Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2007, 18:43:51
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dragii mei frati as vrea sa imi spuneti ce va inspira aceste cuvinte A IUBI INSEAMNA A IERTA si TE IERT DAR NU POT SA UIT, va rog din suflet sa incercam sa purtam discutii pe aceasta frumoasa si vasta tema ( a iubirii) de la suflet la suflet.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2007, 21:05:43
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Am auzit de multe ori aceste formule,dar de obicei separate.Sper ca nu te vei supara ca voi incepe cu a doua(mi-e mai usor de zis,fiind o amintire).La o conferinta a Pr. Arsenie Muscalul(acum un an/doi-nu mai stiu exact),acesta spunea ca daca il ierti pe un om,dar nu l-ai uitat,inseamna ca nu l-ai iertat.
Acum sa-ti zic ceva si despre prima parte-"A IUBI INSEAMNA A IERTA ".Asta mi se pare ceva mormal.Sa-ti zic si de ce:am aflat ca omul nu trebuie sa se compare cu alt om(citind din cartea lui Nichifor Crainic-"Sfintenia sau implinirea umanului") si nici cu altceva afara de Dumnezeu.Pe moment nu am ainteles cum adica "sa te compari cu Dumnezeu".Dar in timp si vazand mesajul tau incep sa inteleg.
De fapt,ceea ce ai zis tu e absolut normal(comparand si cu vorbele lui Nichifor Crainic).Dumnezeu ne iubeste atat de mult incat,chiar si cand gresim,daca-l rugam sa ne implineasca o dorinta,ne implineste implineste acest capriciu chiar netinand cont de greseala noastra.Si asta doar pt ca ne iubeste.Tot asa si noi trebuie sa iertam pe cei ce ne gresesc(chiar si pe dusmani,dupa cum zice Domnul nostru Iisus Hristos),luand astfel exemplul lui Dumnezeu(care ne implineste chiar si un capriciu,chiar si dupa ce l-am suparat).
Dar astept sa spui si tu ce-ti inspira aceste cuvinte.Fa asta si mai multi iti vor spune parerea lor.Sa ne fie de folos!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2007, 18:25:58
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Cand iubesti pana intr-atat te daruiesti, pana intr-atat doresti sa intri in voia celui iubit, incat ajungi sa te identifici in gandurile lui, sa-l traiesti in propria inima, in propriul trup, in propria rasuflare, incat cel iubit deodata ti se descopera, in intregimea sa, in tine insuti, ca tine insuti. Iubirea se imbraca in cel iubit ca si o haina.daca cineva vrea sa stie ce inseamna sa fii vazator cu Duhul, inseamna sa iubesti"
,, A ierta la randul meu pe aproapel;e meu, mia-m dat seama ce lucru greu este acesta, ce greu imi vine sa iert, cata durere trebyuie sa simt, cata renuntare si cata suferunta, suferinta care ma apropie de moarte.., care ma omoara pe mine pentru a da loc celuilalt sa traisaca, atunci am zis a iubi inseamna a ierta"
sunt citate din cartea lui SAVATIE BASTOVOI A iubi inseamna a ierta, citind aceasta carte mi-a venit in minte acest titlu de topic, ceream o discutie de la inima la inima, ei bine frate eu continui sa spun doar atat daca ierti cu adevarat, oare este necesar sa mai astepti sa isi ceara iertare cel care ti-a gresit?? sau iertandu-l uiti stergi ce ti-a gresit..atunci ma intreb pentru ce trebuie sa-ti mai ceara iertare? atsa simt eu ca inseamna iubirea, iertarea in profunzime nu superficial, te iert dat nu te uit...nu cand ierti iarta din inima dar fara sa astepti rasplata..fa-o din iubire atat PUR si SIMPLU
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2007, 22:22:51
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Frumos spus, dar, sincer sa fiu, prima parte mi s-a parut obositoare(un amalgam de cuvinte in care risti sa te incurci) . Cat despre a doua parte, ai dreptate , ebine spus, dar nu chiar asa de usor de facut. Eu vreau sa iubesc pe toata lumea(ma chinui chiar) si , la fel, incerc sa-i iert pe cei ce mi-au gresit. Ii iert, dar de uitat e mai greu(poate unde n-am ajuns la o masura mai inalta). Dezvolta-ti mai mult ideea(cea personala), ca vreau si eu s-o aflu pe a ta. Eu n-am citit cartea lui Bastovoi, dar cred ca parerea ta si a altora, legata de acest topic, mi-ar fi de mare folos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2007, 09:33:13
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iti voi relata 2 intamplari reale din viata de zi cu zi a unui om normal, nu sunt pilde , nu sunt citite din vietile sfinmtilor, ( iertare daca te-am obosit cu ceea ce am scris in mes anterior):
despre iubire- cineva o pers oarecare a fost invitata in postul mare la o cabana undeva la munte, cand a juns acolo a constata cu durere ca de fapt acolo se serba ziua cuiva..( deci mancare baututra dans) ce sa faca biata pers?, s-a asezat la masa si nu manca..nu bea..statea si nu stia cum sa se ascunda ca posteste, la un moment dat femeia de langa ea o intreaba: de ce nu mananci? ori postesti?, in prima faza a spus ca nu-i este foame..dar vecina insista, atunci a recunoscut da postesc dar aspus-o usor si in soapta, vecina s-a rusinat si nu a mai vrut sa manace nici ea din bunatatile de pe masa, pers respectiva vazand ce situatie a creat a spus; UITE MANANCA TU SI EU VOI POSTI DAR ZIUA DE AZI DE POST VOI RUGA PE D-ZEU SA O PRIMEASCA JERTFA PT TINE...cand s-a terminat postul femeiea a cautat pe pers respectiva si a spus: IATA CAND AM AJUNS ACASA MI-A FOST RUSINE SA MAI MANCA IN POST DE DULCE M-AM GANDIT CA TU TE-AI JERTFIT PT MNE DESI NU MA CUNOSTEAI SI NU AM MAI PUTUT SA MANAC DE ACEE AAM POSTIT SI EU PANA LA SFARSITUL POSTULUI APOI M-AM SPOVEDIT.. ( frate consider ca acesata intamplare este o adevarta dovada de iuibre fata de aproapele)
acum despre iertare:-o sotie stia ca sotul o inseala, si stiind ziua si momentul cand el era cu femiea, s-a asezat la rugaciune si cu lacrimi ruga pe Maicuta Domnului sa nu-ilase sa pacatuiasca pt ca VOR SUFERI CUMPLIT DUPA CE VOR SAVARSI PACATUL SI MULT VOR PLANGE CAND ISI VOR CONSTIENTIZA FAPTA, si asa s-a rugat si aplns femeiea pana a venit sotul acasa, cand a juns l-a primit cu iubire si l-a intrebat. Nu-i asa ca femeia era imbracata in rosu si a spus asa? si a facut asa?.si i-a spus exact ce a facut el cu ea, speriat sotul a recunoscut si si-a cerut iertare..te intreb oare crezi ca avea puteri sau daruri nemaipomenite sotia inselata??? nu !!!a avut doar atata drgoste incat se ruga pt cei doi sa-i ierte ca sa nu sufere dupa ce vor savarsi pacatul, de aceea a spus ceea ce de fapt nu stia!!!! DAR ERA ADEVARAT nu pt ea ci pt ca MAICA DOMNULUI A VAZUT IUBIREA EI PT SOTUL SAU. asta frate inseamna a ierta cu adevarat si din inima sa ai atata dragoste incat sa iti pui inima pt cel care ti-a gresit. Atunci cand cieva gresete tu sa IERTI nu sa uiti ca de vei uita iti vei aminti dar de vei ierta din inima, se va sterge din minte si din inima ca si cum nu ar fi fost...doamne ajuta
ps. probabil vei spune nu pot sa fac asa.. ncici eu frate nu te mahni nu pot dar incerc macar si rog pa MAICUTA DOMNULUI SA IMI AJUTE SA IUBESC SI SA IERT DIN INIMA
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2007, 09:52:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca e necesar ca cel care a gresit sa-si ceara iertare, dar nu pentru cel care iarta, caci acesta ori pe loc, ori cu timpul iarta si iertand se asterne uitarea peste cele intamplate, ci pentru ca el, cel care a gresit, sa realizeze propria greseala. Se intampla sa gresim fara voie si realizam acest lucru din reactia persoanei, pe care am lezat-o. Cerandu-ne iertare intelegem ca am gresit si asta ne ajuta sa evitam sa facem aceeasi gresala in mod repetat.
Pentru a ierta trebuie sa-ti folosesti inima. Cred ca cei rationali, care nu amesteca si inima in gandirea lor, au aceásta problema de "a ierta fara sa poata uita". De fapt cred ca nu sunt in stare sa prelucreze ietarea si merg pe loc cand au de iertat, caci fara inima nu se poate. Raman la nivelul de redare a situatiei, fara a o depasi pentru a trece la nivelul urmator, care e iertarea, deci prelucrarea si uitarea.
Din cate inteleg eu, e normal, conform liberului arbitru, sa ne suparam pe cineva cand ne-a facut un rau oarecare si sa primim si o satisfactie, conform legii "ochi pentru ochi". Iertarea practic este treapta superioara, in care omul nu mai face apel la liberul sau arbitru, renunta la dreptatea sa si iarta. Si atunci poate interveni si uitarea, dar nu o uitare a faptelor, ci o uitare a acuzelor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.01.2007, 15:03:28
Ionelaangel Ionelaangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 13
Implicit

Fratilor este o carte scrisa de Savatie Bastovoi cu acest titlu "A iubi inseamna a ierta". O recomand cu caldura tuturor celor care vor sa patrunda tainele iubirii. Personal aceasta carte m-a facut sa-mi revin din starea de indiferenta in care traiam.... si acum sunt intr-o stare asemanatoare, dar nu pot sa uit trairile pe care le-am avut citind-o. Trebuie si eu sa o recitesc.
Astept pareri pentru cei care au citit-o! Va iubesc!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2007, 15:12:44
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionelaangel
Fratilor este o carte scrisa de Savatie Bastovoi cu acest titlu "A iubi inseamna a ierta". O recomand cu caldura tuturor celor care vor sa patrunda tainele iubirii. Personal aceasta carte m-a facut sa-mi revin din starea de indiferenta in care traiam.... si acum sunt intr-o stare asemanatoare, dar nu pot sa uit trairile pe care le-am avut citind-o. Trebuie si eu sa o recitesc.
Astept pareri pentru cei care au citit-o! Va iubesc!
da asa este aceasta carte este o ,,prapastie" a iubirii, citind aceasta carte mi-a venit in minte acest topic, am vrut sa vad cum intelegem noi iubirea si iertarea, tocmai de aceea am precizat ca as vrea o discutie de la suflet la sulfet, si eu am recomadat-o si o recomand tuturor Doamne ajuta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2007, 15:36:01
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Intr-adevar a iubi inseamna a ierta, dar tot a iubi inseamna a-l indrepta pe cel care greseste. Adica tu daca-l vezi pe fratele tau ca pacatuieste, mergi si-i spui, rugandu-te in acelasi timp pentru el ca Dumnezeu sa-i dea miscarea inimii ca sa paraseasca pacatul.

Multi cad intr-o alta extrema si considera ca daca se duc sa-i spuna inseamna ca-l judeca, sau ca nu au iubire, sau ca nu sunt toleranti, ca nu au intelegere fata de el. Nu e asta. Mergi sa-i spui fratelui, fiindca el fiind amagit de diavol, nu mai vede realitatea si e rupt de relatia lui cu Dumnezeu, adica a iesit in afara drumului si merge pe o carare gresita. Iar tu, daca il iubesti, il iei de mana si-l aduci pe carare, ca sa mergeti mereu de mana cu Dumnezeu pe Cale, spre Viata vesnica. Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Elena

Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2007, 21:57:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Am auzit astazi o replica intr-un film,la televizor;"a iubi este usor,a trai cu persoana langa tine este mai greu!"...si nu vorbea de iubirea de cuplu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A iubi inseamna a ierta OvidiuO Pocainta 76 13.02.2011 20:07:03
Două feluri de a iubi. Mihnea Dragomir Nunta 8 30.10.2010 22:05:20
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 21:26:40
Cum Il mai pot iubi? oni91 Generalitati 48 13.02.2008 16:52:07