Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.12.2010, 21:55:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Despre tristete

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Trist sunt atat de trist. Plang stau si plang dar de ce nu stiu, nu mai pot sa fac nimic de cand sunt trist , nici sa rezolv o problema din relatie , nici sa alin pe cineva daca are vreo problema, stau tacut si sunt foarte trist. Mereu plang cand vine vorba de asa ceva, cand stau la rugaciune sa ma rog nu mai simt nimic doar imi vine sa plang, si nu am linistite. Sunt atat de mult de trist inca ma simt ca un suflet abandonat departe lasat in paragina. Trist si iar trist sunt nimic si nimic nu ma mai simt in stare. Pe Dumnezeu lam suparat fara de numar si desi incerc sa imi pun nadejdea in El nu simt nimic decat tristete. Si daca vrei sa imi spuneti ca nu exista pacat care sa biruiasca Milovistivirea Lui este adevarat si stiu asta. Dar eu sunt trist si iar trist. Plang mereu si sunt trist !
Iti recomand sa asculti urmatoarele fragmente din cartea Terapeutica bolilor spirituale de JC Larchet:
http://www.crestinortodox.ro/predici...tea-99514.html
http://www.crestinortodox.ro/predici...tii-99513.html
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.12.2010, 02:14:04
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Un motiv ai tu ca esti asa trist tu stii mai bine care e problema, te-a lasat iubita nu ai servici, bani ,parinti sau ce? tristetea vine de la greutatile vietii dar nu trebui sa deznadajduim Domnul este bun si ne da cind crede el.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.12.2010, 07:54:46
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Trist sunt atat de trist. Plang stau si plang dar de ce nu stiu, nu mai pot sa fac nimic de cand sunt trist , nici sa rezolv o problema din relatie , nici sa alin pe cineva daca are vreo problema, stau tacut si sunt foarte trist. Mereu plang cand vine vorba de asa ceva, cand stau la rugaciune sa ma rog nu mai simt nimic doar imi vine sa plang, si nu am linistite. Sunt atat de mult de trist inca ma simt ca un suflet abandonat departe lasat in paragina. Trist si iar trist sunt nimic si nimic nu ma mai simt in stare. Pe Dumnezeu lam suparat fara de numar si desi incerc sa imi pun nadejdea in El nu simt nimic decat tristete. Si daca vrei sa imi spuneti ca nu exista pacat care sa biruiasca Milovistivirea Lui este adevarat si stiu asta. Dar eu sunt trist si iar trist. Plang mereu si sunt trist !
Nu trebuie sa ne temem de emotiile noastre,ci sa invatam sa traim cu ele si sa le ascultam...ne pot spune anumite lucruri despre noi si cu siguranta chiar si din tristete putem invata.Faptul ca plangi este bine,pentru ca iti descarci sufletul,durerea nu trebuie reprimata,ci eliberata.
Inainte de dori sa ajuti pe cineva,este necesar sa te ajuti pe tine insuti,sa vezi care este radacina acestor trairi,cum poti sa vindeci eventualele rani,sa asimilezi experienta si sa mergi mai departe imbogatit sufleteste. :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 09.12.2010 at 07:56:58.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.12.2010, 08:46:22
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

[quote=Darkanian;311371]Trist sunt atat de trist. Plang stau si plang dar de ce nu stiu, nu mai pot sa fac nimic de cand sunt trist , nici sa rezolv o problema din relatie , nici sa alin pe cineva daca are vreo problema, stau tacut si sunt foarte trist. Mereu plang cand vine vorba de asa ceva, cand stau la rugaciune sa ma rog nu mai simt nimic doar imi vine sa plang, si nu am linistite. Sunt atat de mult de trist inca ma simt ca un suflet abandonat departe lasat in paragina. Trist si iar trist sunt nimic si nimic nu ma mai simt in stare. Pe Dumnezeu lam suparat fara de numar si desi incerc sa imi pun nadejdea in El nu simt nimic decat tristete. Si daca vrei sa imi spuneti ca nu exista pacat care sa biruiasca Milovistivirea Lui este adevarat si stiu asta. Dar eu sunt trist si iar trist. Plang mereu si sunt trist




Nu dispera staruie in rugaciune , mai ales acum in prag de sarbatori.Dumnezeu sa-ti ajute sa-ti gasesti linistea.
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.12.2010, 18:52:54
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Trist sunt atat de trist. Plang stau si plang dar de ce nu stiu, nu mai pot sa fac nimic de cand sunt trist , nici sa rezolv o problema din relatie , nici sa alin pe cineva daca are vreo problema, stau tacut si sunt foarte trist. Mereu plang cand vine vorba de asa ceva, cand stau la rugaciune sa ma rog nu mai simt nimic doar imi vine sa plang, si nu am linistite. Sunt atat de mult de trist inca ma simt ca un suflet abandonat departe lasat in paragina. Trist si iar trist sunt nimic si nimic nu ma mai simt in stare. Pe Dumnezeu lam suparat fara de numar si desi incerc sa imi pun nadejdea in El nu simt nimic decat tristete. Si daca vrei sa imi spuneti ca nu exista pacat care sa biruiasca Milovistivirea Lui este adevarat si stiu asta. Dar eu sunt trist si iar trist. Plang mereu si sunt trist !

Un preot induhovnicit mi-a spus ca atunci cand te jertfesti pentru cineva, cand ajuti pe cineva, intristarea fuge din inima.
Sfintii Parinti arata ca intristarea e o patima ce slabanogeste sufletul omului; trebuie alungata din inima inca de la debutul ei, inainte de a prinde radacini. Din ouale tristetii, clocite in suflet, ies demonii deznadejdii, ce-l duc pe om la pieire.

Am gasit pe acest site un articol foarte interesant privitor la patimi, in care se vorbeste si despre intristare:

"este o patima care intuneca sufletul si nu-i permite sa aiba nici o vedere duhovniceasca, oprindu-l de la orice lucrare buna. Omul cuprins de intristare peste masura nu se mai poate ruga, nu poate face lectura duhovniceasca, n-are rabdare cu semenii, este irascibil, n-are ravna sa mai faca nimic.

"Precum molia roade haina si cariul lemnul, asa intristarea intuneca sufletul omului." Duhul intristarii impinge sufletul la deznadejde.

In conditia sa paradisiaca omul nu cunostea tristetea. Aceasta a aparut in urma greselii lui Adam si este legata de conditia umana datorita caderii. Ea, deci, nu facea parte din firea fundamentala a omului. In acelasi timp trebuie sa spunem ca tristetea nu este in mod mecanic o patima rea. Parintii ne spun ca sunt si patimi "firesti si neprihanite" pe care le mai numim afecte, care au fost integrate naturii umane dupa cadere, dar care nu sunt rele.

Referitor la intristare Sfantul Pavel ne spune ca "intristarea cea dupa Dumnezeu aduce pocainta spre mantuire, fara parere de rau; iar intristarea lumii aduce moarte" (2 Cor. 7, 10). Intristarea dupa Dumnezeu ii ingaduie omului sa-si planga pacatele, sa se necajeasca pentru pierderea perfectiunii de la inceput, sa sufere pentru ca s-a indepartat de Dumnezeu, si-l transpune in starea de pocainta care-si gaseste implinirea in lacrimi.

Intristarea ca patima, in adevaratul sens al cuvantului, nu-i dupa voia lui Dumnezeu, ci-i o boala sufleteasca. In loc sa-si foloseasca intristarea pentru a-si plange pacatele, omul se necajeste ca si-a pierdut bunurile materiale care-i puteau satisface placerile. Sfantul Maxim Marturisitorul spune ca "intristarea este o dispozitie din care lipseste placerea. Iar lipsa placerilor e adusa de osteneala. Osteneala la randul ei, e provocata de lipsa deprinderii naturale, sau de pierderea ei. Iar lipsa deprinderii naturale e produsa de imbolnavirea puterii ce se afla prin sine la dispozitia deprinderii. Aceasta boala a puterii ce se afla prin fire la dispozitia deprinderii vine din reaua intrebuintare a lucrarii ei naturale. In sfarsit, reaua intrebuintare a lucrarii ei consta in miscarea puterii spre ceea ce nu e potrivit cu firea si nu are consistenta".

Omul covarsit de patima tristetii isi manifesta in comportamentul sau o indoita pacatosenie: pe de o parte nu se mahneste, cum ar fi normal, pentru starea sa de cadere, de pacat, de boala; iar pe de alta parte se necajeste pentru pierderea bunurilor, demnitatilor, situatiilor privilegiate, pe care de fapt nici nu le merita.

Intristarea, dincolo de starea sufleteasca pe care o exprima acest cuvant, apare ca o descurajare, ca o apasare si durere psihica, ca o stare de opresiune sau de depresiune, de disperare insotita adesea de neliniste si ingrijorare. Aceasta stare poate avea cauze nenumarate, insa intotdeauna este provocata de o reactiune patologica a facultatilor irascibile si doritoare ale sufletului, intristarea este provocata de pierderea bunurilor si placerilor, de catre manie, sau alteori de-a dreptul de catre diavoli.

Efectele intristarii nu sunt de neglijat. De aceea Isus Sirah da urmatorul sfat: "nu da spre intristare sufletul tau si nu te necaji cu sfatul tau. Veselia inimii este viata omuluui si bucuria este indelungarea zilelor lui" (30, 21-22).

Sfantul Ioan Gura de Aur ne spune ca intristarea poate intuneca sufletul mai mult decat toate ispitele dracilor. Intristarea nu numai ca este un obstacol in calea virtutilor, ci este si cauza a multor rele. Ea naste disperarea, morocaneala, rautatea, ranchiuna, amaraciunea. Si in cel mai rau caz, disperarea poate duce la sinucidere."
http://www.crestinortodox.ro/credint...lui-69865.html
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.12.2010, 20:12:10
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Și eu am căzut de câteva ori în depresie. M-am ridicat stând până la sfârșit la Liturghie (mergeam în fiecare Duminică, dar stăteam puțin și plecam), rugându-mă, citind cărți sfinte și străduindu-mă să respect poruncile (chiar dacă nu reușesc mereu).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.12.2010, 22:30:24
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit Sfantul Ioan Gura de Aur

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Trist sunt atat de trist. Plang stau si plang dar de ce nu stiu, nu mai pot sa fac nimic de cand sunt trist , nici sa rezolv o problema din relatie , nici sa alin pe cineva daca are vreo problema, stau tacut si sunt foarte trist. Mereu plang cand vine vorba de asa ceva, cand stau la rugaciune sa ma rog nu mai simt nimic doar imi vine sa plang, si nu am linistite. Sunt atat de mult de trist inca ma simt ca un suflet abandonat departe lasat in paragina. Trist si iar trist sunt nimic si nimic nu ma mai simt in stare. Pe Dumnezeu lam suparat fara de numar si desi incerc sa imi pun nadejdea in El nu simt nimic decat tristete. Si daca vrei sa imi spuneti ca nu exista pacat care sa biruiasca Milovistivirea Lui este adevarat si stiu asta. Dar eu sunt trist si iar trist. Plang mereu si sunt trist !
Dumnezeu a pus tristetea in noi.Dar nu ca sa ne facem rau,la vreme si in situatii nepotrivite,distrugandu-ne astfel sanatatea trupului,CI CA SA DOBANDIM DIN EA CAT MAI MULT FOLOS DUHOVNICESC. De aceea,nu trebuie sa ne intristam cand patim ceva rau.Insa noi am facut totul pe de-a-ntoarselea.Astfel, chiar daca am savarsi nenumarate rele,nu ne intristam,nici nu ne pare rau,dar daca patim si cel mai mic rau,cadem in cea mai adanca mahnire si nu ne mai gandim ca tristetile SUNT SEMNUL GRIJII PE CARE DUMNEZEU O ARE FATA DE NOI.Asadar,tristetea si mahnirea NU ne-au fost date ca sa suferim cand ne moare o persoana apropiata,cand pierdem bani sau cand suntem incercati de vreo nenorocire,ci ca sa ne ajute in lupta noastra duhovniceasca.Sa ne intristam nu pentru raul pe care ni-l pricinueste aproapele,ci pentru pacatele noastre,cu care il IL intristam pe Dumnezeu.Pacatele IL alunga pe Dumnezeu,pe cand supararile pe care ni le pricinuiesc ceilalti IL aduc aproape de noi,ca sa ne apere. Si oricum ar fi,sa sti ca de tristeti,chinuri,ispite si suparari nu scapi in viata de pe pamant.Trebuie sa dai piept cu toate astea fara teama,inarmat fiind cu CREDINTA,NADEJDE SI RABDARE.Sa iti doresti sa nu cazi niciodata in ispita,dar cand Dumnezeu ingaduie sa cazi,sa nu te superi,nici sa nu te tulburi in inima ta.Fa in schimb tot ce poti,ca un ostas vrednic al lui HRISTOS. Dumnezeu, Care a ingaduit sa fim ispititi,stie si cand va inceta ispita.Fiind atotputernic,Dumnezeu poate sa ne scape de orice rau atunci cand vine vremea,mai ales daca ne pocaim de pacatele noastre si ne intoarcem aproape de EL.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un suflet trist... ladyanda Generalitati 82 26.03.2011 00:31:26
Trist tot.eu Generalitati 5 18.08.2009 13:18:26
Cum s-a modificat textul Sfintei Liturghii la catedrala patriahala;Trist dar adevarat mihailt Biserica Ortodoxa Romana 41 06.01.2009 22:10:13
trist dorinel78 Generalitati 12 02.11.2007 20:49:36