Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.07.2013, 00:41:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pe mine personal ma deranjeaza mai mult faptul, ca literele cu diacritice nu au spatiul la fel de mare, si par a invada spatiul urmatoarei litere, de parca ar fi o corectura. Arata urat si mai greu de citit. Cand se va remedia acest lucru, poate ca vor fi mai multi care sa apeleze la diacritice. Dar limba româna nu sufera din acest motiv, deoarece de obicei se intelege corect ceea ce se scrie, chiar asa fara diacritice.
De exemplu: cu diacritice la mine apare scris: natonal (national); tot(toti); generate (generatie)
E o problemă locală, la tine pe comp, pe care trebuie s-o rezolvi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.07.2013, 22:08:25
symona_val symona_val is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Mesaje: 2
Implicit

În primul rând țin să mulțumesc tuturor pentru ajutorul acordat. Nu aș vrea să mă repet dar de la site-ul acesta am pretenții. Dacă nici aici nu găsim rugăciunile scrise corect apoi să fiți siguri ca pe facebook sau orice alt site în nici un caz nu le veți gasi. Și dacă pe acest site nu vom întâlni tradiții, obiceiuri și limba româna corecte apoi să fiti siguri ca doar pe site-ul dicționarului explicativ al limbii române POATE veți găsi. Uneori eu listez rugăciuni pentru mama mea care e mai în vârsta. Sau gândiți-va la cei care nu sunt sută la sută români, sau care au invățat româneste. Pe mine încearcă să mă convingă niște englezi să aderez la biserica lor, nu au reușit. Au fel si fel de pliante, cărți, DVD-uri in cât mai multe limbi posibile -inclusiv română. Noi nu suntem în stare sa scriem corect in limba noastră darmite să mai și publicăm în altă limbă. Dar spunem sus și tare că ortodocsia e cea mai tare- bunul Dumnezeu să mă ierte că nu am de gând să-mi schimb religia. Am voit să cumpăr orice carte despre ortodocsie în limba engleza ca să le pot da să citească și să înțeleaga cât de cât câte ceva despre noi. Undeva în America a publicat cineva dar sunt atât de scumpe!!! Nu conteaza. Oricum vă mulțumesc. Doamne ajută.
Reply With Quote
Răspunde