Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.02.2013, 20:11:26
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
se pare ca am dat gres lamentabil
Așa este, ai dat greș lamentabil. A deschide și a trata probleme "împotriva" altora decât a ortodocșilor nu înseamnă că este vorba de ură la mijloc, deși unii s-ar putea să aibă și ură. Iar despre partea cu rugăciunea, vezi-ți mai departe de rugăciunea dumitale și nu îți mai fă tu atâtea griji pentru ieșirile în public ale altora.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.02.2013, 20:11:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,A cincea porunca bisericeasca ii opreste pe cei neavizati sa citeasca carti eretice sau hulitoare de cele sfinte. Extinzand aceasta porunca, nici participarea la cuvantarile potrivnice invataturii ortodoxe nu este ingaduita. Proorocul David il fericeste pe "barbatul care n-a umblat in sfatul necredinciosilor si in calea pacatosilor nu a stat" (Ps. 1, 1). Iar Sfantul Pavel zice: "de omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te" (Tit 3,10).
Teologul, sau crestinul avizat, poate citi carti potrivnice invataturii ortodoxe cu scopul de a da raspunsul necesar celor ce le-au scris sau celor derutati de ele.''


Sursa:


http://www.crestinortodox.ro/drept-b...sti-69979.html
Reply With Quote
  #43  
Vechi 17.02.2013, 20:58:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Macar pe atei si catolici avem voie sa-i uram ?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 17.02.2013, 20:58:32
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Așa este, ai dat greș lamentabil. A deschide și a trata probleme "împotriva" altora decât a ortodocșilor nu înseamnă că este vorba de ură la mijloc, deși unii s-ar putea să aibă și ură. Iar despre partea cu rugăciunea, vezi-ți mai departe de rugăciunea dumitale și nu îți mai fă tu atâtea griji pentru ieșirile în public ale altora.
Poti sa defulezi cat vrei domnu', daca asta-ti face bine. Alea "atatea" griji le vezi doar tu ca fiind "atatea", eu nu le vad astfel.

Spuneam cu totul altceva.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.02.2013, 21:08:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Macar pe atei si catolici avem voie sa-i uram ?
Urasti ateismul, urasti si invatatura de credinta catolica. Iar daca vezi ca ateul vrea sa devii si tu ateu, iar catolicul vrea sa devii si tu catolic, atunci te indepartezi de ei!

Tu ce-ai face daca ai avea un prieten ateu care ti-ar propune sa nu te mai inchini lui Hristos?

Dar daca ai avea un prieten catolic care ti-ar spune ca, in calitate de ortodox, gresesti ca nu-l consideri pe papa infailibil?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.02.2013, 21:11:49
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Urasti ateismul, urasti si invatatura de credinta catolica. Iar daca vezi ca ateul vrea sa devii si tu ateu, iar catolicul vrea sa devii si tu catolic, atunci te indepartezi de ei!

Tu ce-ai face daca ai avea un prieten ateu care ti-ar propune sa nu te mai inchini lui Hristos?

Dar daca ai avea un prieten catolic care ti-ar spune ca, in calitate de ortodox, gresesti ca nu-l consideri pe papa infailibil?
Excelent ai pus problema :)

Avand in vedere ca mi-am spus punctul de vedere si majoritatea parerilor contin atacuri la persoana, eu unul consider ca am spus ce-am avut de spus si ca atare m-am retras.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!

Last edited by Nicador; 17.02.2013 at 22:08:29.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.02.2013, 23:05:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Urasti ateismul, urasti si invatatura de credinta catolica. Iar daca vezi ca ateul vrea sa devii si tu ateu, iar catolicul vrea sa devii si tu catolic, atunci te indepartezi de ei!

Tu ce-ai face daca ai avea un prieten ateu care ti-ar propune sa nu te mai inchini lui Hristos?

Dar daca ai avea un prieten catolic care ti-ar spune ca, in calitate de ortodox, gresesti ca nu-l consideri pe papa infailibil?
Am glumit Antonia.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.02.2013, 09:23:48
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Eu as zice fara ura fata de oricine, nu neaparat fata de "sectari"
noi uram doar faptele lor rele si invataturile lor deviate.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.02.2013, 20:58:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Parerea mea e ca trebuie sa criticam invatatura gresita fara sa uram pe cineva. Parintele Cleopa cred ca se referea la sectantii care incercau sa ii converteasca pe ortodocsi la religia lor. Daca e un preot nu poate sa stea si sa nu faca nimic in timp ce unii incearca sa ii pacaleasca pe credinciosii din parohie.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.02.2013, 19:32:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Astazi il sarbatorim pe Sfantul Leon, episcopul Cataniei. Acesta era cunoscut pentru milosteniile fata de saraci si pentru purtarea sa de grija fata de bolnavi. Avea o mare dragoste si bunatate si il ajuta pe om chiar daca acesta nu era crestin. Dar cand in cetate a venit vrajitorul Eliodor si incerca prin vrajile sale sa insele poporul, Sfantul Leon a mers cu acesta in piata orasului si a poruncit sa se faca un foc mare, apoi a intrat impreuna cu varjitorul in el. Sfantul Leon a iesit din foc nevatamat, in timp ce vrajitorul a fost ars.

Avem de invatat de la acest Sfant (care ii ajuta pe oameni si ii iubea fara sa tina seama de credinta lor). Dar cand a venit un lup in piele de oaie a facut ceea ce a fost mai bine pentru sufletele oamenilor.
Reply With Quote
Răspunde