Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2008, 14:49:18
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Dragii mei, acum 2 ani am cazut in ispita si pentru a imi reveni psihic am apelat la un centru de consiliere in problema emotionala pe care eu o aveam: sindromul post avort..mi-am revenit treptat cu ajutorul consilierei care m-a determinat sa vad ca rezolvarea problemei mele este la Dumnezeu, mi-a recomandat un preot ortodox specializat pe problema mea si acum, dupa 2 ani de zile ma bucur ca Dumnezeu a avut mila de mine si mi-a trimis in cale aceasta femeie deosebita.
Acum ea este bolnava de cateva luni si se pare ca starea ei nu se amelioreaza. Pomeniti-o in rugaciunile voastre, are mare nevoie de rugaciunea noastra..ea este o persoana religioasa, dar este catolica , deci nu o pot trece pe pomelnice..
Numele ei este Geanina. Rugati-va pentru ea, este o persoana care mi-a facut mie si multor altor femei un bine prin apropierea de Dumnezeu dupa savarsirea acestui grav pacat
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2008, 15:23:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Ba o potzi trece pe pomelnice, ca eu asha fac, dar pe pomelnice separate in care specifici ca te rogi de iertare shi ca sa ajunga la adevar shi sa vina la Ortodocsie, shi treci acolo ca este din alt cult sau de ce cult este, shi atunci preotul va shtii daca sa se roage pentru ea shi cum sa se roage, iar daca el nu shtie, cum atunci vom shti noi mai bine.

Deci eu ii trec separat pe pomelnice separate, unde specific ca nu sunt ortodocsi ca asha a cerut Mantuitorul sa ne rugam shi pentru dushmani... dar eu cer ca aceia sa Vina la Adevar shi pentru iertarea lor ca multzi au fost shi pentru mine binefacatori... ca nu e voie sa ne rugam shi sa pomenim pe altcineva decat pe ortodocsi la Liturghie, dar parintele shtie cand shi cum sa-i pomeneasca, eu nu shtiu, iar nu se poate ca rugaciunile particulare sa fie afara din Biserica, deci nici noi nu nu prea avem voie sa facem altfel decat cum ne recomanda preotul, deci daca el ii pomeneshte sau se roaga pentru ei candva tot asha avem shi noi voie... ca altfel ne facem noua inshine rau ca nu respectam, shi daca nu respectam atunci cum ne putem inchipui ca ne vor fi rugaciunile ascultate, vor fi auzite dar nu ascultate...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2008, 21:43:00
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

ovidiu, eu stiu ca nu se face asa ceva ...biserica se roaga pt cei de alte culte in cadrul Sfintei Liturghii cand sunt pomeniti dar nu nominalizati ...stiu ca m-am interesat in legatura cu acest subiect acum ceva timp si la concluzia asta am ajuns...ca cei care nu sunt ortodocsi nu pot fi pomeniti in cadrul Sfintei Liturghii, dar putem sa ne rugam pentru ei in rugaciunile noastre particulare ...in anumite carti am intalnit si faptul ca cei ce traiesc in concubinaj sau in necredinta nu trebuie sa fie trecuti, dar parintele meu duhovnic mi-a spus "daca pe pacatosi nu ii treci, atunci ii treci pe sfinti?"
Este cineva care ne poate lamuri in privinta acestei probleme cu un citat din vreo carte ortodoxa?
Eu pana luni nu am timp sa caut ceva relativ la acest aspect
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2008, 21:43:47
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Acum nu asta este important acum, va rog , rugati-va impreuna cu mine pentru Geanina
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Puterea rugaciunii pentru altul skicolour Rugaciuni 23 03.04.2015 12:13:54
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 16:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 12:19:37
Puterea rugaciunii Laurentiu Generalitati 1 20.04.2008 23:09:51
Puterea rugaciunii! emisor1974 Intamplari adevarate 2 31.08.2006 23:29:07