Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2010, 17:10:57
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Bunul samaritean

Ne intalnim din ce in ce mai rar cu bunul samaritean.Ce determina impietrirea inimii fata de suferinta aproapelui? Fie ca unde sunt spini, sa vedem trandafiri.

Last edited by Rodica50; 12.10.2010 at 17:19:16.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2010, 17:28:18
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce s-a intamplat cu bunul samaritean? Pai s-a intamplat ca a revenit la casa cu pricina sa intrebe daca mai are ceva de achitat, iar cand a vazut nota de plata i s-au intunecat mintile si a omorat-o pe gazda in bataie!...

Bine-ati venit in Romania, oricine ati fi si de oriunde v-ati afla!
Voi cei ce asteptati mila, lasati orice speranta! Am crescut cu lapte de lupoaica si ne mandrim pentru asta!

Last edited by OmuBun; 12.10.2010 at 17:40:00.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2010, 19:59:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Intotdeauna l-am gasit pe bunul samaritean,cand am avut vreo nevoie
El se afla printre noi,gata intotdeauna sa intinda o mana de ajutor.
Intre atatea pareri pesimiiste si fataliste despre lume,estye incredibil sa constati cat de multa BUNATATE ESTE TOTUSI IN LUME,MAI ALES LA OAMENII SIMPLII.
Si chiar mai mult,daca te porti cumva rau intr-o comunitate,esti izolat,ca si cum ceilalti ar sti ce inseamna toleranta ,si tu ai fi cel care incalca porunca iubirii.
ASta e uimitor.Nu numai ca avem buntate in lume,dar chiar este majoritara,chiar este cea care formeaza atitudineA majoritara.Si vorbesc de oameni,care,cel putin aparent nu au treaba cu Biserica.De parca bunul samaritean avea vreo treaba...
Biserica lui Hristos s-a mutat pe strada fratilor,acolo suntem chemati sa dam masura daruirii noastre.
Si ce ne miram atat?Bunul samaritean nu s-a mantuit tot pe un drum,prntre oameni?

Un singur regret am.Ca eu,scolitul,nu reusesc sa fiu macar la fel de bun la suflet ca unul care habar nu are de Biserica,in multe situatii de viata.
Nu va amagiti:Hristos e viu ,si e printre noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2010, 20:07:55
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Intotdeauna l-am gasit pe bunul samaritean,cand am avut vreo nevoie
El se afla printre noi,gata intotdeauna sa intinda o mana de ajutor.
Intre atatea pareri pesimiiste si fataliste despre lume,estye incredibil sa constati cat de multa BUNATATE ESTE TOTUSI IN LUME,MAI ALES LA OAMENII SIMPLII.
Si chiar mai mult,daca te porti cumva rau intr-o comunitate,esti izolat,ca si cum ceilalti ar sti ce inseamna toleranta ,si tu ai fi cel care incalca porunca iubirii.
ASta e uimitor.Nu numai ca avem buntate in lume,dar chiar este majoritara,chiar este cea care formeaza atitudineA majoritara.Si vorbesc de oameni,care,cel putin aparent nu au treaba cu Biserica.De parca bunul samaritean avea vreo treaba...
Biserica lui Hristos s-a mutat pe strada fratilor,acolo suntem chemati sa dam masura daruirii noastre.
Si ce ne miram atat?Bunul samaritean nu s-a mantuit tot pe un drum,prntre oameni?

Un singur regret am.Ca eu,scolitul,nu reusesc sa fiu macar la fel de bun la suflet ca unul care habar nu are de Biserica,in multe situatii de viata.
Nu va amagiti:Hristos e viu ,si e printre noi.
Sa dea Dumnezeu sa fie asa! Raman la ideea ca la ora actuala, egoismul triumfa in lume.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2010, 20:16:52
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sa dea Dumnezeu sa fie asa! Raman la ideea ca la ora actuala, egoismul triumfa in lume.
Oare nu framantarea noastra e cea care ne intuneca ochiul?
Si daca ochiul ne e intunecat,atunci intreg universul e intunecat pentru noi.
Bineinteles ca e plin de rautate in lume ,daca o privim in ansamblu.Dar daca traim mai in detaliu intr-o anumita comunitate,o sa vedem ca Hristos e prezent direct sau indirect in toate micile gesturi care se fac acolo .
Bunatatea ca si rautatea,se caldesc acum,sub ochii nostri.Sub ochii nostrii unii castiga Imparatia ,deoarece reusesc sa iasa tocmai din aceasta ingustime a sufletului de care vorbeai
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2010, 23:16:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ce s-a întâmplat mai departe cu bunul samaritean nu scrie la sfârșitul capitolului respectiv, ci la sfârșitul cărții. Bunul Samaritean a ajuns la Ierusalim, unde l-au primit ca pe un erou. Dar nici nu a trecut bine o săptămână și a fost vândut de unul dintre preoți, acela care îl văzuse pe cel suferind zăcând și trecuse mai departe. Scoși din fire de bunătatea lui, ca și de faptul că se adresa nu numai iudeilor, ci și samaritenilor, l-au arestat, i-au făcut un proces la mișto, l-au judecat noaptea, l-au torturat, biciuit, scuipat, smuls hainele de pe răni, îmbrăcat iarăși în purpură la mișto, încoronat cu spini la bășcălie, pălmuit, plimbat de la preot la levit și târât pe munte cu crucea în spate. Adresându-se publicului larg, stăpânul locului i-a întrebat pe oameni dacă preferă să îl elibereze pe tâlharul care îl lăsase aproape mort pe acela pe care îl scăpase samariteanul, ori pe bunul samaritean însuși. În mod democratic, oamenii l-au preferat pe tâlhar, iar despre bunul samaritean au strigat: "Răstignește-l ! Răstignește-l !". Și totuși, chinuit pe cruce, bunul samaritean a mai găsit resurse să îl ierte pe unul dintre tâlharii de la care începuse toată dandanaua.

Și astăzi, bunul samaritean mai apare pe ici, pe colo. Este flămând, este însetat, este bolnav, este robit. Puțini sunt cei care, așa cum a făcut el, îl hrănesc, îi dau apă, îl pansează și îl vizitează la închisoare. Cei mai mulți dintre noi nici nu vor să știe de el, ori, întâlnindu-l, îl gonesc și strigă: "Răstigniți-l ! Răstingiți-l".

Bunule Samaritean, iartă-mă pe mine, tâlharul, care pentru prea mare vina mea plătesc și pomenește-mă în împărăția Ta !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.10.2010, 23:18:53
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nu stiu ce s-a intamplat cu bunul samaritean, dar stiu ca mi-a fost intotdeauna rusine ca fac parte dintr-un popor unde s-a incetatenit zicala "facerea de bine e ....... de mama".

Ca sa nu mai spun ca uneori, circumstantele si pacatele m-au impins sa spun si eu la fel.

Last edited by Erethorn; 12.10.2010 at 23:21:31.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2010, 23:47:02
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Ce s-a intimplat cu bunul Samaritean ?

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Ne intalnim din ce in ce mai rar cu bunul samaritean.Ce determina impietrirea inimii fata de suferinta aproapelui? Fie ca unde sunt spini, sa vedem trandafiri.


Bunul Samaritean asa cum ati mentionat il gasim din ce in ce mai rar. Sa dea bunul Dumnezeu sa dispara raul si oameni sa fie cit mai multi daca se poate toti ca si Samariteanul din Pilda Domnului nostru Isus Hristos .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.10.2010, 23:52:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Pe bunul samaritean nu o sa-l descoperiti umblind plini de voi, ingindurati de ce carte senzationala ati mai citit sau a face declaratii "de la tribune" ci prin a fi un bun observator a ceea ce are loc in jurul vostru pe strada!

Data viitoare cind mai umblati pe jos sau cu mijloacele in comun, priviti mai cu atentie in jurul vostru si in mijlocul unei avalanse de mitocanii cu siguranta o sa vedeti si minuni ...cu ochii vostri!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.10.2010, 00:08:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Inca se mai poate!

Tot ce am citit m-a emotionat.Da, inca mai putem sa-l intalnim pe bunul samaritean. Chiar voi mi-ati spus-o.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunul simt eduardd Intrebari utilizatori 50 01.09.2010 08:58:18
va rog!!!spuneti-mi ce sa intamplat !!! Klapeman Intamplari adevarate 9 28.07.2010 12:47:06
Mi s-a intamplat un miracol? mehiel Nunta 12 18.10.2008 13:25:24