Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 29.08.2021, 20:25:32
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Era vorba de o identitate comună în Hristos, NWO nu-l vrea pe Hristos, a înlocuit epoca Peștelui IHTIS - Iisus Hristos cu epoca vărsătorului, a ghebosului care vine să înșele.
Hai sa lasam vrajeala, cu ghebosul, cu dracul, antihristul. Hristos cere omului sa renunte la sexualitatea sa.
Sfânta Evanghelie după Matei
Capitolul 19
12.Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.

Hristos cere barbatului sa devina famen. Adica sa nu se impuna prin sexualitate, sa fie pasiv.
Asa cum dex-ul explica ca tot am observat ca va place sa apelati la el.
"famen sm [At: (a. 1574) TETRAEV. 233 / Pl: ~i / E: refăcut din fameni (pll famăn înv „bărbat castrat” < lat *feminus] 1 (Înv) Bărbat castrat Si: scopit, (înv) scopeț. 2 (Spc) Eunuc. 3 (Fig) Bărbat decăzut moral. 4 (Îdt) Hermafrodit."

Dar crestinii sunt barbati adevarati care au un mamelon de muls de catre femeie sa faca copii ca vezi doamne dispare specia daca nu toarna ei 2 litri de lapte in uter. Da homosexualii, transexualii for arde in iad, iar crestinii hetero cu tone de lapte la memelon se vor desfata in rai. Pentru ca familia crestina conteaza desi este contrar a ceea ce Iisus cere omului. Ipocrizia domneste pe tronul crestin.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 30.08.2021, 10:19:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Hai sa lasam vrajeala, cu ghebosul, cu dracul, antihristul. Hristos cere omului sa renunte la sexualitatea sa.
Sfânta Evanghelie după Matei
Capitolul 19
12.Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.
Oare chiar ai inteles? Ma mir, ca oricum, Iisus e mai greu de inteles decat Nietzsche.


Citat:
Hristos cere barbatului sa devina famen. Adica sa nu se impuna prin sexualitate, sa fie pasiv.
Nu, se pare ca n-ai inteles ca e cazul sa fim activi contra sexualitatii, nu pasivi.
De ce activi contra? Pentru ca trupul se manifesta activ prin hormonii sexuali(multiplicare trupeasca) impotriva transcendentei duhovnicesti. Nimeni nu rezista pasiv; de aceea e nevoie de activitate contra.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

Citat:
Dar crestinii sunt barbati adevarati care au un mamelon de muls de catre femeie sa faca copii ca vezi doamne dispare specia daca nu toarna ei 2 litri de lapte in uter. Da homosexualii, transexualii for arde in iad, iar crestinii hetero cu tone de lapte la memelon se vor desfata in rai. Pentru ca familia crestina conteaza desi este contrar a ceea ce Iisus cere omului. Ipocrizia domneste pe tronul crestin.
Daca familia crestina conteaza mai mult impotriva a ceea ce Iisus ii cere, atunci aceea e chiar ipocrita.

Apoi, cantitatea(tonele) de "lapte" din "mamelonul barbatului" e direct proportionala cu productia de testosteron care depinde la randul ei de preocuparea "intelectuala" ce permite instinctului de reproducere sa se manifeste fara pauze.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 30.08.2021, 10:59:31
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eu nu stiu daca dumneata realizezi ca ce propovaduiesti pe acilea nu e crestinism, ci gnosticism....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #124  
Vechi 30.08.2021, 20:19:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eu nu stiu daca dumneata realizezi ca ce propovaduiesti pe acilea nu e crestinism, ci gnosticism....
Oare cui te adresezi dumneata cu... dumneata? Ca nu inteleg nici cine e vizat(oare eu, ca ai postat imediat dupa mine?) si nici ce vrei sa spui cu adevarat ca ar fi(dptdv) crestinismul sau gnosticismul.
Vrei sa fii mai explicit? Te rog!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 30.08.2021, 22:04:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Răspund mai greu, am fost la mare în Constanța, știi tu soare, plajă, băuturi răcoritoare, șezlong, pălărie de paie, aerosoli din mare și încă savuram briza asta, (pe cei căsătoriți sau în cuplu i-am văzut cei mai fericiți.)

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Hai sa lasam vrajeala, cu ghebosul, cu dracul, antihristul. Hristos cere omului sa renunte la sexualitatea sa.
De unde ai dedus hermeneutica aceasta ?
Există texte de cateheză maritală sau omilii la căsătorie în care sfinți necăsătoriți nu dau cu ranga în căsătorie, din contră, eu nu am acces la toate textele bisericești să cumpăr toate cărțile despre căsătorie din pangar pe care mi le-aș dori, explică multe acolo.

Avem în Biserica ortodoxă română preoți care au mai mult de trei copii dacă nu mă-nșel părintele profesor de la Facultatea de Teologie din Sibiu, Vasile Mihoc are 13 copii, și la momentul știrii avea 36 de nepoți, poate între timp i s-au mai născut.

https://jurnaldebacau.ro/2019/07/08/...t-bacauanilor/

Are cineva curaj să spună că e vrednic de iad sau cva că nu a renunțat la sexualitate, are cineva impresia că doar de 13 ori s-a unit trupește cu doamna lui, ce-s toate porcăriile și toate gogomăniile astea pe care le tot văd rostogolite pe forumuri creștine de diverși indivizi de vreo 15 ani de când internetul e la liber și accesibil în România ?

Da căsătoria e foarte grea acum pentru că sunt mai multe variabile, credincioșenia soților, fidelitatea vs zburdălnicia, averea, educația, pregătirea, locul de muncă, capacitatea de comunicare și de reziliență în situații critice, încăpățânarea cea bună în salvarea unei relații de durată, renunțarea la sine până la călcarea - chenotică peste sine precum și Hristos a iubit Biserica, altruismul șamd, dar asta nu înseamnă să terfelim căsătoria pentru că noi nu ne-am bucurat de binecuvântările ei.

Biblia spune doar despre Căsătorie că e Taină adică o numește direct Taină, deci nu spune direct despre Mirungere, Hirotonie, Maslu, Spovedanie și Împărtășanie, Botez - Sfinții Părinți le-au interpretat pe celelalte drept taină pe modelul nunții creștine, așadar căsătoria e ceva de mare preț e Taină Model sau de Căpătâi.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=5&id=19
27. Și ca s-o înfățișeze Sieși, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană.
28. Așadar, bărbații sunt datori să-și iubească femeile ca pe înseși trupurile lor. Cel ce-și iubește femeia pe sine se iubește.
29. Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica,
30. Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui și din oasele Lui.
31. De aceea, va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va alipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
32. Taina aceasta mare este; iar eu zic în Hristos și în Biserică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.08.2021 at 22:10:47.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 31.08.2021, 16:55:40
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Are cineva curaj să spună că e vrednic de iad sau cva că nu a renunțat la sexualitate, are cineva impresia că doar de 13 ori s-a unit trupește cu doamna lui, ce-s toate porcăriile și toate gogomăniile astea pe care le tot văd rostogolite pe forumuri creștine de diverși indivizi de vreo 15 ani de când internetul e la liber și accesibil în România ?
Simplu. Porcariile astea sunt fie influente gnostice, asa cum am spus mai sus, in sensul ca gnosticii considerau creatia materiala ca fiind fundamental inferioara celei spirituale, cu consecinte in sensul unei viziuni eronate asupra ascetismului, fie, alternativ, sunt rezultatul unor frustrari pe principiul "strugurii sunt acri".
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #127  
Vechi 31.08.2021, 22:27:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Simplu. Porcariile astea sunt fie influente gnostice, asa cum am spus mai sus, in sensul ca gnosticii considerau creatia materiala ca fiind fundamental inferioara celei spirituale, cu consecinte in sensul unei viziuni eronate asupra ascetismului, fie, alternativ, sunt rezultatul unor frustrari pe principiul "strugurii sunt acri".
Ar trebui și Biserica să fie mai organizată, într-un pangar găsești multe cărți despre psihoterapie ortodoxă aplicată pe diferite probleme contemporane ale căsătoriei, dar greu găsești omilii, predici, cateheze maritale, de la Sfinții Părinți la părinții profesori cărturari actuali, mai organizate cu referințe și la Biblie șamd.

Cărțile acestea ar trebui să fie în fiecare pangar :
https://www.egumenita.ro/autor/1144-preot-ilie-moldovan

Preot Ilie Moldovan

În Hristos și în Biserică. Teologia iubirii I. Iubirea, Taina Căsătoriei

În Hristos și în Biserică. Teologia iubirii II. Adevărul și frumusețea Căsătoriei

În 2020 a fost proclamat ca fiind anul familiei în Patriarhia Română, dar nu s-a simțit, cu excepția unor puține conferințe care și alea s-au mutat în online, farmecul conferințelor erau tocmai întâlnirile din orașele universitare.

Înțeleg că nu faci cateheze maritale într-un sat care se depopulează și are bătrânet, dar în parohiile cu tineret ar trebui lunar dedicată câte o cateheză de aceasta și tot nu s-ar plictisi oamenii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 01.09.2021, 08:14:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Simplu. Porcariile astea sunt fie influente gnostice, asa cum am spus mai sus, in sensul ca gnosticii considerau creatia materiala ca fiind fundamental inferioara celei spirituale,
Dar tu, sau... "crestinismul tau", impotriva caruia zici ca eu propovaduies(pe acilea), considerati ca e invers? Sau ca sunt egale?
Daca raspunzi da, indiferent pentru care intrebare, atunci da, propovaduiesc contra cu toata puterea pe care mi-o da Duhul Sfant. Aici e dovada ca nu sunt gnostic.*
E cat se poate de logic ca creatia materiala evolueaza, se innobileaza si devine spiritualizata (induhovnicita) si prin transcendenta se va mantui(ridica la cer). Si asta n-o spun din influente eleniste sau asiatice, ci din Scriptura(oare tu le-ai citit si meditat?):

21. Pentru că și făptura însăși se va izbăvi din robia stricăciunii, ca să fie părtașă la libertatea măririi fiilor lui Dumnezeu.
22. Căci știm că toată făptura împreună suspină și împreună are dureri până acum.
23. Și nu numai atât, ci și noi, care avem pârga Duhului, și noi înșine suspinăm în noi, așteptând înfierea, răscumpărarea trupului nostru.(Rom8,21-23)


Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
cu consecinte in sensul unei viziuni eronate asupra ascetismului,
Asceza(etapa a transcendentei), sau ignorarea trupului spre folosul duhului reiese tocmai din versetul (Gal5,17), postat mai sus si tot clerul si monahii si credinciosii sunt chemati s-o practice mai mult sau mai putin pentru a creste duhovniceste.
Cine-i cheama? Duhul Sfant.
Ce-i eronat?

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
fie, alternativ, sunt rezultatul unor frustrari pe principiul "strugurii sunt acri".
Strugurii mei sunt dulci; toti.


*P.S. Prin urmare tu trebuie sa cauti sa afli mai mult despre tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 01.09.2021, 10:46:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Simplu. Porcariile astea sunt fie influente gnostice, asa cum am spus mai sus, in sensul ca gnosticii considerau creatia materiala ca fiind fundamental inferioara celei spirituale, cu consecinte in sensul unei viziuni eronate asupra ascetismului, fie, alternativ, sunt rezultatul unor frustrari pe principiul "strugurii sunt acri".
Sinodul din Gangra a clarificat prin vocea a 21 de Episcopi prin care a vorbit Duhul Sfânt:

https://www.crestinortodox.ro/istori...ra-126033.html

In secolul al IV-lea, biserica din localitatea Gangra a gazduit un important sinod local, numit pana astazi "Sinodul local din Gangra".

Scrisoarea sinodala pastreaza semnatura a 21 de episcopi, intruniti mai ales pentru a judeca si a lua o masura in privinta lui Eustatiu de Sevasta (Armenia) si a urmasilor acestuia, care condamnau Nunta, dispretuiau unele slujbe ale Bisericii, tineau adunari proprii, purtau o haina ciudata, condamnau bogatia si, mai ales, posibilitatea sfintirii unora dintre crestini.


Canonul 1 Gangra, pentru osanda celor ce defaima Casatoria: "Daca cineva ar defaima Nunta, si pe ceea ce se culca cu barbatul sau, credincioasa fiind si evlavioasa, ar urgisi-o sau ar defaima-o, ca si cum nu ar putea intra in Imparatia cea cereasca, sa fie anatema."

Canonul 4 Gangra, pentru apararea clerului casatorit: "Daca cineva ar afirma ca nu se cuvine a primi cuminecatura de la un presbiter insurat, cand liturghiseste aceasta, sa fie anatema."

Canonul 9 Gangra, pentru osanda celor potrivnici Casatoriei: "Daca cineva se dedica fecioriei si infranarii nu pentru bunatatea si sfintenia fecioriei, ci pentru ca, scarbindu-se, se-ndeparteaza de casatorie, sa fie anatema."

Canonul 10 Gangra, pentru osanda celor ce batjocoresc Casatoria: "Daca cineva dintre cei ce traiesc in feciorie pentru Domnul, si-ar bate joc de casatoriti, sa fie anatema."

Canonul 14 Gangra, pentru osanda celor ce defaima Casatoria: "Daca vreo femeie ar parasi pe barbatul sau si ar vrea sa se retraga, scarbindu-se de casatorie, sa fie anatema."

Canonul 15 Gangra, pentru indatoririle parintilor fata de copii (asceza nu dezleaga de indatoririle legale fata de copii): "Daca cineva si-ar parasi copiii, si nu i-ar mai creste, si nu i-ar indrepta cat atarna de el, spre cuvenita cinstire de Dumnezeu, ci sub pretextul ascezel i-ar neglija, sa fie anatema."
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.09.2021 at 10:51:11.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 01.09.2021, 12:45:17
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De unde ai dedus hermeneutica aceasta ?
De la textul evanghelic citat, sunt cuvintele Nazarineanului, cerințele majestății Sale. Că doriți să omiteți trecând sub tăcere sensibilitatea conținutului îmi este indiferent. Nu eu sunt cel care își pune speranța în salvarea vieții sub auspiciul Galileeanului, ci dumneavoastră.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare