Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2011, 08:36:17
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit despre imbulzeala-este ceva bun?

Am vazut mereu la televizor imagini cu oameni care se inghesuie si se bat sa ajunga la sfintele moaste,la patriarh sau la alte prilejuri de mare sarbatoare religioasa.Este bine sa faca asa?Desi preotii le explica,cu calm,ca e loc pentru toata lumea,ca ajunge pentru toata lumea,oamenii se imping si toti incearca sa ajunga mai repede,uneori se imping in jandarmi.Acum intrebarea:este bine si o mare dovada de credinta sa faci asta sau nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2011, 08:50:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Am vazut mereu la televizor imagini cu oameni care se inghesuie si se bat sa ajunga la sfintele moaste,la patriarh sau la alte prilejuri de mare sarbatoare religioasa.Este bine sa faca asa?Desi preotii le explica,cu calm,ca e loc pentru toata lumea,ca ajunge pentru toata lumea,oamenii se imping si toti incearca sa ajunga mai repede,uneori se imping in jandarmi.Acum intrebarea:este bine si o mare dovada de credinta sa faci asta sau nu?
nu , nu e bine si nici firesc sa te impingi de parca lumea s-ar sfarsi si nu ai mai avea timp sa te inchini. PLus ca la astfel de imbulzeli oamenii se imping, pana cand unii dintre ei cad, altii lesina. DAr din pacate nu se intampla numai in Romania, se intampla si in Ucraina si probabil si in alte tari ortodoxe. Raman cu mahnirea ca omul crede ca are parte de mai multa binecuvantare daca se impinge, chiar daca asta il face pe fratele lui sa se manie. Si culmea, dupa ce a trecut praznicul, si sfintele moaste raman in continuare in biserica/catedrala dar cu racla inchisa abia daca vezi unu-doi care sa se inchine.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2011, 09:06:17
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imbulzeala arata nivelul de educatie al celor care o practica. De multe ori ma intalnesc cu persoane in varsta care au fost ,,cineva'' la viata lor! Insa raman uimit de lipsa de maniere si taranismul de care dau dovada. Sa stiti ca degeaba se ridica poporul roman in slavi, el in fundament este un popor extrem de needucat si cel mai bine sesizeaza asta cei care ii depasesc granitele si iau contact cu alte natii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2011, 09:43:56
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu este buna imbulzeala spre cele sfinte. Stim ca "Imparatia Cerurilor se ia cu asalt", insa nu cu imbulzeala si dat din coate, ci prin razboi duhovnicesc. Iar imbulzeala arata tocmai lipsa acestui razboi launtric.

Mai este totusi un aspect. Personal, prefer imbulzeala de la noi si din alte tari ortodoxe, indiferentismului religios din Apus. Sunt, ce e drept, dovada unui organism bolnav, dar viu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2011, 09:49:14
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Am vazut mereu la televizor imagini cu oameni care se inghesuie si se bat sa ajunga la sfintele moaste,la patriarh sau la alte prilejuri de mare sarbatoare religioasa.Este bine sa faca asa?Desi preotii le explica,cu calm,ca e loc pentru toata lumea,ca ajunge pentru toata lumea,oamenii se imping si toti incearca sa ajunga mai repede,uneori se imping in jandarmi.Acum intrebarea:este bine si o mare dovada de credinta sa faci asta sau nu?
Nu este deloc o dovada de credinta. Este o dovada de lipsa de civilizatie, de educatie, de bun simt si nu in ultimul rand si de lipsa de respect fata de evenimentul la care este prezent.Romanu`i roman pana in maduva oaselor. La asemenea ocazii, daca nu se impinge, daca nu-i calca pe picioare pe altii, daca nu da din coate, daca nu face tot posibilul sa ajunga el primul, eu cred ca nu se simte bine!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2011, 10:17:32
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu este buna imbulzeala spre cele sfinte. Stim ca "Imparatia Cerurilor se ia cu asalt", insa nu cu imbulzeala si dat din coate, ci prin razboi duhovnicesc. Iar imbulzeala arata tocmai lipsa acestui razboi launtric.

Mai este totusi un aspect. Personal, prefer imbulzeala de la noi si din alte tari ortodoxe, indiferentismului religios din Apus. Sunt, ce e drept, dovada unui organism bolnav, dar viu.

Bine zici!
Au si apusenii imbulzelile lor... la reducerile de preturi.

Or fi romanii necivilizati, needucati, nesimtiti dar eu ii iubesc din toata inima mea. Prefer, am preferat sa traiesc "imbulzita" si "inghesuita" printre ei decat printre "icebergurile" din "lumea civilizata". Este un lucru urat sa vorbim de rau poporul din care ne tragem. Este ca si cum i-am vorbi de rau pe cei din familia noastra.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2011, 10:55:13
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Am vazut mereu la televizor imagini cu oameni care se inghesuie si se bat sa ajunga la sfintele moaste,la patriarh sau la alte prilejuri de mare sarbatoare religioasa.Este bine sa faca asa?Desi preotii le explica,cu calm,ca e loc pentru toata lumea,ca ajunge pentru toata lumea,oamenii se imping si toti incearca sa ajunga mai repede,uneori se imping in jandarmi.Acum intrebarea:este bine si o mare dovada de credinta sa faci asta sau nu?
Păi, ia să vedem: întrebarea ascunde o oarece doză de malițiozitate sau e un fel de "Hai să vorbim discuții"?
Nu pot crede că își poate imagina cineva că a te îmbulzi - la moaște, la agheasmă sau chiar la miruit - ar fi o dovadă de credință. Dovadă de credință este răbdarea și buna rânduială.
Îmbulzeala este mai degrabă caracteristică "gloatei înfierbântate" (altceva decât "poporul") care într-o zi strigă: "Osana!", iar în altă zi, cu tot atâta convingere, strigă: "Răstignește-L!" Dar să nu uităm că și pe aceia i-ar fi primit Domnul, că și pentru ei S-a rugat și S-a întristat. Și să nu ajungem iar la judecare. Oricât ar fi de neplăcute momentele acelea de îmbulzeală, dacă ne simțim mai buni decât ei, dacă ni se pare că ne purtăm mai bine, atunci creștinește ar fi să ne rugăm pentru toți.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2011, 11:15:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca imbulzeala ar fi data de dorinta arzatoare de a te impartasi de sfintele moaste, ai mai inchide ochii. Dar cand ii vezi ca se imbulzesc pentru a atinge diverse lucruri si obiecte de moaste si in loc sa le sarute, le ating, este explicabila imbulzeala.

Dumnezeu lucreaza in chip minunat si de la distanta. Daca un om nu ar ajunge din diverse motive sa sarute sfintele moaste, dar sta la rand cum se cuvine, fara sa se revolte pe cineva, fara sa graiasca de rau impotriva cuiva, fiti siguri ca Dumnezeu ii va impartasi tainic harul.

Asa ca nu e nevoie de imbulzeala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2011, 11:29:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Imbulzeala arata nivelul de educatie al celor care o practica. De multe ori ma intalnesc cu persoane in varsta care au fost ,,cineva'' la viata lor! Insa raman uimit de lipsa de maniere si taranismul de care dau dovada. Sa stiti ca degeaba se ridica poporul roman in slavi, el in fundament este un popor extrem de needucat si cel mai bine sesizeaza asta cei care ii depasesc granitele si iau contact cu alte natii.
Mai degraba este o nerespectare a poruncii lui Hristos "iubeste-ti aproapele"
De ce dai dovada cand intri in fata ,smintind pe fratele tau ,decat de egoism ,deci de o lipsa de iubire pentru aproapele ?
Eu cred ca ortodocsii practicanti nu se imbulzesc ,stau linistiti la rand.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2011, 11:33:43
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Este un lucru urat sa vorbim de rau poporul din care ne tragem. Este ca si cum i-am vorbi de rau pe cei din familia noastra.
Este un lucru urat SA MINTI, nu? Sa ai sotul betiv si sa spui lumii ca merge pe doua carari pentru ca are tensiunea mare..
Este un lucru urat sa observi ce se intampla in jurul tau si sa te faci ca ploua. Este un lucru urat sa admitem ca aceasta este o stare de normalitate (imbulzeala, imbranceala etc.)doar pentru ca si noi suntem romani.

Este un lucru urat sa iti vorbesti de rau propriul popor, atata timp cat are o atitudine ireprosabila din acest punct de vedere.

Dar sa observi realitatea si sa ai curajul sa o exprimi in cuvinte, nu este deloc un lucru urat.Ci realist, chiar daca este atat de trist..

Last edited by Melissa; 17.05.2011 at 11:41:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Despre telefonul mobil-este folositor? ionut12 Generalitati 31 05.07.2013 14:36:51
eu nu inteleg ceva: despre evrei annajanette Generalitati 10 17.05.2010 00:38:50
Cere este opinia ta despre USA ? Eutifiev_EMI Generalitati 44 20.07.2008 00:38:54