va cadea sub pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule!" va cadea sub pedeapsa focului gheenei." (Mat.5:22)
"Câinele moare de drumu lung, iar prostu de grija altuia . . ." ( zicală populară din secolul XVII ) ! Înțelepciunea populară este de neegalat ! Deci: "CÂINELE MOARE DE DRUMU LUNG , ȘI PROSTU DE GRIJA ALTUIA ! ! ! ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29