Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2012, 16:08:59
MariaMagdalena's Avatar
MariaMagdalena MariaMagdalena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit noi, DACII.

http://www.youtube.com/watch?v=duj_8...e_gdata_player
__________________
"Domnul este Întărirea mea și Scăparea mea și Izbăvitorul meu."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2012, 17:11:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Există un topic pe tema aceasta: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...hlight=istoria
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2012, 19:30:05
MariaMagdalena's Avatar
MariaMagdalena MariaMagdalena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

da, imi cer scuze. nu am avut prea mult timp sa caut in toata arhiva. am zis sa impartasesc mai repede ceea ce ma impresionase; chiar daca nu e azi documentarul.
post usor in continuare! :)
__________________
"Domnul este Întărirea mea și Scăparea mea și Izbăvitorul meu."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2012, 19:32:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaMagdalena Vezi mesajul
Foarte interesant,multumim.

Pe de alta parte,"mandria descendentei"este una seaca,fara substanta.Nu putem trai doar cu amintirea gloriei de altadata,trebuie sa facem onoare acestei descendente,sa o sprijinim pe fapte si atitudine.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 30.03.2012 at 19:52:17.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2012, 20:10:27
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yasmina Vezi mesajul
foarte interesant,multumim.

Pe de alta parte,"mandria descendentei"este una seaca,fara substanta.nu putem trai doar cu amintirea gloriei de altadata,trebuie sa facem onoare acestei descendente,sa o sprijinim pe fapte si atitudine.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2012, 22:02:34
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Interesant videoclipul, l-am dat la descarcat.

Insa frati crestini, nu va lasati furati de astfel de dispute, daca suntem sau nu suntem urmasii Romei.

Ce folos are o asemenea dezbatere istorica? Seamana mai mult a prozelitism si duce la dezbinare prin discutii la nesfarsit in contradictoriu. Nu asta este chemarea noastra, a crestinilor.

Noi suntem urmasii lui Iisus Hristos mai inainte de toate si de orice. Noi suntem chemati de El sa mostenim Imparatia lui Dumnezeu, nu imparatii pamantesti.

"Si, daca suntem copii, suntem si mostenitori: mostenitori ai lui Dumnezeu si impreuna mostenitori cu Hristos, daca suferim cu adevarat impreuna cu El, ca sa fim si proslaviti impreuna cu El." (Rom.8:17)

Iata dar mostenirea noastra:

Dumnezeu ne-a ales mostenitori in Imparatia Cerurilor pe care ne-a fagaduit-o noua, celor ce-L iubim pe El. (Iac.2:5 - parafr.)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2012, 21:00:42
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Interesant videoclipul, l-am dat la descarcat.
cu ce program reusesti sa descarci, daca nu te superi, ca la mine nu mai merge nimic...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.06.2012, 01:58:20
cristines cristines is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2012
Mesaje: 14
Implicit getii-cunoscatori ai vietii de dincolo

ei dacii stiau de viata de dincolo pentru aceasta ei mergeau in grupuri mari la razboi neinfricati de moarte
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.06.2012, 02:18:07
cristines cristines is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2012
Mesaje: 14
Implicit IIsus, Calea, Adevarul si Viata-Placile getice de la Sinaia

Dați tîrcoale și alergați cu irmos pentru ocrotitorul care ne ține.
Dreapta sus Sfînta și strălucitoarea poruncă(scrisoare).
1. Mulțimea a însoțit toiagul(a călătorit) să vadă minunea ce ne-a dat-o nouă Zabelio. Am dat ghilul lui(Zabelio) și este pus la o argea. Grupuri de armată au sosit în cîntece religioase să se roage la el. Locuitorii vestitelor sate au venit aplecați(triști) să se închine lui. Cetatea a dat tuturor celor adunați stofă neagră de mătase pentru că îngerul zace(este mort). Boero Biseto și-a pus încălțările și a mers împreună cu locuitorii Sarmisetuzei și armata să se căiască. Veșnic sfînta și nemuritoarea ciocîrlie a lui Dapisiu a fost lăsată să se înalțe în cele mai înalte zări(la ceruri). Pentru sfîntul geților, preotul judecător Orolieo a strîns adunarea și apoi au cîntat sfinte cîntece religioase.
2. Zoraseo, preotul judecător al geților l-a dus pe Ili fără vlagă(viață) în cetatea plină de durere. Priviți geților cum s-a dus, a suferit rău, s-a curățat și s-a înălțat la ceruri pentru dreapta și sfînta judecată. Să-l jelim pe sfîntul get iar în cetate, oalele pentru băutură să fie cu zoi. Pentru sfîntul get, Gormio a cîntat doine după rînduială. Noe care l-a adus pe sfîntul get a fost lovit de un zbucium nebun. Bunul Dumnezeu s-a îndurat și l-a luat pe sfîntul get în cetatea credinței. Boriso a plecat spre cetatea Pananeo pentru a spune despre sfîntul get. Goe, du-te la arătoasa cetate a sarmatilor spre sfîntul get. Să se ducă la carpi, la credinciosul Sarta pentru a se afla despre sfîntul get. Pari să se ducă la cetata sarmaților să știe desea Ermi pentru a vesti pe sfîntul Mîntuitor al geților. Eu i-am adus aminte acestui om încăpăținat Goe, să spună despre sfîntul Mîntuitor al geților. Goe a plecat repede către cetatea Gomieo să vestească despre sfîntul Mîntuitor al geților. Paloe a alergat la cetatea Segetio să vestească despre sfîntul geților, Mîntuitorul în credința crucii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.06.2012, 02:23:01
cristines cristines is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2012
Mesaje: 14
Implicit IIsus

placile de la sinaia in numar de vreo 80 ai lasat o mare mostenire pentru noi. acolo pe ele este descris momentul in care getii au plecat la iersusalim cu ocazia evenimentului condamnarii lui Hristos. ei au adus-o pe maica Domnului la efes. Hristos a fost adus pana pe teritoriul tarii noastre, iar de aici a inviat. apoi pe urma le-a aparut probabil si apostolilor din iudeea. acolo scrie "" Priviti getilor cum a suferit, si s-a inaltat"" bineinteles ca aceasta nu a fost inaltarea propriu-zisa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dacii care l-au presimtit pe Hristos cozia Generalitati 38 05.12.2019 21:26:32