Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2007, 11:24:16
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Pãrintele Paisie Aghioritul, un sfânt al vremurilor noastre, povestea o întâmplare din care orice creștin are de învãțat:

“Am întrebat odatã despre o fostã colegã de școalã a mea și am aflat cã apucase pe un drum greșit. Atunci am început sã mã rog ca sã o lumineze Dumnezeu sã vinã sã-i vorbesc. Adunasem multe citate despre pocãințã. Odatã aceea a venit împreunã cu alte douã-trei femei. Apoi venea adesea cu fiul ei, aducând lumânãri și untdelemn. Într-o zi cineva mi-a spus: «Pãrinte, aceasta se fãțãrnicește. Într-un fel se aratã aici și altfel jos, unde desfrâneazã cu polițiștii».

Urmãtoarea datã când aceea a venit la mãnãstire, am certat-o cu asprime, iar ea a plecat plângând. Peste puțin timp mi-am simțit tot trupul arzând de o puternicã poftã trupeascã. Am mers și m-am rugat, dar nimic. Eram nedumerit de ce mi se întâmpla aceastã ispitã. M-am rugat din nou, dar fãrã nici un rezultat. Atunci am luat securea, mi-am pus piciorul stâng pe un lemn, am sprijinit tãișul securii de gambã și cu un ciocan am început sã lovesc în secure. Am tãiat astfel șapte bucãțele de carne. Nãdãjduiam ca prin aceastã durere sã se împuțineze înfierbântarea trupeascã, dar nimic. Mi s-a umplut gheata de sânge, dar rãzboiul nu a cedat. Atunci m-am ridicat și, lãsând mãnãstirea deschisã, m-am îndreptat spre pãdure. «Mai bine sã mã mãnânce urșii», mi-am spus.

Mergând spre pãdure, am cãzut istovit pe marginea cãrãrii. Mã tot gândeam de ce mi-a venit aceastã ispitã și încercam sã gãsesc o explicație, sã-i aflu pricina. Atunci mi-a venit deodatã în minte femeia pe care o certasem… M-am pocãit pentru cã am mustrat-o așa de aspru, am cerut iertare de la Dumnezeu și îndatã m-am simțit ca și cum aș fi ieșit dintr-o baie rãcoroasã. Înfierbântarea trupeascã îmi dispãruse cu totul».

Apoi Starețul a adãugat: «Atunci când simțim poftã trupeascã, nu este de vinã totdeauna trupul. Ci se poate ca rãzboiul trupesc sã provinã și din gândurile de judecatã și mândrie. Mai întâi trebuie sã gãsim pricina ispitei și apoi sã acționãm în modul potrivit. Nu sã începem îndatã posturile, privegherile etc.»”.


Înainte de a vorbi despre judecarea aproapelui, o sã fac câteva paranteze: când a aflat cã fosta sa colegã a luat-o pe calea pierzãrii, pãrintele a început sã se roage pentru ea. Așa trebuie sã facem și noi atunci când aflãm cã prietenii, colegii, rudele sau alți cunoscuți de-ai noștri au luat-o pe cãi greșite. Ba chiar, auzind cã alți oameni au fost biruiți de pãcat, putem sã ne rugãm și pentru aceia. (Când președintele Clinton a avut celebra aventurã cu Monica în Biroul Oval, și unii creștini s-au apucat sã îl cleveteascã. Nu știu însã câți s-au rugat pentru ca el sã pãrãseascã pãcatul și sã vinã la lumina lui Hristos, cunoscându-L în Biserica Sa, Biserica Ortodoxã. Nu trebuie sã stãm acum toatã seara sã ne rugãm pentru actori, oameni politici, sportivi, fotomodele, dar atunci când am judecat pe cineva putem sã alungãm gândul de judecatã prin rugãciune pentru cel cãzut.)

Cât privește faptul cã pãrintele a mustrat-o pe pãcãtoasã pânã ce femeia a plecat plângând, nu trebuie sã însemne pentru tine cã preoții ar trebui sã treacã cu vederea pãcatele creștinilor. Nu, ei trebuie sã îi mustre pentru pãcatele lor, dar nu pentru a-i face sã se îndepãrteze de Bisericã, ci pentru a-i chema la pocãințã. Și nu trebuie sã se scârbeascã de cãderile lor, ci, ca niște doctori iscusiți, trebuie sã le dea cu dragoste leacul cuvenit. Da, sfinții i-au mustrat pe pãcãtoși pentru pãcatele lor, tot așa cum proorocii Vechiului Testament mustrau poporul ales. Dar sfinții nu i-au mustrat scârbindu-se de pãcãtoși, ci i-au mustrat dorindu-și întoarcerea acestora.

DANION VASILE
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplare cristian sergiu Tinuta in Biserica 36 04.12.2011 23:28:03
O stranie intamplare cozia Din Vechiul Testament 6 02.11.2011 11:41:21
O intamplare banala ElisabetaM Generalitati 10 09.06.2011 00:27:14