Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.05.2008, 23:38:42
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
va sa zica nu a tinut nimeni post inainte de cununia religioasa?....?????????
Inainte de cununia religioasa te duci si te sfatuiesti cu parintele duhovnic! El iti spune exact ce trebuie sa faci! Dar ne-am invatat sa gasim raspsurile rapide aici pe net! Nu e chiar asa....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.05.2008, 23:43:27
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
si, dupa cununie, martea si joia.
Nu cred ca noi facem regula altor familii! Acest lucru se decide impreuna cu duhovnicul! Nici abuz, nici refuz! Asta e sfatul parintelui Arsenie!

Sa nu aplicam tipare prost intelese! Legatura casatoriei este absolut curata! Ne simtim vinovati ca avem relatii trupesti firesti si binecuvantate de Dumnezeu cu sotia, dar nu ne simtim vinovati ca judecam, ne mandrim, etc.

Sa nu mai diabolizam legatura conjugala! E curata! Nunta e curata! Nunta e la fel de binecuvantata ca si monahismul! Dar in toate trebuie sa fie echilibru! Si in asceza exsta echilibru!

Se tin zilele de post si de sarbatoare, pentru ca omul sa se concentreze exclusiv pe latura spirituala! In rest...nu exista decat regula pr Arsenie Boca!

Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.05.2008, 21:47:30
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de rebellu007
si, dupa cununie, martea si joia.
Nu cred ca noi facem regula altor familii! Acest lucru se decide impreuna cu duhovnicul! Nici abuz, nici refuz! Asta e sfatul parintelui Arsenie!

Sa nu aplicam tipare prost intelese! Legatura casatoriei este absolut curata! Ne simtim vinovati ca avem relatii trupesti firesti si binecuvantate de Dumnezeu cu sotia, dar nu ne simtim vinovati ca judecam, ne mandrim, etc.

Sa nu mai diabolizam legatura conjugala! E curata! Nunta e curata! Nunta e la fel de binecuvantata ca si monahismul! Dar in toate trebuie sa fie echilibru! Si in asceza exsta echilibru!

Se tin zilele de post si de sarbatoare, pentru ca omul sa se concentreze exclusiv pe latura spirituala! In rest...nu exista decat regula pr Arsenie Boca!
recunosc, am fost rautacios... iertare. dar a fost mai mult in gluma. parca prea se grabea...:D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.05.2008, 21:52:38
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Haideti mai...nu stie nimeni?...voi cei de pe forum casatoriti cum ati facut ?sau cum trebuie facut?..
post tre tinut citeva zile 5-6 in vederea spovedaniei si care este urmata dc hotaraste preotul de impartasanie ,lucru care ar fi bine sa se intimple cu o sapt inainte de nunta caci cei doi 3 zile dupa nu pot avea rel intime ,acestea fiind interzise .Asa am citit mai de mult intr-o carte despre taina cununiei
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.06.2008, 20:35:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
dupa cununie, martea si joia.
:) ei bine, se pare ca numai martea ar fi OK, dupa cum scrie intr-un articol aparut azi pe site:

"Parintii desertului sfatuiau persoanele casatorite sa evite contactul sexual sambata, duminica, miercurea si vinerea, in toate cele patruzeci de zile ale postului mare al pastelui si inaintea tuturor sarbatorilor la care s-ar putea impartasi. Referitor la perioada ulterioara a crestinismului european, se mentioneaza abstinenta, joia, in amintirea arestarii lui Hristos, vinerea, in amintirea mortii Lui, sambata, pentru a o cinsti pe Fecioara Maria, duminica, pentru a cinsti Invierea Domnului si lunea pentru a-i comemora pe cei morti. Cei casatoriti trebuiau sa se abtina patruzeci de zile inainte de Pasti, Rusalii si Craciun, in fiecare duminica noaptea, miercurea si vinerea si din momentul in care femeia stie ca este gravida, pana dupa nasterea copilului. Este interzis contactul sexual in timpul perioadei, si sapte zile dupa aceea."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.06.2008, 21:25:03
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

si care ar fi sansele ca un cuplu sa conceapa un copil in aceste conditii? femeia nu este fertila in fucntie de zile, adica 4 pe luna, daca nu este post, sansele scad foarte mult
dar pentru perioada menstruatie? nu se specifica nimic?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.06.2008, 00:36:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
dar pentru perioada menstruatie? nu se specifica nimic?
ba da, se specifica:

"Este interzis contactul sexual in timpul perioadei, si sapte zile dupa aceea."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.06.2008, 01:15:09
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de rebellu007
si, dupa cununie, martea si joia.
Nu cred ca noi facem regula altor familii! Acest lucru se decide impreuna cu duhovnicul! Nici abuz, nici refuz! Asta e sfatul parintelui Arsenie!

Sa nu aplicam tipare prost intelese! Legatura casatoriei este absolut curata! Ne simtim vinovati ca avem relatii trupesti firesti si binecuvantate de Dumnezeu cu sotia, dar nu ne simtim vinovati ca judecam, ne mandrim, etc.

Sa nu mai diabolizam legatura conjugala! E curata! Nunta e curata! Nunta e la fel de binecuvantata ca si monahismul! Dar in toate trebuie sa fie echilibru! Si in asceza exsta echilibru!

Se tin zilele de post si de sarbatoare, pentru ca omul sa se concentreze exclusiv pe latura spirituala! In rest...nu exista decat regula pr Arsenie Boca!
recunosc, am fost rautacios... iertare. dar a fost mai mult in gluma. parca prea se grabea...:D
:)Nu ma grabeam...mai am un an inainte...intrebam asa de insistent pt voiam eu atunci pe loc sa stiu cum e...fuhovnicul meu nu este din oras cu mine...si imi era oarecum sa il intreb chestia asta de pe acum...
MULTUMESC PT RASPUNSURI!!
aaa si nu m-am enervat ca nu s-a raspuns pur si simplu ma gandeam ca tocmai oamenii care mereu au cate un verset de spus...nu spuneau ceva...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.06.2008, 01:15:50
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

scuze DUHOVNICUL...oboseala asta...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.06.2008, 06:55:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
si care ar fi sansele ca un cuplu sa conceapa un copil in aceste conditii?
cca 5%
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cununie religioasa pe 31 iulie 2010 se poate? adymela Nunta 5 02.04.2010 13:11:35
cununia religioasa in post emanouela Nunta 38 10.02.2010 21:38:03
Cununie religioasa in Spania spasky79 Nunta 1 17.05.2009 23:00:18
Cununie religioasa ioana8877 Generalitati 9 08.08.2007 00:05:44