Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.01.2007, 17:21:30
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Evolutia societatii umane ne pune la indemana felurite situatii si provocari carora Biserica a trebuit sa le faca fata. Contextul societatii actuale are si el seria proprie de provocari. Care dintre acestea vi se par cele mai importante, in ce constau ele si care sunt consecintele asupra pozitiei Bisericii in societate? Cum credeti ca le raspunde Biserica?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.01.2007, 21:36:03
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Cel mai viclean fapt în evolutia materialist-dialectica(caci duhovniceasca nu vad nicicum)este efectul de necredinta progresiva in sfânta Taina a Euharistiei chiar din interiorul Bisericii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.01.2007, 17:15:10
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ca pana la necredinta in Taine ne lovim de necredinta in Dumnezeu ca fiinta personala suprema. Dar oricum nu e de generalizat! Ce parere ai de implicarea Bisericii in viata sociala?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.01.2007, 17:57:19
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Din pacate ceea ce ne spune Mântuitorul si sfintii parinti nu respectam cum inaintasii nostri o faceau,noi,care am ramas in dreptmaritoarea Biserica.Si pot sa spun cu durere ca fratii nostri neoprotestanti,ori ca sunt mai putini si se cunosc mai bine intre ei,ori mi se pare mie ca se ajuta reciproc mai bine ca noi,nu fac gramada asta de avorturi care noi o facem,isi ascund viciile intre ei,dând pelda noua.Vorbesc de situatia in ansamblu.Si tare mi-e frica mie ca daca preotii Bisericii noastre si nu numai,daca ar face misionarism,chiar numai parohial,ar fi luati in derâdere.Si nu numai atat.Nu prea ar avea cui vorbi.Caci e clar ca sfintele slujbe,cele 7 sfinte Taine ale noastre,nu ajung.Caci...Oare va mai vedea Mântuitorul nostru credinta la a doua Sa venire?cum bine ne intreaba.Îmi amintesc cu drag(am vazut la tv un reportaj)despre un ucenic al sf.apostol Petru trimis in Germania de astazi,si mâhnirea lui ca nu a fost ascultat acolo,efectiv l-a omorât,apostolul Petru mergând acolo,l-a inviat,si s-au botezat multi...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2007, 22:13:53
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

spre deosebire de sectele religioase, da .. , multi dintre ortodoxi fac avorturi, si au facut si inainte. DE CE? simplu: pentru ca multi nu au oportunitati financiare sa ingrijeasca acei copii care urmau sa se nasca! Spre deosebire de secte, unde MEMBRII SE AJUTA INTRE EI! Unde preotii - sau predicatorii, nu primesc salariu de la stat si CHIAR ii intereseaza viata comunitatii. Spre deosebire de ortodoxism!.. Si mai departe NO COMMENT.. ca voi fi aruncat iarasi in afara forumului!


Ganditi!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2007, 15:59:29
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Evolutia societatii umane ne pune la indemana felurite situatii si provocari carora Biserica a trebuit sa le faca fata. Contextul societatii actuale are si el seria proprie de provocari. Care dintre acestea vi se par cele mai importante, in ce constau ele si care sunt consecintele asupra pozitiei Bisericii in societate? Cum credeti ca le raspunde Biserica?
ceea ce ne lipseste cel mai mult este INTERESUL , interesul fata de credinta crestin ortodoxa, consider ca acesta este cel mai mare pericol, pentru ca daca am studia, daca ne-am cunoaste cu adevarat radacinile ortodoxiei nu ne-am mai indoi de multe lucruri, dar noi le cunoastem superficial sau deloc si de aceea suntem foarte repede inselati, daca am sti cu adevarat ce putere are rugaciunea, daca am simti cu adevarat ce MARE DAR ESTE BINECUVANTAREA CARE NE-O DA PREOTUL, nu ne-am mai teme de nimic, ne-am teme doar de pacatele si neputintele noastre.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2007, 16:00:40
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de iosif
Evolutia societatii umane ne pune la indemana felurite situatii si provocari carora Biserica a trebuit sa le faca fata. Contextul societatii actuale are si el seria proprie de provocari. Care dintre acestea vi se par cele mai importante, in ce constau ele si care sunt consecintele asupra pozitiei Bisericii in societate? Cum credeti ca le raspunde Biserica?
ceea ce ne lipseste cel mai mult este INTERESUL , interesul fata de credinta crestin ortodoxa, consider ca acesta este cel mai mare pericol, pentru ca daca am studia, daca ne-am cunoaste cu adevarat radacinile ortodoxiei nu ne-am mai indoi de multe lucruri, dar noi le cunoastem superficial sau deloc si de aceea suntem foarte repede inselati, daca am sti cu adevarat ce putere are rugaciunea, daca am simti cu adevarat ce MARE DAR ESTE BINECUVANTAREA CARE NE-O DA PREOTUL, nu ne-am mai teme de nimic, ne-am teme doar de pacatele si neputintele noastre.
provocari au fost si vor fi mereu dar daca ele ne afecteaza mai mult sau mai putin este din cauza NECREDINTEI
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2007, 12:09:15
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

impicarea bisericii in viata sociala, poate ca ar trebui sa incepem cu rugaciunile incepatoare frate iosif, adica sa invatam alfabetul apoi sa le cerem sa iubeasca pe Hristos, pt ca din pacate tinerii din ziua de azi nu stiu ce anume reprezinta biserica nu cunosc puterea rugaciunii, cei mai multi poarta acele metanii pe mana ca pe niste talismane, nestiind ca de fapt ele repzezinta cu totul altceva, nu stiu si nu au auzit vreodata de rugaciunea aceasta atat de puternica si frumoasa DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI D-ZEI MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL, si nu au auzit nu pt ca nu au vrut ci pt ca parintii nu i-au invatat si la biserica se vorbeste prea putin in predici despre aceste lucruri, suntem al inceput si avem nevoie sa o luam cu rugaciunile incepatoare apoi sa vorbim despre cele inalte, asta cred eu ca ar fi de mare folos acum in lume mai ales tinerilor, sa le vorbim despre cat de bun este D-zeu nu sa- amenintam cu iadul, mai ainti sa-i inavatm sa-L iubeasca apoi le spunem si ce asteapta Hristos de la noi. asta cred ac ar trebyui sa se tina iarasi orele acelea de cateheza pt tineri ca sa isi cunoasca cu adevarat credinta dreapta credinta crestin ortodoxa, dar nu sunt eu in masura sa spun ce trebuie sau nu sa faca biserica, eu am scris aici ceea ce simt eu , din punstul de vedere a unei mame, nu consider ca provocarile sunt cele care trebuie sa ne inspaimante, ele au fost si vor fi mereu pt ca prin ele ne mantuim, cred ac ar trebui sa ne temem ca nu ne cunoastem credinta, dogmele, Doamne ajuta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2007, 12:12:18
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dannsan
spre deosebire de sectele religioase, da .. , multi dintre ortodoxi fac avorturi, si au facut si inainte. DE CE? simplu: pentru ca multi nu au oportunitati financiare sa ingrijeasca acei copii care urmau sa se nasca! Spre deosebire de secte, unde MEMBRII SE AJUTA INTRE EI! Unde preotii - sau predicatorii, nu primesc salariu de la stat si CHIAR ii intereseaza viata comunitatii. Spre deosebire de ortodoxism!.. Si mai departe NO COMMENT.. ca voi fi aruncat iarasi in afara forumului!


Ganditi!!!
incepe prin a fi tu bun, apoi cere la altii frate iertare
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2007, 20:46:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Intii trebuie sa ne cunoastem pe noi insine,cu bune si rele. Sa ne facem un inventar al unei perioade mai lungi din viata noastra( 15- 20 ani). Concluzia pe care o vom trage la finele analizei(inventarului) este f. importanta daca este facuta cu obiectivitate. Fratilor crestini nu sintem nici mai buni nici mai rai ca altii, ci mai mult sau mai putin educati , mai mult sau mai putin orgoliosi, mai mult sau mai putin cazuti in pacat. Este bine sa vedem birna din ochiul nostru si mai putin gunoiul din ochiul colegului ,prietenului , fratelui crestin. Toti avem un singur DUMNEZEU, iar relatia fiecaruia cu EL este in felul ei. In schimb relatia noastra fata de Biserica trebuie sa fie aceiasi pentru toti crestinii pentru pastrarea unitatii ei , in mentinerea traditiei ortodoxe. Modernismul nu are si nu trebuie sa influenteze crestinismul si biserica pentru ca asa cum s-a nascut acum 2000 de ani asa va dainui pina la sfirsitul vietii pe acest pamint .Noi nu putem decit sa ne schimbam in adincirea smereniei, in rugaciuni, post, marturisirea cit mai des a pacatelor , dragoste fata de semeni , care toate vor duce la adevarata dragoste a bunului nostru DUMNEZEU. Sa terminam sa mai dam lectii de morala crestina cum am citit mai sus, sa ne uitam mai putin in gradina vecinului si sa vorbim despre noi cu bune cu rele raportate la credinta si dragostea intru DUMNEZEU. Sa fim moderni in modul nostru de gindire decit in reformarea unui lucru care este format pentru vecii vecilor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 12:26:23