Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 09.10.2014, 20:34:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-asa este
Ești inconfundabil.
De la primul mesaj te-am mirosit, dar am așteptat să mă conving.
  #692  
Vechi 09.10.2014, 20:37:13
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu văd ce problemă ar fi dacă scrie de pe mai multe conturi. Faptul că ceea ce scrie nu în se încadrează în șabloanele tale, nu înseamnă că aduce dezbinare. Nu ar trebui privit cu alți ochi pentru ceea ce a scris. Are tot dreptul să fie rezervat și eu îi restect această poziție.
Mă rog, fiecare cu părerea lui. E liber sa scrie si dupa 100 de conturi ca nu sunt eu administratorul forumului, insa nu prea mi se pare o atitudine creștină. Știi vorba aia: "multe măști, prea puține chipuri"!

Last edited by tot-Laurentiu; 09.10.2014 at 20:40:07.
  #693  
Vechi 09.10.2014, 21:20:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Mă rog, fiecare cu părerea lui. E liber sa scrie si dupa 100 de conturi ca nu sunt eu administratorul forumului, insa nu prea mi se pare o atitudine creștină. Știi vorba aia: "multe măști, prea puține chipuri"!
Eu vad ca nu vrei sa incetezi cu aberatiile si minciunile tale. Sau te prefaci ca nu intelegi. Tu esti sigurul care a scris pe forum pana acum de pe doua conturi simultan, cum poti sa zici de altii? Pe mine nu ma intereseaza, dar daca tot spui de admin, da-i si tu mesaj, ca ii mai dau si eu oadata sa il intreb de ca ma acuza unul care a re doua conturi pe mine ca am doua conturi. Sincer, tu te prefaci? Sau chiar asa esti. In al doilea rand, te-am intrebat ceva, daca vrei sa raspunzi, crezi ca si catolcii sunt la fle ca ortodocsii, doar cu cateva greli si ca sfintii lor sunt tot sfinti? Pentru ca banuiesc ca de asta ai inceput sa denigrezi. Parintele Arsenie poate gresi pentru ca nu a facut-o din stiinta si nici nu ar fi luptat impotriva cuica care ii spunea adevarul. Dar tu faci invers, cu rautate chiar.
  #694  
Vechi 09.10.2014, 22:07:50
fadmin's Avatar
fadmin fadmin is offline
Administrator
 
Data înregistrării: 11.07.2005
Mesaje: 66
Implicit Info

User-ul "catalin2" nu are mai multe conturi. Va rog sa puneti capat acestei discutii.
  #695  
Vechi 09.10.2014, 22:10:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate că o închidere a topicului ar fi binevenită. Vă rog.
  #696  
Vechi 09.10.2014, 22:59:31
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al doilea rand, te-am intrebat ceva, daca vrei sa raspunzi, crezi ca si catolcii sunt la fle ca ortodocsii, doar cu cateva greli si ca sfintii lor sunt tot sfinti?
Adică, ce anume fac invers? Nu sunt de acord cu unirea Ortodoxiei cu alta religie sau cu catolicismul, atata timp cat papa nu se leapada de ereziile sale, dar nici cu verdictele radicale aruncate de tine si cristig.
Eu spun ceea ce spunea și Părintele Papacioc că nu le putem garanta mântuirea catolicilor fiindcă au greșeli în dogme.
De asemenea, nu sunt de acord cu rugăciunea către "sfinții" catolicilor, fiindcă numai Dumnezeu poate ști care dintre ei s-au mântuit și care nu!

Nu trebuie însă să ignorăm Tradiția Bisericii Ortodoxe, unde există mărturii chiar și despre unii păgâni care s-au mântuit, printre care și împăratul Traian, însă fiindcă au fost lipsiți de dumnezeiescul botez și nu s-au împărtășit de lumina cunoștinței a dreptei credințe ortodoxe, sunt orbi. Deci nu se vor putea împărtăși de slava și cinstea de care se vor împărtăși ortodocșii care vor fi mantuiti. Clar că nu este regula, ci excepția. Cu toate că, eu personal, nu îmi pot închipui un Rai fără vederea slavei lui Dumnezeu, a luminii necreate, fiindcă Biserica Ortodoxă mărturisește despre "lumina cea pururea fiitoarea", a veacului ce va să fie. Citește ce spune și Sf. Ierarh Nifon al Constanțianei:

"După acestia a intrat marea multime de pagani, care nu au cunoscut legea lui Hristos, dar din fire au tinut-o, ascultand de glasul constiintei lor. Multi straluceau ca soarele de nevinovatia lor si curatia lor si Domnul le-a dat Paradisul si cununi luminoase si impletite cu trandafiri si crini. Dar pentru ca au fost lipsiti de Dumnezeiescul Botez erau orbi. Pentru ca Sfantul Botez este lumina si ochiul sufletului. Si nu vedeau deloc slava lui Dumnezeu. De aceea cine nu este botezat, desi mosteneste bucuria Raiului si simte ceva din mireasma si dulceata lui, nu vede nimic."

Last edited by tot-Laurentiu; 10.10.2014 at 02:25:11.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10