Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.10.2011, 01:51:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sfintii vorbesc despre capacitatile supranaturale,de la Dumnezeu sau Diavol,insa despre capacitatile extrasenzoriale vorbesc oamenii de stiinta.....si sunt dovedite unele cazuri,deci unde ar fi greseala...daca asa s-au nascut ce vina au si cu ce gresesc in fata reatorului,care implicit i-a creat asa.
Crede-ma ca stiu despre ce vorbesc, fiind pasionat inainte sa devin credincios de paranormal, si chiar avand capacitati paranormale dobandite cu o mica suma de bani prin care toti le puteau dobandi.
Exista desigur capacitati extrasenzoriale, dar oamenii de stiinta cum masoara ingerii cazuti? Inclusiv in tehnica facuta de mine existau studii facute de oameni de stiinta.
Nu vrei sa discutam despre ce crede ortodoxia despre asta?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.10.2011, 01:52:56
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Crede-ma ca stiu despre ce vorbesc, fiind pasionat inainte sa devin credincios de paranormal, si chiar avand capacitati paranormale dobandite cu o mica suma de bani prin care toti le puteau dobandi.
Exista desigur capacitati extrasenzoriale, dar oamenii de stiinta cum masoara ingerii cazuti? Inclusiv in tehnica facuta de mine existau studii facute de oameni de stiinta.
Nu vrei sa discutam despre ce crede ortodoxia despre asta?
Detaliaza putin....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.10.2011, 02:00:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Corect...chiar asta este parapsihologia sau cei prin care se manifesta,noi tindem sa incadrem totul in sfera demonilor,ce nu ne place,,,e de la diavol''.Va spun o pilda in privinta asta....Un uncenic ramase singur in chilia din pustie,si s-a gandit sa puna un ou pe o cheie si pe acesta o lumanare,facand acestea sau mai precis chinuind-se a intrat staretul..Ce faci fiule...Pai diavolul m-a pus sa fac asta...si se aude dintr-un colt al camerei...Ei pe asta nici eu nu o mai stiam...
Incadrarea in zona oculta e menita sa protejeze omul, sa-l faca sa nu-si doreasca sa-si dezvolte aceste capacitati, daca vede ca are predispozitie pentru ele, pentru ca, asa cum am spus, el trebuie sa fie in primul rand pregatit spiritual ca sa inteleaga corect cu ce are de a face, in caz contrar, o ia pe o calea gresita. Concentrandu-se prea mult pe "puterea mintii", o mai ia si razna :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.10.2011, 02:07:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Incadrarea in zona oculta e menita sa protejeze omul, sa-l faca sa nu-si doreasca sa-si dezvolte aceste capacitati, daca vede ca are predispozitie pentru ele, pentru ca, asa cum am spus, el trebuie sa fie in primul rand pregatit spiritual ca sa inteleaga corect cu ce are de a face, in caz contrar, o ia pe o calea gresita. Concentrandu-se prea mult pe "puterea mintii", o mai ia si razna :)
Tocmai asta evidentiam, nu exista aceste capacitati paranormale si puterea mintii. Ele sunt toate ori de la ingerul cazut ori de la Dumnezeu. Cele doua se pot deosebi intre ele, dar e alta discutie. De obicei calugarii imbunatatiti primesc si harisme, ca sa se numesc. Sau un om foarte credincios, cine stie.
Sunt descrise detaliat in scrierile ortodoxe toate acestea. Nu am timp sa explic acum.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.10.2011, 02:12:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Din ce imi dau seama "puterea mintii" si imbinarea intre stiinta si ocultism a aparut prin societatea antroposofica si Rudolf Steiner.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.10.2011, 03:14:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@Seraphim
Incadrarea generala "de la diavol" suporta multa nuante, e echivalenta si cu “nu e bine”, “e rau sa faci asta”, nefolositor ( si raul tot de la “diavol” vine, nu?) Daca un incepator pune in aplicare diverse exercitii, acestea ii pot afecta sanatatea fizica, mentala si spirituala, mai ales daca-si foloseste abilitatile in scopuri egoiste. Sincer, nu vad de ce si-ar dori cineva sa devina telekinetic, de exemplu. Mai faci si o depresie ca dupa 2 luni de incercari n-ai reusit sa misti lumanarea de pe masa, resimti frustrare sau incepi sa-ti imaginezi ca ai iesit din astral :) Cred ca poti sa iti disciplinezi mintea si sa-ti perfectionezi concentrarea si fara aceste exercitii.

Last edited by ioanna; 22.10.2011 at 03:22:51.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.10.2011, 03:45:35
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cred ca ati auzit cu toti de telekinezie si alte forme ale paraphihologiei,miscarea obiectelor fara contact ,materializari,dematerializari si multe alte manifestari usor supranaturale,spun usor,fiindca sunt considerate ,,normale''.La noi in tara prea putin este dezbatuta aceasta problema.
Stiti mai multe despre paraphihologie?Ce credeti despre ea?Si raportati-o la crestinism....
mai devreme sau mai tirziu vei intelege caci discutiile pe aceasta tema nu isi au locul aici pe acest forum.asta probabil dupa un dus administrat de un parinte duhovnic mai inbunatatit, solzii de pe ochi iti vor pica, si vei vedea altfel aceasta lume in care traim, nu in senzational ca un vinator de fantasme.poate si tineretea isi spune cuvintul deocamdata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.10.2011, 12:51:50
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@Seraphim
Incadrarea generala "de la diavol" suporta multa nuante, e echivalenta si cu “nu e bine”, “e rau sa faci asta”, nefolositor ( si raul tot de la “diavol” vine, nu?) Daca un incepator pune in aplicare diverse exercitii, acestea ii pot afecta sanatatea fizica, mentala si spirituala, mai ales daca-si foloseste abilitatile in scopuri egoiste. Sincer, nu vad de ce si-ar dori cineva sa devina telekinetic, de exemplu. Mai faci si o depresie ca dupa 2 luni de incercari n-ai reusit sa misti lumanarea de pe masa, resimti frustrare sau incepi sa-ti imaginezi ca ai iesit din astral :) Cred ca poti sa iti disciplinezi mintea si sa-ti perfectionezi concentrarea si fara aceste exercitii.
Sa sti ca ai dreptate,eu sunt o fire foarte curioasa in privinta fantasticului,metafizicului,si cu toate ca studiez teologia ortodoxa,nu pot daca nu imi largesc orizontul,si in alte domenii spirituale.La un momentdar chiar vroiam sa incerc posibilitatile paraphihologiei,nu mai vorbesc de spiritism,ar trebui sa deschid alt topic.....Insa sunt de acord cu tine....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.10.2011, 12:56:38
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
mai devreme sau mai tirziu vei intelege caci discutiile pe aceasta tema nu isi au locul aici pe acest forum.asta probabil dupa un dus administrat de un parinte duhovnic mai inbunatatit, solzii de pe ochi iti vor pica, si vei vedea altfel aceasta lume in care traim, nu in senzational ca un vinator de fantasme.poate si tineretea isi spune cuvintul deocamdata.
Frate....de ce sa punem Biserica intr-un turn inalt ...a pai tu esti spiritist n-ai ce cauta aici,tu esti asa si altfel etc..
In rest intru-totul de acord....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.10.2011, 14:48:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sa sti ca ai dreptate,eu sunt o fire foarte curioasa in privinta fantasticului,metafizicului,si cu toate ca studiez teologia ortodoxa,nu pot daca nu imi largesc orizontul,si in alte domenii spirituale.La un momentdar chiar vroiam sa incerc posibilitatile paraphihologiei,nu mai vorbesc de spiritism,ar trebui sa deschid alt topic.....Insa sunt de acord cu tine....
Tu stuidiezi aceste lucruri inainte de a studia ce spune ortodoxia. Esti pe un drum gresit, sper sa iti revii, de obicei fiecare si gaseste ce cauta si multi ajung in grupari ce tin de ocultism crezand ca se dezvolta personal (ceea ce mi s-a intamplat si mie in trecut).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Combinatele energetice si industria strategica cedate gratis Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 14 04.02.2012 14:00:41
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 21:17:11
Despre Biblia Ebraica si alte carti Evreulcelales Iudaismul 18 27.12.2009 15:06:57
Alte profetii despre Romania si Europa florinrusu Intamplari adevarate 1 20.04.2009 23:29:22
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 14:18:16