Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2016, 17:47:27
Tobias Tobias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2016
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit E pacat sa iti schimbi religia ?

Salut tuturor , am auzit multe vorbe despre cum ca e pacat sa treci de la o religie la alta , cum ar fi gen eu sunt Ortodox si vreau sa ma pocaiesc sa trec la Penticostal
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2016, 17:50:20
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tobias Vezi mesajul
Salut tuturor , am auzit multe vorbe despre cum ca e pacat sa treci de la o religie la alta , cum ar fi gen eu sunt Ortodox si vreau sa ma pocaiesc sa trec la Penticostal
Sa lepezi haina Sfantului Botez este un pacat mare.Este o palma data lui Hristos, sau inca un piron infipt in Trupul Sau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2016, 19:10:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tobias Vezi mesajul
Salut tuturor , am auzit multe vorbe despre cum ca e pacat sa treci de la o religie la alta , cum ar fi gen eu sunt Ortodox si vreau sa ma pocaiesc sa trec la Penticostal
Păi și ce te împiedică să te pocăiești dacă rămâi ortodox ?!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2016, 08:34:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tobias Vezi mesajul
Salut tuturor , am auzit multe vorbe despre cum ca e pacat sa treci de la o religie la alta , cum ar fi gen eu sunt Ortodox si vreau sa ma pocaiesc sa trec la Penticostal
Daca ai face invers, adica de la ei la Ortodoxie, n-ar fi pacat (ba chiar chiar un lucru bun) pentru ca ei nu au episcopi direct de la Hristos, ei nu au liturghii cu jertfa lui Iisus, doar intalniri, nu au taine(botez, maslu, impartasanie...), doar rugaciuni, nu au preoti, doar pastori(adica vorbitori) care spun multe lucruri omenesti, dar nu duhovnicesti...

Poate ca vrei sa treci la ei fiindca niste cunoscuti, sau prieteni te bat la cap cat e ziua de lunga, poate ca ”te iau peste picior”, sau ”se uita de sus” spre tine.

Ai putea foarte bine, daca preotul iti permite, sa faci si tu in Biserica Ortodoxa in numele lui Iisus ceea ce ei te cheama sa faci acolo; daca preotul nu permite, intreaba-l ce nu e in regula.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2016, 11:18:04
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tobias Vezi mesajul
Salut tuturor , am auzit multe vorbe despre cum ca e pacat sa treci de la o religie la alta , cum ar fi gen eu sunt Ortodox si vreau sa ma pocaiesc sa trec la Penticostal
Penticostalii nu's aceia cu "vorbirea in limbi"? Fara suparare dar mi se pare un nebunesc ceea ce fac ei, si nu in sensul bun. Dar daca ale oamenilor cuvinte nu te pot lamuri cu un raspuns la intrebarea ta, atunci genunchii la rugaciune si pune-L pe Dumnezeu la treaba sa iti arate care credinta este cea adevarata. Insa daca, in ciuda lamuririlor, te vei incapatana sa treci la penticostali, atunci este alegerea ta, iar consecintele, de orice natura ar fi ele, le vei suporta pe propria piele. Ai grija, priveste bine, cantareste drept si gandeste de 10, nu, de 100 de ori inainte sa iei o astfel de decizie!
Daca mi-ai cere un sfat, ti-as spune "Nu, nu te duce la aceea! Cauta sa traiesti duhovniceste in Ortodoxie, sa apreciezi botezul (irepetabil in viata)! Aceasta este calea cea dreapta, aici ai Sf Taine, aici Hristos se jerfeste Insusi in fiecare duminica la Sf. Liturghie, Duhul Sfant coboara de asemenea! Nu la penticostali, nu la baptisti, nu la lutherani etc, ci la Sf. Liturghie!"
Domnul sa te lumineze!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.07.2016, 13:29:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tobias Vezi mesajul
Salut tuturor , am auzit multe vorbe despre cum ca e pacat sa treci de la o religie la alta , cum ar fi gen eu sunt Ortodox si vreau sa ma pocaiesc sa trec la Penticostal
Nu stiu daca intrebi in general, sau chiar intentionezi sa treci la o alta confesiune sau religie.
Vad ca lumea aici a gandit imediat ca vrei sa parasesti ortodoxia.
Nu stiu ce varsta ai, dar prespun ca esti foarte tanar si ma mir ca lumea sare doar la critici si nu te lamureste putin.

Eu iti raspund pentru cazul general.
Majoritatea oamenilor sunt botezati intr-o anumita confesiune/religie prin comunitatea in care traiesc.
In India vor apartine hinduismului, in Italia vor fi catolici, in Germania vor fi evanghelici, iar in Anglia vor fi anglicani.
Am dat doar cateva exemple.
In general fiecare om isi pastreaza credinta primita in frageda pruncie.
Credinta este (sau asa ar trebui sa fie) ceva de suflet, sa-ti faca bine sufletului si s-o porti cu drag.
Si atunci nu o schimbi. Pur si simplu nu poti. Credinta iti ofera un sprijin sufletesc si te leaga de familie, de prieteni, de tara in care te-ai nascut.

Exista si situatii deosebite in viata in care un om ia o decizie radicala si trece de la o credinta la alta - fie ceva pozitiv te atrage la o anumita credinta, fie ceva negativ te face sa parasesti credinta ta.

Daca este pacat? In general nu este bine.
Trebuie sa ai un motiv foarte intemeiat si mai ales trebuie sa cunosti foarte bine credinta la care vrei sa treci, ca sa stii daca e mai buna, daca iti va face mai bine.
Ar trebui ca fiecare om sa poata sa se sfatuiasca in situatii din acestea de cumpana cu cineva caruia sa-i poata spuna deschis problema lui.
Este pacat ca se ajunge la asemenea decizii.
Ca sa-ti parasesti credinta, inseamna totusi ca nu ti-ai gasit bine locul in ea si exista vinovati sau motive grave. Nu esti ajutat sa te simti bine in credinta ta si s-o aprofundezi, sau dimpotriva esti atras foarte bine spre o alta credinta, prin lucruri superficiale (bani, interese materiale, psihologic etc.)

Cei care vin la ortodoxie? Sunt decizii tot de suflet.

Este o discutie complexa si delicata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.07.2016, 14:03:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Este o discutie complexa si delicata.
Și care are multe aspecte.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2016, 00:18:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tobias Vezi mesajul
Salut tuturor , am auzit multe vorbe despre cum ca e pacat sa treci de la o religie la alta , cum ar fi gen eu sunt Ortodox si vreau sa ma pocaiesc sa trec la Penticostal
Pocăință... ce mare cuvânt, ce luminoase fapte...

Dute la mănăstiri să vezi pocăiții adevărați. Mănăstiri de maici sau de călugări... Dute în Sfântul Munte Athos...

Însăși reverenda lungă neagră și părul lung și barba, înseamnă pocăință văzută, faptul că nu ne este rușine că oamenii își bat joc de noi când purtăm acestea, că nu mai suntem precum ei, că vrem să mărturisim și să trăim pe Hristos, prin a nu mai fi precum lumea, cum spune versetul, de aceea lumea ne urăște...

Pocăința în câteva cuvinte înseamnă o viață nouă în Hristos, omul cel nou, care conștientizează, fructifică și înmulțește harul primit din pruncie de la Sfântul Botez, de la Sfânta Mirungere, Sfântul Maslu, Sfânta Spovedanie și Sfânta Împărtășanie. Cum sunt cele 5 simțuri pentru trup, așa sunt aceste 5 Sfinte Taine, cele 5 simțuri pentru suflet.

Iar pocăința nu înseamnă să lepezi învățătura mântuitoare a Bisericii, chiar mai grav, să o hulești când tu nici nu o cunoști, să te duci în diverse culte neo-protestante, când tu nu ai citit Noul Testament cap-coadă niciodată, n-ai citit o carte scrisă de un Sfânt, mergi la Sfânta Liturghie odată-n Paști, și la alte Sfinte Taine odată-n viață sau vizitezi Sfinte Mănăstiri odată-n viață și alte lucruri necreștinești faci... apoi sigur că te prind vrăjmașii demoni și te atrag la hristoși mincinoși și în erezii, Doamne ferește...

Fiindcă n-ai ancoră... toți care au rătăcesc și risipesc în culte și mărturisiri departe de Biserică, înființând propriul lor creștinism, sunt "copii duși de valuri, purtați încoace și încolo de orice vânt al învățăturii, prin înșelăciunea oamenilor, prin vicleșugul lor, spre uneltirea rătăcirii" - Efeseni 4, 14.

Sunt multe de spus. Pune-te să citești și să memorezi cât mai mult din Noul Testament, ca să-ți cunoști credința, Sfânta Ortodoxie, citește din Sfinții canonizați oficial de Biserică, acei oameni nebuni și speciali, plini de Duhul Sfânt, ține post cât de bine poți, luni, miercuri și vineri, dute la Sfintele Slujbe la Biserică, la Catedrale se fac în fiecare zi Sfinte Slujbe și dimineața și seara, în special la Sfânta Liturghie, care la Catedrală la Timișoara, se face în fiecare zi dimineața de la 7.30, ține-te de povățuitorul tău duhovnicesc, duhovnicul, fă milostenie după putere, caută să înmulțești virtuțiile cât de mult poți și roagă-te nebunește și iubește nebunește (nebunește pentru oamenii lumii, necreștini sau netrăitori) roagă-te... roagă-te neîncetat, cât mai mult poți, oriunde, în stația de tramvai, autobuz, tren, mașină, oriunde să ai gândul la Dumnezeu și la rugăciune și la viețile Sfinților... așa vei cunoaște și vei trăi, încet încet, pocăința...

Iar dacă ești timișorean, dă-mi un mesaj privat să luăm legătura, că și eu sunt timișorean, poate te mai pot ajuta cu una alta.

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 15.07.2016 at 00:37:27.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2016, 04:20:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Este o discutie complexa si delicata.
Și care are multe aspecte.
Oare aici si acum tocmai L-ati marturisit pe Hristos?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.07.2016, 17:27:39
Tobias Tobias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2016
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit multumesc tuturor :)

Multumesc tuturor pentru raspunsuri ^^ !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare