Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2020, 16:58:41
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit intrebare pentru preoti

De ce bisericile nu au website? sunt foarte putine biserici care au website. Nu cred ca are rost sa vorbesc de beneficiil care le-ar avea biserica un website. Ne plangem ca oamenii se uita la prostii pe internet dar noi nu ne facem ordine in casa.
Pentru ca nu ma las mai jos ma ofer sa fac websiteuri bisericilor gratuit bine inteles in schimbul plasarii publicitatii mele pe ele.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2020, 19:25:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

M-am întrebat și eu același lucru ca și tine, am văzut că unele adunări de la alte culte și unele parohii ortodoxe au un canal de youtube și pagină publică de facebook, poate gândesc că le ajunge această formă de comunicare cu costuri minime și experiență minimă de operare.

Creștinii din unele parohii se mai anunță ei individual prin mesaje sau se sună dacă e ceva ce ține de treburile parohiei.

Din experiența de simplu mirean am văzut că nu se pot comunica chiar toate lucrurile din comunitatea de credincioși pe un site să te vadă o țară întreagă și diaspora, să atragi atenție nedorită de la presă și diferiți contestatari, uneori e bine să rămână într-o comunitate restrânsă - tocmai asta ar încuraja și apropierea oamenilor între ei și interesul lor să treacă pragul Bisericii ca să se intereseze.

Acesta ar fi și unul dintre beneficiile mersului des la Biserică pt cei care spuneau că nu are rost să mergi la Biserică, anume să afli doar prin prezență fizică lucruri despre care altfel nici n-ai fi știut că există.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2020, 20:10:53
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit crestin ortodox

ce spui tu suna ca si cum ai avea ceva de ascuns. Daca presa ar scrie ceva urat despre un anunt de pe vreun site de biserica , preotul ar avea drept la replica fapt care i-ar lumina pe cei care isi fac diverse scenarii iar daca anumiti preoti nu au dreptate sa fie trasi la raspundere de societate. Nu ca as acuza eu pe cineva dar fiecare padure cu uscaciunile ei de ce sa ascundem gunoiul sub pres si sa tinem in biserica preotii care nu isi fac treaba. Intradevar sunt cazuri izolate dar daca nu isi afiseaza initiativele, biserica ii ascunde . Cred in faptul ca putem avea 99,99% preoti cu intentii ortodoxe in biserica.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2020, 20:17:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Intradevar sunt cazuri izolate dar daca nu isi afiseaza initiativele, biserica ii ascunde . Cred in faptul ca putem avea 99,99% preoti cu intentii ortodoxe in biserica.
Biserica și le afișează dar la fața locului, deci afli tot ce trebuie dacă mergi și te interesezi e mai bine așa, scopul e să construim o comunitate la fața locului cu oamenii locului.

Nu se trec nici tarife nimic pe net, nici unele predici nu trebuie trecute pentru că se decupează din ele, dacă un preot bun e schimbat suferă doar comunitatea locală și nimeni altcineva pt că privitorilor de pe net nu le pasă de comunitatea construită într-un cartier.

Prin faptul că unele parohii comunică pe grupuri de watsapp, prin sms, se respectă ideea de public țintă și micro targetare pentru segmentul din populație la care trebuie să ajungă mesajul și care ar fi interesat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.12.2020, 14:34:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
De ce bisericile nu au website? sunt foarte putine biserici care au website. Nu cred ca are rost sa vorbesc de beneficiil care le-ar avea biserica un website. Ne plangem ca oamenii se uita la prostii pe internet dar noi nu ne facem ordine in casa.
Pentru ca nu ma las mai jos ma ofer sa fac websiteuri bisericilor gratuit bine inteles in schimbul plasarii publicitatii mele pe ele.
Am trait s-o aud și pe asta. Gratuit gratuit dar cu cuiul lui pepelea batut în talpa la enoriasi, pe timp nedefinit.

Pai siteul ori e gratuit si platesti si tu ca oricine taxa pentru reclame pe site cenzurate de administrator, ori are un pret negociat si va fi platit de biserica prin spatiul de publicitate oferit la un anumit pret, o perioada de timp cat sa acopere pretul sitului, dupa care platesti si tu taxa pentru publicitate pe site ca oricine.

Deci vezi ca s-a infiltrat capusismul comunistilor capitalisti de cumetrie în oferta ta ”altruista”.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.12.2020 at 14:38:15.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.12.2020, 00:12:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
De ce bisericile nu au website? sunt foarte putine biserici care au website. Nu cred ca are rost sa vorbesc de beneficiil care le-ar avea biserica un website. .
Acum un an gândeam cam ca și tine, că fără acces pe net nu se știe despre tine, acum mi-am schimbat optica, parohiilor unde se face lucrare, li se duce vestea prin viu grai de la om la om și se află oricum despre ele într-un oraș - pentru cine se interesează și caută.

Interesant ar fi dacă website-ul a ajutat cu ceva parohiile care au, asta pot spune doar respectivii, dacă le-a crescut fluxul de închinători și aceia să rămână constanți.

Orice altceva nu le ajută, nici dacă ar primii donații online nu le-ar ajuta, pt că omul donează o dată, de două-trei ori maxim, după care se satură și el, că prin sticla virtuală nu simte lucrarea, oamenii vin la Biserică dacă simt lucrarea lui Dumnezeu în sufletul și viața lor, or asta nu o pot intermedia mașinăriile.

Dacă oamenii s-ar uita zece ani de acum doar de pe net chiar și pe o pagină de live-uri cu predici, interviuri și slujbe, s-ar prăbuși participarea fizică în funcție de care ne mântuim, comunitatea reală în care oamenii se împărtășesc și-și lasă păcatele la spovedanie s-ar diminua în schimbul unei ipotetice comunități virtuale despre care nu știi ce-i cu ea, nu știi de unde să o apuci, ce carențe spirituale are.

Dacă se fac aplicații de smartfone cu tipărituri bisericești, practic vânzările materialelor tipărite (din care se făcea un venit necesar funcționării) se prăbușesc, în favoarea unui creator de aplicații care preia datele tot dintr-o formă tipărită.

Se mai poate lua și sonorul, imaginea, curentul sau semnalul la net în timpul unei transmisiuni și lucrurile pot deveni bizare.

După ce va trece treaba cu boala și restricțiile acestea, nu cred că se va mai continua cu slujbe online din unele parohii, va rămâne doar cea de pe trinitas.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.12.2020 at 06:38:53.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.12.2020, 15:29:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
De ce bisericile nu au website? sunt foarte putine biserici care au website. Nu cred ca are rost sa vorbesc de beneficiil care le-ar avea biserica un website. Ne plangem ca oamenii se uita la prostii pe internet dar noi nu ne facem ordine in casa.
Pentru ca nu ma las mai jos ma ofer sa fac websiteuri bisericilor gratuit bine inteles in schimbul plasarii publicitatii mele pe ele.
E un lucru bun, poti cauta preoti sa-i intrebi daca isi doresc un site al parohiei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.12.2020, 20:42:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E un lucru bun, poti cauta preoti sa-i intrebi daca isi doresc un site al parohiei.
Doamne ajută Cătălin, mă bucur că ești sănătos și mai scrii câte ceva pe site.

Parohia la care merg nu are website și sunt ceva oameni ca nivel de prezență, e adevărat sunt cam 60% din câți erau înainte de pandemie într-o Duminică bună, uneori sunt 40%, se afișează programul la vedere și anunță preotul la final chestiunile ce țin de administrarea locală.

De exemplu pentru 2021 cine a vrut să vină preotul de bobotează trebuia să lase o cerere la Biserică și se anunțau vecinii între ei despre anunț dacă voiau și ei și nu ar fi fost prezenți când a făcut preotul anunțul.
Anul acesta prin unele locuri preoții nu mai bat la toate ușile să-și ia înjurături și critici izvorâte din frica celor care nu vor să primească și să piardă timpul alergând prin frig, merg direct unde sunt respectați și primiți.

Un website poate ar fi ajutat la unele anunțuri minimale, dar tot trebuia să se prezinte fizic cineva și să lase cererea.

Nici programul de Spovedanii nu ar fi fix, ex chiar dacă se trece pe afiș/site o oră de la care începe programul de spovedit, preotul poate veni după acea oră dacă are de spovedit cu deplasare acasă la cineva, chiar poate întârzia o oră/două.

Un om care nu era familiarizat cu parohia sau se spovedea din ani în Paști, a dat semne de nervozitate prin Biserică findcă el a venit la fix și nu era preotul, (preotul avea de spovedit acasă la ele mai multe persoane), deci și dacă s-ar pune un orar de spovedit pe un site, unii ar judeca că nu e punctualitate, deși nu din vina preotului nu e, el răspunde solicitărilor, pot apărea situații neprevăzute despre care cei care află doar de pe net un anunț, dar nu sunt oameni ai parohiei cu exercițiul spovedaniei, nu știu.

După aceea unii preoți și-au pus numărul de telefon public pe net și au fost deranjați la slujbe și la ore nepotrivite, de oameni din afara comunității din alte județe, unii cu fel de fel de probleme de sănătate psihică, până au trebuit să-și schimbe nr de tel, deci iată și cum un banal nr de tel afișat pentru urgențe și chestiuni serioase cu care să fie contactat de către comunitate, poate fi deturnat spre obosirea și mai mare a preotului.

Netul poate juca multe feste.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.12.2020 at 21:04:00.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.12.2020, 01:59:19
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit crestin ortodox

Problemele care ar trebui sa le rezolve biserica nu ar trebui sa ne asteptam sa le rezolve statul. Preotul la sfarsit de slujba nu ar avea timp sa le expuna si ar fi prea multe

1. Cine sa rezolve mamele care vor sa avorteze? psihologul ? el da mici sfaturi care lea invatat pe bancile facultatii dupa niste standarde dar nici de cum sfaturi din suflet si oricum psihologul o face pe bani si nu merge el catre clienti cum ar faceo biserica. Statul sa ofere un salar sau casa celor care avorteaza? nici decum , o rezolva ginecologii , au invatat sa faca avorturi si aplica. De ce biserica nu se implica?

2. cersetorii de la biserica: ce ar fi ca biserica sa ofere o masa calda dupa slujba cersetorilor din banii enoriasilor care i-ar da cersetorilor sa ii ia traficantii. Daca cersetorii nu ar accepta mancarea biserica ar putea iesii in fata sa spuna uite le-am dat si nu au acceptat! Le mai dati ceva? astfel cersetorii nu le-ar mai da bani iar ei ar disparea din fata bisericilor

3,4,5,6,7,8,9 va mai scriu preotilor care doriti consiliere

Lista cu anunturi care ar trebui sa le rezolve o parohie ar continua la nesfarsit. Cu ce ma incalzeste ca sunt anuntat ca din darea de seama am pus marmura in biserica. Intradevar o parte din credinciosi vin duminica la biserica doar sa calce pe marmura dar de ei are nevoie biserica? plus ca atunci cand ies din biserica vad niste nespalati la cersit pentru traficanti. Chiar daca ar cersi pt interese personale cu timpul ar fi racolati de traficanti

Sunt multi preoti care se ocupa de asemenea probleme dar nu e necesar probabil 10% din preoti se dedica meseriei sufletelor. Restu isi pun marmura si incalzire in podea cu cersetorii la poarta sau nevopit aud ca am mai trecut o zii in care au fost alte 100 de avorturi sau ca copilul cersetor din fata bisericii a fost luat dintrun orfelinat de catre traficanti.

Astfel de anunturi ar trebui rezolvate prin site dar multi preoti nu prea ies din zona de confort.

Eu va spun ca merg cand pot la o biserica care in timpul saptamanii e neincapatoare, e si departe de mine si la slujbele de peste saptamana neincapatoare nu mai vorbesc de duminici si sarbatori. Datorita ca e aglomeratie si departe de mine merg mai rar dar dau bani regulat bani pe siteul lor. Si da o astfel de biserica are site.

Biserica din apropierea mea are marmura pe jos si pe fatada iar in timpul saptamanii vin 6-8 persoane
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.12.2020, 13:51:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

În primul rând, praznic binecuvântat Sergiu, cu multă lumină și bucurie!

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
1. Cine sa rezolve mamele care vor sa avorteze? psihologul ? el da mici sfaturi care lea invatat pe bancile facultatii dupa niste standarde dar nici de cum sfaturi din suflet si oricum psihologul o face pe bani si nu merge el catre clienti cum ar faceo biserica. Statul sa ofere un salar sau casa celor care avorteaza? nici decum , o rezolva ginecologii , au invatat sa faca avorturi si aplica. De ce biserica nu se implica?
Există o asociație pro vita a părintelui Nicolae Tănase care se ocupă de astfel de probleme de vreo 20 de ani cel puțin.
Culmea e că însuși părintele Tănase a fost victima unor colportaje de presă, adică i s-a extras ceva dintr-o conferință veche și s-a făcut ca un breaking news, uitați ce învață un preot.
Spunea el că poziționările lui în conferințe i-au deranjat pe cei care fac avorturi, medici ginecologi, ongeuri pro avort și de acolo e posibil să i se tragă..

În al doilea rând preoții fac la spovedanie educație pro-vita, dar sunt preoți care mărturisesc că dacă predică prea mult despre avort, femeile încep să plece, trebuie să ai și o înțelepciune a pastorației nu te poți duce toporistic cu o predică să dai la temelie la toată lumea că rămâi cu Biserica goală, trebuie încet încet făcută opera de trezire.

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
2. cersetorii de la biserica: ce ar fi ca biserica sa ofere o masa calda dupa slujba cersetorilor din banii enoriasilor care i-ar da cersetorilor sa ii ia traficantii. Daca cersetorii nu ar accepta mancarea biserica ar putea iesii in fata sa spuna uite le-am dat si nu au acceptat! Le mai dati ceva? astfel cersetorii nu le-ar mai da bani iar ei ar disparea din fata bisericilor
Știu parohii care fac deja asta, au o listă cu toți oamenii săraci pe bune din cartier și dirijează exclusiv spre ei ajutoare de tot felul, e mai eficient așa se evită lanțurile de cerșetorie care exploatează oameni.

Nouă preotul ne-a zis că a vrut să dea niște bani unor ”nevoiași” în schimbul măturării curții bisericii, dar că au refuzat, înseamnă că nu sunt niște cerșetori autentici, că altfel dacă aveau nevoie de bănuț munceau, făceau puțin efort nu mai era loc de codit și de rușine.


Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
3,4,5,6,7,8,9 va mai scriu preotilor care doriti consiliere
Cred că un preot știe cam ce are de făcut, dacă vrea consiliere cere.


Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Lista cu anunturi care ar trebui sa le rezolve o parohie ar continua la nesfarsit. Cu ce ma incalzeste ca sunt anuntat ca din darea de seama am pus marmura in biserica. Intradevar o parte din credinciosi vin duminica la biserica doar sa calce pe marmura dar de ei are nevoie biserica?

Sunt multi preoti care se ocupa de asemenea probleme dar nu e necesar probabil 10% din preoti se dedica meseriei sufletelor. Restu isi pun marmura si incalzire in podea.
Frate te pripești cu judecățile, după toate legile eco-eficienței clădirilor, absolut toate instituțiile și casele de locuit vor trebui să aibă certificat energetic de funcționare, în care să se consume cât mai puțin pe căldură și lumină, prin unele retehnologizări, izolații, becuri electrice cu consum mic etc.

Deci faptul că se eficientizează energetic o Biserică e semn de inteligență, de previziune mai ales pentru când vor scădea enoriașii și costurile de întreținere vor crește, de economisire a unor costuri iarna mai ales, iar cu banii economisiți la întreținere se poate face milostenie.


Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Astfel de anunturi ar trebui rezolvate prin site dar multi preoti nu prea ies din zona de confort.
Nu înseamnă că dacă o parohie nu vrea acces și contact cu netul nu iese din zona de confort, poate se fac lucrurile în taină, nu înseamnă că dacă nu vedem noi un preot pe teren el nu merge.


Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Eu va spun ca merg cand pot la o biserica care in timpul saptamanii e neincapatoare, e si departe de mine si la slujbele de peste saptamana neincapatoare nu mai vorbesc de duminici si sarbatori. Datorita ca e aglomeratie si departe de mine merg mai rar dar dau bani regulat bani pe siteul lor. Si da o astfel de biserica are site.

Biserica din apropierea mea are marmura pe jos si pe fatada iar in timpul saptamanii vin 6-8 persoane
Nu e problemă că Biserica din apropierea ta are marmură pe jos și încălzire prin pardoseală, cred că altele or fi tâlcurile, peste câțiva ani eficientizarea termică a unei parohii va costa și mai mult că e deja cerere de muncitori pe piața hidroizolațiilor, a centralelor termice etc.

Parohie înseamnă vecinătate, deci e alcătuită în jurul unei comunități relativ apropiate geografic, prin internet deja te adresezi tuturor vorbitorilor de limbă română, care ar putea accesa acel site.

Scopul nu e să strângi donații, scopul e ca oamenii dintr-un cartier, oraș, sat să vină la pocăință prin spovedanie și împărtășanie să valorizeze relațiile dintre ei după pilda Evangheliei și așa de la firul ierbii cu mic cu mare, să se schimbe o țară înspre bine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.12.2020 at 13:58:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare