Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.03.2009, 22:38:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Tu chiar crezi că eu o să-mi obosesc ochii cu aberațiile cu care unii câștigă bani grei? Sau crezi că sunt atât de chioară și n-am văzut mesajul nr 1?... Să fim serioși, cum poți crede așa ceva? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mâine, poimâine vom afla din presă, desigur, că s-a pus la cale altă escrocherie ca să mai facă unii niște bani... Că doar e criză, dar sunt mulți care nu admit decât să trăiască bine, indiferent de vreme și de vremuri...[/COLOR]
Așa o fi Silvia, de spui tu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.03.2009, 22:44:44
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Așa o fi Silvia, de spui tu !
[COLOR=green]Multi pun botu' la asa ceva. Eu am invatat sa fiu prudenta. [/COLOR]
[COLOR=green]Mai bine sa gresesc fiind prudenta decat sa cad in ridicol si sa ajung ca altii sa rada de mine... [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.03.2009, 22:47:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Hai Silvia ca deja o dam in sf-uri,daca unom a spus,sau chiar a confirmat ca se mai fac si escrocherii,asta nu inseamna ca totul se desfasoara in acest fel,in ceea ce priveste lucrurile deosebite si fantastice ale credintei.Pana la urma tine de credinta,chiar nu conteaza cum are loc minunea,sau daca este intr-adevar o minune,conteaza credinta ta care te poate mantui,sau te poate ajuta,mai in termeni sociali.
Stii intamplarea cu lemnul din Crucea Mantuitorului de la Jerusalem?Nu sunt convinsa ca am s-o redau cum trebuie,fiindca am citit-o pe undeva acum vre-o 20 de ani,dar incerc sa exprim esentialul asa cum trebuie.
Era un om care trebuia sa mearga la Jerusalem,la locurile Sfinte,iar vecinul acestuia i-a spus sa-i aduca si lui o particica cat de mica din lemnul Crucii Mantuitorului,presupunand ca aceasta poate fi disponibila pentru crestini.Dupa ce a venit omul de la Jerusalem unde vizitase locurile sfinte,s-a intalnit cu vecinul nerabdator sa primeasca lemnul cel sfant.Abia cand il vazuse omul pe vecinul sau isi amintise de lemnul mult dorit si cerut.I-a fost rusine sa-i spuna ca nu-i adusese nici o bucatica din acel lemn sfintit si i-a spus ca-l are acasa si ca o sa i-l dea.Apoi s-au intalnit iarasi,si iarasi nu stia omul ce sa-i mai zica vecinului nerabdator,fiindca vecinul era bolnav si-si pusese mare nadejde in aceasta bucatica de lemn,nadejde pentru vindecare.Vazandu-l omul atat de entuziasmat si atat de perseverent pe vecinul sau,se duse omul acasa,cautase prin magazie o bucatica de lemn care sa para asa mai "adus de departe"din locurile sfinte,i-l ambalase cum se cuvine pentru suvenir si i-l duse vecinului.Acesta,extrem de fericit si de multumit incepu sa se roage necontenit si sa caute binecuvantare si insanatosire prin atingerea fata de lemnul sfintit si mult dorit.Dupa o vreme,vecinul se intalneste cu omul care ai adusese lemnul nepretuit,si-i multumi cu indarjire fiindca se simtea mai in putere si aproape vindecat de neputintele ce-l stapanise ceva timp,vindecat prin puterea lemnului sfintit.Cand auzise omul de intamplarea aceasta se mira foarte tare si exclama vecinului;"cum se poate vecine asa ceva,caci eu ti-am dat doar o bucatica de lemn din magazia mea,ca am uitat sa-ti aduc din locurile Sfinte si vazandu-te asa de entuziasmat,mi-a fost rusine sa-ti spun ca nu ti-am adus!".
Auzind vecinul aceasta se intrista foarte tare,aproape ca se deznadajduise,nu mai stia ce sa creada si nici nu mai avea puterea sa se agate de ceva care sa-l vindece,astfel ca omul ajunsese mai bolnav si mai neputincios ca inainte."
Morala este ca,inainte de orice infatisare,inainte de orice lucru,propria credinta conteaza...astfel ca;"daca ai credinta macar cat un bob de mustar,poti spune muntelui sa se mute,si se va muta!"
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.03.2009, 23:11:03
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Ceea ce spui tu despre lemnul din Sfanta Cruce poate fi explicat prin autosugestie. Foarte simplu. Adevarul si numai adevarul l-a dus pe om la luminare dar si la disperare, intorcandu-l la faza initiala, la momentul cand a rugat sa i se aduca acel lemn... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Apoi, poti tu sa explici de ce atari minuni se intampla cand o sala ca aceasta e plina de oameni? [/COLOR]
[COLOR=green]Daca as fi in fata jurnalistului, l-as ruga sa-mi spuna cati bani s-au luat atunci de la naivi si cat a primit el sa scrie asa ceva?[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Trăim intr-o lume a minciunii, a hotiei, a manipularii, intr-o lume care nu mai stie ce e aceea munca, o lume bolnava dupa castig fara munca, prin orice mijloace. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nu cred eu ca Dumnezeu e fericit ca in numele lui se pun la cale atatea escrocherii și că unii fac bani bucurandu-se de naivitatea altora. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Minuni se intampla, sunt convinsa, dar nu la modul la care incearca acest jurnalist sa prezinte. Miroase a inselaciune de departe.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Gata, nu ma mai impli in acest subiect... Energie consumata degeaba... In fond fiecare e liber sa creada in ce vrea... Si poate pentru unii e mai bine sa traiasca in ignoranta... [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.03.2009, 00:19:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]A cui raclă, domnule, că-i vorba de Teatrul Luceafărul din Iași... Poți fi explicit sau să înțeleg că și pe tine te amuză escrocheria cu "curgerea" de mir?... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Un fals preot a explicat la OTV, cu niște ani în urmă, cum făcea să "curgă" mir chiar în timpul slujbei, când biserica era arhiplină, și câți bani a câștigat pe seama naivilor...[/COLOR]
L-am vazut si eu pe acel preot, care spunea la OTX ca avea o pompa cu care picura mir din icoane.
Dar aici e vorba de cu totul altceva. Si anume, de moastele sfintilor inchisorilor (Pitesti, aiud, etc), care izvorasc mir. Preotul tine in mana bucata din craniul unui asemenea sfant, si -in timpce treceau oamenii prin fata lui, cand si-a runcat o privire pe moaste a observat ca izvorasc mir. S-au strans 2 lingurtie de mir, picatura cu picatura, ceea ce e f mult cantitativ. Deci totul s-a petrecut vazand cu ochii. Acest lucru numai de la Duhul Sfant poate fi si nu e bine sa ne indoim, caci pacatuim astfel impotriva Duhului Sfant.
Ar trebui sa ne bucure pe toti ca se fac asemenea minuni la noi in tara.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.03.2009, 00:26:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Ceea ce spui tu despre lemnul din Sfanta Cruce poate fi explicat prin autosugestie. Foarte simplu. Adevarul si numai adevarul l-a dus pe om la luminare dar si la disperare, intorcandu-l la faza initiala, la momentul cand a rugat sa i se aduca acel lemn... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Apoi, poti tu sa explici de ce atari minuni se intampla cand o sala ca aceasta e plina de oameni? [/COLOR]
[COLOR=green]Daca as fi in fata jurnalistului, l-as ruga sa-mi spuna cati bani s-au luat atunci de la naivi si cat a primit el sa scrie asa ceva?[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Trăim intr-o lume a minciunii, a hotiei, a manipularii, intr-o lume care nu mai stie ce e aceea munca, o lume bolnava dupa castig fara munca, prin orice mijloace. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nu cred eu ca Dumnezeu e fericit ca in numele lui se pun la cale atatea escrocherii și că unii fac bani bucurandu-se de naivitatea altora. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Minuni se intampla, sunt convinsa, dar nu la modul la care incearca acest jurnalist sa prezinte. Miroase a inselaciune de departe.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Gata, nu ma mai impli in acest subiect... Energie consumata degeaba... In fond fiecare e liber sa creada in ce vrea... Si poate pentru unii e mai bine sa traiasca in ignoranta... [/COLOR]
Silvia, iti dau dreptate ca traim intr-o lume a minciunii. Ne-am cam saturat cu totii de aceste minciuni. Tocmai de aceea, cand se intampla o minune DE LA DUMNEZEU, sa apreciem acest lucru; si sa ramanem in continuare treji, ca sa nu ajungem sa credem din neatentie si ce nu e de la Dumnezeu.
Daca ajungem sa nu mai credem nici ceea ce ne trimite Dumnezeu, atunci usor vom cadea in deznadejde si nu e bine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.03.2009, 02:06:59
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Nu exista manipulare. Expresii precum "trantitul-usii-in-fata" sau "piciorul-in-usa" sunt inventii diavolesti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.03.2009, 02:12:13
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Slava Tie Doamne Atotputernice, slava Tie!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.03.2010, 15:14:59
claudiu80is claudiu80is is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2010
Mesaje: 1
Implicit Minunea de la Iasi - Conferinta sustinuta de teologul Danion Vasile - Despre Sfintii

Minune la IASI – Moaștele Sfinților închisorilor izvorăsc mir, repetându-se minunea săvârșită anul trecut, la o conferință susținută de teologul Danion Vasile, tot în cinstea acestor Sfinți:
http://panteaclaudiu.blogspot.com/20...e-sfintii.html

Se pot vedea fotografii de la aceasta minune…

După ce m-am închinat și le-am văzut uscate, mă gândeam: "măi ce uscate sunt, când vreodata vor fi fost acestea cu mir?" Și la câteva minute după ce m-am închinat, undeva aflat pe la ieșirea din sală simt miros de mir însă nu-mi atrage atenția deloc. Eram prins într-o discuție și nu am dat importanță deși îmi plăcea mireasma… Apoi se aude vocea părintelui care vestește prezența mirului pe moaște…. M-am întors precum un copil… păi erau uscate,... mintea mea tot măcina această idee, cum să fie acum altfel? Și întradevăr mirul lucea pe Sfintele Moaște… Doamne ajută și întărire în credință.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.03.2010, 18:33:57
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Slava Domnului pentru ca ne arata drumul dreptei credinte.Intot-deauna minunile vor fi contestate de cineva.Poate ca asta le da credibilitate in ochii nehotaratilor
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CURSURI DE PSALTICA IN IASI misionarul Muzica Bisericeasca 7 04.06.2014 21:02:43
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 13:22:05
Manastirea cetatuia-iasi adorcrysti Pelerinaje la locuri Sfinte 3 27.02.2010 14:25:49
M-re Bucium din Iasi NiCcoleta Generalitati 1 27.07.2008 22:59:04