Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2020, 23:46:23
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit Despre bătrâni.Bolnavi, părăsiți, săraci, singuri

Să luăm cazul bătrânilor care suferă un atac cerebral și rămân paralizați (parțial sau total).
Dacă oamenii ăștia nu au pe nimeni,nu au rude,nu au pensie de dus la un azil cine îi ajută?
De fapt cine îi găsește în starea în care sunt? Sau poate au rude dar i-au părăsit,sunt plecați departe,au viața lor.

Trecând peste trauma psihica pe care o trăiesc oamenii ăștia (la o paralizie totală conștientă poți trăi cumplite stări de disperare și atacuri de panică). Plus frica paroxista în fața morții inevitabile.
Deci nu mai discutam de suferința și starea lor psihica.

Discutam de cum pot fi depistați pentru a fi ajutați cât de cât.
Dacă au amețit și au căzut prin casă cine poate ști? O căzătură cu lovitura la cap.Pot sta inconștienți mult timp în starea asta,iar când sunt găsiți de cineva e mult prea târziu.

Cine îi poate găsi? La bloc vecinii ?
Dacă nu iese omul zile in șir din casă?!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2020, 00:19:01
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit crestin ortodox

o problema asemanatoare am puso unui preot. Cine are grija de copii avortati , abandonati prin spitale si orfelinate. Cum s-ar putea corecta un preot cand spune ca un copil avortat sa isi iubesca mama? Raspunsul a fost ca is cazuri izolate si ca Dumnezeu are grija de ei.

Asadar raspunsul care ti l-as da ar fi ca are dumnezeu grija de ei.

Eu am avut o cunostinta precum zici tu mi-a fost chiar profesor cu barba pana in piept gasit picat in casa de vecini stiu cum e .

Dar de un sofer care nu respecta regulile de circulatie si moare in accident cine are grija de el , om sanatoa si dupa cateva ore mort. Is foarte multe accidente de masina cu morti cu oameni care ajung invalizi sau legume pentru restul vietii, copii ramasi fara parinti.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2020, 01:37:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Să luăm cazul bătrânilor care suferă un atac cerebral și rămân paralizați (parțial sau total).
Dacă oamenii ăștia nu au pe nimeni,nu au rude,nu au pensie de dus la un azil cine îi ajută?
De fapt cine îi găsește în starea în care sunt? Sau poate au rude dar i-au părăsit,sunt plecați departe,au viața lor.
Deja știu răspunsul, noi suntem de vină, am uitat să fim oameni, tu ești uman pentru că te întrebi la nesfârșit restul sunt ignoranți față de suferința lumii și păcătoși, tu poți pluti ușor pe norișorii de vată moralizatori că-ți pasă.

Atac cerebral pot suferi și oameni relativ tineri la 35-40 de ani, nu văd de ce am spune doar de bătrâni, e o combinație între gene, loc de muncă, mediu de trai, alimentație și sedentarism.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Trecând peste trauma psihica pe care o trăiesc oamenii ăștia (la o paralizie totală conștientă poți trăi cumplite stări de disperare și atacuri de panică). Plus frica paroxista în fața morții inevitabile.
Deci nu mai discutam de suferința și starea lor psihica.
Nu cred că-și mai reamintesc prea multe din timpul atacului, după atac învață să conviețuiască cu neputința, toți suntem neputincioși în felul nostru și nu putem face decâ puțin din ce ne-am dori.

E rău pentru invalizi că nu sunt accesibilizate toate instituțiile, dar la orașe cel puțin Bisericile mari și-au construit rampe.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Discutam de cum pot fi depistați pentru a fi ajutați cât de cât.
Dacă au amețit și au căzut prin casă cine poate ști? O căzătură cu lovitura la cap.Pot sta inconștienți mult timp în starea asta,iar când sunt găsiți de cineva e mult prea târziu.

Cine îi poate găsi? La bloc vecinii ?
Dacă nu iese omul zile in șir din casă?!
Oamenii aceștia nu s-au dat în întreținere la cineva, un contract de tipul casa la schimb cu îngrijirea pe toată viața, întreb ?
Vecinii s-ar putea să fie la lucru la 2 locuri de muncă, ce vină au și ei.

Dacă vrei să o iei moralizator, românii au grijă de bolnavii și bătrânii altora prin străinătate, deci arată compasiune în alte țări, unele femei rămân marcate psihic pt că sunt abuzate emoțional de către bătrâni cu declin cognitiv, care poate nici nu au avut preocupări religioase în timpul vieții lor.

Nu cred că e ușor să stai cu mâinile prin urină și fecale, să riști să te și infectezi, să suporți țipete și scene de nebunie ...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.11.2020 at 08:40:30.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2020, 08:52:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Deja știu răspunsul, noi suntem de vină, am uitat să fim oameni....

Dacă vrei să o iei moralizator, românii au grijă de bolnavii și bătrânii altora prin străinătate, deci arată compasiune în alte țări...
Marfa de marfa, "valoroasa" compasiunea asta.

Ia-o si tu moralizator si observa ca acei romani livreaza compasiune, adica se deplaseaza la beneficiar si vand lui compasiunea pe care nici beneficiarul nu e in stare(ca nu-i rentabil) s-o acorde rudelor fata de care este obligat.

Poate beneficiarul sa-si interneze invalidul la azil? Poate,dar nici asta nu renteaza, fiindca ar insemna ca toata indemnizatia invalidului sa fie livrata azilului paliativ, pe cand romanul se multumeste cu jumate.
Deci pentru ce fac romanii asta? Pentru bani.
Stii raspunsul?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2020, 09:45:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Marfa de marfa, "valoroasa" compasiunea asta.

Ia-o si tu moralizator si observa ca acei romani livreaza compasiune, adica se deplaseaza la beneficiar si vand lui compasiunea pe care nici beneficiarul nu e in stare(ca nu-i rentabil) s-o acorde rudelor fata de care este obligat.

Poate beneficiarul sa-si interneze invalidul la azil? Poate,dar nici asta nu renteaza, fiindca ar insemna ca toata indemnizatia invalidului sa fie livrata azilului paliativ, pe cand romanul se multumeste cu jumate.
Deci pentru ce fac romanii asta? Pentru bani.
Stii raspunsul?
Nu-l internează la azil ca să nu-și dea casa azilului, indemnizația se primește de la stat în unele țări, dar nu știu dacă se fac mânării în sensul în care aparținătorul să-și rețină din bani la înțelegere cu angajatul care acceptă puțin, cine s-ar complica în țări ca Austria de ex unde legea penală e foarte dură și cu evaziunea?

E una dintre cele mai grele meserii cea de îngrijitor de bătrâni sau persoane cu dizabilități, dacă era așa de interesantă s-ar fi găsit angajați din Italia,Spania,Franța, Germania,Austria, românii umplu un gol acolo unde alții refuză.

Nu deduc decât că parte din occidentali n-au nici măcar compasiune să-și vadă de proprii bătrâni și trebuie să vină românii, moldovenii, polonezii să acopere segmentul, alți imigranți de pe alte continente sau din Albania nu prea se bagă nici ei la așa ceva, dar vai ce răi sunt românii.

De ce nu sunt africani care să lucreze în asistență socială ?

Chiar nu mi se pare ușor să speli pe cineva bătrân, să suporți demența și alte ieșiri, mai ales dacă nu te leagă nici o legătură de afinitate și de rudenie, pentru bani se poate munci și în alte domenii mai curate și care nu te încarcă psihic.

Am citit cum un creștin trebuia să ridice niște oameni, să-i pună pe o masă, să-i spele, avea dureri foarte mari de spate, dar nu se lăsa, e greu lucrul cu omul, mai ales că nu e ca și cum ai avea grijă de niște călugări, buni,blânzi, oameni ai rugăciunii, care vorbesc puțin și nu au pretenții, nu ci poți să nimerești la niște oameni care poate au fost pătimași la tinerețe, care nu au un Dumnezeu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.11.2020, 12:37:51
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Bătrânii sunt dați la o parte încă de când sunt în putere.

Ei s-ar putea simți utili dacă s-ar ocupa de creșterea și îngrijirea copiilor.Parintii sunt de multe ori ei înșiși la o vârstă fragedă,imaturi, ocupați cu studii,profesie etc.
Asta dacă bătrânii doresc.Depinde de la caz la caz.Unii gândesc: "Cine face copii sa ii crească"
Mulți însă s-ar bucura să fie de ajutor.

Ar fi mai indicat pentru copii sa fie crescuți de bătrâni.
Bătrânii au înțelepciunea.
Sigur că depinde de fiecare situație în parte.Si normal că există excepții.
Însă la modul general omul de 70 de ani se presupune că are mai multă înțelepciune dobândită prin experiența de viață decât cel de 30.

Cu atât mai mult ar exista obligația morală de a avea grijă de bătrâni atunci când ajung rău și suferă.Poate de multe ori nu se poate exprima îndelunga lor suferința.Si mai ales singurătatea, părăsirea.
Cu toții putem ajunge așa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.11.2020, 18:01:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Bătrânii sunt dați la o parte încă de când sunt în putere.
Nu chiar toți există oameni în România care sunt pe cai mai și la 70 de ani, Băsescu, Cristoiu, guvernatorul băncii, mogulul Antena3, dacă-i dă cineva la o parte pe bătrâni sunt tot oameni cu fir alb în cap care influențează România la toate palierele ei.

În multe domenii tinerii nu au oportunitate să se exprime și atunci aleg să emigreze, la fiecare tânăr emigrat vor fi niște părinți care nu au un sprijin fizic lângă ei.

Asta este politicienii născuți înainte de 1985 au vândut pe bucăți și distrus România cu mici excepții, urmează acum probabil să facă la fel și cei mai tineri, dar până acum oameni mai bătrâni decât noi ne-au condus.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Ei s-ar putea simți utili dacă s-ar ocupa de creșterea și îngrijirea copiilor.Parintii sunt de multe ori ei înșiși la o vârstă fragedă,imaturi, ocupați cu studii,profesie etc.
Asta dacă bătrânii doresc.Depinde de la caz la caz.Unii gândesc: "Cine face copii sa ii crească"
Bătrânii sunt foarte utili în cercetare, care nu încetează niciodată, în pedagogie cu o singură condiție să fie niște oameni fără vicii, să nu vadă nepoții țigara în mâna lor, să nu alinte nepoții hrănindu-i nesănătos, să-i îngrașe, să nu-și uite nepoții în fața tv, ci să-i ia de mână și să le prezinte istorie, teatru, să-i ducă peste tot, chiar să-i învețe un sport, tenis de masă știu să joace foarte bine oameni de 60+ de ani, șah.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Însă la modul general omul de 70 de ani se presupune că are mai multă înțelepciune dobândită prin experiența de viață decât cel de 30.
Așa este, dar oamenii care sunt deștepți la bătrânețe au toate șansele să fi fost și la tinerețe sclipitori, chiar dacă poate lenea sau indolența i-au oprit să fie desăvârșiți, cu toate astea ceva sclipiri au avut.

Au avut o marjă de creștere în fiecare deceniu al vieții lor.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Cu toții putem ajunge așa.
Mulți dintre tinerii de acum poate nici nu vor avea bătrânețe, pentru că mediul e foarte competitiv și te poți îmbolnăvi de stres, depresie, cancer, costurile vieții sunt tot mai mari și unii nu mai țin pasul, lumea, comunicarea televizorul sunt mult mai câinoase și mai ticăloase acum, măcar în anii 70 nu te bruiau decât niște ziare care ajungeau să împachetezi slănina în ele.

Unii dintre tinerii de acum au vicii mari, lăsate în societate tot prin nevegherea și negrija bătrânilor, vicii care poate le vor scurta viața până la 40-45 de ani, adicții, jocuri de noroc care provoacă boli și chiar îi pot lăsa în stradă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.11.2020 at 18:13:41.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2020, 02:43:46
andreipopescu andreipopescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2020
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Acțiune caritabilă

Poate nu sunt total off-topic, și doresc să vă anunț că organizez împreună cu o asociație numită „Bunicul și Bunica” din Iași o acțiune caritabilă la căminul de bătrâni din Budăi, o comună foarte aproape de orașul Podu Iloaiei din județul Iași. Ne-am strâns în jur de 25 de oameni (până în prezent) iar dacă locuiți în județul Iași sunteți bine-veniți. Sau, poate știți pe cineva care s-ar implica alături de noi.

Întâlnirea se va face în față la Hanul Trei Sarmale, sâmbăta sau duminica aceasta (21 sau 22 noiembrie) în funcție de cum ne va permite vremea, https://www.celsium.ro/vremea-iasi (pentru că vom merge și 3 KM pe jos). Dar pentru mai multe detalii, aștept un PM pentru a vă lăsa numărul meu de telefon.

Acești bătrâni, care au ajuns în astfel de situații au, de obicei, și povești aparte, traume, au avut parte de multă suferință și dezamăgire, nu sunt ca în exemplele de mai sus, președinți, bancheri, moguli media etc. Mulți nu au copii, fie nu au avut niciodată fie au decedat înaintea lor, nu au pensii foarte mari pentru ca știm cu toții cum se „alocau normele” în comunism, fie au pierdut tot ce au avut, sub diverse circumstanțe. În orice caz, nu este prima inițiativă de acest gen, iar în decembrie mergem și la un centru de plasament din Iași.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2020, 17:22:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreipopescu Vezi mesajul
Poate nu sunt total off-topic, și doresc să vă anunț că organizez împreună cu o asociație numită „Bunicul și Bunica” din Iași o acțiune caritabilă la căminul de bătrâni din Budăi, o comună foarte aproape de orașul Podu Iloaiei din județul Iași. Ne-am strâns în jur de 25 de oameni (până în prezent) iar dacă locuiți în județul Iași sunteți bine-veniți. Sau, poate știți pe cineva care s-ar implica alături de noi.
E foarte bine că ai inițiativă caritabilă domnule, e greu în zilele acestea să se mai adune om cu om, așa că între voi se lucreză poruncile lui Dumnezeu dacă reușiți să vă uniți.

Eu am donat la Biserică chiar săptămâna trecută s-a citit un anunț pastorală despre colecta de iarnă, pt bani și/sau alimente neperisabile în Biserici, deja am luat și câteva alimente neperisabile și o să le duc și pe acelea la Biserică.

Citat:
Acești bătrâni, care au ajuns în astfel de situații au, de obicei, și povești aparte, traume, au avut parte de multă suferință și dezamăgire, nu sunt ca în exemplele de mai sus, președinți, bancheri, moguli media etc. Mulți nu au copii, fie nu au avut niciodată fie au decedat înaintea lor, nu au pensii foarte mari pentru ca știm cu toții cum se „alocau normele” în comunism, fie au pierdut tot ce au avut, sub diverse circumstanțe. În orice caz, nu este prima inițiativă de acest gen, iar în decembrie mergem și la un centru de plasament din Iași.
Eu nu i-am judecat pe toți bătrânii, in corpore, am dat exemplu de bătrâni fără să am pretenția că enumerarea s-ar opri doar la ei(ei având notorietate) care nu numai că nu sunt dați la o parte din societate, ci mai și blochează sau controlează niște medii vitale pt viața românească și din cauza cărora suferă alți bătrâni, cât și tineri care văd că nu au un loc să-și facă un rost și pleacă.

N-au făcut nimic pentru bătrâni, nici azile, aproape toate stațiunile balneo-climaterice unde se tratau până prin anii 90 bătrânii sunt distruse, părăginite, lăsate în bătaie de joc sau cu investiții sub potențialul de dezvoltare.

Răspunsurile vin la idei preluate de sergiu fără ca el să aibă o intenție rea, care presupun mai mult o religie secularistă, ecologistă, umanitariană restrânsă strict la conținutul de serviciu social, pro animale până la isterie, globalistă, zic să tratăm fiecare idee lansată pe piață de canalele de comunicare prin prisma Bibliei și a conștiinței bisericești, din mai multe unghiuri.

Surpriza e că am văzut chiar la oameni experimentați din Biserică idei dintr-acestea globaliste cu ecologia, care au circulat și în epistola ”Motivele pentru care mă călugăresc” unde erau inserate și câteva idei fără legătură prea mare cu călugăria, a unui user care s-a retras de pe forum, poate și de acolo s-au indus în eroare unii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.11.2020 at 17:31:04.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2020, 11:30:11
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Răspunsurile vin la idei preluate de sergiu fără ca el să aibă o intenție rea, care presupun mai mult o religie secularistă, ecologistă, umanitariană restrânsă strict la conținutul de serviciu social, pro animale până la isterie, globalistă, zic să tratăm fiecare idee lansată pe piață de canalele de comunicare prin prisma Bibliei și a conștiinței bisericești, din mai multe unghiuri.

Surpriza e că am văzut chiar la oameni experimentați din Biserică idei dintr-acestea globaliste cu ecologia, care au circulat și în epistola ”Motivele pentru care mă călugăresc” unde erau inserate și câteva idei fără legătură prea mare cu călugăria, a unui user care s-a retras de pe forum, poate și de acolo s-au indus în eroare unii.
Nu mai răspund la provocări.Am făcut-o o dată, pentru că eram provocat in continuu.Consider că am spus ce avem de spus.Haide să ne rezumam la subiect,nu la persoana mea.Daca am spus ceva rău, răspunde cu argumente unde crezi tu că greșesc.Dar dacă am spus bine,de ce continui să mă provoci? Desi vezi bine că te las în pace.
Deci cu argumente,nu cu: secularizat,ecologist, umanist, isteric, sectar,globalist etc etc

Personal mi-a mers la suflet mesajul PreaFericitului Părinte Patriarh Daniel cu responsabilitatea și grija pe care creștinii ar trebui să o manifeste față de mediul înconjurător și față de celelalte ființe.

Am un deosebit respect față de dânsul și consider că ar fi minunat să îl punem in practica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare