Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2008, 14:23:33
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Orgasmul este o experienta puternica care are ca urmare diminuarea functiilor spirituale: slabirea simturilor, a ratiunii.

Cu fiecare orgasm fiinta umana înainteaza spre dezintegrare.

Observând batrânii care au avut viata sexuala si cei care nu au avut (calugari si calugarite, preoti catolici) observam o puternica degradare la primii si pastrarea puterilor sufletesti la cei din cealalta categorie.


Cred ca placerea orgasmului trebuie evitata, unirea trupeasca sa fie facuta doar pentru nastere de prunci, cu o lupta contra gustarii placerii.
  #2  
Vechi 23.03.2008, 14:30:33
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Ca fapt divers, orgasmul-feminin ajuta inaintarea spermatozoizilor( prin incordararile succesive ale muschilor vaginali) si deci posibilitatea de a ramane gravida in urma unui contact sexual finalizat cu un orgasm creste simtitor. Este peste puterile mele de a-mi inchipui un act sexual in care partenerii lupta impotriva placerii, eventual isi sparg farfurii in cap, se mutileaza(dar si asta se numeste masochism, si o dam in altele)
  #3  
Vechi 23.03.2008, 16:11:23
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Căsătoria este singurul loc potrivit pentru dorințele trupești. Sfântul Ioan Damaschinul îl citează cu aprobare pe Sfântul Ioan Gură de Aur: „Căsătoria e o îngăduință a plăcerii”. Aici dorințele trupești pot fi bine țintite astfel încât cuplul căsătorit se poate apropia de Dumnezeu. Această unire în reproducere și însoțire e de ajuns să justifice Sfânta Taină a căsătorie. În acesta Sfântul Ioan Gură de Aur e în acord cu Sfântul Maxim Mărturisitorul („Cele patru sute de capete despre dragoste” II, 17) și alții Părinți, care recunosc că faptul de a avea contacte sexuale doar pentru propria satisfacție ratează ținta unei vieți creștine sfinte. Sexualitatea conjugală trebuie să privească spre altceva: sexualitatea conjugală trebuie să exprime nu doar iubirea reciprocă dintre soț și soție, ci trebuie situată și în interiorul căutării mântuirii.
  #4  
Vechi 23.03.2008, 16:20:54
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Ca fapt divers, orgasmul-feminin ajuta inaintarea spermatozoizilor( prin incordararile succesive ale muschilor vaginali) si deci posibilitatea de a ramane gravida in urma unui contact sexual finalizat cu un orgasm creste simtitor. Este peste puterile mele de a-mi inchipui un act sexual in care partenerii lupta impotriva placerii, eventual isi sparg farfurii in cap, se mutileaza(dar si asta se numeste masochism, si o dam in altele)
Ori crezi în spermatozoizi ori în Dumnezeu. Daca Dumnezeu exista, nu are nevoie de orgasme ca sa faca spermatozoizii sa înainteze.


Citat:
Cãsãtoria e o îngãduinþã a plãcerii. Aici dorinþele trupeºti pot fi bine þintite astfel încât cuplul cãsãtorit se poate apropia de Dumnezeu. Aceastã unire în reproducere ºi însoþire e de ajuns sã justifice Sfânta Tainã a cãsãtorie. În acesta Sfântul Ioan Gurã de Aur e în acord cu Sfântul Maxim Mãrturisitorul (Cele patru sute de capete despre dragoste II, 17) ºi alþii Pãrinþi, care recunosc cã faptul de a avea contacte sexuale doar pentru propria satisfacþie rateazã þinta unei vieþi creºtine sfinte. Sexualitatea conjugalã trebuie sã priveascã spre altceva: sexualitatea conjugalã trebuie sã exprime nu doar iubirea reciprocã dintre soþ ºi soþie, ci trebuie situatã ºi în interiorul cãutãrii mântuirii.

Orgasmul poate fi evitat. Nu este obligatoriu sa ai orgasm iar el are efectele descrise. Esti de acord sau esti de parere ca orgasmul nu afecteaza integritatea fiintei umane?

A cauta mântuirea în sexualitate suna a ezoterism pagân si cred ca nu doar suna. COnstiinta sexuala si emotia sexuala nu sunt ontologice fiintei umane, se datoreaza adaosului cultural si împatimirii.

Sunt doua feluri de placeri care vin peste om, unele sunt de la Dumnezeu, sunt nevatamatoare si se manifesta fata ca omul sa trebuiasca sa faca un act trupesc sau la nivelul miscarilor inimii (alegerilor). Si sunt placeri care se manifesta numai daca omul îsi da acceptul, între care si orgasmul. Acestea pot si trebuie sa fie evitate.
  #5  
Vechi 23.03.2008, 16:57:33
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie

Ori crezi în spermatozoizi ori în Dumnezeu. Daca Dumnezeu exista, nu are nevoie de orgasme ca sa faca spermatozoizii sa înainteze.

pai si atunci femeia nu mai are nevoie de barbat si de samanta lui??? asta ar insemna ca noi ne nastem fara de samnta ca Hristos? Cred ca ar trebui sa te mai gandesty un pic mai mult. Asa cum exista Dumnezeu exista si spermatozoizii.
  #6  
Vechi 23.03.2008, 17:32:57
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Cred ca placerea orgasmului trebuie evitata, unirea trupeasca sa fie facuta doar pentru nastere de prunci, cu o lupta contra gustarii placerii.
Traditie, as vrea sa iti dau dreptate, dar ceea ce spui este in opozitie cu porunca lui Dumnezeu.

1 Corinteni 7:5 [color=red]Să nu vă lipsiti unul de altul,[/color] decat cu bună invoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciti cu postul si cu rugăciunea, [color=red]si iarăsi sa fiti impreună, ca să nu vă ispitească satana,[/color] din pricina neanfranării voastre.

Trebuie sa stii ca Dumnezeu a lasat casatoria si orgasmul, pentru a evita ca omul sa fie ispitit de satana, si sa cada in pacatul desfranarii. Respecta te rog ceea ce Dumnezeu a creat.
  #7  
Vechi 23.03.2008, 18:35:34
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chriss-tian78
pai si atunci femeia nu mai are nevoie de barbat si de samanta lui??? asta ar insemna ca noi ne nastem fara de samnta ca Hristos? Cred ca ar trebui sa te mai gandesty un pic mai mult. Asa cum exista Dumnezeu exista si spermatozoizii.


Dumnezeu nu are nevoie de spermatozoizi, Hristos le-a spus evreilor ca Dumnezeu poate ridica urmasi lui Avram din pietrele de pe jos.



Traditie, as vrea sa iti dau dreptate, dar ceea ce spui este in opozitie cu porunca lui Dumnezeu.

1 Corinteni 7:5 Sã nu vã lipsiti unul de altul, decat cu bunã invoialã pentru un timp, ca sã vã îndeletniciti cu postul si cu rugãciunea, si iarãsi sa fiti impreunã, ca sã nu vã ispiteascã satana, din pricina neanfranãrii voastre.

Trebuie sa stii ca Dumnezeu a lasat casatoria si orgasmul, pentru a evita ca omul sa fie ispitit de satana, si sa cada in pacatul desfranarii. Respecta te rog ceea ce Dumnezeu a creat.


Desfrânarea e generata de atractia spre orgasm. Daca tu lupti pentru a-ti înfrâna orgasmul evident nu mai esti atras de desfrânare.
  #8  
Vechi 23.03.2008, 19:22:55
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Cred ca ar fi util sa citesti John Breck, Darul sacru al vietii. Este tratat foarte interesant acest subiect. In cadrul casatoriei, expresia sexuala trebuia sa fie expresia iubirii. Daca privim astfel, sexualitatea nu mai este doar satisfacerea unor placeri trupesti iar partenerul nu devine unealta satisfacerii acestor placeri.
Parerea mea este ca poti sa cunosti orgasmul, fara a exista pericolul de a cadea in desfranare, dupa cum poti manca o mancare buna dar poti sa te si abtii si sa postesti....
  #9  
Vechi 23.03.2008, 19:29:52
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steffiy
Cred ca ar fi util sa citesti John Breck, Darul sacru al vietii. Este tratat foarte interesant acest subiect. In cadrul casatoriei, expresia sexuala trebuia sa fie expresia iubirii. Daca privim astfel, sexualitatea nu mai este doar satisfacerea unor placeri trupesti iar partenerul nu devine unealta satisfacerii acestor placeri.
Parerea mea este ca poti sa cunosti orgasmul, fara a exista pericolul de a cadea in desfranare, dupa cum poti manca o mancare buna dar poti sa te si abtii si sa postesti....
Vorbesti abatract si incoerent, ba e placere ba nu e placere.

Placerea extrem de intensa aduce o modificare distructiva în fiinta umana. Pacatele sunt tipuri de fapte oprite de Dumnezeu pentru ca sunt nocive.
  #10  
Vechi 23.03.2008, 19:59:44
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Placerea extrem de intensa aduce o modificare distructiva în fiinta umana.
Pildele lui Solomon 24:13 [color=red]Fiul meu, mănanca miere[/color], căci e bună si un fagure de miere este dulce gurii tale.

Mierea la fel ca si placerea sunt create de Dumnezeu, pentru a insenina omul.

In plus pentru ca omul sa nu cada in ispita, omul are posibilitatea de a se casatori si de a se bucura de nevasta sa. Cine opreste casatoria, si bucuriile ei, deschide usa ispitei satanei.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 20:12:39
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19