Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.02.2010, 01:06:37
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit ..

Nu stiu ce sa zic, nici de rau nu vreau sa zic (ca sa nu supar pe vreun sfant daca a ajuns sfant, Doamne ajuta!) dar nici de bine, ptr ca am niste semne de intrebare, am citit sa zic destul de multe carti duhovnicesti si vieti de sfinti si am vazut si-i Pateric dar mai ales in minunata carte "Pateric despre visuri si vedenii" pe care v-o recomand NEAPARAT!! sa o cititi, sa vedeti lupta calugarilor din Muntele Athos cu demonii, le apar demoni in chipul Maicii Domnului si a Mantuitorului la tot pasul, cititi cartea si sa va cutremurati, ei nu iau orice viziune sau vis in seama, dimpotriva, fug de ele ca de nu stiu ce, pun la indoiala totul, sa vedeti cazuri acolo de parinti demonizati doar ca au crezut ca li s-a aratat Maica Domnului si i-a induhovnicit, te cutremuri, cum o astfel de aratare necercetata de sfinti induhovniciti din acel Munte (si care au o smerenie de neimaginat) le-au dat calugarilor "puteri" de ghiceau tot viitorul si ziceau ca e darul Domnului ca li s-a aratat lor Domnul si le-a dat darul inaintevederii, si chiar spuneau totul ca la carte, stiatu tot vechiul testament pe de rost dupa o astfel de aratare, norocul lor era ca traiau si traiesc intr-o colectivitate in care cum apare un astfel de caz e cercetat foarte bine si descopereau prin rugaciuni ca nu de la Domnul aveau puterile, si-apoi sa vezi lupta cu cel rau care pusese stapanaire deja pe acel suflet si u mai vroia sa iasa, ca zicea el ca e induhovnicit.

Toti Sfintii de prin Muntele Athos spuneau ca toate aceste cazuri au ca pricina mandria unui calugar cat un praf de nisip, spun ei ca, ca si calugar, trebuie sa n-ai mandrie nici un fir de praf ca-i foarte urat inaintea Domnului, care El insusi a venit pe pamant, Dumnezeu fiind, care a facut universul tot si era tare smerit, iar daca Domnul a criticat pe cineva El e totusi Domnul, noua ne-a lasat smerenia sa urmam.

Deci nu stiu ce sa zic, nu vreau nici sa spun asa nici invers, prefer sa ma antin dar sa-mi pun totusi intrebari, Sfanta Matrona din Rusia, mare sfanta si pe toti ii iubea care veneau la ea, vazatoare cu duhul, spunea: nu alergati dupa preoti sau calugari vazatori cu duhul ca de la unul ca acesta va puteti pierde Harul pe care-l aveti de la Domnul, ca nu toti sunt vazatori prin puterea Domnului.

La parintele (care sper din suflet sa fi ajuns Sfant totusi iar eu sa ma insel) am observat exact ce-am citit in "Pateric despre visuri si vedenii", toti sfintii acolo spuneau ca numai cei smeriti desavarsit, care dau dovada de o iubire fara margini pentru pacatosi, si care se distanteaza de lume, numai unii, din cand in cand pot primi vreun dar de la Dumnezeu. Dar daca pe vreun calugar il pandeste vreun duh de mandrie de care n-a scapat inca, si cu toate ca are acest duh de mandrie cere de la Domnul Daruri mari, sa se incredinteze ca va aparea si demonul in forma de inger care sa-i mangaie orgoliul, oferindu-i darurile lui si ridicandu-l mai sus decat pe fratii lui, din pricina grauntelui de mandrie (care e cel mai neplacut pacat la Domnul, Lucifer din cauza lui a cazut).

Parintele de exemplu spunea intr-o carte "numai jertfa Brancovenilor m-a adus pe mine la acest popor", sau "pe mine cand vreti sa va rugati mie sa ma strigati -duhul parintelui Arsenie Boca ajuta-ma-", sau faptul ca dumnealui spune ca niciodata nu facea slujbe demonizatilor, tot dumnealui povesteste ca a facut o data slujba ca i-a cerut neaparat o familie iar acel demonizat cand a inceput sa citeasca rugaciunile a luat o piatra si era sa-i sparga capul parintelui, iar parintele a fugit in chilie si acela arunca cu pietre, tot dumnealui spune ca "pe demonizati sa-i lasi asa, ca inseamna ca asa a vrut Domnul cu ei" cand eu cred ca aici se vede lupta tuturor sfintilor, uitati-va la smerenia Sf Serafim de Sarov si lupta sa cu demonii. Nu mai zic de pictura, unde a inclus telefoane mobile si alte lucruri care chiar daca ar fi fost profetice nu isi aveau locul intr-o biserica, poate intr-o pictura personala mai bine.

Cititi viata Sfantului Serafim de Sarov care am inteles ca l-a ajutat pe parinte, eu cred ca ar fi trebuit sa-si puna o oarecare amprenta acest duhovnic mare si extraordinar de smerit, ceva de nemaivazut, care-i IUBEA pe toti si cu dusmanii dumnealui vorbea foarte bland si smerit, cititi.

Faptul ca parintele (i-a spus vreo viziune sau nu stiu cum) a decis sa nu fi deshumat, desi randuiala monahiceasca te lasa sa ii exhumezi la 7 ani, ptr ca asa se descopera sfintii, uitati-va la Parintele Ilarion Argatu, mare exorcizator roman, smerit si dumnealui, care a fost exhumat prin 2005 si are moastele in Moldova.

Cititi "Cararea imparatiei" pe care o am, e scris numai din Vechiul Testament, nimic din Noul Testament, exact cum am citit ca semn in cartea "Despre visuri si vedenii", acei monahi iubeau vechiul testament dar pildele Mantuitorului din Noul Testament le aminteau foarte rar.

Ar fi mult de spus dar ma opresc aici, nu stiu, daca gresesc, il rog sa ma ierte, nu vreau sa supar un sfant (daca e), dar daca e sfant stiu ca nu se va supara pe mine, ptr ca insusi Mantuitorul spune sa cercetam duhurile, chiar daca 1000 spun ca-i bun noi sa le cercetam bine inainte, deci fac si eu asa cum recomanda acest Pateric, sa cercetez bine, iar daca consider, mai bine sa stau in banca mea decat sa dau in cine stie ce probleme, ptr ca Sfintii nu s-ar supara daca te vad cantarind totul foarte bine, ei inteleg ca in vremurile din urma se vor chinui necuratii pana si pe cei alesi sa-i atraga in jocul lor, ca si ei fac minuni dar cu puteri de-ale lor, asa ca vom stii toate dupa ce nu vom mai fi.
  #102  
Vechi 09.02.2010, 02:22:59
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Of, Doamne!

Citat:
În prealabil postat de sofia_78 Vezi mesajul
...

Cititi "Cararea imparatiei" pe care o am, e scris numai din Vechiul Testament, nimic din Noul Testament, exact cum am citit ca semn in cartea "Despre visuri si vedenii", acei monahi iubeau vechiul testament dar pildele Mantuitorului din Noul Testament le aminteau foarte rar

...
Doamne-ajuta!

Imi pare rau, dar trebuie sa te corectez. "Cararea Imparatiei" este plina de texte si trimiteri atat din Noul Testament cat si din Vechiul Testament. Nu stiu cum poti sa spui ca ai aceasta carte si sa scrii asa ceva. Trebuie sa te obisnuiesti sa citesti si trimiterile din subsolul paginii daca vrei sa-ti fie de folos aceasta lectura.

Ca sa fie clar:
- pe prima pagina sunt 6 trimiteri din care una din Vechiul Testament si cinci din Noul Testament.
- pe a doua pagina sunt 8 trimiteri din care 2 din Vechiul Testament si 6 din Noul Testament.
- pe pagina a treia sunt 8 trimiteri din care 1 la Vechiul Testament si 5 la Noul Testament.

Deci, sora draga, daca tot ai cartea, ce-ar fi sa o si citesti? Acum intelegi de ce il vezi atat de stramb pe Sf. Arsenie Boca? Pentru ca nu ai incercat sa il cunosti si vorbesti din auzite. "Cararea Imparatiei" si "Cuvinte Vii" sunt singurele carti pe care le avem direct de la Sfantul Arsenie Boca. Citeste-le incet, inclusiv trimiterile si vei fi mult castigata.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #103  
Vechi 09.02.2010, 10:41:42
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Ceea ce spui ca te sminteste...sunt numai teorii...Cu adevarat pe un sfant la adevarata valoare nu-l poate intelege decit tot un sfint de aceaasi inaltime dar ii mai simt sfintenia si cei smeriti. Cei care-l judeca pe P Arsenie Boca "cu cartea in mina" sa aiba grija sa nu faca ca si fariseii care-l judecau pe Mintuitorul ca nu tine simbata..Cititi viata Sf Serafim si o sa vedeti ca in anumite momente si SF Serafim era f aspru, dar o facea din rivna fata de Dumnezeu si dragoste de oameni. Voi care sunteti parinti, asa va educati copiii: ii pupati toata ziua, nu-i certati de loc, le dati numai dulciuri, ii lasati sa faca orice vor ei???? Cu atat mai mult ei ca parinti duhovnicesti sunt mult mai atenti si cu grija fata de sufletele noastre..Dupa acest criteriu al asprimei ar insemna, dupa aceasta judecata, ca nici Sf Ioan Botezatorul nu e sfint! Dar atunci il contrazicem chiar pe Mintuitorul.....

Parintele Arsenie, din smerenie nu a vrut sa fie dezgropat, dar face minuni de acolo din mormint si de la distanta cu cei ce-l striga cu credinta. Faptul ca vorbea mai aspru nu insemna ca nu avea dragoste, din contra il dureau pacatele oamenilor si-si punea sufletul pt ei, nopti intregi statea in fata Sfintei Mese si se ruga pt acest popor. Tu te-ai rugat vreo data pt tara si popor in miezul noptii? EL a fost trimis pentru un fel de oameni, nici sfintii apostoli nu erau toti la fel, asta nu inseamna ca nu sunt toti sfinti: Sf Ioan era intr-un fel, SF Petru in alte fel, etc. Avea un dar f mare pe care l-a primit de la Dumnezeu pt a-i ajuta pe oameni.

Pictura lui de la Draganescu este profetica, analizati detaliile si o sa vedeti multe profetii pictate pe peretii. Da, nu e canonic sa picteze blocuri turn in flacari, telefoane, etc....Dar de ce le-a pictat? Ca sa ne spuna noua ceea ce urmeza, e mesajul sau pt noi, generatiile care nu l-am cunoscut personal. Nu avea voie atunci sa scrie si sa primeasca pe nimeni caci era urmarit de sucuritate. Dar cine are ochii de vazut vede!
APoi Filocalia stiti de cine a fost tradusa...de Parintele Arsenie Boca si supravegheata de Pr Staniloaie care ii era profesor la teologie....

Nu judecati si nu veti fi judecati!

Last edited by vali99; 09.02.2010 at 10:42:56. Motiv: pentru sophia
  #104  
Vechi 09.02.2010, 13:07:50
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Orbi si mandri

Doamne-ajuta!

Pictura de la Draganescu este testamentul sau. BOR l-a lasat sa picteze asa pentru ca era singurul compromis prin care il putea tine practic in biserica impotriva dorintei securistilor. Nu este intru-totul canonica. Nimeni nu sustine aceasta. Ca putea sa picteze si altfel, canonic, este evident si marturie sta pictura de pe bolta altarului de la Biserica Sf Elefterie din Bucuresti. Avea studii superioare de pictura si nu se pune problema in termeni de frumos sau urat, de canonic sau nu, de ascultare sau spirit rebel. Cine afirma ca Sf Arsenie Boca nu facea ascultare fata de BOR este complet in afara subiectului. A indurat orice si nu a spus nici un cuvant impotiva BOR. Cine nu a citit si nu a incercat sa vorbeasca cu cei care l-au cunoscut, de la oameni fara pregatire teologica si pana la mari ierarhi, ar face bine sa isi tempereze elanul defaimator. Sunt suficiente cozi de topor in aceasta tara.

Este firesc ca atunci cand ai o nelamurire sa intrebi. Imi pare un frumos act de incredere si sinceritate. Dar sa vii pe un forum crestin ortodox si sa arunci cu rautati in stanga si in dreapta, fara sa ai habar despre ce vorbesti, doar pentru ca ai dreptul la o opinie, asta este pacat.

Pentru cei care si-au facut o datorie din a-si etala rautatea, iata ce le spune Sf Arsenie in cuvantul de inceput din "Cararea Imparatiei", o carte de exceptie pe care "eminenti depozitari ai culturii patristice" nu au considerat-o demna de nivelul lor:

"Adunatu-s-au aci o seama de cuvinte, - raspunsuri la atatea lacrimi... si unele si altele se adunau la masa sfintei spovedanii, unde mila lui Dumnezeu stralucea in ele, ca soarele in picurii de roua.

Stralucirile acelea, prinse din lacrimi, impreuna le dam - Parinte si parinti - invataturi din vreme urmasilor, in neam si-n neam, ca sa nu mai orbecaiasca si ei in noaptea nestiintei si a lipsei de sfat, de unde vin toate relele care chinuiesc pe oameni, intuneca vremile si prea adesea crunta pamantul.

Este o singura cale senina: trairea invataturii crestine, in toata adancimea ei si in toata sinceritatea noastra. Asta ramane singura cale sigura, pe care trebuie s-o invatam mereu, in fiecare rand de oameni.

Cu parinteasca iubire, tuturor ostenitorilor, si cu multa smerenie, la toti crestinii."

Inca o data, va rog frumos, oferiti 30 de minute din timpul vostru si vizionati filmul polonez "Most (The Bridge) si incercati pentru o clipa sa va inchipuiti acel tren al vietii care ii duce pe semenii nostri catre Iad. Nu se poate sa nu va zguduie sufletul aceasta privire desprinsa de lume si sa nu simtiti nimic pentru aproapele vostru care se duce catre pierzare. Si, poate asa intuim o farama din durerea imensa din Cer si din sufletul sfintilor inca in viata de aici, cand vad ca, in ciuda tuturor avertismentelor si dovezilor de necontarzis, oamenii aleg sa mearga, generatii dupa generatii, incolonati in timp, spre moarte si chin tractand cu patimile lor prezentul si viitorul. Asa, poate veti simti ceva si din durerea uriasa din sufletul Sf Arsenie Boca, care isi vedea neamul ducandu-se in pacat in ciuda eforturilor pe care le facea. Ce credeti ca simte azi parintele Arsenie Papacioc, sau parintele Iustin Parvu cand vad unde ii duc vagoanele pierzarii pe parinti si pe copiii condamnati de proprii lor parinti? Ne oprim oare vreodata din iuresul cotidian impartasind durerea Lor? Suspina ceva in noi odata cu Maica Domnului? Plange vreo icoana a sufletului nostru cand ne aducem aminte cat de orbi si de nesimtitori suntem?

Si atunci, cum de ne miram ca Sf Arsenie Boca a mai certat cand si cand pe cineva in public pentru cine mai stie ce pacate. Atat ati retinut din ce a facut Sfantul printre noi? Nu va fie cu suparare, dar asta este o dovada ca inca nu puteti vedea binele si frumosul. Veniti si faceti incercari disperate de a desfiinta o personalitate ascunzand tot ce a facut in spatele unui ceva care vi se pare neconform cu perfectiunea fratiilor voastre.

Il comparati cu parintele Arsenie Papacoic. Sa va spun un secret. Si parintele Arsenie Papacioc se mai rasteste cand si cand la cate unul care depaseste cu mult masura. Asta ar trebui sa tinem minte despre dansul? Va inchipuiti ca Sfintii nu au avut momente cand au ridicat tonul sau cand pedagogia lor nu a fost chiar cea mai blanda?

Si, dincolo de toate acestea, intreb pentru a nu stiu cata oara:
cine suntem noi sa ne permitem sa judecam personalitati de talia Sf Arsenie Boca? Nu cumva suntem cei pentru care Sfantul uda podeaua bisericii sau a chiliei cu lacrimi cerand Mila Domnului pentru noi?

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #105  
Vechi 09.02.2010, 13:20:57
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa admitem ipoteza extrema: chiar e adevarat ca parintele Arsenie Papacioc s-a exprimat cum spune primul posting si ca il considera pe parintele Boca asa si asa. Bun. O prima treaba: si unul si altul, si orice ipoteza despre ei sunt la capitolul "teologumene", nu ating principiile de baza ale bisericii. O a doua: noi consideram folositoare scrierile lui Augustin, desi credea in predestinare si intr-o gramada de alte rataciri, deci stim sa folosim lucrurile bune asa cum se gasesc, fara sa ne poticnim de 10188283 de diferente. Ultima si nu cea de pe urma, poate (spun accentuat: poate) ca parintele Papacioc se inseala. Nu e prima situatie in care un parinte din varianta mai aproape de "nebunii lui Hristos" inseala un parinte "ca la carte" prin aparente, dar AMANDOI SUNT DE FAPT IUBITI DE DUMNEZEU. Uneori, citind asemenea intamplari, in care un drept este inselat de aparentele diferite ale altui drept, ma gandesc ca Dumnezeu vrea pana si lor sa le dea un mesaj sa nu ia lucrurile excesiv de in serios. Deocamdata cred ca e devreme sa ne pronuntam. Amandoi parintii au de lucrat :)
Chestia cu "n-a pictat canonic" e dragalasa. Fata de ortodoxia mozaicurilor de la Ravenna, picturile de la Athos sunt "necanonice". Pfff. Pardon, fratilor. Sunt canonice amandoua. Felul cum procedeaza unii nu dovedeste intelegere ce sunt canoanele, ci opusul.
  #106  
Vechi 09.02.2010, 16:57:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofia_78 Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic, nici de rau nu vreau sa zic (ca sa nu supar pe vreun sfant daca a ajuns sfant, Doamne ajuta!) dar nici de bine, ptr ca am niste semne de intrebare
Sofia, iti inteleg punctul de vedere. Nu am citit acea carte la care te referi, o sa o caut, pare interesanta..
Dar lucrurile nu sunt atat de "transparente" cum par dupa o lectura. Vezi si tu ca nici monahii nu se aruncau catre concluzii.. daca pentru ei astfel de judecati cer mult discernamant, cu atat mai mult pentru noi.
Nu stiu daca ai sau nu dreptate.. problema este alta: conteaza? Nu cred ca trebuie sa cautam cu tot dinadinsul anumite lucruri.. Mai ales cele care nu ne sunt date sa le cunoastem.
Eu stiu un lucru: chiar daca citesc numai scrierile sfintilor, la nimic nu-mi foloseste daca am inima impietrita. Si invers, daca m-as smeri cu inima, Dumnezeu imi ajuta in orice conditii. Trebuie sa avem incredere in lucrarea lui Dumnezeu si sa cautam in primul rand catre noi si pacatele noastre.

(Pe mine ma misca scrierile Par. Arsenie Boca. Asta conteaza. Trebuie sa cautam dupa roade... dar ce citesti tu in cartea aceea despre inselare si vedenii - ei, acei oameni isi pazeau in primul rand sufletul lor! De aceea conta atat de mult sa gaseasca sursa vedeniilor si sa-si descopere mandria.. Nu stiu daca ma fac inteleasa.. pentru ei acest lucru era esential, la nivelul duhovnicesc la care se aflau. Nu inseamna ca noi trebuie sa cautam aceleasi lucruri in jurul nostru ca nu este nicidecum aceeasi situatie, iar noi nici nu avem suficient discernamant.)

Last edited by anna21; 09.02.2010 at 17:02:44.
  #107  
Vechi 09.02.2010, 17:06:03
ChEoPs's Avatar
ChEoPs ChEoPs is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Locație: Hundedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

am aflata ca se v-a lansacuran un nou film documentar despre Arsenia Boca,mai multe informati nu stiu
  #108  
Vechi 09.02.2010, 18:18:06
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow repostare:

Fratiile voastre stiti din ce cauza sunt multe erori in unle carti ale Pr.Arsenie Boca??? Fiind multi ani pe langa pr.Teofil Paraian l-am intrebat ce sunt cu unele invataturi ale pr.Arsenie ca doar l-a cunoscut personal. Pr.Teofil mi-a spus: Draga, nu tot ce scrie Pr.Arsenie acolo este autentic! Numai doua sunt cartile deplin autentice ale Pr.Arsenie Boca, si anume: Cararea Imparatiei si Cuvinte Vii! Celelalte sunt cuvinte spuse de Pr.Arsenie Boca in unele insemnari ale sale si din unele predici sau cuvinte libere si care au fost notate de catre unii oameni si care au contribuit si ei la „infrumusetarea” textelor si celor spuse de Dansul. Eu am mai spus si altor oameni sa nu citeasca tot ce apare asa clandestin si care se presupune ca ar fi ale Parintelui! Si nici toate cele spuse despre dansul nu sunt toate adevarate; sunt multe exagerari, de astea fantastice care sunt vazute de unii oameni ca fiind ceva extraordinar”
Asadar frati mei, avand in vedere cele spuse de Pr.Teofil sa nu ne avantam sa „mancam” orice ni se pune inainte, ca nu tot ce zboara se mananca!!!

Doamne ajuta!!!
__________________
  #109  
Vechi 09.02.2010, 18:23:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
ma gandesc ca Dumnezeu vrea pana si lor sa le dea un mesaj sa nu ia lucrurile excesiv de in serios.

Chestia cu "n-a pictat canonic" e dragalasa. Fata de ortodoxia mozaicurilor de la Ravenna, picturile de la Athos sunt "necanonice". Pfff. Pardon, fratilor. Sunt canonice amandoua. Felul cum procedeaza unii nu dovedeste intelegere ce sunt canoanele, ci opusul.
Gindesti imatur in acest caz. Tu compari ceea ce a pictat A Boca facind o paralela cu Ravenna si Athos?
Ma faci sa rid! :))))
Un preot nu are voie sa fie rebel si sa picteze de capul lui iesind din parametri impusi de Sf Parinti prin Erminie
Ce inseamna oare pentru un bun crestin faptul ca A BOCA S-A ABTINUT sa nu se ia la cearta cu BOR?
Un bun crestin NU SE ABTINE( fierbind in suc propriu) ci ASCULTA!
Asa ca sa ne abtinem sa le invirtim noi cum vrem pentru ca stim cica mai bine sa le intoarcem din condei..vezi si Laurentiuschepsis
  #110  
Vechi 09.02.2010, 21:23:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratiile voastre stiti din ce cauza sunt multe erori in unle carti ale Pr.Arsenie Boca??? Fiind multi ani pe langa pr.Teofil Paraian l-am intrebat ce sunt cu unele invataturi ale pr.Arsenie ca doar l-a cunoscut personal. Pr.Teofil mi-a spus: Draga, nu tot ce scrie Pr.Arsenie acolo este autentic! Numai doua sunt cartile deplin autentice ale Pr.Arsenie Boca, si anume: Cararea Imparatiei si Cuvinte Vii! Celelalte sunt cuvinte spuse de Pr.Arsenie Boca in unele insemnari ale sale si din unele predici sau cuvinte libere si care au fost notate de catre unii oameni si care au contribuit si ei la „infrumusetarea” textelor si celor spuse de Dansul. Eu am mai spus si altor oameni sa nu citeasca tot ce apare asa clandestin si care se presupune ca ar fi ale Parintelui! Si nici toate cele spuse despre dansul nu sunt toate adevarate; sunt multe exagerari, de astea fantastice care sunt vazute de unii oameni ca fiind ceva extraordinar”
Asadar frati mei, avand in vedere cele spuse de Pr.Teofil sa nu ne avantam sa „mancam” orice ni se pune inainte, ca nu tot ce zboara se mananca!!!

Doamne ajuta!!!
Aha! Multumesc, geo. Asta explica anumite lucruri indoielnice pe care am auzit ca le-ar fi scris (ca profetia despre cum numai Romania va fi salvata si anumite afirmatii extremiste despre casatorie sdi viata conjugala). M-as bucura sa fie numai exagerarile celor care i-au notat spusele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10