Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.01.2021, 15:09:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
... dar cu dezordinea care e tolerată acum pe forum de către administrator nu mă mai încumet.

Lipsește un frate ca Alin B care mai făcea ordine pe aici, îmi pare rău că s-au retras o parte dintre greii forumului, ei erau sanitarii forumului.
Daca ti-e dor de "fratele" AlinB de ce nu-l urmezi in loc sa ceri curatenie si ordine pe forum? Nu e absurd ca atunci cand vezi ca abea posteaza doi-trei forumisti incat abea apar 2-3 postari noi pe saptamana tu sa invoci dezordinea de pe forum si prea marea toleranta a adminului cu...(aici tot felul de invective la adresa mea)... asa cum jignea AlinB pe toata lumea la fiecare postare? Indreptatindu-i pe "ortodocsii" veterani care parasesc si se leapada de forum sau pe ereticii cu care discuti prieteneste si invocand ca o victima "umilita" in mod politienesc, ordinea si curatenia, oare asta nu-ti suna ca si tu ai ceva probleme si nu altii la care faci aluzie instigand si provacand dupa ce tu insuti ai cerut sa nu mai discut cu tine amenintandu-ma ca o sa ceri banarea la admin? Pai tu-mi ceri mie sa fac ceea ce tu insuti nu faci si nu respecti?

Te rog sa ma ierti ca ti-am raspuns dar daca tu nu respecti ceea ce mi-ai cerut mie, eu de ce sa respect? Iata ti-am raspuns caci tu m-ai provocat invocand toate jignirile si rautatile cu care m-a lovit AlinB distrugand orice subiect exact ca un troll. Am fost nevoit sa-ti raspund caci iata tu ai cerut asta. Iar adminul ar trebui sa constate adevarul si sa faca ce e drept si nu sa se ia dupa "veterani" caci daca e sa nu luam dupa veterani atunci iata eu sunt pe acest forum inca de la infintarea lui, dovedind prin asta fidelitate fata de ortodoxie, marturisind cu texte foarte lungi si bine argumentate tot ceea ce am avut de spus si de marturisit.

Iata ti-am raspuns si public si privat cat se poate de frateste. Eu te iert si nu cer nimic caci am incredere in Dumnezeu. Multumesc insa ca mi-ai dat sansa sa mai discut cu tine. Dialogul drept, bun, constructiv ne face ortodocsi, ne infrateste caci sfatul cel bun si dialogul ne ajuta sa ne lamurim si sa iesim din ispita.

__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.01.2021 at 15:16:14.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.01.2021, 15:40:01
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
Amenințarea, cârâiala, pâra, cearta, barfa, scandalul sunt ca un drog, ca o cafea tare, ca o hipnoză și de asta nu ne putem desprinde de canalele de informații si de filmele pline de păcate.

Demonii-demenți, duhurile rele care se dau foarte mari și tari ca să le iei de dumnezei poartă subliminal în ei ispita hipnotică a mesajului satanicesc și zeama desfrânării sau abisul necredinței, trădare și hulă. Glasul rău de dincolo de moarte, din lume și din iad, mesaj ca de sirenă, acela poartă mesajul care te cheamă la pierzare ca să asculți ca un fiu al pierzării. Tu ca fraierul așa ca un kamikaze calarind o bombă atomică te lași sedus și mergi să distrugi binele-Dumnezeu fiind lansat în cădere ca dintr-un avion stricat și distrus de propriile păcate ce se prăbușește voit, dacă s-ar putea și acela tot pe cei drepți și nevinovați, pe sfinți și pe Dumnezeu. Glasului acela viclean al demonilor și mesajului de sirenă satanicesc uUmul păcătos și supărat, săracul de el, nu i se poate opune ca orice om slab și-l urmează de parcă ar fi hipnotizat căci amagindu-se simte că nu-i mai pasă de nimic în căderea și pierzarea asta cumplită care îl fermeacă și-l încântă.

Trebuie să ai Credință ca să poți să asculți de Hristos și să poți să nu asculți de glasul pierzării dacă vrei să ieși din hipnoză, din mită, din sevraj, din drog, din ispită și din repetarea căderii în ispită!
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 08.01.2021 at 15:54:08.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.01.2021, 20:01:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca ti-e dor de "fratele" AlinB de ce nu-l urmezi in loc sa ceri curatenie si ordine pe forum?
Păi o să mă retrag și eu ce să fac, la orice discuție văd că nu se mai poate citi firul topicului pentru că apar tot felul de acuze, jocuri de cuvinte și fraze care nu au nicio legătură cu subiectul.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu e absurd ca atunci cand vezi ca abea posteaza doi-trei forumisti incat abea apar 2-3 postari noi pe saptamana tu sa invoci dezordinea de pe forum si prea marea toleranta a adminului cu...(aici tot felul de invective la adresa mea)...
Nu contează că postează 2-3 sau 10, important e să poți urmări firul topicului, să fie intervenții punctuale nu tot felul de idei fixe reluate iar și iar, dacă pentru tine orice adresare în care nu te-am pomenit e invectivă și sari ca ars e problema ta.

Regulile de report și anti-spam sunt pe toate forumurile și sunt permise, nu le-am inventat eu.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Iar adminul ar trebui sa constate adevarul si sa faca ce e drept si nu sa se ia dupa "veterani" caci daca e sa nu luam dupa veterani atunci iata eu sunt pe acest forum inca de la infintarea lui, dovedind prin asta fidelitate fata de ortodoxie, marturisind cu texte foarte lungi si bine argumentate tot ceea ce am avut de spus si de marturisit.
Tu ai mai fost dat afară de vreo 5 ori de pe acest forum fără să am eu vreo vină, ce credibilitate să mai ai dacă ai un stil obositor, și scrii multe lucruri care nu au legătură cu subiectul, lumea te știe deja ce vrei să-ți fac eu ?

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Iata ti-am raspuns si public si privat cat se poate de frateste. Eu te iert si nu cer nimic caci am incredere in Dumnezeu. Multumesc insa ca mi-ai dat sansa sa mai discut cu tine. Dialogul drept, bun, constructiv ne face ortodocsi, ne infrateste caci sfatul cel bun si dialogul ne ajuta sa ne lamurim si sa iesim din ispita.
Te rog frumos nu-mi mai scrie în privat că nu-mi face plăcere să citesc cum mă cerți, tu nu ești nici tatăl meu, nici duhovnicul meu, nici vreo autoritate, nu am de ce să iau în considerare nimic din ce mă dăscălești tu, care nu ai demonstrat mare lucru până acum.


Cu ceilalți useri accept să dialoghez pentru că au alt stil, sunt oameni rezonabili mulți dintre ei chiar de ar fi catolici, sau de alte confesiuni.

Cam atât, nu caut cearta să fii sănătos.
.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.01.2021, 22:36:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

ceva ce ar trebui spus despre hipnoza.

Last edited by Moroco; 08.01.2021 at 23:10:47.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.01.2021, 23:11:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi o să mă retrag și eu ce să fac, la orice discuție văd că nu se mai poate citi firul topicului pentru că apar tot felul de acuze, jocuri de cuvinte și fraze care nu au nicio legătură cu subiectul.
Te rog sa cauti mesajele mele sa vezi daca exista vreunul care nu avea legatura cu subiectul topicului. Nu eu te-am acuzat vreodata ci tu m-ai amenintat cu adminul, deci acuzele si devierea de la subiect si atacurile la persoana apar de la unii ca tine ce le e dor de unii ca AlinB care din asta "traiesc". Eu am ascultat ce mi-ai cerut si nu ti-am mai adresat niciun mesaj pentru ca ai zis ca eu scriu ca sa te umilesc cand defapt eu dialogam cu drag si cu dreptate pe cate un subiect cu argumente socotindu-te vrednic de a purta un dialog serios. Te-am "mustrat" atunci cand ai raspuns asa in dorul lelii si a lui AlinB fara sa cauti sa dai un raspuns sau un argument drept si serios. Te-ai suparat si ti-am dat pace daca nu poti sa dialoghezi cu mine.

Citat:
Nu contează că postează 2-3 sau 10, important e să poți urmări firul topicului, să fie intervenții punctuale nu tot felul de idei fixe reluate iar și iar, dacă pentru tine orice adresare în care nu te-am pomenit e invectivă și sari ca ars e problema ta.
Ti-am spus ca o sa susti ca nu la mine te-ai referit? Iata ca am ajuns sa fiu un fel de prooroc. Am stiut ca o sa tagaduiesti ca la mine te-ai referit. Pai daca suntem doua-trei-zece persoane care posteaza cate un text odata pe saptamana sau pe luna oare atunci la cine te puteai referi? Si ia uite cine ma face paranoic si cu idei fixe repetitive, cineva care declara ca nu poate urmari firul de discutie a unui topic atunci cand posteaza maxim 10 persoane intro saptamana sau luna nu pe un subiect ci pe un intreg forum. Chiar nu vrei sa pricepi ca problema e la tine si la cei ca AlinB care daca nu aveti argumente treceti la atac la persoana si la apararea "ortodoxiei", la "curatirea" forumului de cei carora nu va da voua dreptate? Voi nu incapeti de mine, eu nu ma plang de tine sustinand ca nu mai pot sa rabd textele si problemele voastre. De aia purtam un dialog ca prin dialog cei ce pot sa inteleaga sa poata sa Creada drept si sa renunte la minciuni si rautati, la egoismul exclusivist.


Citat:
Regulile de report și anti-spam sunt pe toate forumurile și sunt permise, nu le-am inventat eu.
Dar ca nu e voie sa ridici marturie stramba sau mincinoasa impotriva aproapelui tau oare nu este scris?Legea si proorocii, porunca 9. Sau crestineste oare nu este scris sa-ti iubesti aproapele? Chiar vrajmasii-casnici este scris sa-i iubesti iar noi aicea suntem in casa ortodoxa ca niste frati, pe un forum ortodox. Se pare insa ca tu te-ai facut politist ca sa folosesti regulile forumului in interes personal pentru a ameninta si a te indreptati in punctele tale de vedere. E clar ca nu eu calc regulile ci tu esti cel care le calci din moment ce m-ai atacat la persoana aducand ca argument pe veteranul AlinB care ma facea sectant, troll, nebun, prost, satana, etc. batandu-si joc inclusiv de sfinti ca Trambita Verginica sau de sf.prooroc Arsenia Boca sau de Trambita Mihaela si de Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca el nu putea crede si atunci eu eram vinovat. Domnul a spus ca cel se manie pe fratele sau e ucigas iar cel ce face pe fratele sau prost e vrednic de judecata soborului iar cel ce-l face nebun e vrednic de focul gheenei, aratand ca focul trufiei este un iad in care cad cei ce se infurie ca sa loveasca in frati. Dovada ca tu nu respecti regulile ci le folosesti in interes personal ca argumente credibile pe cate un subiect e faptul ca nici regulile tale nu ti le respecti din moment ce mi-ai cerut mie sa nu ma mai adresez tie si eu m-am conformat insa tu nu ai mai rabdat si nu ti-ai respectat regula ta si atacandu-ma la persoana ai adus in discutie toate minciunile si atacurile la persoana ale lui AlinB sustinand ca fiind adevarate ca sa ma denigrezi si tu asa ca el. Oare nu tu ar trebui sa inveti sa respecti aproapele si regulile unui dialog crestinesc, constructiv ci eu? Iata ca eu dialoghez pe acest forum inca de la infintarea lui deci sunt un veteran mai veritabil ca oricare. Nu am de ce sa atac pe cineva la persoana sau sa-l umilesc fiindca eu nu de aia intru pe forum ci pentru ca sa marturisesc Adevarul si Dreptatea lui Dumnezeu, ca sa ne putem mantui si elibera de orice rau caci Adevarul ne va face liberi, iar Adevarul este Cuvantul lui Dumnezeu, al Domnului Iisus Hristos, de la inceput si pana la sfarsit de timp.


Citat:
Tu ai mai fost dat afară de vreo 5 ori de pe acest forum fără să am eu vreo vină, ce credibilitate să mai ai dacă ai un stil obositor, și scrii multe lucruri care nu au legătură cu subiectul, lumea te știe deja ce vrei să-ți fac eu ?
Lumea (forumistii de aici) ma stie din postarile mele dar va stie si pe voi daca citeste ce ai scris tu sau AlinB sau altii asemenea si vede oricine foarte clar cine e cel ce are dreptate si cine e cel ce a fost umilit si banat pe nedrept de cateva ori fara drept de aparare. Daca cineva e nedreptatit de multe ori nu inseamna neaparat ca el a gresit si ca e recidivist ci ca cineva l-a executat silit fara drept de apel si fara drept la aparare si fara o judecata dreapta bazata pe postarile lui si ale celor care-l acuza. Ai fi vrut sa ma adresez instantei ca sa-mi dea dreptate si sa-mi repare imaginea ca sa ma crezi vrednic de a purta un dialog cu tine? Oare daca eu sunt pe forum si AlinB a disparut, nu e asta o dovada foarte clara ca Dumnezeu mi-a facut dreptate mie in contra tuturor parasilor? Am fost nedreptatit de multe ori si batjocurit nu pentru altceva ci pentru ca marturisesc Credinta in Cuvantul Lui Dumnezeu de la sfarsit de timp si vezi linkul in semnatura iar asta ma incununeaza si nu ma umileste si nici nu ma decredibilizreaza cum insinuezi tu. Credinta te inalta si nu se va lua de la cel ce o are iar necredinta te condamna si acela se va smeri.

Citat:
Te rog frumos nu-mi mai scrie în privat că nu-mi face plăcere să citesc cum mă cerți, tu nu ești nici tatăl meu, nici duhovnicul meu, nici vreo autoritate, nu am de ce să iau în considerare nimic din ce mă dăscălești tu, care nu ai demonstrat mare lucru până acum.
O singura data mi-am permis sa-ti scriu in privat ca de aia are forumul facilitatea asta ca sa nu se iasa in public cu o discutie ca asta asa cum ai provocat-o dumneata, nu eu. Nu te cert, nu sunt nici tatal tau, nici duhovnicul tau, nici vreo autoritate, nu te dascalesc insa am dreptul sa raspund atacurilor iar asta nu inseamna ca gresesc daca iti adresez mesaje ci oricine are acest drept de a raspunde crestineste daca este atacat si facut in toate felurile: troll, nebun, prost, umilitor, sectant, stilist, gunoi, ca face dezordine, bolnav, drac, satana, antihrist, dascal-tata-duhovnic-autoritate terorista, violator de domiciliu privat etc.

Eu nu vreau sa demonstrez ceva ca sa ma crezi ci am si eu dreptul ca orice om si ca orice ortodox sa postez pe un forum ortodox. De ce sa ma cenzurezi dumneata si sa-mi iei acest drept? Pai daca nu am mai postat nimic la adresa ta, conformandu-ma cererii tale, cum atunci de ti-am putut eu gresi?

Faptul ca ti-am scris in privat nu e un abuz si nici o repetare a unei agresivitati sau a unui delict de viol de domiciliu privat ci in privat ti-am adresat un singur mesaj ca peun drept la REPLICA si acest lucru e legalizat astfel ca exista obligatia ca pe orice sursa de stiri si de informatii unde omul a fost calomniat sau denigrat sa se poata apara si sa aiba dreptul de a raspunde la orice acuzatie care i se aduce.

Citat:
Cu ceilalți useri accept să dialoghez pentru că au alt stil, sunt oameni rezonabili mulți dintre ei chiar de ar fi catolici, sau de alte confesiuni.
Nu vezi oare din propriile tale texte ca tu ai provocat acest dialog si ca eu am fost nevoit sa calc regula ta caci pana la postarea ta provocatoare m-am conformat cererii tale de a nu-ti mai adresa mesaje? Daca tu nu ai acceptat sa dialoghezi cu mine amenintandu-ma cu reportul si bannarea si mi-ai impus sa nu-ti mai vanez mesajele si eu m-am conformat de ce acuma m-ai atacat la persoana asa tangential aducandu-l in discutie pe AlinB?

Foarte bine daca poti dialoga cu altii excluzandu-ma pe mine din dialog ca nefiind eu rezonabil dar iata ca din asta se vede foarte clar ca nu eu sunt exclusivistul ci tu si asa cum te comporti cu mine ai vrea ca sa se conformeze si altii dorintelor tale exclusiviste si tot asa sa se comporte si ei inclusiv adminul pentru ca cica e dezordine si nu se poate urmari un fir de discutie. Chiar nu vrei sa vezi ce scrii, ce crezi, ce vrei, ce faci? Raspunde-mi simplu la o intrebare simpla. Oare nu cumva din pricina linkului din semnatura m-ai exclus din orice dialog? Da sau Nu. Fii cinstit si recunoaste si da-ti seama de ce m-ai atacat.

Citat:
Cam atât, nu caut cearta să fii sănătos.
Nici eu nu caut cearta dar daca ma faci in toate felurile invocandu-l si indreptatindu-l pe AlinB si apoi susti ca nu cauti cearta oare ce credibilitate ai putea avea?

Daca vei observa cate mii de mesaje a postat si cate atacuri la persoane a facut, nu numai mie ci oricui, atunci vei pricepe cine era defapt trollul ce strica orice discutie serioasa. Nu ma bucur ca a parasit forumul fiindca eu nu-s exclusivist si nu i-am cerut bannarea .
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.01.2021 at 23:20:53.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.01.2021, 23:19:52
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

ce mai face AlinB? tot asa "ascutit" ca un bici?Hai sa traiesti mestere,sunt eu "eodor nastasa"...gica contra...ma intitulez "eusingur"...acu
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.01.2021, 00:26:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
ce mai face AlinB? tot asa "ascutit" ca un bici?Hai sa traiesti mestere,sunt eu "eodor nastasa"...gica contra...ma intitulez "eusingur"...acu
Era simpatic AlinB, pana s-a inhaitat cu unii de i-a apucat lapidarea si denigrarea si atacurile josnice la persoana invocand deosebirea dintre bine si rau. Fiind ei mai multi, au fost ei crezuti de altii asa ca intro hipnoza colectiva si eu paream mincinosul, bolnavul, trollul, nebunul. Iorest a intrat si el pe acelasi fagas al hipnozei provocata de minciuni, hule si denigrari, de frica gresita si lase si de hartuiala si prigoana caci oamenii se aliaza ca sa se revolte si sa loveasca in drepti si nu ca sa caute Adevarul marturisit de drepti rabdand prigoana pana la sfarsit.

Sa revenim la subiect.

Hipnoza e o forma de regresie hipnnotica a vointei la stadiul de sclav ce executa orice porunca fara sa se opuna. E un somn al constientei care te face dependent de hipnotizator incat iti legi viata de el fiind capabil sa-l asculti orbeste pentru faptul ca are o mare putere de a te supune si a te domina. Medicina foloseste hipnoza ca pe un instrument prin care sa poti ajunge la cauzele unor tulburari psihice. Mie mi se pare o procedura imorala preluata de la fortele intunericului caci preluarea controlului mental al unei fiinte omenesti e un fel de posedare demonica. Medicii folosesc regresia hipnotica pentru a ajunge la cauza tulburarii care persista in viata si in subconstientul pacientului cerandu-i sa marturiseasca si sa povesteasca ce vede, ce traieste. In stare de hipnoza, omul crede ca e real ce i se porunceste sa se creada sau sa vada sau sa traiasca si tot ceea ce simte, ce vede, ce traieste pentru el este ca o realitate paralela. Nu e de joaca cu hipnoza caci omul acela sufera retraind amintiri sau realitati paralele induse ca fiind adevarate prin hipnoza. De parca ai intra in film, de parca ai intra in joc, in vis si ai juca Jumanji fara sa poti sa mai iesi de acolo. Poti ramane inchis ca intrun ciberspatiu. Poti sa fii chinuit, poti sa traiesti orice iluzie si amagire. E o credibilizare a minciunii indusa de un hipnotizator malefic incat ajungi in situatia de lucru de tip master-slave si tu ca fraierul accepti ca el sa se joace cu creierul tau si cu credinta ta si iti pierzi treptat vointa reintrand mereu in starea asta de lipsa de vointa si devi o papusica buna de exploatat, inclusiv sexual si fara hipnotizator intri in stare de depresie profunda.

Nu e bine sa ne lasam hipnotizati de cei ce au puterea asta mare de convingere, de inducere a unei iluzii, de dominare, de terorizare. Asiaticii si africanii se bazeaza pe astfel de induceri de iluzii hipnotice ca sa te faca sa-i crezi. Tiganii care-ti ghicesc se folosesc si ei de puterea asta hipnotica si ajungi sa le dai toti banii ca sa ai norocul sa te scape ei de tot felul de ghinioane ce vin cica peste tine in viitor, vad ele ca niste proorocite viitorul si fireste ca el suna rau dar daca vrei sa scapi, pune baba omida o pila la duhurile rele si "scapi" daca cotizezi suficient. Astea trimit dracii la tine si ti se face mai rau si iar mergi si dai si mai multi bani ca sa scapi. Dupa ce dai tot s-ar putea sa te omoare ca sa acopere urmele si dovezile. Nu e de joaca deci cu bolboroselile gicutelor care te cheama sa-ti ghiceasca. E un duh rau hipnotic in vorbele lor si vrajeala asta tine la naivi si la fraieri. Crezi ca stie ea ce o sa fie cu viitorul tau si ramai prizonier vorbelor respective crezandu-le uneori toata viata. Sunt simple minciuni! E vrajeala si tu ca prostul hipnotizat pui botul si ramai fara bani si fara viata. Multi au murit ca prostii sau singuri s-au sinucis din pricina depresiei si a faptului ca au crezut ca sunt blestemati. La fel e cu ghicitul in cafea sau in carti sau in vise sau in deschisul cartii si tot felul de alte metode murdar-hipnotice, deochi, descantec. Nu te lasa sedus ca sa ajungi rob minciunii. Spurcaciunea si hula sta la baza vrajitoriilor hipnotice. Alunga-le din viata ta si fugi de ele la Dumnezeu. Nu te juca cu viata ta, cu Credinta ta ci foloseste-o sa crezi in Hristos, in Cuvant. Nu te da pe mana duhurilor rele si murdare care te hipnotizeaza sa te murdareasca si sa te sinucizi duhovniceste devenind unealta lor, unealta lepadarii si pierzarii.

Te hipnotizeaza si te ia!.. din Dumnezeu, ca sa-ti lepezi hainuta ortodoxa.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2021 at 00:35:28.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.01.2021, 03:06:30
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Era simpatic AlinB, pana s-a inhaitat cu unii de i-a apucat lapidarea si denigrarea si atacurile josnice la persoana invocand deosebirea dintre bine si rau. Fiind ei mai multi, au fost ei crezuti de altii asa ca intro hipnoza colectiva si eu paream mincinosul, bolnavul, trollul, nebunul. Iorest a intrat si el pe acelasi fagas al hipnozei provocata de minciuni, hule si denigrari, de frica gresita si lase si de hartuiala si prigoana caci oamenii se aliaza ca sa se revolte si sa loveasca in drepti si nu ca sa caute Adevarul marturisit de drepti rabdand prigoana pana la sfarsit.

Sa revenim la subiect.

Hipnoza e o forma de regresie hipnnotica a vointei la stadiul de sclav ce executa orice porunca fara sa se opuna. E un somn al constientei care te face dependent de hipnotizator incat iti legi viata de el fiind capabil sa-l asculti orbeste pentru faptul ca are o mare putere de a te supune si a te domina. Medicina foloseste hipnoza ca pe un instrument prin care sa poti ajunge la cauzele unor tulburari psihice. Mie mi se pare o procedura imorala preluata de la fortele intunericului caci preluarea controlului mental al unei fiinte omenesti e un fel de posedare demonica. Medicii folosesc regresia hipnotica pentru a ajunge la cauza tulburarii care persista in viata si in subconstientul pacientului cerandu-i sa marturiseasca si sa povesteasca ce vede, ce traieste. In stare de hipnoza, omul crede ca e real ce i se porunceste sa se creada sau sa vada sau sa traiasca si tot ceea ce simte, ce vede, ce traieste pentru el este ca o realitate paralela. Nu e de joaca cu hipnoza caci omul acela sufera retraind amintiri sau realitati paralele induse ca fiind adevarate prin hipnoza. De parca ai intra in film, de parca ai intra in joc, in vis si ai juca Jumanji fara sa poti sa mai iesi de acolo. Poti ramane inchis ca intrun ciberspatiu. Poti sa fii chinuit, poti sa traiesti orice iluzie si amagire. E o credibilizare a minciunii indusa de un hipnotizator malefic incat ajungi in situatia de lucru de tip master-slave si tu ca fraierul accepti ca el sa se joace cu creierul tau si cu credinta ta si iti pierzi treptat vointa reintrand mereu in starea asta de lipsa de vointa si devi o papusica buna de exploatat, inclusiv sexual si fara hipnotizator intri in stare de depresie profunda.

Nu e bine sa ne lasam hipnotizati de cei ce au puterea asta mare de convingere, de inducere a unei iluzii, de dominare, de terorizare. Asiaticii si africanii se bazeaza pe astfel de induceri de iluzii hipnotice ca sa te faca sa-i crezi. Tiganii care-ti ghicesc se folosesc si ei de puterea asta hipnotica si ajungi sa le dai toti banii ca sa ai norocul sa te scape ei de tot felul de ghinioane ce vin cica peste tine in viitor, vad ele ca niste proorocite viitorul si fireste ca el suna rau dar daca vrei sa scapi, pune baba omida o pila la duhurile rele si "scapi" daca cotizezi suficient. Astea trimit dracii la tine si ti se face mai rau si iar mergi si dai si mai multi bani ca sa scapi. Dupa ce dai tot s-ar putea sa te omoare ca sa acopere urmele si dovezile. Nu e de joaca deci cu bolboroselile gicutelor care te cheama sa-ti ghiceasca. E un duh rau hipnotic in vorbele lor si vrajeala asta tine la naivi si la fraieri. Crezi ca stie ea ce o sa fie cu viitorul tau si ramai prizonier vorbelor respective crezandu-le uneori toata viata. Sunt simple minciuni! E vrajeala si tu ca prostul hipnotizat pui botul si ramai fara bani si fara viata. Multi au murit ca prostii sau singuri s-au sinucis din pricina depresiei si a faptului ca au crezut ca sunt blestemati. La fel e cu ghicitul in cafea sau in carti sau in vise sau in deschisul cartii si tot felul de alte metode murdar-hipnotice, deochi, descantec. Nu te lasa sedus ca sa ajungi rob minciunii. Spurcaciunea si hula sta la baza vrajitoriilor hipnotice. Alunga-le din viata ta si fugi de ele la Dumnezeu. Nu te juca cu viata ta, cu Credinta ta ci foloseste-o sa crezi in Hristos, in Cuvant. Nu te da pe mana duhurilor rele si murdare care te hipnotizeaza sa te murdareasca si sa te sinucizi duhovniceste devenind unealta lor, unealta lepadarii si pierzarii.

Te hipnotizeaza si te ia!.. din Dumnezeu, ca sa-ti lepezi hainuta ortodoxa.
haide haide gata, nu te mai alinta atat, avea si el rolul lui de mare "invatat" , uneori prea mare, da erudit...si acu ar trebui sa te bucuri, apa trece, pietrele raman...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.03.2021, 21:21:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Lipsește un frate ca Alin B care mai făcea ordine pe aici, îmi pare rău că s-au retras o parte dintre greii forumului, ei erau sanitarii forumului.
Foarte ciudat sa spui asta despre cineva care a pus umarul serios la destramarea forumului, in timp ce te plangi ca nu mai exista activitate pe forum. Sanitarii forumului, cum ii numesti tu, au reusit sa alunge userii, formand o gasca prin care atacau pe toti cei ce nu erau in consens cu ideile lor si ii contraziceau. Problema si mai mare e ca nici macar nu aveau conceptii ortodoxe, asa ca ii atacau si pe ortodocsi. Asta nu se putea intampla fara acordul administratorulul, care e principalul vinovat (desi a fost atentionat de nenumarate ori). Pe aproape toate forumurile unde am fost s-a intamplat cam acelasi lucru: un grup de useri mai rautaciosi si agresivi si-au format un grup si ii atacau pe toti cei care nu erau in grupul lor sau ii contraziceau si aveau alte pareri. AlinB a mai destramat un forum, pe care eram inainte sa intru pe acest forum (la inceput nu mi-am dat seama ca e el). La fel, userul catolic a pus umarul la destramarea forumul catolic, dupa aceea a rezolvat treaba si aici. Acest fel de useri sunt mai periculosi decat trolii, ei pot destrama un forum intreg daca adminul nu intervine.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.03.2021, 23:00:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Foarte ciudat sa spui asta despre cineva care a pus umarul serios la destramarea forumului, in timp ce te plangi ca nu mai exista activitate pe forum.
Nu vreau să intru în polemici, eu îl respect pe AlinB chiar dacă și de mine s-a mai luat pe ici colo,m-a contrat mai dur, iată pe mine nu m-a alungat el și oricum nu trebuia să-l pomenesc dacă a ales să se retragă omul, deci iertare domnule Alin B că ți-am pomenit numele.

Eu n-am nicio răutate nici față de el, nici față de tine deci nu-mi pasă, nu mă plâng că nu mai e lume pe forum, eu am încercat să fac niște constatări în cealaltă postare nu de pe threadul ăsta ci de pe cel în care m-ai citat dincolo, dar era mai bine dacă-mi vedeam de treaba mea.

Și eu mă gândesc să mă retrag, nu prea văd rostul unor postări polemice online, constat în general și nu mă refer la tine, văd că din două-trei postări pe un forum repede se poate ajunge la o contră sau la o discuție aprinsă care să-ți întoarcă stomacul pe dos, să-ți fie scârbă să mai intri, am pățit și eu asta după ce mi s-a demolat un thread pașnic și nu-mi doresc să mă confrunt cu situații mai stresante decât în viața reală, nimeni nu intră pe un forum care devine factor de stres.

Cât privește scăderea activității pe forumuri, pe lângă prudența de a nu stârni discuții care să degenereze cred că a scăzut interesul pe tipul acesta de format, lumea vrea ceva mai interactiv gen youtube unde e și chat și video și discuții, la un moment dat cred că și facebook va scădea, deja a pierdut abonați mulți, platformele apar și dispar, nu le duc eu dorul.

Eu nu am niciun beneficiu dacă un forum rămâne sau se închide, din contră pot să spun că cu fiecare clipă petrecută risc să fiu atras într-o discuție de unde să mă fac de râs, să fiu umilit, deci mai bine mă feresc.

Așadar închei aici discuția asta că nu văd să ducă la ceva constructiv, o să încerc să mai comentez doar unde iese o discuție pozitivă, în rest mă abțin nu vreau să-mi stric postul, știu că în post apar cele mai aprinse discuții și așa e o situație presantă cu pandemia, imunizarea și altele, stres de aici, stres de colea, nu merge și nu e bun.

Îmi cer scuze dacă am greșit cu ceva față de tine în trecut, din moment ce ai ținut să-mi faci o observație.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.03.2021 at 23:16:45.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare